Marsí5 Marsí5 komentáře u knih

Www.bez-bot.cz Www.bez-bot.cz Ivona Březinová

Už dlouho jsem se u knihy nenasmála tolik jako teď :-D
Tématu jsem se obávala, ale nakonec jsem byla velice mile překvapena. Kromě počátečních nesnází se jedná o velmi veselou knihu, i když s vážným podtextem.
Doporučuji každému, kdo chce získat náhled do této problematiky, ale bojí se, aby čtení ustál po psychické stránce ;-)

19.06.2020 5 z 5

Rozkaz zabít Rozkaz zabít James Dashner

Od knížky jsem čekala trochu víc. Skoro celou dobu jsem si říkala, kde jsou teda ti staří známí :-D
Určitě by si měl tuhle knížku přečíst každý, kdo má spoustu otázek po sérii Labyrint.
Nicméně se opravdu jedná o doplnění informací, a i když se v příběhu pořád něco děje, nestrhlo mě to tolik, jak jsem myslela.
Hodnotím jako průměr ;-)

08.06.2020

Mlčet jako hrob Mlčet jako hrob Mark Roberts

Předně musím říct, že jsem od autora četla tuto první knihu. Případ jako takový nebyl špatný, styl vyšetřování, spolupráce a postupné sbírání informací se mi líbilo.
Zápletka a motivy byly dost děsivé, ale dalo se to zvládnout a přidalo to správné napětí a nevysvětlitelnou záhadu.
Děj se sice odehrává během pár hodin, přesto chyběla gradace. I tak ale kniha dokázala překvapit nečekaným zvratem :-)
Na druhou stranu jsem čekala trochu větší ponoření do historie (trochu jako u Browna) a z popisu knihy jsem čekala v tomto směru něco víc od hlavní hrdinky.
Osobně knihu hodnotím jako lepší průměr, ale pokud máte rádi detektivní příběhy a thrilerry, bude se vám to líbit nejspíš víc :-)
Doporučuji čtenářům s oblibou temných příběhů, které se postupně rozplétají ;-)

04.06.2020

Prohnilé město Prohnilé město Leigh Bardugo

NÁDHERA!
Autorce skládám hlubokou poklonu za způsob myšlení, obrazotvornost i styl psaní. Nevycházíte z překvapení. Druhý díl má jen malou nevýhodu, že po přečtení první části už víte, co máte od postav čekat a Kazovy plány už vás přímo neoslní, ale vyžadujete je :-D

Za mě osobně plný počet bodů. Jedna z nejlepších fantasy, co jsem četla ;-)

19.05.2020 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Velmi zvláštně pojatá kniha.
Přistupovala jsem k ní dost skepticky (když víte, že hlavní hrdinka trpí nějakou duševní nemocí, nečekáte moc optimistické dílo...).
Eleanor si mě nezískala v pravém slova smyslu. Dost mě šokovala a rozčilovala její neschopnost chápat běžné situace a slovní obraty. Postupné náznaky jejího neveselého dětství si však udržely mou pozornost a nakonec jsem knihu přečetla nečekaně rychle.
Je to náhled do mysli člověka, který zažil velkou bolest a nefunguje stejně jako ostatní. Přesto je děj odlehčený, čte se velmi dobře a nechybí ani závěrečné překvapení. Řekla bych, že je dílo podáno nenásilnou formou. Nejdříve si říkáte, o čem se bude psát na všech těch stránkách a pak zjistíte, že jste na konci.
Zvláštní, ale za mě docela dobré ;-)

26.04.2020 3 z 5

Heatová a vlna žáru Heatová a vlna žáru Richard Castle

Seriál mám zkouknutý komplet, takže musela přijít na řadu i psaná verze ;-)
Kniha je hodně popisná, ale v některých scénách jsem se trochu ztratila... Skoro mi přišlo, že postavy mluvily o něčem jiném (uznávám, že to může být i chyba překladu). Oproti seriálu děj tolik negraduje a nemá tak rychlý spád. Celkově bych řadila spíše mezi takovou odpočinkovou detektivku.
Nicméně postava Heatové je mi velmi sympatická a určitě jí dám šanci dalším dílem ;-)

26.04.2020

Pan Pondělí Pan Pondělí Garth Nix

Od autora jsem už četla Sabriel. Tohle dílo je úplně jiné a musím velice ocenit propracovanost světů, které Nix tvoří. Představuji si ty složité myšlenkové mapy všude po bytě, aby se v nich vyznal a špendlíky představující jednotlivé postavy, aby neztratil přehled, kde se kdo nachází :-D
Dům, ve kterém je možné úplně všechno, je skvělý pro dětské čtenáře a jejich fantazii. Oproti tomu jsem měla problém s určitými krutostmi a zraněními v soubojích, protože mi sem úplně neseděly. Nebyla jsem si chvilkami jistá, jestli by to pro děti nebylo už moc...
Děj knížky se mi v podstatě líbil, u některých postav si nejsem jistá, na čí straně vlastně stojí, závěr měl to správné napětí a gradaci.
Nicméně přiznávám, že nejsem cílová skupina a tento svět ve mně nevzbudil tak silnou zvědavost, jaké bude pokračování, takže další díly pravděpodobně vynechám. Pro mladší čtenáře je určitě vhodnější a doporučila bych jim celou sérii ;-)

10.04.2020

Počátek Počátek Dan Brown

Určitě se jedná o zajímavé téma, ale myslím, že se ono typické napětí při odhalování finále ztratilo v množství informací, které prezentace v příběhu na diváka vychrlila. Průběh děje byl rychlý, sled událostí byl napínavý, chvílemi jsem skoro nedýchala. Objev samotný už tuhle atmosféru postrádal, jakoby se vyčerpala v průběhu.

Je to kniha, která rozhodně stojí za přečtení. Oproti ostatním dílům mi však závěr tohoto příběhu bohužel "nevyrazil dech" jako ty předešlé (s výjimkou Ztraceného symbolu - ten se moc nepovedl). Doporučuji všem čtenářům tohoto žánru, ve sbírce by rozhodně neměla chybět, jen počítejte s vlažnějším závěrem, než jste u Browna zvyklí ;-)

16.02.2020

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Knihu jsem četla do čtenářské výzvy. Vybrala jsem ji, protože znám i film...
A upřímně absolutně nechápu, nejenom ZA CO dostala Pulitzerovu cenu, ale také PROČ se tahle kniha vůbec vydala!
Jediné, co mi knížka dala, je napsané už v popisu. Víc z toho prostě nedostanete...
Nikdo neví, co se stalo, svět je šedivý a pustý, nic neroste a téměř nežije a neurčitý závěr, pod kterým si představím jen pokračování toho stejného, ale rozhodně žádnou naději.
Asi poprvé knihu nedoporučuji, protože jsem jejím přečtením nezískala vůbec nic...

29.01.2020

Pomsta synů Pomsta synů Lasse Holm

Knihu hodnotím velmi dobře: záhada se postupně rozplétala, vraceli jsme se v ději, postavy mají různý charakter a překvapení taky nechybí :-)
Znalci zfilmované verze si čtení užijí více, pokud se oprostí od porovnávání seriálu a knihy - což za mě osobně není vůbec problém (vezměte si třeba Čachtickou paní - kolik různých zpracování znáte? ;-) )
Určitě se těším na další díly :-)

28.12.2019 4 z 5

Za soumraku Za soumraku Stephen King

No.... Moje druhé setkání s Kingem v knižní podobě a první povídkové... Když to trochu nadnesu, tak bych řekla, že autor má hluboké psychické problémy :-D
Kniha jako celek mě moc nenadchla. Několik povídek mi sedlo, u některých mi vadilo, že neznám onen tajemný konec - "Káča utíká" je spíš detektivní povídka, ale nedozvíte se nic o motivu, jestli to byl první zločin nebo tak dopadly všechny "neteře" a také nevíte, jak dopadl hlídač na mostě.
U několika povídek mi vadilo příliš barvité líčení scény - všichni si dokážeme představit, co se stane, když s vámi někdo převrhne kadibudku, takže to nepotřebuji ještě rozebírat...
Za mě takový průměr....

18.11.2019

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Trvalo to pár stránek, než jsem se začetla, ale pak už jsem se nemohla odtrhnout a všechno mělo spád a jedno překvapení střídalo druhé :-)
Kniha je promyšlená, postavy mají charakter, každá svou minulost, která ji utvářela, všechno se dozvíte ve správný čas a zapadne to do sebe. Chvilku si myslíte, že se plány úplně pokazily a nakonec bylo vše domluvené.
Skvělé, určitě mě čeká pokračování ;-)

06.11.2019 5 z 5

Kamenná opice Kamenná opice Jeffery Deaver

Tohle bylo mé již čtvrté setkání s autorem a opět nezklamal! :-D
Pokud si chcete užít pořádnou detektivku, dozvědět se pár nových informací a nechat si pěkně zamotat hlavu, tak musíte sáhnout po Deaverovi!
Opět jsem se nechala zmanipulovat autorovým uměním, informace mezi řádky jsem si vyložila, jak chtěl, z čehož nakonec vyšlo mé překvapení, když došlo na rozuzlení a mně zapadly všechny kousky skládačky pěkně do sebe ;-)
Detektiv rozhodně nebudu a rozhodně se těším na další příběhy Rhyma a Amélie ;-)
Vřele doporučuji, nesáhnete vedle ;-)

15.10.2019 5 z 5

Střípky mých lásek Střípky mých lásek Lenka Lanczová

Knihu mám v knihovně a občas se k ní vracím.
Zajímavá kniha, která člověku nabídne náhled do hlavy dívky s touto poruchou. Přiznávám rovnou, že s pochopením mám trochu problémy... Jak to, že jsou při pohledu do zrcadla tito lidé přesvědčení o své nadváze a přitom jsou jim vidět žebra??? Jak je možné, že to nevidí???
Osobně bych si nedokázala jídlo takhle zošklivit. Pravidelně u čtení této knihy dostávám hlad :-D

12.10.2019

Sabriel Sabriel Garth Nix

No... Čekala jsem to lepší... Knížka není úplně špatná, ale jsem ráda, že je zakončená a další díly nejsou přímým pokračováním.
Závěr mě úplně nepohltil, přeskakovala jsem odstavce, ve kterých bojovali vojáci a četla v podstatě jen ty s magií.....
Prozatím nemám v plánu dočíst celou ságu...

10.09.2019

Princova zajatkyně Princova zajatkyně Lynne Graham

No..... Sice přečteno na jeden zátah, ale spíš proto, že jsem se s knížkou odmítla zdržovat víc dní :-D
Rychlá oddechovka, ale nečekejte žádný zázrak. Rashad mě rozčiloval na nejvyšší úroveň svou tvrdohlavostí... Tilda mě štvala v druhé půlce.... Jediná opravdu dobrá scéna je, když se v Bakharu princovi rozsypou plány....
Tenhle styl není můj šálek kávy, ale jako výplň mezi vážnějšími tématy se hodila ;-)

22.08.2019

Elantris Elantris Brandon Sanderson

Moje první setkání s autorem (zvoleno do čtenářské výzvy) - a musím říct, že rozhodně nezklamal! ;-)
Knížka se čte velmi dobře, příběh je promyšlený, každá záhada má logické zdůvodnění, politické postoje a intriky jsou dobře vysvětlené (proč se někdo nějak chová a co z toho vyplývá), nechybí ani závěrečné napětí a nečekaný zvrat. Svět Elantris má autor pěkně promyšlený a není na škodu, že se čtenář dozvídá informace postupně. Všechno do sebe pěkně zapadá a v závěru se dozvíte všechno potřebné, aby byl obraz úplný :-)
Knížka se mi líbila, k autorovi se určitě ještě vrátím ;-)

20.08.2019 4 z 5

Pomsta čarodějnic Pomsta čarodějnic Michaela Mitroci

Knihu jsem četla v rámci čtenářské výzvy a námět mě nejdříve nadchnul. Dokonce i původ čarodějnic - jak vlastně přišly ke svým schopnostem - to je velice dobrý nápad. Ovšem dál už se příběh stal velice předvídatelným a nakonec mé nadšení opadlo. Řadila bych spíše mezi oddechové čtení pro mladší generaci ;-)

22.05.2019

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

No... Ehm... Kde začít? :-D
Takovýto typ knihy jsem četla poprvé. A Žamboch měl u mě premiéru také.
Rozhodně nejsem zklamaná: kniha se čte dobře, příběh se dozvíme kompletně, závěrečný epilog odpoví na nejdůležitější otázku "Jak to teda dopadlo?".
Styl psaní pro mě byl zvláštní, nezvyklý, ale nedělal mi problémy (třeba severští autoři mi moc nesedli).
Jediný nedostatek jsem našla ve své fantazii :-D Během souboje s narozeným démonem mi představivost trochu pokulhávala. Při popisech "přeorával zemský povrch" a "přerovnal hory" se mi nedařilo zařadit do scény tvora, který nebyl bůh a přitom něco takového přežil....
Nicméně knihu můžu doporučit čtenáři, který nemá problémy s pojetím budoucnosti a nadpřirozených bytostí v trochu jiném stylu ;-)

22.04.2019

Život na ostro Život na ostro Lenka Lanczová

Teda... A jak to dopadlo??? (Upřímně doufám, že se k němu nevrátila....)
Od Lanczové mám přečtené (téměř - zbývá mi jedna) všechny knížky, takže vím, že otevřené závěry jsou u ní běžné. Ovšem při stylu jejího psaní v podstatě ze stejného okresu se vždy dozvíte aspoň náznakem, jak to dopadlo, protože se vám postavy míhají i v dalších knihách (např. zde profesorka Šímová).

Z toho vyplývá otázka... Kde je další kniha? :-D

Jinak kniha ničím nezklamala, stále se jedná o odpočinkovou literaturu, kterou zvládnete zhltnout klidně za jedno dvě odpoledne ;-)

13.04.2019