Marsí5 Marsí5 komentáře u knih

Imajika Imajika Clive Barker

No.... Nebýt čtenářské výzvy nejspíš bych knihu odložila někde v první třetině... Teprve v polovině knihy jsem se dozvěděla pár zajímavých informací, které aspoň trochu vysvětlovaly souvislosti a svět, který si autor vytvořil.
Styl psaní mi nevyhovoval, popisné části mě nudily, příběh mě vůbec nevtáhl do děje a postavy mi byly nesympatické. Až na pár dobrých nápadů v ději nemám, co bych chválila. Možná až na to, že jsem si po dlouhé době mohla zkusit rychločtení, abych to měla za sebou co nejdřív :-D

31.10.2022

Panství krve a kovu Panství krve a kovu Sara Holland

(SPOILER) Knížka mě na začátku docela zaujala. Postupem času a stránek mé nadšení trochu opadlo. Fantasy prvky - kovokrev, Alchymista, Čarodějka - jsou velmi zajímavý nápad. Lidská stránka knihy je oproti tomu o dost slabší.
Rozhovory nebyly propracované, občas jsem měla pocit, že není vůbec jasné, o čem spolu postavy mluví, ale jejich emoce byly vykreslené jako ta největší hádka. Charaktery jsou dost předvídatelné a hlavní hrdinka mě vytáčí svou natvrdlostí :-D
Další díl si přečtu, ale moje hodnocení je spíš průměr, protože celkově kniha nenadchne tolik, jak by se dalo čekat ze slibného námětu.

31.10.2022

První krev První krev Angela Marsons

V první knížce, co jsem četla, mi Kim nebyla moc sympatická, ale jak čtu dál, uznávám, že má tato postava hodně co do sebe :-D
Případy i postavy jsou různorodé, policejní práce je pěkně zpracovaná. Vyšetřovatelka vystupuje jako extrémně upřímná osoba, která nerada projevuje emoce a komunikuje jen na nutné bázi. Není to člověk, se kterým si vřele poklábosíte v kavárně. Na druhou stranu si Kim svoje nedostatky uvědomuje a, i když na ně většinou nereaguje jako jiní, je velice vnímavá k emocím a reakcím druhých.
Sama také ví, jaké to je zažít životní tragédii, takže v takových situacích jedná nečekaně velice citlivě.
Pokud jste schopni brát Kim Stoneovou takovou jaká je (podobně jako její tým :-) ), určitě se vám knihy budou líbit :-)

14.10.2022 4 z 5

Němý křik Němý křik Angela Marsons

Na autorku jsem slyšela hodně pozitivních ohlasů, proto jednoho dne musela přijít na řadu :-)
Příběh sám o sobě nebyl špatný. Lákavá zápletka, uspokojivá policejní práce (v některých detektivkách o ni ani nezavadíte), překvapení a nečekaný zvrat....
Nicméně mi chvíli trvalo, než jsem se do knížky začetla a musím říct, že Kim není vůbec sympatická osoba. Na druhou stranu její vlastní příběh mě zaujal, takže hodnocení je rozhodně nadprůměrné :-)
Sérii dám určitě ještě šanci a uvidíme, jak zajímavé případy si autorka umí vymyslet ;-)

31.08.2022 4 z 5

Vlčí proces Vlčí proces Neil Mackay

(SPOILER) V první části mě kniha docela bavila. Líbil se mi příběh i vzpomínky a vyprávění o životě postav a historických událostech. Odporné pro mě byly útoky na zvířata, mučení a popravy. Chápu, že se středověk s nikým nemazlil, ale proč to popisovat takto do detailů?
Po smrti Greet jsem se nestačila divit, jak se změnil příběh i styl psaní. Vůbec jsem nechápala, kam jsme se to dostali a co to má s původním dějem společného?! Zůstaly jen ty děsivé popisy, o kterých rozhodně nechcete vědět nic podrobného.
Ve výsledném součtu jsem byla zklamaná a závěr knihy jsem přeskakovala po odstavcích.

17.07.2022 1 z 5

Případ tajemného lukostřelce Případ tajemného lukostřelce Stanislav Češka

Na knihu jsem narazila náhodou, zaujala mě názvem, takže jsem vlastně nevěděla, do čeho se pouštím, když jsem si ji z knihovny odnášela :-D
Příběh nebyl špatný, pěkně se odvíjel, detektivní práce byla smysluplně popsaná, vzhledem k historické rovině byly všechny části uvěřitelné. Jedná se o příjemnou oddechovku s trošku neobvyklým tématem :-)
Nečekejte žádný složitě zamotaný případ. I tak se ale jedná o poměrně dobrou knihu :-)

Svatební plán Svatební plán Sophia Farago

Kniha ve mně nejdříve vyvolávala dojem, že se velmi podobá Bridgertonům, ale nakonec jsem byla mile překvapená a děj se posunul na vyšší úroveň, než jsem od něj očekávala :-)
V půlce příběhu jsem získávala pocit, že je zbytek už předvídatelný, ale spletla jsem se a nakonec se kniha vyšvihla na pěkný, čtivý, lehký nadprůměr :-)

Ještě než umřu Ještě než umřu Jenny Downham

(SPOILER) Nejdříve jsem viděla film. Zanechal ve mně opravdu hluboký dojem a když si chci někdy u romantiky pobrečet, vracívám se k němu.
Až po několika letech jsem zjistila, že existuje i knižní předloha. Oproti filmovému zpracování se mi příběh nelíbil, nejedná se o takovou romantiku, jak jsem si myslela, hlavní postava mě svým chováním rozčilovala a nápad se seznamem neměl tak hluboký význam jako ve filmu.
Nepopírám, že se jedná o silné a smutné téma, ale v tomto zpracování jsem nedokázala s hlavní hrdinkou soucítit a kromě několika konkrétních okamžiků jsem děj moc neprožívala.

Dívka s perlou Dívka s perlou Tracy Chevalier

(SPOILER) Příběh sám o sobě se mi líbil, knížka se četla dobře, postavy měly různý charakter, někoho jsem si oblíbila, někoho zase méně.
Rozumím nelibosti manželky, když vytušila vznikající platonický vztah Griet a jejího manžela. Nicméně je mi záhadou, proč byly půjčené náušnice Grietin problém? Obraz si objednal mecenáš, maloval ho Vermeer a on také přece určoval, co na něm bude. Podle mého byla v téhle "rovnici" Griet jediná, kdo nemohl ovlivnit vůbec nic, takže mi není jasné, proč měla být potrestaná.

28.06.2022

Balada o ptácích a hadech Balada o ptácích a hadech Suzanne Collins

(SPOILER) Původní Hunger games mě sice tolik nenadchly, i tak jsem nemohla odolat a nedoplnit si další část příběhu :-)
Nevím, jestli autorka s touto knihou počítala už u předchozích částí, ale je vidět značný posun ve stylu psaní. Příběh mi sedl mnohem víc, moc dobře se četl, rychle mě vtáhl do děje.
Nedozvíme se celý životní a kariérní postup prezidenta Snowa - je nám představena jen část jeho mládí, která ale velmi zásadně ovlivnila pozdější trilogii. Ve své podstatě není mladý Coriolanus zlý člověk, ale drží se svého hodnotového žebříčku a snaží se udělat vše potřebné, aby dosáhl svého snu - moci. Díky tomu je nakonec schopný jít přes mrtvoly... Doslova....

07.06.2022 4 z 5

Nesmrtelný hrabě Nesmrtelný hrabě Kristýna Freiová

No... Sice jsem to dala, ale vůbec mě to nebavilo :-/
Tahle knížka není dobrodružným příběhem nesmrtelného hraběte, ale spíše filozofickou úvahou, jak takového stavu docílit.
Čekala jsem něco úplně jiného, takže jsem byla docela zklamaná.

31.05.2022

Těhotnej Buddha Těhotnej Buddha Klára Svobodová

Knížku (nebo bych možná mohla napsat "tuto část příběhu" - protože se chystá pokračování) jsem přečetla doslova na posezení.
Je to smutný příběh. Místy je to drsné.
Jestli se někdy někomu podařilo aspoň částečně popsat, jak bolí srdce a duše, když se stane něco takhle nepředstavitelného, tak je to v téhle knížce.
Líbí se mi, jak je knížka psaná. Není to odborný rozhovor s lékařem, kdy půlce věcí nerozumíte a druhá půlka jsou jen omletý fráze, který byste chtěli zhmotnit a omlátit je někomu o hlavu.
Je to povídání o životě s obyčejným člověkem, který moc dobře chápe, jaké to je, když vám život podrazí nohy a ještě si do vás kopne. Takový člověk vám neřekne zbytečné fráze, které nechcete slyšet, protože ví, že to nepomůže. Můžete spolu tiše sedět a sdílet svou bolest. A tahle malá růžová knížečka může takového člověka zastoupit, když ve svém okolí nikoho podobného nemáte...

14.05.2022 5 z 5

Dobré kosti Dobré kosti Margaret Atwood

Upřímně... Asi nejsem ta správná cílová skupina, protože se mi knížka vůbec nelíbila :-/
Četla jsem ji do výzvy a v podstatě vůbec nevím, co se mi to dostalo do rukou a co si o tom myslet...
U většiny "povídek" mi trvalo identifikovat vypravěče, metafor je použitých tolik, až jsem si nebyla jistá, o čem se mluví... Málokterý "příběh" má nějakou hlavu a patu....
Dá se to přelouskat, ale žádná velká sláva to pro mě nebyla.

10.05.2022

Ďábel nosí Pradu Ďábel nosí Pradu Lauren Weisberger

Jeden z mála případů, kdy je filmová verze lepší než knižní předloha... :-/
Knížku jsem kdysi dala mamce poté, co se jí film velice líbil. Dnes jsem se jí musela omluvit, že jsem ji obdarovala tak mizernou literaturou. Hlavní postava mi byla nesympatická, dialogy jsou slabé. Jedině Emily je mnohem lidštější, než jsem si myslela :-)
Celkově je knížka dost průměrná a divím se, že si jí někdo všimnul, aby ji zfilmoval...

30.04.2022

Dívčí hrob Dívčí hrob Jeffery Deaver

Nejdříve jsem měla pocit, že styl psaní je trochu jiný než u příběhů Lincolna a Amélie, ale nakonec jsem se dočkala toho, na co jsem u autora zvyklá :-)
Nicméně bych dílo řadila mezi slabší počiny...
Popisy vyjednávání byly v některých částech zdlouhavé a myšlenkové pochody hlavní neslyšící aktérky občas postrádaly souvislost.
Závěr jako vždy překvapí, což zachránilo část hodnocení :-)

Hannibal - Zrození Hannibal - Zrození Thomas Harris

(SPOILER) Sama za sebe musím říct, že na mě tato část příběhu působila spíše jako detektivka.
Od knihy jsem čekala odhalení trochu větší části Hannibalova života. Samozřejmě chápu jeho touhu po pomstě za to, co se stalo jeho sestře, ale přesto mi v ději schází jakýsi "přechod" ve stylu myšlení. To, co jsme se zde dočetli, mi uspokojivě nevysvětluje životní styl, kterým se Lecter po této etapě ubíral.
Také mi chyběla jakákoliv zmínka o jeho šestém prstu. Neříkejte mi, že by si za celou dobu nikdo ničeho nevšiml a že by se obzvlášť v tak kruté době nenašel nikdo, kdo by si z něj kvůli tomu neutahoval...
Kniha je určitě lepší než průměr, ale mohla nabídnout mnohem víc.

Hračka Hračka Sylva Lauerová

Knížku jsem si chtěla přečíst "na odlehčení", ale po několika stranách jsem ji odložila a rozhodně neplánuji se k ní někdy vrátit.
Detailní popisy prostředí mě nudily, myšlenkové pochody hlavní hrdinky mě vytáčely (chovala se jako naivní husa) a všechny ty její plány a přípravy byly skoro nereálné...
Rozhodně žádné velké umění.

Srdce z kamene Srdce z kamene Petra Nachtmanová

Chápu, že se ve 14. století život s nikým nemazal, ale tohle byla teda kruťárna...
Příběh z dob středověku se nejdříve poklidně rozvíjí, jakmile se však objeví první tragédie, průšvihy neberou konce a jedna katastrofa střídá druhou.
Mrtvoly, znásilnění a mučení které by se množstvím vyrovnalo snad i dosavadní sérii Hra o trůny. Potoky krve by určitě potěšily i Tarantina, kdyby se rozhodl tohle zfilmovat. A nemusel by ani moc upravovat děj.
Dialogy jsou psané příjemnou "moderní podobou" tehdejšího jazyka, i když někdy se autorka pravděpodobně zapomněla (slovo "kecy" se tehdy asi nepoužívalo :-D), ale díky tomu se kniha dobře čte.
Příběh neobsahuje velké chvíle napětí ani gradace. Prostě čtete a najednou fik... Postava nemá hlavu nebo jí z prsou trčí nůž...
Ke konci knížky mi už všechny ty krutosti lezly krkem, vypadalo to, že nesměřujeme ke šťastnému konci. Nedoporučuji slabším povahám, některé scény jsou hodně drsné a autorka se s tím rozhodně nemaže.

11.01.2022

Nejkrásnější - Příběh Levany Nejkrásnější - Příběh Levany Marissa Meyer

No... Tak tohle byla teda rodinka k pohledání...
Levanin příběh je krátký, ale vhodně doplňuje některé informace ze série. Nedokážu Levanu ani pochopit ani litovat, protože to byla mrcha a husa už od dětství. A pak ještě psychopat.
Uznávám, že nemít tak krutou sestru, možná by dopadla jinak...
Knížka do série Měsíčních kronik, kdy na přečtení postačí jedno studené podzimní odpoledne :-)

21.10.2021 3 z 5

Říše bouří Říše bouří Sarah J. Maas

To jako vážně?!
Víte, jak dlouho budu čekat na další knížku?? :-D
Autorce skládám velikou poklonu, protože takhle mě napínat a vždycky vynervovat umí málokdo :-D
Aelinina cesta opravdu není jednoduchá, velice obdivuji, jak se s osudem pere a jak jí to myslí. Její pouto s Jeřábem je opravdu dechberoucí.
Líbí se mi různorodé postavy a měnící se charakter - Elide je skvělá, Lorcan se mi začínal líbit, ale na konci to pěkně pos.... pokazil :-D
Co si budeme povídat - Maeve nebude nejoblíbenější postava příběhu :-D Fenrys je pro mě velká záhada a nevím, co od něj čekat a jak chápat jeho vztah k Aelin.
Občas mi přijde, že se někteří aktéři až příliš urážejí (že Aedione :-D ), na druhou stranu jsou jednotlivé části z pohledu různých osob, dozvíme se tedy všechny jejich motivy a pohnutky, i když oni sami navzájem si je neprozradí (toho si u autorky cením).
Na můj vkus bylo na konci až příliš dramatických událostí ve velmi krátkém úseku. Nestíhala jsem je úplně vstřebat a některé scény jsem četla dvakrát, aby mi neunikla návaznost.
Kniha měla spád, několik nečekaných situací a závěr, po kterém chcete ihned sáhnout po dalším díle. V každé části série se stane něco nového a ještě důležitějšího, nedokážu si představit, jak se to dá ještě více vystupňovat :-D
Za mě prostě super a jsem zvědavá, jak to celé dopadne ;-)

20.10.2021