Marsí5 Marsí5 komentáře u knih

Muži, kteří nenávidí ženy Muži, kteří nenávidí ženy Stieg Larsson

Knihu jsem četla do čtenářské výzvy a popravdě jsem ji původně po zhlédnutí filmů nikdy netoužila ani otevřít.
Proto jsem byla velmi mile překvapená, že se nejedná o nijak složité dílo. Larsson dokáže/dokázal psát s nečekanou lehkostí i o drsných a nepříjemných věcech, což jsem u severské detektivky ještě nezažila.
Knížka se čte velmi dobře, udrží Vaši zvědavost až do konce, i když bych přímo neřekla, že Vás vtáhne do děje. Popisy ekonomických procesů a z toho vyplývající následky jsou pro mě španělskou vesnicí a přiznávám, že jsem z toho pochopila maximálně polovinu (a to si nejspíš i fandím :-D )
Knihu doporučuji, nemusíte se bát složitého díla :-)

20.10.2021

Říjnový seznam Říjnový seznam Jeffery Deaver

No, teda! :-D
To bylo úplně boží :-D
Deaver se opět ukázal jako mistr manipulace. Tentokrát se mi podařilo drobnou část příběhu rozluštit, ale zdaleka to nestačilo na celou mozaiku :-D
Zvláštně psané, přesto nechybělo napětí a nečekané rozuzlení ;-)
Rozhodně povinné dílo pro každého fanouška ;-)

04.08.2021 5 z 5

Výstřel Výstřel Lee Child

Film znám velice dobře, takže byla jen otázka času, než se dostalo na psanou předlohu :-)
Oproti filmovému zpracování se jedná o vyšetřování aniž by čtenář věděl od začátku, v čem je zakopaný pes :-) I když jsem příběh znala, dokázala mě kniha překvapit a připravit nejednu napjatou chvilku.
Postava Reachera je dokonale zpracovaná: nejedná se o zbrklého akčního hrdinu, ale o ledově klidného a jistého vyšetřovatele, přítele, vojáka, zabijáka - podle toho, co situace zrovna vyžaduje :-D
Rozhodně si přečtu i další díly a je škoda, že filmoví tvůrci nenašli ještě jiný vhodný námět ke zpracování.

Svědectví Svědectví Margaret Atwood

První díl se u mě nesetkal s příliš nadšenou odezvou. Oproti tomu pokračování hodnotím mnohem lépe, i když stále by se našlo, co zlepšit :-D
Díky vyprávění hlavních postav se dozvíme, jak Gileád se svými pravidly vznikl, takže dostaneme více odpovědí na otázky, které vyvolal první díl. Závěrečná část knihy ještě pár informací doplní.
Osobně bych do příběhu zanesla jakési "předobdobí" - jedna dvě kapitoly, které by nám prozradily kdo, jak a proč se rozhodl rozvrátit režim a nastolit jiný. Také se stále zaobíráme jen nelehkou rolí žen, ale jak vypadal svět chlapců a velitelů?
V obou knihách mi chyběly důvody vzniku pozice služebnic. Tato část je lépe nastíněna v seriálu (3 díly na pochopení tohoto bohatě stačí :-D).
Z poměrně neuspokojivé literatury se příběh vyšvihl na docela dobrý průměr ;-)

Chromozom 6 Chromozom 6 Robin Cook

I když se jedná o známého autora, přiznávám, že mě jeho knihy doposud míjely a nebýt čtenářské výzvy, asi bych se s žádnou nesetkala v nejbližší době.
Hned na začátku bych ráda upozornila, že je důležité si uvědomit dobu, do které je děj zasazen. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopila, proč si postavy vysvětlují, jak funguje GPS :-D
Některé úseky jsou napsané poutavěji a lépe vás vtáhnou do příběhu. Jiné části jsou zdlouhavé a podle mě vyplněné nezáživnými rozhovory. Vzhledem k tomu, že se jednalo o vyšetřování, chyběla mi v podstatě ukázka nějaké policejní práce, postavy plácaly o ničem nebo spekulovaly bez podložených důkazů.
Příběh byl zajímavý svým tématem, ale už jsem četla lépe napsané detektivky.

Země Altairu Země Altairu Jana Pechlátová

Autorku znám díky jejím nádherným tématickým fotografiím (většinou z fantasy světa) :-)
Dokonce jsem věděla, že chystá knihu, jejíž úryvky zveřejňovala na svých facebookových stránkách, ale nakonec mě vydání v záplavě povinností minulo a upřímně jsem na ni úplně zapomněla.
Proto jsem byla velmi mile překvapena, když jsem na konečné dílo náhodně narazila v knihovně a po sepnutí všech potřebných obvodů mi konečně došlo, co vlastně držím v rukou :-D
Kniha vypráví jeden příběh krátkými úryvky jednotlivých postav. Ze začátku mi chvíli trvalo uvědomit si, že se postavy i opakují a děj se doplňuje z několika různých pohledů.
Formát knihy na mě působí spíše jako kronika a na nádherné fotografie vydržíte zírat i několik dlouhých minut :-)
Jediné, co mohla autorka trochu doladit, jsou dvoustránkové fotografie, kdy to hlavní vychází přesně na spoj mezi stránkami. Výsledek proto ztrácí část svého kouzla, což je velká škoda.
Celkově se jedná o dílo velké estetické hodnoty, i když příběh vám vydrží na jedno dvě odpočinkové odpoledne :-)

19.06.2021 3 z 5

Poslední Pán prstenu Poslední Pán prstenu Kirill Jurjevič Jeskov

Za mě osobně se nemusíte bát, že by bylo Tolkienovo dílo pošpiněno do poslední nitky (nebo spíš v tomto případě do posledního písmenka :-D ). Kniha má svůj vlastní příběh zasazený do známého světa, který je stejně prezentován tak, jak jste si ho nejspíš nepředstavovali :-) Známé postavy se tu v podstatě jen mihnou :-)
V tomto příběhu se nesetkáme s otevřenými bitvami, ale s intrikami, špionáží a házení špíny z jedné hromady na druhou. Slova jako "kontrarozvědka", "ministerstvo zahraničních věcí" a "náměstek pro operativu" jsou používány zcela běžně, takže oprostit se od známého příběhu by nemělo být nijak problematické :-)
Kniha mi přišla jako zajímavý nápad, ovšem pojetí politického zákulisí a vybraný slovník mi příliš neseděl do světa Středozemě, jak jsem si ho vždy díky Tolkienovi představovala. Čtenář v průběhu získá dojem, že už zbývá pouze vrtulník s výsadkem těžkooděnců (a svým způsobem není daleko od pravdy :-D).
Autorovi musím taky udělit malé mínus za závěr putování našich hrdinů, protože mi vlastně neřekl, jak to celé dopadlo. Oproti tomu chválím pěkné zakončení epilogem se shrnutím osudu postav.
V celkovém součtu kniha nebyla špatná. Rozhodně se jedná o nevšední příběh, který určitě zaujme. Hodnotím jako lepší průměr.

19.06.2021

Neslyšno Neslyšno Richelle Mead

(SPOILER) Dílo s velice zajímavým námětem :-)
Autorka skvěle popsala chvíle, kdy Fej začala slyšet. Vlastně by mě nenapadlo, že člověk by mohl nechápat, co je to zvuk :-)
Vzhledem k celkovému příběhu bych čekala zapojení trochu více mytologie do celého děje. Kromě zmiňovaných legend se zde objevují výraznější prvky fantasy až na konci knihy. Jinak se příběh mohl skutečně historicky někdy odehrát :-D
Kniha se příjemně čte, děj má netradiční zápletku, čtenář se dozví všechny informace, nechybí ani napětí, přesto se jedná spíše o odpočinkovou knihu :-)
Rozhodně doporučuji :-)

27.04.2021

Manželovo tajemství Manželovo tajemství Liane Moriarty

Od knihy jsem čekala trochu větší napětí, děj byl pro mě docela předvídatelný. Upřímně mi není úplně jasná role Tessiny dějové linky, přijde mi, že by tam ani moc nechyběla. :-D
Příběh má lepší a horší části. Připodobnila bych to k lepšímu a horšímu dni autorky při tvorbě tohoto díla. Úplně nejlepší část je závěrečný epilog - ten se velice povedl :-)
Hodnotím jako lepší průměr, ale čekejte spíše klidnou oddechovku ;-)

19.04.2021

Poslední orákulum Poslední orákulum James Rollins (p)

Příběhy Rollinse mají vždy stejné schéma (podobně jako u Browna ;-) ), ale i přesto jsou plné překvapivých zvratů, napětí a zajímavých informací. Závěr je vždy okořeněn trochou té fikce, kdy je už na každém čtenáři, jestli se s ním ztotožní nebo ne :-)
Tento konkrétní příběh podle mého trochu vybočoval, protože se nejednalo o historický artefakt v pravém slova smyslu, navíc i historické souvislosti nejsou tolik známé nezasvěcené populaci.
Přesto se s tím autor popral skvěle a opět vytvořil dílo, u kterého tajíte dech a vše prožíváte s postavami. Nemůžete ani přeskakovat v textu, protože jsou všechny části napsané poutavě a zajímá vás, jak dopadnou :-)
Osobně hodnotím Rollinse jako sázku na jistotu a můžu zatím doporučit kteroukoliv jeho knihu ;-)

07.04.2021 4 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

Nejsem nadšenec do temných thrillerů, v tomto případě jsem však byla velice spokojená :-)
Kniha má zajímavý děj, několik nečekaných zvratů a odhalení, nechybí ještě napínavější konec a závěrečné osvětlení několika situací z pohledu "za scénou" :-)
Čtenář podle mě nemá velkou šanci uhodnout pachatele, protože se mu nedostává všech informací a myšlenek Claire. Možná autor ani nezamýšlel, aby se to "divákovi" podařilo :-)
Knihu doporučuji, rozhodně překvapí ;-)

06.04.2021

Šedí bastardi Šedí bastardi Jonathan French

Skvělá knížka s nově vytvořeným světem :-)
Příběh se odvíjí, postupně se zamotává a hlavní postavy se ho snaží pochopit a odhalit jako detektivku :-)
Kniha je sice součástí vznikající série, ale hlavní děj je ukončený a zůstává jen několik věcí, které se přenáší do dalšího pokračování a teprve se ukáže, jakou budou mít souvislost v celém příběhu.
Rozhodně doporučuji ;-)

06.04.2021 4 z 5

Cinder Cinder Marissa Meyer

Knihu jsem zvolila díky tématu do čtenářské výzvy a rozhodně toho nelituji! :-D
Žánr sci-fi běžně moc nevyhledávám, protože mi příliš nesedí svět ve stylu post-apo, což zde naštěstí není.
Kniha se čte velmi dobře, ani se nenadějete a jste v půlce příběhu :-) Postavy mají různé povahy, najdete si svoje oblíbence. Postupně se dozvídáte souvislosti, ale příběh se netočí jen kolem jedné osoby.
V celé sérii je navíc každá kniha připodobněná k některé pohádce, což je zajímavé oživení, ale současně nemáte dojem, že se jedná o kopii už známého příběhu.
Sérii mám v plánu určitě dočíst a těším se i na "doplňkové díly". Můžu jedině doporučit pro mladší i zralejší čtenáře ;-)

06.04.2021

Skleněný trůn Skleněný trůn Sarah J. Maas

Moc dobrý začátek série :-)
Kniha se dobře čte, naláká vás na tajemství a záhady do dalších pokračování a postavy mají různou povahu, abyste našli oblíbence ;-)
První půlka sice nebyla tak akční, přesto mě styl psaní nenudil a plynule jsem se přenesla k zajímavějším částem. Za mě osobně by závěrečný souboj mohl být o něco kratší, protože za takových podmínek by podle mě nedopadl, tak jak dopadl. Celeana je vykreslená možná až příliš jemně vzhledem k tomu, že má být chladnokrevný zabiják.
A sama za sebe - na poslední setkání s králem se podle mě šaty nehodily :-D Víc by mi sedělo něco na způsob vyobrazení na obálce knihy (i když kvůli bezpečnosti asi bez mečů :-D ).
Rozhodně budu pokračovat dál a knihu doporučuji nejen mladé generaci :-)

11.03.2021 4 z 5

Černá vlajka Černá vlajka Oliver Bowden (p)

Autor si zase připsal body, o které přišel předchozím dílem o Edwardovu synovi. Musím velmi pochválit pořadí knih, kdy vám jedna představí spoustu otázek a odpovědi se dozvíte až v té další. Rozhodně neklesejte na mysli, když se něco nedozvíte hned. Ono to přijde ve správný čas :-D
Edwardův příběh je mnohem zajímavější, má větší spád a rychle se měnící děj. Nevíte, co můžete čekat :-)

09.02.2021

Opuštěný Opuštěný Oliver Bowden (p)

Za mě osobně se jedná o slabší díl série. Při čtení jsem měla pocit, jako by ji psal někdo jiný než ty předchozí. Na druhou stranu je děj tentokrát popisován z pohledu templáře, takže to možná bylo cílem :-)
Příběh jsem si tolik neužila díky velkým časovým skokům. Také se mi zdálo, že autor spoléhá na čtenářovu znalost historie. Některé informace byly podány "suše", ve stylu "přece tamta bitva, vždyť víte"...
Také popis soubojů nebyl tak poutavý jako v dílech, kdy se vypráví ze strany asasínů. Upřímně si zatím myslím, že jsem od této knihy nedostala žádné spojení s celkovým příběhem. Předchozí knihy se doplňovaly, čtenář zažíval pocit, že mu dílky skládačky zapadly do sebe. Po přečtení tohoto příběhu vlastně nevím, jestli jsem vůbec dostala něco potřebného...

23.01.2021

Vzpomínky vlčice Vzpomínky vlčice Poli Tajemná

No... Popravdě jsem od tohoto díla čekala trochu víc. Jednotlivé povídky byly takové nemastné, neslané.
Připomínalo mi to spíš autorčiny rozepsané poznámky od nehotového díla.

04.12.2020

Velmi modré oči Velmi modré oči Toni Morrison

No.... Upřímně... Asi nemám cit pro knihy a autory s významným oceněním... :-/
Příběh se mi moc nelíbil, styl psaní se špatně četl...
Dle popisu autorka touto prvotinou čtenáře a kritiky ohromila... Mě by docela zajímalo čím... :-/

30.08.2020

Meč a ptáček Meč a ptáček Amy Harmon

Velmi pěkná kniha :-)
Zvláštní zápletka, nečekané rozuzlení, které vám ještě trochu zamotá hlavu. Knížka se četla moc pěkně, pokaždé jsem se těšila, až si ji večer otevřu :-)

30.08.2020 4 z 5

Venkovská svatba Venkovská svatba Barbara Hannay

(SPOILER) Ke knize jsem přistupovala trochu s rezervou, podle popisu jsem čekala nudné klišé.
Nakonec to nedopadlo tak špatně, kniha se dobře čte, prolínání různých linií děj pěkně oživí, sledujeme osudy více postav.
Ovšem nečekejte od knihy velké zvraty. Všechny dějové linky se dozvíte na začátku a pak se pomalu rozplétají ke zdárnému konci a nikde se už neobjeví žádný zádrhel. V této knize se to špatné už stalo a teď všechno dobře dopadne.

10.08.2020 3 z 5