Nohy z jílu

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Kdo vraždí neškodné starce? Kdo se pokouší otrávit Patricije? V době, kdy podzimní mlhy sevřou město Ankh-Morpork do svých spárů, připadne Městské stráži nelehký úkol vystopovat neviditelného vraha. Možná, že něco vědí golemové, ale tihle vážní tvorové z hlíny, kteří pracují celé dny a noci a nikdy nikomu nezpůsobili ani ty nejmenší potíže, najednou začnou páchat sebevraždy. Ne že by Hlídka neměla dost svých vlastních problémů. Tak jsou tady například potíže s vlkodlačicí, která trpí pre-úplňkovou tenzí, desátníkem Nóblhóchem, jehož posedne noblesa a kamarádíčkuje se s hóch společností, a pak ten trpasličí nováček. Něco s ním není v pořádku. Je na něm každopádně něco divného. Když nic jiného, tak jeho náušnice a oční stíny. Komu se dá důvěřovat, když jsou ulice plné lidí, stíny plné spiklenců a všechny stopy ukazují špatným směrem? Vrchní velitel Hlídky sir Samuel Elánius zjistí, že pravda se vůbec nemusí ukrývat v pochmurných a temných ulicích nočního města. Úžasná Zeměplocha, kniha 20., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472/nohy-z-jilu-mt2-472.jpg 4.6818

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 19.

Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno, Talpress

Feet of Clay, 1996

Kniha Nohy z jílu

TERRORDROME
15. listopadu

Ďalšia Zemeplocha s hliadkou, ktorá rieši nejaké tie tajomné vraždičky, kráľovské spiknutia a k tomu problémy s golemami. Veď viete, makajú ako šróby a každý presa počul tie historky o tom ako sa zbláznili a vyrobili za noc 5000 stolov a niektoré z nich mali 27 nôh. Plus emancipácia trpasličej alchymistky a snaha vlkolačice Angui nezvlčieť a nerafnúť do zadku Karotku, lebo je to taký poctivec až by ho jeden zabil. Dej našťastie dokáže byť zároveň vtipný aj zaujímavý a žiadna zložka neťahá za kratší koniec. Pratchett tu síce nedokáže udalosti vyšróbovať do takej epickej absurdnosti ako v Stráže Stráže, ale "besnenie" prvého svojprávneho golema ktorý dokáže napchať svojim obetiam jablká a cibuľu tam kam slnko nesvieti určite stojí za to. Nálož vtipov i polemika o otroctve v jednom, to sa oplatí. Piadimužík dávajúci hlavičky rozzúrenému býkovi, ohavná ľudská kreatúra Noby takmer šľachticom a múzeum trpasličieho bojového pečiva. Nabudúce chcem vidieť tie vrhacie keksy v akcii!

slawa.cap

Poslouchal jsem jako audioknihu. Další skvělý příběh se Zeměplochy, tentokrát si autor bere na paškál hlavně emancipaci a otrokářství/nevolnictví v závislosti s vírou.
Chvílemi se mi zdálo, že Pratchett trochu moc tlační na pilu a už tomu chybí taková ta radostná jiskra jako u předchozích knih. O to víc je propracovaný příběh a zajímavá detektivní zápletka.
Trochu mě zarazilo, kde se najednou vzalo bojové trpasličí pečivo, když o něm v tomto směru, do teď, nebyla ani zmínka (nebo jsem něco zapomněl?).
Chtěl jsem dát 5*, ale to by nebylo fér vůči všem těm předchozím dílům u kterých jsem se přece jen bavil mnohem víc.

ADE138

Poslouchala jsem audioknihu, načtenou Janem Zadražilem. Výborné zpracování výborné knihy. Není co dodat

Hadati

Neznalý čtenář může být zmaten, protože nakladatelství Talpress před touto knihou vydalo nejprve Hrrr na ně!, přestože ději v sérii Noční hlídky předchází právě Nohy z jílu. Důvodem tohoto marketingového rozhodnutí byla plánovaná návštěva Terryho Pratchetta v Praze, kdy Nohy z jílu byly provázané z pověstí o českém golemovi, a tedy byli i vhodnějí knihou pro autorské podepisování. Doporučuji tedy přečíst nejprve Nohy z jílu a pak teprve Hrrr na ně! V opačném případě budete mít trochu zmatek ve vývoji postav.

Nohy z jílu mají pro české čtenáře zvláštní kouzlo, neboť se zde objevují golemové, které Pratchett vytvořil po vzoru staré české legendy o Rabi Löwovi a jeho hliněném golemovi. Je zde i vidět značná změna v charakteru kapitána Elánia, který se už nebojí vyšetřovat skutečné zločiny. Těmi jsou záhadné vraždy, které nějak souvisí s golemy, a také útoky na lorda Vetinariho, který je nevysvětlitelným způsobem postupně otravován.

Pro mě tu také začíná velmi zábavná linka, která se týká kapitána Elánia, který se zábavným způsobem vypořádává s legitimními pokusy o jeho vraždu ze strany Cechu vrahů. Navíc lze pozorovat další postupné rozrůstání hlídky jako takové, kdy se zde objevují další nové zajímavé postavy. A jedna z těchto nových postav rozvíří už tak neklidné vody ankh-morporské společnosti, té trpasličí obzvlášť. Zkrátka, další pořádný nášup zábavy, při které se pořádně zasmějete.

RyonMathrin

Golemové a tajemné vraždy... Hlídka je posílena o nové skvěle vymyšlené postavy a dává se do vyšetřování.  Vtipné narážky na sekty (policista Postihnout-hříšné-vysvětlující-brožurkou), emancipaci trpaslic, které se dosud vydávaly za trpaslíky a to bez potíží (vousy jako vousy), diáře organizery (popletený skřítek), heraldika, do toho rovná práva (otrocká práce golemů)... Zase dokonalá směsice, prošpikovaná situačním humorem daným vlastnostmi postav.
Vtipné existenciální a náboženské úvahy nejen golemů na úplný závěr, kdy už vlastně zápletka vyvrcholila, bylo několik třešniček na už tak skvělém dortu. Jeden z nejlepších dílů o Hlídce, alespoň pro mě.

"Ty jsi aristokrat, Noby."
"Jistě, pane, ale mám na to speciální šampón."

"Ateismus je také náboženské stanovisko," zaduněl Dorfl.
"To ne," protestoval policista Postihnout, "ateismus je popírání boha."
"Takže je to náboženské stanovisko. ... Správný věřící myslí na boha neustále, třebaže ho v myšlenkách popírá... "

"...vypustil jsem všechna zvířata, ale ona jen hloupě pobíhala sem a tam. Některá se dokonce vrátila do ohrad na jatkách. Proč?"
"Vítejte do světa, policisto Dorfle."
"Je to snad hrozné, být svobodný?"
"Řekl jste to sám."
"Vy říkáte lidem: setřeste své okovy, a oni si sami udělají nové?“
"To patří k základním lidským činnostem."

Mikešš

Pěkný díl. Jednu hvězdičku jsem ubral jelikož se mi zápletka zdála hodně podobná těm dvou předchozím dílům.

Deia

Táto kniha ma pre mňa nečakane naozaj bavila. Asi konečne začínám prichádzať Pratchettovkám na chuť. Řiťka je naozaj osviežujúcim prírastkom a Karotka s Elániom sú tiež veľmi zaujímavé postavy. Aj zápletka bola dobrá, od knihy som sa nemohla odtrhnúť a to sa mi pri Zeměploche väčšinou teda nestáva. Už sa dokonca aj celkom teším na ďalšiu časť :D.

SONP

Pro mě tak trochu průtokový příběh o hlídce, z něhož mi ulpělo následující:
- Sir Terry se zde ukázal jako správný západní levičák horující pro rovná práva všech (golemy z toho nevyjímaje): "Rouhání? To říkáte vždycky, když dostane hlas někdo, kdo ho předtím neměl!"
- Strašlivě nečitelné pseudohebrejské písmo, které golemové čmárají na své tabulky, jimiž komunikují s osobami z masa a kostí
- Noby Noblhóch šlechticem na večírcích na vysoké úrovni - co k tomu dodat

Jinak mě ale tenhle příběh o atentátu na Vetinariho nechal tak nějak chladným. Šlo vlastně o první tak trochu seriozně míněný díl a to mi úplně nesedlo (v další serii jich bude ještě víc, co si pamatuji z předešlých čtení). Nevadí, za nějakou dobu pokračuji ve svém maratónu dál. 60%

Pohyblivé obrázky
Pohyblivé obrázky