Marsí5 Marsí5 komentáře u knih

Pět malých prasátek Pět malých prasátek Agatha Christie

Filmová adaptace je jednou z mých nejoblíbenějších ze všech případů Poirota.
Kniha se čte dobře, myšlenky jsou zde pěkně ucelené, logické a vysvětlují každý čin, což ve filmové verzi není vždy tak jasné :-)

10.04.2019 4 z 5

Atlas mraků Atlas mraků David Mitchell

Takže....
Nejdříve jsem viděla film... Bylo to děsné! Vůbec jsem se nechytala v ději a nelíbilo se mi to... Pak mi kdosi doporučil se podívat víckrát... Podruhé už jsem nebyla tolik zmatená, přeskakování v ději mě tolik nešokovalo a zvládla jsem se soustředit na více detailů. Právě ty mi po prvním shlédnutí chyběly. Pořád bych to nezařadila mezi své oblíbené filmy, ale uznávám, že má něco do sebe.

A teď knížka.... Po filmu jsem k ní přistupovala velice skepticky (proto to dlouhé hodnocení filmové verze). Kniha sama není vůbec zmatečná, naopak její rozdělený děj na více míst a časových období je logický a moc pěkně navazuje. Kniha se četla nečekaně dobře, úplně jsem ji hltala :-)
Filmaři velice pěkně a zajímavě pozměnili konce některých částí a musím uznat, že v knize mi takové napětí skoro chybělo.
Kniha je to velice zajímavá, čtivá, příběhy ani povahy postav se neopakují (rozhodně si nepřečtete šest stejných příběhů). Oproti tomu se dějové linky střídají - kromě poslední, kterou si přečtete celou a zase se vracíte v opačném pořadí - díky tomu jsem měla problém se zorientovat při návratu k prvním dvěma a musela jsem se podívat, kde jsme vlastně skončili...
Malé mínus má u mě kniha za většinovou absenci přímé řeči, v některých chvílích mi trvalo, než jsem identifikovala správného "mluvčího".

Knihu rozhodně doporučuji ;-)

10.04.2019 3 z 5

Zelená míle Zelená míle Stephen King

Velice smutný, silný příběh...
Film jsem viděla před hodně lety, takže si už na všechny detaily nevzpomínám, ale díky tomuto čtení jsem si je opět vybavila.
Filmová verze je zpracovaná krásně, zanechá ve vás silný dojem. Knížka vás může složit úplně... Hodněkrát mi začaly téct slzy...
Jsem ráda, že jsem knihu četla, ale není to příběh, který bych si potřebovala připomínat opakovaně...
Doporučuji, ale přidávám varování pro slabší povahy ;-)

22.03.2019 5 z 5

Křišťálové království Křišťálové království Amanda Hocking

Celá série přečtená během pár dnů, takže budu hodnotit hlavně celek ;-) Příběh se pěkně rozjel a zápletka se nakonec velice vydařila a překvapila.
Na začátku mi trvalo zvyknout si, že se jedná o trolly, ale vlastně proč ne? Každý z nás si fantasy postavy představuje jinak, nemusí to být vždycky tak, jak napsal Tolkien ;-)
Knihy se dobře četly, není to jen příběh o jiné rase, zčásti je to skoro jako detektivka a při závěrečné bitvě může i slza ukápnout :-P Za mě dobře napsané odpočinkové čtení, i když jsem si chvilkama nebyla jistá, pro jakou věkovou skupinu je to určené :-D

12.03.2019

Prázdné křeslo Prázdné křeslo Jeffery Deaver

Pááni!
Už třetí kniha od tohoto autora, všechno příběhy Amélie a Lincolna, a zatím absolutně nejlepší! Nejdříve si říkáte, co bude na další polovině stránek, když se pronásledování blíží k úspěšnému závěru. A od té doby nečekané zvraty neberou konce!
Autor vás okamžitě vtáhne do děje a už nepustí, napínavá gradace, která probíhá téměř čtvrtinou knížky, při odhalování zločinů už jen valíte oči :-D
Luxus!!!

09.03.2019 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Super :-) Knížka se četla velice lehce, což mě překvapilo vzhledem k popisům různých funkčních problémů a jejich řešení (nejsem vůbec technický typ!). I přesto tyto části nebyly nudné a vysvětlené byly tak, že jsem je pochopila i já (jak moc to bylo přesné, posoudit nedokážu - strojaři, fyzici a botanici mi prominou ;-) ).
Hodně jsem se nasmála, konec skvěle gradoval, i když jsem ho znala už z filmu (dočítala jsem do půl jedné v noci! :-D ). Líbilo se mi, že je v knize ponecháno v podstatě logické vyřešení, žádné hrdinské činy a obětování se (za tohle mají filmaři body dolů - když si za závěr zvolili jedinou variantu, kterou aktéři okamžitě zamítli a zjevně byla v knize spíše pro humorné uvolnění napětí).
Příběh, zábava, napětí, zajímavé informace - vše v jednom, vřele doporučuji ;-)

06.03.2019 4 z 5

Inferno Inferno Dan Brown

Nejdříve jsem v kině viděla film a až teď jsem měla tu čest si přečíst knížku. I přesto, že jsem děj v podstatě očekávala, mě úplně pohltil a několikrát překvapil.
Části textu, u kterých si nejprve jen domýšlíte, k jaké postavě v příběhu patří, jsou úžasné a přiznávám, že mě dokonale zmátly a přiřadila jsem je někomu jinému. Tím více jsem byla překvapená, když se vše vysvětlilo.
Knížka opět vede díky doplňujícím historickým odkazům.
Ale budu spravedlivá: Film je zpracovaný krásně, i když konec hodně upravený a akčnější, což se k filmové verzi hodí víc.
Po mírném zklamání se Ztraceným symbolem má Brown zase plný počet bodů ;-)

22.02.2019 5 z 5

Zimní oběť Zimní oběť Mons Kallentoft

Úvod knihy mě vůbec nenadchl, takže jsem ji na nějakou dobu odložila.
Styl psaní mi úplně nevyhovuje, komentáře mrtvého mě překvapily a trochu mě i rušily, protože nebylo vždy úplně znát, kdy se text ještě pojí k předchozí scéně...
Jakmile se začal rozplétat příběh oběti, knížka si získala mou pozornost a nakonec jsem ji přelouskala poměrně rychle.
Celkově pro mě byla knížka těžší na přečtení, ale příběh jako takový se mi líbil.

10.02.2019

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Knihu jsem četla na počátku velkého šílenství se začátkem seriálu. Od mnoha lidí se dozvídáte, že Hra o trůny se musí vidět. Já k tomu říkám: Ne, tohle se musí číst!
Seriál má u mě plus jen díky první sérii, která je dokonale natočená podle první knihy. Pokud vás mate velké množství postav, doporučuji kouknout na první sérii, urovnat si hlavní postavy a pak už jenom číst a číst. A po pátém dílu jen čekat a čekat na další :-D
Takže, shrnutí: Propracovaný děj, skvělé dialogy, měnící se charakter postav (V první knize chcete postavu nechat zabít, po několika kapitolách, už o ni nechcete přijít!), překvapivé zvraty. Žádná z postav si není jista svým životem :-D
Na dokončení série čekám již několik let, doufám, že po dokončení seriálu vyjdou další knihy!

20.01.2019 5 z 5

My děti ze stanice ZOO My děti ze stanice ZOO Christiane Vera Felscherinow

Nejvíce mě na knize děsil věk autorky... Dvanáct?! Už od začátku jsem si uvědomovala věci, kvůli kterým se dostala do tohohle začarovaného kruhu, ale nejspíš se to zpovzdálí hodnotí jinak... A pak ten paradox: "Jo, jsem čistá, tak si za odměnu šlehnem!" Kniha se mi v podstatě nelíbila, ale asi by měla být povinnou četbou...

31.08.2018

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Vzhledem k vysokému hodnocení knihy jsem očekávala víc... Nelíbí se mi ta spousta nevyjasněných otázek, které mi i po přečtení zůstaly. Informace o tom, co se v knize vlastně stalo, chytá čtenář v průběhu z různých náznaků a celkový obrázek nakonec vypadá, jako když máte puzzle jen s polovinou dílků.
Nevadí mi otevřený konec, ten vlastně udělal knihu zajímavější. Připadá mi jako by si autorka vymyslela nový svět jen v hrubých rysech a nenamáhala se ho dotvořit. Občas jsem se ztrácela, kdy hrdinka popisuje současnost a kdy vzpomíná. Kvůli výzvě jsem knihu dočetla, ale jinak mě tolik nenadchla.

17.08.2018

Spiknutí bohů Spiknutí bohů Jan Hartman

Čtivá kniha, která překvapí ;-)

Labyrint (1.-3. díl) Labyrint (1.-3. díl) James Dashner

Kniha má rozhodně lepší příběh než filmy, u kterých je děj hooodně upravený.

30.07.2018

Téměř jedním dechem. Krásně napsáno.

30.07.2018 5 z 5

Ztracený symbol Ztracený symbol Dan Brown

Ne úplně špatný, ale zatím nejslabší díl ze série s Langdonem. Knihy se nesou ve stejném duchu, což mi nevadí, ale v tomto případě jsem úplně nepochopila motivy chování "toho zlého". V předchozích knihách šlo vždy o velké světové tajemství, kterého lidstvo není hodno. V této knize šlo spíše o sobecké důvody, což snižuje úroveň celé knihy.

30.07.2018

Bratrstvo Bratrstvo Oliver Bowden (p)

Nepřetržitý děj bez oddechu.

03.07.2017

Renesance Renesance Oliver Bowden (p)

Myslím, že jsem měla výhodu, protože neznám herní verzi. Nic mě nerozptylovalo, nic jsem nesrovnávala. Prostě jsem otevřela knihu a během pár vět jsem se ocitla v renesanční Itálii. Čtivé, napínavé, téměř bez oddechu. Ale přiznávám, že závěr mi moc nedává smysl.... Určitě plánuju pokračování, aby mi celý příběh zapadl do sebe.

09.05.2017 4 z 5

Je to i můj život Je to i můj život Jodi Picoult

Kniha krásná, překvapivá. Líbilo se mi, že středobodem není jen vzdor Anny, ale i osudy ostatních postav. Konec mě velice překvapil. Došla jsem do stádia, kdy jsem si myslela, že je závěr už čitelný, ale pak přišel dost prudký zvrat. Po přečtení jsem také koukla na film a musím říct, že je sice velice dojemný, ale už dlouho jsem nezažila, že by někdo předlohu takhle osekal....

20.12.2016

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Čtení bylo lepší než film, sama jsem si postavy představovala jinak (hlavně Greye - herec mě hrozně zklamal). Čekala jsem větší odvázání v erotických scénách. Oproti recenzím, které slibovaly téměř porno četbu, bych knihu zařadila do kategorie romantiky. Spíše oddechová, jen mi do příběhu nesedí úplně nevinná hlavní hrdinka, která se tolik dokáže přizpůsobit.... Kolik žen dosáhne orgasmu hned napoprvé?

29.11.2016

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Přečteno téměř na jeden zátah. Popis tohoto světa je opravdu děsivý, ale závěr knihy mě opravdu silně dojal.

29.11.2016 4 z 5