Martin_Eli Martin_Eli komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Skvělý příběh, silný konec, který vlije slzy do očí. Za mě jedna z nejlepších knih o druhé světové válce, co jsem četl, klidně bych se přimlouval i za filmovou adaptaci.

03.11.2018 5 z 5

Deň ako stvorený pre vážnu známosť Deň ako stvorený pre vážnu známosť Zdena Frýbová

Respekt. Paní Frýbová prostě umí psát, s lehkostí, kterou ji všichni mohou jen závidět. Ve spojení s velmi propracovanou psychologií všech postav se jedná o velmi příjemnou knihu, nebojím se říci, že jde o jednu z nejlepších, které autorka napsala.

15.08.2022 5 z 5

Sophiina volba Sophiina volba William Styron

Vůbec nevím, jak tohle dílo hodnotit, linka se Sophií a utrpením za druhé světové války je silná a skvělá, ale kolem ní je spousta balastu o životě spisovatele, který vypráví tento příběh, a tato omáčka okolo mě vůbec nebavila. Měl jsem problém knihu dočíst, místy jsem sebestředné pasáže autora přeskakoval. Kdyby kniha měla třetinovou délku, byla by za mě absolutně skvělá a podle mě i silnější. Jinak hlavní téma je nosné a citově silné.

03.03.2018 4 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Ladislava Ziburu jsem zaznamenal už před léty, ale nějak mi nepřišel zajímavý, takže jsem se do jeho knih nepouštěl. Až nyní a totálně mi spadla čelist a musím se Princovi Ládikovi omluvit. Kniha má spád, je zábavná i když se v ní toho zase až tolik neděje, čtenář si vyloženě užívá cestování s Ládíkem po Evropě a je zvědav na další malá dobrodružství a postřehy z cest. Za mě jedna z nejlepších knih, co jsem tento rok četl:)

12.11.2021 5 z 5

(SPOILER) Poutavé a vedoucí čtenáře k netradičnímu způsobu uvažování. Berte knížku všemi deseti a ihned si ji přečtěte.

Ochočil si člověk pšenici, nebo si ochočila ona jeho, když je nyní suverénně nejpěstovanější rostlinou, rozšířenou do všech koutů světa. Kdo z koho více profituje?

Prasata brána jako druh jsou jeden z nejúspěšnějších organizmů na planetě, bráno jejich počtem a rozšířením. Vysvětlujte to ale jednotlivému čuníkovi čekajícímu v malé ohrádce na jatkách...

13.07.2021 5 z 5

Ústav Ústav Stephen King

Za mě zklamání. Začátek ještě dobrý, nicméně pobyt v Ústavu se vlekl a závěr mi přišel nelogický a nebavil mě. Problémem je také prokreslenost hlavních hrdinů, držel jsem palce Lukovi a ještě Nickymu, ale zbytek mě leda tak otravoval. Ani záporáci mě nijak nezaujali. Za mě jeden z nejslabších Kingových románů, kdyby to nemělo jeho jméno na obálce, ani jsem se neobtěžoval to dočíst. Upřímně má to i dobré pasáže, ale od Kinga čekám prostě víc, mám na něj jen ty největší nároky.

28.05.2021 2 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Trochu únavná kniha, ve které se nic moc neděje, hlavní hrdinové se potulují odnikud nikam po Americe a prožívají zážitky ve stylu "párty, kamarádi a ženy". Po čase začne vše trochu splývat dohromady a moc jsem se v tom neorientoval. Bylo mi v zásadě jedno, s jakou ženou zrovna hlavní hrdina spí a v jakém státě USA se nachází, všechno bylo velmi podobné.

Žádná katarze na závěr se moc nekoná (i když na konci si část lidí uvědomí, že jedna z hlavních postav je prostě nezodpovědný kretén).

Dřív asi knihu čtenáři milovali, kvůli pocitu svobody, nezávislosti a neukotvenosti na konvencích, ale co bylo šokující a obdivuhodné kdysi, je nyní víceméně běžné. Kdo z nás někdy nejel na nějaký road trip s pár korunami v kapse?

Kniha mě obecně moc nezaujala, kdyby nebyla tak slavná, tak bych ji asi nedočetl.

26.02.2019 2 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Zcela strhující a naprosto geniální, od začátku do konce jsem se od příběhu nemohl odtrhnout. Epická zeměplocha v té nejčistější podobě. Představení Karotky, Elánia, Nobyho a dalších skvělých postav je skutečně dech beroucí. Jediné co mi trochu vadilo, byl Patricij, který mi zdaleka nepřišel tak suverénní, jako v jiných dílech.

18.07.2022 5 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Velmi silné. U některých pasáží jsem knihu musel odložit a prodýchat. Neuvěřitelný příběh, kdy hlavní hrdince neskutečně držíte palce a obdivujete její štěstí a odvahu.

12.06.2021 5 z 5

Výborná kniha, odhalující zákulisí mnoha kriminálních případů poslední doby. Velmi čtivé a zajímavé, na druhou stranu jde o jednostrannou výpověď a o to, jak problematiku viděl právě Šlachta. Nevěřím úplně všemu co říká, na druhou stranu, jistě to neměl u policie snadné a věřím, že se snažil potírat zločin ze všech sil, někdy možná i za hranou svých legálních možností.

30.12.2020 4 z 5

Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Laco Deczi – totálně vytroubený mozek Tomáš Poláček

Laco si jede svoje, vždycky na plný plyn, kniha je nesourodou směsicí historek, některé jsou vtipné více, některé méně. Se zájmem a místy s pobavením jsem si vše přečetl, nicméně nedoporučuju slabším povahám, Laco je mnohdy sprostý až moc, nebojí se třeba vyprávět, jak někdo hodil mrdku zpěvačce na šaty a ona s tím pak musela zpívat... obecně zajímavý vhled do života člověka, co žil vždycky naplno a jak on sám přiznává, mnohdy jako cikán. Jinak zcela sebekriticky závidím Lacovi jeho energii a chuť do života. Doufám, že bude ještě dlouho mezi námi a bude všechny kolem pořádně srát!

25.12.2017 4 z 5

Pí a jeho život Pí a jeho život Yann Martel

Viděl jsem film. Řekl jsem si:"Co to sakra bylo?". Pořídil jsem si knihu. Přečetl jsem si ji a řekl:"Co to sakra bylo?". Kniha je skvělá, něco ve vás nechá, konec jsem příliš nepobral, náhledů na jeho výklad je podle mě více. Co je ale důležité, rozhodně se chystám někdy v budoucnu přečíst znovu. Pro mě po dlouhé době jedna ze zásadních knih. A mimochodem ani ten film není špatnej.

29.10.2014 5 z 5

Zápisník jedné lásky Zápisník jedné lásky Nicholas Sparks

Jednoduché, banální, ale přesto...při čtení mi místy tekly slzy a myslel na své dětské lásky!

29.12.2023 5 z 5

Maškaráda Maškaráda Terry Pratchett

Absolutně mistrovské dílo, děj odsýpá, postavy jsou nosné, vše do sebe zapadá a celá linka se Silverem je prostě geniální. Klobouk dolů, paní Zlopočasná!

12.03.2022 5 z 5

Prázdniny v Česku Prázdniny v Česku Ladislav Zibura

Přečetl jsem Prázdniny v Evropě, které mi přišly skvělé, tak jsem se pustil i do Prázdniny v Česku. A upřímně, zdaleka mě to tolik nebavilo. Nevím, zda to bylo českými reáliemi, nebo tím, že historky a příhody Čechů, které Láďa potkával, mi nepřišli zdaleka tak zajímavé, jako třeba historky osamělých Albánců z předchozí knihy. Přesto přeju Ládíkovi všechno dobré a ještě mu dám určitě šanci.

20.02.2022 3 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Velký respekt Kmentovi za to, jaké množství práce musel podstoupit při investigacích, aby měl materiál do této knihy.

Nevěřím všemu, co je v knize napsáno a je mi jasné, že jsou to jen pospojované kousky skládačky. Babiš se v ní chová jako extrémně tvrdý obchodník, kterým očividně i je. Chápu, že v jeho profesi jsou různé pohyby v šedé zóně brány jako standard, rozumím i tomu, že pravděpodobně málokdy vyloženě překročil zákon. Nicméně plastický obraz pana Babiše, který nám zde vyvstává před očima, není rozhodně lichotivý a jsem rád, že tento člověk již není naším premiérem (psáno po volbách 2021). Jestli to nyní bude lepší, to je otázka, ale rozhodně si myslím, že takto bezskrupulózní člověk jako Babiš není s největší pravděpodobností tím nejlepším kandidátem na veřejně aktivní osobu.

12.11.2021 4 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

(SPOILER) Kniha plná nesourodých historek z porodnického/lékařského prostředí. Hlavní hrdina vše sice glosuje vtipně, ale v průběhu knihy mi moc sympatický nebyl, zejména díky jeho věčnému stěžování a nadávání na lékařskou profesy, platy, množství práce atd. Nicméně závěr knihy mě přinutil trochu zkorigovat názor, chápu, že to asi neměl jednoduché a že pro něj bylo asi velmi obtížné nakonec z lékařského prostředí vystoupit.

12.11.2021 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Vynikající kniha se silným příběhem a o lásce a nemoci, všem doporučuji. Upřímně mě jen trochu zklamal konec, od kterého jsem čekal větší gradaci (v hlavě jsem si namaloval tři různé scénáře, jak to skončí), ale spisovatel prostě pro mě pojal konec méně epicky.

I přes to, geniální kniha a strhující čtení!

13.01.2019 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

První polovina knihy je totální nuda (něco jako Bylo nás pět, v mnohem horším podání, s tím, že děti jsou jen tři). Druhá polovina je lepší, soudní proces je dobrý, ale celkově to není žádný zázrak. Když si knihu přečtete od půlky, o nic nepřijdete.

19.10.2018 2 z 5

Nohy z jílu Nohy z jílu Terry Pratchett

Jedna z nejlepších knih o zeměploše. Elánius s elánem sobě vlastním řeší pokus o vraždu lorda Vetinariho, dějem se obratně proplétá Angua s Karotkou, stihneme vyřešit problémy trpasličích žen, které by rády nosili rtěnku a k tomu všemu je ještě leitmotivem knihy palčivá otázka golemů, kdo vlastně jsou tihle hlinění chlapíci, které všichni považují jen za stroje? Body navíc za část zápletky, která se z Nobyho Nóblhócha snaží udělat lidskou bytost, co lidskou bytost, přímo KNÍŽETE Z ANKHU! Plný počet hvězd, v ději se pořád něco děje, všechny oblíbené postavy konají, jak je jejich zvykem a dobro nakonec zvítězí nad upíry, heraldikou a proradnou rybou v něčím znaku!

30.04.2017 5 z 5