Šedí bastardi

Krví nasáklé fantasy plné sarkasmu a temnoty. Žít v sedle! Zemřít na mazlovi! Takové je krédo poloorků obývajících Souzené země. Tito bývalí otroci střeží svůj neutěšený kraj na hřbetech obřích divokých prasat, jimž přezdívají mazlové. Jsou tím jediným, co stojí mezi honosným a bohatým královstvím lidí, Hispartou, a divokými tlupami čistokrevných orků. Šakal střeží svůj kraj coby člen Šedých bastardů, jednoho z osmi bratrstev, která přežila kruté obléhání Souzených. Mladý a ctižádostivý kříženec již dlouho nesouhlasí s rozhodnutími vůdce a zakladatele Bastardů, válečníka zvaného Jílmistr, a usiluje o jeho sesazení. Na své straně má věrného trojkrevného přítele Kaňoura a Nádhernou, jedinou jezdkyni v kopytu. Když do pevnosti Šedých bastardů zavítá cizí čaroděj, plány na svržení šéfa jsou prozrazeny a Šakal se musí vydat na cestu. Během svého putování se utká s nebezpečnými protivníky: magickými kalňáky, hispartskými třasořitky, siláčími hordami i hrozivými kentaury, kteří za Zrádcova měsíce vyjíždějí vykonávat své krvavé rituály. Při hledání pravdy se Šakal musí rozhodnout, komu zůstane věrný, a najít si své místo ve světě, který odměňuje jen zlovolné....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410819/big_sedi-bastardi-8P3-410819.jpeg 4.2180

Souzené země 1.

Literatura světová, Fantasy

Vydáno: , Host

The Grey Bastards, 2015

Kniha Šedí bastardi

chomic_pisek

Během prvních pár stránek mi Bastardi nabídli vše, co mám rád, když se ve fantasy objeví: hospoda, postavy, které nemluví jako národní obroditelé, stříkání krve a zrzavá děv(eč)ka. :-) To byla ale jen předehra před pořádnou jízdou. Přiznám se, že mi chvilku trvalo, než jsem se se Šakalem skamarádil a začal mu opravdu fandit, ale pak jsem se na kancovi proháněl vedle něj a čekal, co mi Souzené země ještě ukážou. Ukázaly toho spoustu a těším se, co všechno ještě přijde. Žít v sedle, zemřít na mazlovi!

Deia
28.11.2021

No tak táto kniha ma skoro vôbec nebavila, aj keď čítala sa relatívne dobre. Len do samotného čítania som sa musela trochu nútiť. Ani jedna postava mi tam nebola sympatická, najmenej snáď tá hlavná, Šakal. Jeho správanie ma veľmi rozčuľovalo, hlavne to, ako mu bolo každú chvíľu niečo jasné, len aby mu to o ďalšiu chvíľu bolo jasné nesprávne. Keďže mi postavy boli nesympatické, tak mi bolo celkom jedno, čo sa s nimi stane. Tiež ma vôbec nebavilo to akože vtipné doťahovanie medzi členmi bratstva, medzi polorkami, ktoré sa prevažne točilo okolo ich pohlavných údov – väčšinou mi to vôbec neprišlo zábavné, skôr primitívne. Ani dej ma veľmi nenadchol, zdalo sa mi tam toho veľmi veľa – raz bol problémom ten, potom tamten a tak stále dookola. Čo sa mi páčilo bol ten svet, ten mi prišiel celkom originálny a viem si predstaviť, že kebyže je tento príbeh písaný z pohľadu „koňomrdov“ (kentauri) alebo „špicatouchých“ (elfovia), tak by ma to možno bavilo viac. Takto mi to vôbec nesadlo a do druhej časti sa pravdepodobne púšťať nebudem (aj keď jeden nikdy nevie, nerada nechávam rozčítané série :D).

WugWugs
06.10.2021

"Chováš se jako by se tvůj pták naučil sám vykouřit". Podľa všetkého sa takto nejako cítil autor pri písaní. Všetka česť prekladateľke - je radosť vidieť niekoho používať materinský jazyk, tak že výsledok neznie toporne, ani keď je jeho zdroj stoporený. HA HA.

Jediné ospravedlnenie, ktoré som dokázal nájsť pre autorov talent opakovane vkladať postavám ne-uveriteľné a pochybné motivácie len aby bol príbeh zaujímavý - je že ide o inú rasu, a čo ja ako človek môžem o myslení polorkov vedieť, nie?

Trošku vyčnieva aj jeho snaha o maskulínnu tvrdosť v úsmevnom protiklade k dobráckosti viacerých hlavných drsňákov (ochraniteľský komplex a nechať sa so stoickým pokojom nakopať do gúl od najlepšej kamarátky sú top). Šedí bastardi chcú byť drsňáckejšia akčná fantasy, v skutočnosti tam má asi každý povestné dobré srdce v chladnom obale, aby sa aj naše nežnejšie duše dokázali s postavami stotožniť.

Vo výsledku sú Šedí bastardi jednoduchá akčná fantasy jazda na zaplnenie prázdneho dňa - s určitými výhradami, obstojne napísaná, preložená, z hľadiska prvej osoby - číta sa sama. 2.5

Ilirea25
05.10.2021

Musím říct, že jsem se na knihu těšila. A buď jsem ji četla ve špatný čas nebo prostě nebyla tak dobrá. Ano, kniha je prostá, vtipná, ale stejně mi tam něco chybělo. A ačkoliv mi byly postavy sympatické, bylo mi to vlastně jedno, jak to skončí. Takže, na které straně je chyba?

Aaron Lewis
15.09.2021

Bože, ten jazyk… moje křehká a útlocitná duše se nad každým druhým slovem vyděšeně krčila... Taková bezbožnost! Chudák Hanka, ta si musela dát, ale čeština si z angličtinou nezadá, v originále je to určitě suchopárný, takže… moje poklona. Některé výrazy jsou naprosto kouzelné - především můj nejoblíbenější Vozmrd... to nevymyslíš:).

Jinak, konec dobrý, všechno dobrý. Někde v půlce jsem začala opravdu hodně nemít ráda Nádhernou i toho Šakala, protože dělali všechno hrr a měla jsem pocit, že se to se*e a zamotává právě kvůli nim (ale pak by nebyla žádná zápletka, i když ono možná jen příběhy s Šedými bastardy by byly zajímavé). Každopádně Šakal mě teda rozčiloval, že každého musel zachraňovat a ty jeho ukvapený názory a sebejistota… prostě typ, ze kterého se stane hrdina každým coulem a kterého budu následovat až do pekel. Také mi to chvílemi přišlo tak divně zamotané jako třeba ten Kalňáčí muž, ale pak přišel Zrádný měsíc a koňomrdi (nevěřím, že jsem to slovo opravdu napsala:P) a úplně super.

Ten konec mě taky mile překvapil, myslím tím Šakalovo rozhodnutí.

Nejsem si úplně jistá, kdo je nepřítel, ten Šikula bude nakonec určitě jen malý pán… doufám že orkové budou víc než jen hora zabijáků, ať je to zajímavější. Uvidíme, co bude s trasořitkami a se špičatouchy.

Všechny ty křížence jsem si představovala jako menší orky ala WOW, ale ne zelený, tu barvu jsem nechala jen plným orkům… nemůžu si pomoc:). Pravý ork je pro mě prostě zelený. Určitě jdu na druhý díl a když bude další, tak i ty. Je to přece jen něco jiného, trochu menší, takové lokální, uvidíme, co se z toho vyklube.

toni-az
21.07.2021

Takový Pán prstenů naruby. Pěkně napsáno, příběh sice trochu zamotaý, ale smysl nakonec dává. A je to úplně něco nového. Fakt jsem si to užil, jen škoda, že ještě nejsou k dispozici další díly. Naštěstí je tento první díl celkem ukončen, takže to zase tak nevadí.

Mishi
13.06.2021

Fantasy zase tolik nečtu, ale tohle byla pecka. Žádné zamilované tanečky, dlouhé pohledy do očí, hledání smyslu života. Tady se jde hned přímočaře k věci. Ať už se jedná o sex, bitvu s orky nebo záchranu nejlepšího přítele.
Plusem určitě pro mě je, že hlavní dějová linka je uzavřená, takže se kniha dá číst i samostatně, když další díly jsou v nedohlednu. Ale jestli vyjdou, tak mi určitě neuniknou!

Rihatama
14.06.2021

Multiplikovaný šílený Max ve společnosti tolkienovských fantastických bytostí. Sex a boj o život a ochranu hranic. Úvodní stránky začínají hlavně tím sexem, posléze jde mnohem více o boj, o právo na přežití kopyta, vítězství nad proradnými čaroději a o boj a ochranu před invazí orky do lidského království Hisparta. A spravedlnost... Dobrodružná a patřičně násilná fantasy orků, poloorků, elfů, čarodějů a osedlaných kanců alias mazlů nešetří vulgaritami, je však taky plná lidského humoru.

Přes úvodní rozpaky (tohle mě nemůže bavit) jsem se do životů kopyta Šedých bastardů a trojice Šakala, Kaňoura a Nádherné, kteří bojují ještě svůj vlastní boj, nechala vtáhnout jak do hlubokého vodního víru. A ta kouzelná jména! Vedle hlavních poloorčích aktérů se tam na mazlech jako Vozmrdovi prohání Rudohřeb, Šutrobřich, Tříska, Bouřňák nebo Blbýtroky. Pět hvězd by zasloužila už jen sama předkladatelka! Nečekaně zábavná, napínavá četba z autentického světa. Autor možná mohl svůj nový svět trochu hlouběji probádat, můj zážitek to ale neumenšuje.