Nohy z jílu

Kdo vraždí neškodné starce? Kdo se pokouší otrávit Patricije? V době, kdy podzimní mlhy sevřou město Ankh-Morpork do svých spárů, připadne Městské stráži nelehký úkol vystopovat neviditelného vraha. Možná, že něco vědí golemové, ale tihle vážní tvorové z hlíny, kteří pracují celé dny a noci a nikdy nikomu nezpůsobili ani ty nejmenší potíže, najednou začnou páchat sebevraždy. Ne že by Hlídka neměla dost svých vlastních problémů. Tak jsou tady například potíže s vlkodlačicí, která trpí pre-úplňkovou tenzí, desátníkem Nóblhóchem, jehož posedne noblesa a kamarádíčkuje se s hóch společností, a pak ten trpasličí nováček. Něco s ním není v pořádku. Je na něm každopádně něco divného. Když nic jiného, tak jeho náušnice a oční stíny. Komu se dá důvěřovat, když jsou ulice plné lidí, stíny plné spiklenců a všechny stopy ukazují špatným směrem? Vrchní velitel Hlídky sir Samuel Elánius zjistí, že pravda se vůbec nemusí ukrývat v pochmurných a temných ulicích nočního města. Úžasná Zeměplocha, kniha 20., přeložil Jan Kantůrek....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/472/big_nohy-z-jilu-mt2-472.jpg 4.6908

Úžasná Zeměplocha / Úžasná Plochozem 19.

Literatura světová, Humor, Fantasy

Vydáno: , Talpress

Feet of Clay, 1996

Kniha Nohy z jílu

toni-az
14. listopadu

Mám rád příběhy s Hlídkou, takže za mě tento jeden z nejlepších zeměplošských dílů. Navíc když vychází z pražských pověstí. Co se týče detektivní linky, rozuzlení nebylo žádným překvapením, ale o tom Pratchett rozhodně není.

theMarty

"One of Terry's finest." (Jeden z nejlepších)

Faila

Detektivka zasazená do Ankh-Morporku smíchaná s legendou o golemovi a k tomu navrch pár přesahů týkajících se rasismu a diskriminace. Další úžasné dílko velkého pana spisovatele.

Luciefever

Na počátku bylo Slovo. To slovo bylo od člověka, vepsané v šému golema. Pár vět, které měly jako koryto řeky směrovat konání těch zvláštních stvoření z jílu. Jenže každá řeka se čas od času vylije z břehů a pak nastanou potíže...
Ovšem to by nebyla Hlídka Hlídkou, aby tomu nepřišla na kloub. Dobrá týmová práce, hoši! A samozřejmě taky, ehm ehm, dámy.

NannyOgg24

Po několikáté přečtené a pokaždé se pobavím. Příběhy ze Zeměplochy patří k ním srdcovkám.

Allys

Ďalší skvelý diel zo Zeměplochy. Je to v podstate detektívka pretkaná úžasným Pratchettovským humorom s veľkým množstvom vtipných hlášok a úvah. Karotka, Elánius, Angua a Pleskor Řiťka boli úplne úžasní, lord Vetinari taktiež. Kniha sa zároveň venuje úvahám nad otázkami slobody (časť s Golemami), ohľadom usporiadania štátu a vzťahom k menšinám medzi nami. Řiťka sa snaží medzi trpaslíkmi zavádzať myšlienky feminizmu, v knihe sa čitateľ dozvie aj čo to o heraldistike :-) V knihe sa neustále niečo dialo, v príbehu neboli žiadne hluché miesta, krásne spracovaný príbeh :-)

Mája873

Další přečtená Zeměplocha. Doposud nebyl ani jediný díl, který by se mi nelíbil, takže ani u tohoto to nebylo jinak. Příběh s golemy byl napínavý a úsměvný. Se čtením nešlo vůbec přetat. Jednoduše Zeměplocha je jednička mezi knihami. K této knižní sérii jsem se dostala díky knižní soutěži, kde mě zaujala na první pohled. Knížky od pana Pratchetta může jedině doporučit.

Terez9119

Nemůžu se rozhodnout, kterou Hlídku mám nejradši, ale Nohy z jílu jsou v Top 3. Už jen ta příjemná okolnost, že se Pratchett inspiroval pražskou legendou, přidává příběhu plusové body. Jako vždy perfektně strukturovaný a propracovaný příběh. Kvůli těm jemným detektivním propletencům mám Hlídku tak ráda. A jako třešnička okouzlující Pleskot. Tahle kniha má všechno :-)