Kamenná opice

K přístavu na Long Islandu se blíží velká čínská nákladní loď s uprchlíky a lidskými otroky. Americkým úřadům se podařilo zjistit, že na palubě se nachází i mezinárodně hledaný zločinec zvaný Duch, a požádaly o spolupráci věhlasného detektiva Rhyma a jeho asistentku Sachsovou. Pobřežní hlídka se vydává Ducha zatknout, avšak loď podle všeho záměrně exploduje a Duch uniká na voru. Na pevninu se však dostávají také další dva vory, což Duch vnímá jako ohrožení vlastní osoby a začíná postupně vraždit někdejší spolupasažéry. Dvě rodiny naštěstí jeho běsnění přežijí a Duch mizí ve spletitém labyrintu čínské čtvrti v New Yorku, kde se mu dostává podpory podsvětí. Rhymovi nezbývá než se plně ponořit do čínské kultury, chce-li odhalit stopy, které ho nakonec dovedou k úspěchu…, anebo ke smrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1341/big_kamenna-opice-50w-1341.jpg 4.31024

Případy Lincolna Rhyma 4.

Literatura světová, Horory

Vydáno: , Domino

The stone monkey, 2002

Kniha Kamenná opice

gambinka87

Ze začátku jsem si říkala, že tohle téma nebude pro mě, brzy jsem se ale do příběhu zahltala. "Přečteno" jako audiokniha,jako vždy, paráda. Když už jsem si myslela, že vím, jak Deaver přemýšlí, a kdo asi stojí v pozadí, bylo vše nakonec stejně jinak. Sachsová je pro mě superžena s lidským přístupem, je zajímavé pozorovat vývoj její postavy.

Gibis

Mě se tento případ Lincolna Rhyma naopak líbil moc, nejvíc asi postava Sonnyho Li, který tomu dodával švih a vtip. Trochu mi připomínal Asada z Olsenovy série o Carlu Morckovi, se všemi svými čínskými příslovími mě dost bavil. Poslouchala jsem jako audioknihu, výborně namluveno Janem Vondráčkem.

kaliopka

Nejvíc mě na téhle knize bavil ten konec , upřímně tenhle díl byl zatím nejslabší co sem měla možnost přečíst

maryska09

Slabší kniha ze série, náhled do čínské kultury je zajímavý, ale orientace ve jménech i dějích je poměrně náročná. Lincoln je zde zcela upozaděný, Sonny Li ho mohl strčit do kapsy. Na superhrdinku Sachsovou jsme už zvyklí, ale tentokrát to bylo skoro přehnané. Zkusím další díl a snad se znovu zlepší.

Timkim

Prozatím nejslabší díl ze série. Už jen ty jména a neustále opakování důkazů. V tomto dílu mi byl nejsympatičtější asi Čínský detektiv. Ty jeho hovory s Lincolnem neměly chybu, ale jinak kniha jako celek me nenadchla. Doufám, že tento pokles byl ojedinělým výkyvem a nebude kvalita knih nadále klesat. Zjistim to v dalším pokračování.

Gaeberys

Na knize se mi líbilo nejvíc asi nahlédnutí do čínského prostředí, o které se jinak nijak nezajímám - tudíž to bylo vítaným zpestřením.
Dle zde uvedených komentářů jsem se děsila jmen, neboť jsem jedním z těch, kdo mají problémy s normální jmény. Ale nemějte strach - zase tak moc jich tam není a zvládne je i chabší paměť, jako ta moje ;)
Opakování důkazů jsem přeskočila (ne že bych si je všechny pamatovala, ale přišlo mi to zbytečné ztrácet čas jejich opakovaným čtením).
A ano, Sachsová je superhrdinka, jenže to ke knihám tohoto rázu holt prostě patří.

A opět poznámka pro pana překladatele: prosím pěkně - kulky má pes, náboj má střelu :-)

maris123

Téma čínských uprchlíků mi není blízké, nicméně autor na něm vystavěl promyšlenou zápletku a jeho styl psaní mám ráda. Vadily mě pouze nerealisticky superhrdinské Ameliiny výkony.

Metla

Úvodem si dovolím rýpavou reakci směrem k tvůrci obálky starších vydání, protože dotyčný o „Kamenné opici“ věděl naprosté lejno. Název knihy odkazuje k malé sošce zavěsitelné na krk. Prsknout na přebal fotku gorily, která nemá žádnou souvislost s čínskými reáliemi, jimiž se příběh zaobírá, to je dle mého názoru hodně diletantská práce. Nové vydání kráčí jinou vizuální cestou, jen o facku lepší – není poznat, co ten obrázek vlastně symbolizuje. Kdo by to řešil u oblíbeného autora, vždyť prodává samo jméno Jeffery Deaver.
Dost ostřelování zjevu, podstatný je obsah, tentokrát těžící z asijské kultury. Snaha uniknout z područí komunistické diktatury a najít bezpečný přístav v zemi zaslíbené může být smrtící problém, vsadíte-li na špatného přepravce.

„Můžete mi někdo něco říct? Chtěl bych tady vidět jednu sochu. Možná mi poradíte, kde bych ji našel.“
„Sochu?“ zeptal se muž nejblíže Wua. „Kterou? Všude je tady plno soch.“
„Je moc slavná. Má znázorňovat ženskou, která drží v ruce účty.“
„Účty?“ zeptal se další muž.
„Ano,“ vysvětloval Wu. „Často ji vidíte ve filmech o Nádherné zemi. Je někde na ostrově, v jedné ruce drží nějakou louč a ve druhé účetní knihu. Tu pochodeň drží tak, aby mohla ve dne v noci číst ty svoje záznamy a viděla, kolik peněz zrovna má. Je v New Yorku nějaká taková?“

Znám vášnivé čtenáře, špatně snášející cizí jména; ti by se z „Kamenné opice“ pravděpodobně osypali. Jsem v tomto ohledu celkem přizpůsobivá, přesto mi ti Wu Čchi-čchenové, Čchang Ťie-čch‘ové, zkrátka většina uprchlíků, zločinců, bůžků a vůbec čínského názvosloví házela písek do mozkového soukolí.
Děj se tváří komplikovaně, ale ve skutečnosti je (v podstatných věcech) průhledný, předvídatelný dlouho dopředu. Pana spisovatele už mám holt příliš přečteného, než aby mě dokázal výrazněji překvapit. Stačily první dva díly série, mustr zůstává podobný.
Více mi však vadily přešlapy v logice, kdy akční superhrdinka Sachsová navzdory fóbii a panickým atakám uspěje tam, kde selhaly týmy profesionálů (zřejmě slepohluchých s mentálním postižením). Například absolutně nedává smysl, aby na místě činu pod vodou musela být Amélie sama, když prostor před ní údajně prohledali potápěči a s nějakou „kontaminací“ už si tedy nikdo dělat hlavu nemusel. Vmanévrovat hlavní postavu do zbytečně nebezpečné situace, ať vynikne její dokonalost, a z ostatních nadělat kompars čučkařů… kdepak, po třicítce takové postupy nežeru. Zrovna jako přehlížení zjevného, za účelem finální "geniální" dedukce - Rhyme si nezasloužil takto uměle brzdit intelekt.
Do seznamu mínusů přidám informační tabuli se souhrnem před každou kapitolou. Já ty stránky otráveně přeskakovala, pro čtenáře s těžkými poruchami paměti je to nicméně fajn pomůcka.
Ve výsledku zábavný krimi thriller hollywoodského střihu, tvářící se chytře a hlubokomyslně, což je bohužel jen vnější fasáda - pod povrchem křupe popcorn. Někdy to ke spokojenosti stačí. 70-75%