Laco Deczi – totálně vytroubený mozek

Laco Déczi je sprosťák, hulvát, křikloun, a tak trochu hovado, říká novinář Tomáš Poláček, autor neobvyklého knižního rozhovoru Totálně vytroubený mozek. Slavný jazzový trumpetista pozval Poláčka v létě roku 2017 do amerického Connecticutu, kde posledních třicet let žije. Ráno spolu lovili mušle v oceánu, po nocích seděli u ohně, poslouchali jazz, a celou dobu vedli rozhovor, ve kterém se Laco Déczi naprosto otevřel. „Po čase odhodil svou známou masku burana,“ říká Poláček, „a já tak poznal jeho velmi svobodnou, něžnou a hravou duši.“ A taková je i kniha Laco Déczi - Totálně vytroubený mozek - sprostá, urážlivá, politicky nekorektní a místy buranská, ale zároveň hravá a něžná....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/356606/big_laco-deczi-totalne-vytroubeny-mozek-hZH-356606.jpg 4.6172

Kniha Laco Deczi – totálně vytroubený mozek

zdenekhajek

Kniha není rozhovor s Lacem Déczim, ale s postavou, kterou Laco Déczi hraje. Kdo čeká, že se něco dozví o Lacově přístupu k jazzu, k harmonii, ke kompozici, tak se zklame. Kniha obsahuje pouze už nesčetněkrát omílané historky ze všech těch talkshow, kam Laca zvou. Bohdalová, Slováček, pořád dokola. Když se náhodou autor víceméně omylem pokusí jít trochu do hloubky, Laco ucukne a vrátí se do role Švejka. Toho ostatně sám v knize zmiňuje. Jazzový trumpetista, o němž před deseti lety širší veřejnost vůbec nevěděla. Až do známého rozhovoru v DVTV. Laco pochopil, že pokud se bude stylizovat do role antihrdiny - Švejka - který je přisprostlý a vždycky na všechny vyzraje, tak v ČR má úspěch zaručen. Všechno stojí za hovno, všichni jsou kokoti. Nakonec sám v knize přiznává, že v USA už nevystupuje. Tam jeho hulvátství neprodává jako v ČR. Ve skutečnosti je lepší obchodník, než jazzman. Doporučuji si na youtube najít video "Laco Deczi jams in Miami Beach", kde improvizuje na naprosto základní jazzový standard - Summertime - takhle hraje "geniální" trumpetista, který má plnou hubu Clifforda Browna. Nejzábavnější je, že autor, který rozhovor vedl, si patrně vůbec neuvědomil, že Laco ho stejně do žádného nitra nepustil.

Alseri
13.12.2021

Od geniality až k primitivizmu a zase naopak. Déczi je prejavom trochu ako Charles Bukowski, akurát u toho druhého menovaného mám niekedy pocit, že má viac sebareflexie. Ak z vás grázla urobí ulica a ťažký život, viem to pochopiť. Ale Déczi bol grázlikom len tak z rozmaru, minimálne ma táto kniha nepresvedčila o opaku. Na druhej strane je to talentovaný trubkár a niektoré jeho životné pravdy ma nielen zaujali ale aj pobavili a mám sa k nim chuť opäť vrátiť. Tomáš Poláček odviedol touto zaujímavo spracovanou ,,biografiou" kus dobrej práce, potešili ma aj Décziho spomienky z čias jeho pôsobenia v Tanečnom orchestri Československého rozhlasu. Na niektoré postavičky domácej umeleckej scény vrhol trochu iné svetlo a priniesol tak vcelku vtipný pohľad zvnútra.

lordchaos
19.03.2021

Déczi je frajer! Mluví sice sprostě, ovšem ve skutečnosti to není vulgární, ale vnímavej a citlivej kolík.

Marzena
11.02.2021

Skvělá kniha! Nespoutaný Laco Déczi jede na plný plyn. Životní rozhovor plný sprosťáren, nekorektnosti a historek u kterých se budete řehtat hodně nahlas. Tomáš Poláček odvedl skvělou práci a jeho syn Bárt dostal životní výchovnou lekci. Čtení doporučeno při poslechu Lacovy kapely Celula!

knihomoli
25.10.2020

výborně jsem se pobavila, doporučuji

asfalt
31.08.2020

Paráda! Pobavil jsem se. Deczi je sice sebestředný hovado, ale žije si krásnej a nikým nekontrolovanej život. A poznal jsem díky té knize C. Browna a ten fakt válel.

OliP
06.03.2020

Přesně jak jsem čekala - byla to pecka. Kniha mě strašně moc bavila, Tomáš Poláček má neskutečný dar dělat rozhovory a Laco je prostě démon... Přečteno jedním dechem.

puml
21.01.2020

Tak takhle jsem se u knihy dlouho nezasmál. Laco to pálí jak sólo na trubku. Jedna historka následuje druhou, na Poláčkovy dotazy někdy ani nereaguje, nebo po svém. Jinak ale paruku dolů, protože ukočírovat Laca a udělat s ním smysluplný rozhovor a ještě z toho udělat knihu byla asi pěkná fuška. Kniha je i celkem přehledná, i když Laco hned v úvodu nadhodí, že bude vyprávět jak se mu to hodí, takže tak různě, ale Poláček z toho nakonec udělal dobrou knihu, která zachovává takový ten spontánní jazzový styl Lacových odpovědí, ale zároveň je i do velké míry chronologicky strukturovaná. Možná jen škoda, že na konci není jmenný rejstřík, pro zpětné vyhledání těch nejlepších špeků s Dědkem Krýzlem a Bohdalkou. Na to by ale Laco jen lakonicky utrousil: Do hajzlu s rejstříkem, vždyť je to celý v "ass dur". Doporučuji.