Šedí bastardi

Šedí bastardi https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/410819/bmid_sedi-bastardi-8P3-410819.jpeg 4 259 72

Souzené země série

Krví nasáklé fantasy plné sarkasmu a temnoty. Žít v sedle! Zemřít na mazlovi! Takové je krédo poloorků obývajících Souzené země. Tito bývalí otroci střeží svůj neutěšený kraj na hřbetech obřích divokých prasat, jimž přezdívají mazlové. Jsou tím jediným, co stojí mezi honosným a bohatým královstvím lidí, Hispartou, a divokými tlupami čistokrevných orků. Šakal střeží svůj kraj coby člen Šedých bastardů, jednoho z osmi bratrstev, která přežila kruté obléhání Souzených. Mladý a ctižádostivý kříženec již dlouho nesouhlasí s rozhodnutími vůdce a zakladatele Bastardů, válečníka zvaného Jílmistr, a usiluje o jeho sesazení. Na své straně má věrného trojkrevného přítele Kaňoura a Nádhernou, jedinou jezdkyni v kopytu. Když do pevnosti Šedých bastardů zavítá cizí čaroděj, plány na svržení šéfa jsou prozrazeny a Šakal se musí vydat na cestu. Během svého putování se utká s nebezpečnými protivníky: magickými kalňáky, hispartskými třasořitky, siláčími hordami i hrozivými kentaury, kteří za Zrádcova měsíce vyjíždějí vykonávat své krvavé rituály. Při hledání pravdy se Šakal musí rozhodnout, komu zůstane věrný, a najít si své místo ve světě, který odměňuje jen zlovolné.... celý text

Literatura světová Fantasy
Vydáno: , Host

The Grey Bastards , 2015

RobinK.
01.10.2020 5 z 5

Šedí Bastardi jsou parádní oddechovou jízdou! Spousta pikantních hlášek, sarkasmu, špíny, ale i opravdových hodnot, kterých si každý člověk cení. Atmosféra drsné země a zákonů kopyta na mě dýchla hned od prvních stránek a nepřestala až do konce. Akce je tam více než požehnaně, ale logicky a nijak násilně vlepené a soubojové scény jsem si dokázal dobře představit. Prvotní unáhlené domněnky hlavního hrdiny, které utvářejí nosnou zápletku, jsem vstřebával sice pomaleji a s pozdviženým obočím, ale následný zvrat vše proměnil jen v touhu číst neustále dál. Ačkoliv jsem tak do půlky knihy očekával, že rozehraný příběh se v této jedné knize nestihne uzavřít, opak se stal (bohužel) pravdou a vše má dostatečně logické zakončení. V další připravované knize "Praví bastardi" se tedy rozehrává nový příběh s jiným hlavním hrdinou (hrdinkou). Na knize jde poznat, že jí napsal člověk, který je zároveň fanouškem RPG her (stejně jako já). O to více jsem si pak dokázal představit jednotlivé kapitoly jakožto samostatné úkoly hlavního hrdiny. Celkové hodnocení: první část knihy (před zvratem) 4 hvězdy, druhá část po zvratu 5 hvězd. Celkově zaokrouhleno na pět hvězd - ke konci jsem skutečně četl jedním dechem.

iskovsky
29.09.2020 3 z 5

Nebolo to vyslovene zlé, ale ani nijako zvlášť zaujímavé, takže som sa pristihol, že je mi úplne jedno ako to skončí...

stanislav0373
01.09.2020 5 z 5

Do pekla! Tak tento druh fantasy můžu...nápadité, svěží, humorné, obsahující sex, krev, pot a divoká prasata ovládaná tahačem sviní...

Ani nevím, co jsem od tohoto díla čekal, každopádně jsem nadšený světem, kopyty, postavami i rozmanitostí, jakým to lze vše skloubit. Doporučuji!

Metla
24.08.2020 4 z 5

Co si představíte při pohledu na obálku s názvem “Šedí bastardi” a obrázkem svalnatého poloorka? Asi nebudete čekat filozofické úvahy nad množstvím andělů tancujících na špičce jehly, ani dojímavé popisy poupat rozvíjejících se v pastelovém úsvitu. Pravděpodobně zavětříte krev. Drsné bojovníky s drsnou mluvou v drsných krajích, drsné rvačky, drsné bitvy, drsný sex a drsný humor. To všechno v knize opravdu najdete, náležitě prošpikováno silou přátelství, věrností až za hrob, láskou i nenávistí, intrikami v intrikách dalších intrik a nezanedbatelnou porcí hrdinských činů.
Coby mamina, která neochotně překročila práh středního věku, netvořím člena cílové skupiny ideální pro četbu “Šedých bastardů”. Je to primárně fantasy román pro chlapy, především pro ty mladší, testosteronem nabušené, adrenalin vyhledávající... případně pro nerdy s nevalnou fyzičkou, drtící nepřátelské armády prostřednictvím počítačových či deskových her. Ale i ženy mohou mít své dny, kdy jim docela vyhovuje nechat se převálcovat sledem různě násilných scén, od pouhých potyček s pár vyraženými zuby po epickou válečnou vřavu s amputovanými končetinami. Radši nechci vědět, co to vypovídá o mé psychice, ovšem já si eskapády poloorků docela užívala.
Bez čeho bych se obešla, to byly šoustačky podané natolik explicitně, aby jedinci z cílovky současně s hltáním textu leštili bambus. Světu by prospěla důkladnější prokreslenost, pozadí působí jako příliš tence nahozená fasáda. A někdy se hroutila časová osa, věrně následována kolabující logikou.
Přesto nechci kritizovat, dostala jsem totiž od “Šedých bastardů” přesně to, co jsem aktuálně potřebovala a dokonce i něco málo navíc. Také jsem zahořela sympatiemi k dopravním prostředkům poloorků; chci jezdit do práce na mazlovi! 75-80%

maly.vlada
19.08.2020 4 z 5

Těšil jsem se na svět, který ale nebyl tak propracovaný, jak jsem doufal. Aspoň to vyvážila parta gangu, která jezdila na roztomilých zvířátkách. Pokud u toho člověk vypne hlavní mozkové funkce, je to celkem zábava.

temna.vila
15.08.2020 4 z 5

Kniha mě zaujala ve chvíli, kdy dorazila do našeho knihkupectví a já jí měla vystavit v regále. Anotace zněla naprosto fantasticky a neotřele, mazlové mi učarovaly. Líbil se mi do detailu promyšlený svět, který fungoval podle vlastních pravidel. Ostřílení kříženci srší sarkasmem a humorem sobě vlastním. Děj je napínavý a okořeněný množstvím zajímavých postav a nečekaných zvratů. Čtení jsem si moc užila a těším se na pokračování.

Gordonlord
09.08.2020 1 z 5

V tomhle případě rozhodně nechci být zbytečně hnusnej.

Parta buranských "macho" pablbů s genericky šablonovitými charaktery, jezdících na prasatech, mi k srdci skutečně nepřirostla. Děj mě nezajímal, bylo mi jedno co s postavami bude a bylo mi i jedno, co bude dál.

Nechci to drtit kritikou, u tohohle chápu, že to asi někoho baví, ale mě to nesedlo vůbec.

lena.o.knihach
24.07.2020 4 z 5

Jó, tohle můžu. Ale haló! Kde je mapa?!

Jsem tak neskutečně ráda, že jsem této fantasy dala šanci. To víte, mám na seznamu spoustu jiných (věřím, že skvělých) knih, jenže pak začnu všude vídat Šedý bastardy a nadšené ohlasy a nějakej seznam může jít stranou.

K těm skvělým ohlasům se hrdě přidávám a všem starším čtenářům a fanouškům fantasy ji musím doporučit. Byla to jízda. Vážně. S Kaňourem, Šakalem a Nádhernou jsem se ani na chvilku nenudila. Bylo to skvěle vymyšlené a propracované. Když už s tím ale bylo tolik práce, tak by ta mapa byla jen takovej malej detail, ne? Strašně moc mi tam scházela.

Doufám, že u nás vyjde i pokračování, protože chci s touhle bandou zažít ještě další dobrodružství.

Crozz
12.07.2020 3 z 5

Moje první kniha na podobné téma, řadím mezi průměr, holt pohádka pro dospělé, na můj vkus moc měkká...

P-puma-
22.06.2020 5 z 5

Klasické fantazy, bylo to tak osvěžující a nečekané, po všech těch utrapenych hrdinech, kteří jsou vyvolení a jen oni dokážou zachránit svět. Příběh je rafinovaný, chytrý a sprostý. Ale vůbec mi ten jazyk nevadil, jen dokresloval celý děj.
Hodně se mi líbí, že tušíte zápletku a kam příběh povede a najednou bum a vše je jinak a až pak vám dojde, že se tam celou dobu odehrává ještě něco dalšího co je hybatelem děje. Hodně akční, živočišné a divoké. Byla to skvělá jízda na mazlovi.

jmn7053
15.06.2020 5 z 5

Čekala jsem trochu více; více akce, více drsnosti, více vtipu, ale možná jsem prostě jen příliš rozmazlená (kvůli jiným počinům). :)
Když pominu svá očekávání, tak je kniha příjemným čtením, s velmi barvitými dialogy, sympatickými postavami a dobře vykresleným prostředím. Čte se to dobře, ačkoliv, jak už tlllk zmínil se najdou hluchá místa a opravdová "zábava" začíná až ke konci knihy. I tak je příběhová linka velmi originální a nenudí.
Pro zajímavost jména v originálním znění - Šakal = Jackal, Nádherná = Fetching a (překvapivě??) Kaňour = Oats

tlllk
06.06.2020 4 z 5

Kniha ma svoje hluché miesta, hlavne v prvej polovici, keď tam rieši "gender" problematiku polo-orkov, ale ku koncu sa to celkom svižne rozbehne. Kniha ma aj svoju audio verziu, len bacha na deti, lebo potom budete vysvetľovať čo znamená "vylízať frndu" a pri presviedčaní že je to taká zmrzlina som sa zapotil viac ako Šakal v tuneloch Pece.

MichalTršo
12.05.2020 5 z 5

Jedno z nejlepších fantasy co jsem za poslední dobu četl.
Hodnověrné rozhovory a promyšleně vykreslené prostředí. Vřele doporučuji.

hekarek
11.05.2020 3 z 5

Tak to byl vážně nářez a jestli má čtení rozvíjet slovní zásobu, tak této knize se to skutečně povedlo, alespoň co se sprosťáren týká :)

martina1199
22.04.2020 4 z 5

Tak tohle se povedlo :-) Dobře vystavený svět a čtivý příběh se zajímavými postavami, které se rozhodně s nikým a s ničím nemažou :-) Jsem zvědavá na druhý díl, pokud u nás vyjde.

TrebaHachi
15.04.2020 5 z 5

Sympatický a vtipný postavy, děj rychle odsýpá. Příběh je propracovanější, než zpočátku působí. Krásnej překlad!

Gaudericus
06.04.2020 4 z 5

Tak nějak jsem podle reakcí čekal víc a hlavně zpočátku jsem si říkal: "Jde to, ale žádnej zázrak." Potom jsem přišel knize na chuť, ale určitě jsem četl spoustu lepších fantasy.

Ales.BD
30.03.2020 4 z 5

Výživné. Uvnitř krutopřísné reality je mnohem důmyslnější děj než to zpočátku vypadá a to dává dobrý základ pro další díly.

špulo
12.03.2020 5 z 5

Tu sa pri mariáši stretli páni Feist s Gemmellom, karty rozdával pán Tolkien a pán Sapkowski im všetkým čumel do kariet. Celú túto partičku hojne obsluhoval Charles Bukowski. Výsledkom je poctivá klasická dobrodružná fantasy, ktorá sa nepára so slovníkom, má sympatických hrdinov, odsýpajúci dej a pár originálnych nápadov. Oddychovka, pri ktorej si naozaj oddýchnete...

ClareCMR
06.03.2020 5 z 5

Podle hodnocení jsem čekala, že kniha bude vtipnější, ale bavila mě. Měla celkem originální děj, který rychle napředoval a sympatické postavy. Už se těším na další díl.

dark fantasy fantasy hrdinská fantasy

2019  83%Šedí bastardi
2021  81%Praví bastardi