Kamenná opice

Kamenná opice https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/1341/mid_kamenna-opice-50w-1341.jpg 4 1132 171

Případy Lincolna Rhyma série

K přístavu na Long Islandu se blíží velká čínská nákladní loď s uprchlíky a lidskými otroky. Americkým úřadům se podařilo zjistit, že na palubě se nachází i mezinárodně hledaný zločinec zvaný Duch, a požádaly o spolupráci věhlasného detektiva Rhyma a jeho asistentku Sachsovou. Pobřežní hlídka se vydává Ducha zatknout, avšak loď podle všeho záměrně exploduje a Duch uniká na voru. Na pevninu se však dostávají také další dva vory, což Duch vnímá jako ohrožení vlastní osoby a začíná postupně vraždit někdejší spolupasažéry. Dvě rodiny naštěstí jeho běsnění přežijí a Duch mizí ve spletitém labyrintu čínské čtvrti v New Yorku, kde se mu dostává podpory podsvětí. Rhymovi nezbývá než se plně ponořit do čínské kultury, chce-li odhalit stopy, které ho nakonec dovedou k úspěchu, anebo ke smrti.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Domino

The stone monkey , 2002

Gibis
30.08.2022 5 z 5

Mě se tento případ Lincolna Rhyma naopak líbil moc, nejvíc asi postava Sonnyho Li, který tomu dodával švih a vtip. Trochu mi připomínal Asada z Olsenovy série o Carlu Morckovi, se všemi svými čínskými příslovími mě dost bavil. Poslouchala jsem jako audioknihu, výborně namluveno Janem Vondráčkem.

kaliopka
21.07.2022 2 z 5

Nejvíc mě na téhle knize bavil ten konec , upřímně tenhle díl byl zatím nejslabší co sem měla možnost přečíst

maryska09
20.07.2022 4 z 5

Slabší kniha ze série, náhled do čínské kultury je zajímavý, ale orientace ve jménech i dějích je poměrně náročná. Lincoln je zde zcela upozaděný, Sonny Li ho mohl strčit do kapsy. Na superhrdinku Sachsovou jsme už zvyklí, ale tentokrát to bylo skoro přehnané. Zkusím další díl a snad se znovu zlepší.

Timkim
18.07.2022 3 z 5

Prozatím nejslabší díl ze série. Už jen ty jména a neustále opakování důkazů. V tomto dílu mi byl nejsympatičtější asi Čínský detektiv. Ty jeho hovory s Lincolnem neměly chybu, ale jinak kniha jako celek me nenadchla. Doufám, že tento pokles byl ojedinělým výkyvem a nebude kvalita knih nadále klesat. Zjistim to v dalším pokračování.

Gaeberys
19.06.2022 4 z 5

Na knize se mi líbilo nejvíc asi nahlédnutí do čínského prostředí, o které se jinak nijak nezajímám - tudíž to bylo vítaným zpestřením.
Dle zde uvedených komentářů jsem se děsila jmen, neboť jsem jedním z těch, kdo mají problémy s normální jmény. Ale nemějte strach - zase tak moc jich tam není a zvládne je i chabší paměť, jako ta moje ;)
Opakování důkazů jsem přeskočila (ne že bych si je všechny pamatovala, ale přišlo mi to zbytečné ztrácet čas jejich opakovaným čtením).
A ano, Sachsová je superhrdinka, jenže to ke knihám tohoto rázu holt prostě patří.

A opět poznámka pro pana překladatele: prosím pěkně - kulky má pes, náboj má střelu :-)

maris123
21.04.2022 4 z 5

Téma čínských uprchlíků mi není blízké, nicméně autor na něm vystavěl promyšlenou zápletku a jeho styl psaní mám ráda. Vadily mě pouze nerealisticky superhrdinské Ameliiny výkony.

Metla
24.02.2022 4 z 5

Úvodem si dovolím rýpavou reakci směrem k tvůrci obálky starších vydání, protože dotyčný o „Kamenné opici“ věděl naprosté lejno. Název knihy odkazuje k malé sošce zavěsitelné na krk. Prsknout na přebal fotku gorily, která nemá žádnou souvislost s čínskými reáliemi, jimiž se příběh zaobírá, to je dle mého názoru hodně diletantská práce. Nové vydání kráčí jinou vizuální cestou, jen o facku lepší – není poznat, co ten obrázek vlastně symbolizuje. Kdo by to řešil u oblíbeného autora, vždyť prodává samo jméno Jeffery Deaver.
Dost ostřelování zjevu, podstatný je obsah, tentokrát těžící z asijské kultury. Snaha uniknout z područí komunistické diktatury a najít bezpečný přístav v zemi zaslíbené může být smrtící problém, vsadíte-li na špatného přepravce.

„Můžete mi někdo něco říct? Chtěl bych tady vidět jednu sochu. Možná mi poradíte, kde bych ji našel.“
„Sochu?“ zeptal se muž nejblíže Wua. „Kterou? Všude je tady plno soch.“
„Je moc slavná. Má znázorňovat ženskou, která drží v ruce účty.“
„Účty?“ zeptal se další muž.
„Ano,“ vysvětloval Wu. „Často ji vidíte ve filmech o Nádherné zemi. Je někde na ostrově, v jedné ruce drží nějakou louč a ve druhé účetní knihu. Tu pochodeň drží tak, aby mohla ve dne v noci číst ty svoje záznamy a viděla, kolik peněz zrovna má. Je v New Yorku nějaká taková?“

Znám vášnivé čtenáře, špatně snášející cizí jména; ti by se z „Kamenné opice“ pravděpodobně osypali. Jsem v tomto ohledu celkem přizpůsobivá, přesto mi ti Wu Čchi-čchenové, Čchang Ťie-čch‘ové, zkrátka většina uprchlíků, zločinců, bůžků a vůbec čínského názvosloví házela písek do mozkového soukolí.
Děj se tváří komplikovaně, ale ve skutečnosti je (v podstatných věcech) průhledný, předvídatelný dlouho dopředu. Pana spisovatele už mám holt příliš přečteného, než aby mě dokázal výrazněji překvapit. Stačily první dva díly série, mustr zůstává podobný.
Více mi však vadily přešlapy v logice, kdy akční superhrdinka Sachsová navzdory fóbii a panickým atakám uspěje tam, kde selhaly týmy profesionálů (zřejmě slepohluchých s mentálním postižením). Například absolutně nedává smysl, aby na místě činu pod vodou musela být Amélie sama, když prostor před ní údajně prohledali potápěči a s nějakou „kontaminací“ už si tedy nikdo dělat hlavu nemusel. Vmanévrovat hlavní postavu do zbytečně nebezpečné situace, ať vynikne její dokonalost, a z ostatních nadělat kompars čučkařů… kdepak, po třicítce takové postupy nežeru. Zrovna jako přehlížení zjevného, za účelem finální "geniální" dedukce - Rhyme si nezasloužil takto uměle brzdit intelekt.
Do seznamu mínusů přidám informační tabuli se souhrnem před každou kapitolou. Já ty stránky otráveně přeskakovala, pro čtenáře s těžkými poruchami paměti je to nicméně fajn pomůcka.
Ve výsledku zábavný krimi thriller hollywoodského střihu, tvářící se chytře a hlubokomyslně, což je bohužel jen vnější fasáda - pod povrchem křupe popcorn. Někdy to ke spokojenosti stačí. 70-75%

malpet
23.02.2022 4 z 5

Čtu už od loňska celou tuhle sérii pěkně od prvního dílu. Kamenná opice je podle mnohých hlasů nejslabší díl, ale mně to nepřijde, téma je zajímavé, děj pěkně svižně ubíhá. Hloupé je to opakování důkazů na tabuli, ale to se v knize snadno přeskočí. Spíš jsem dal hvězdu dolů za ten přeslazený závěr, na mě moc Hollywoodské, úplně jako kdyby těch posledních pár stran psal jiný autor. Kniha se mi hodila do čtenářské výzvy 2022 :-)

Belanna
17.02.2022 5 z 5

Po předchozích případech naprosto jiné téma. Život čínských uprchlíků a jejich přizpůsobování se v nové domovině, mě velmi zaujal. Opět napínavé, plné zvratů a neotřelého Lincolnova humoru.

boxas
01.02.2022 4 z 5

Napínavé, i když místy dost přitažené za vlasy, viz např. Amélie Sachsová a její "výlet" na loď. Protože jsem knihu poslouchala v audio verzi, tak mě také už unavoval neustále opakovaný výčet všech bodů zapsaných na slavné tabuli Lincolna Rhyma, který alespoň z mého pohledu nemá nic moc jiný smysl než rozšířit počet stran knihy a tím zvýšit honorář.

Bája89
11.10.2021 3 z 5

Deaver to umí líp. Tématika mě moc nebavila a hlavního zlosyna jsem odhadla na můj vkus až příliš brzy. Ale našlo se tam pár moc pěkných momentů. Opět jsem poslouchala jako audioknihu v geniálním podání Jana Vondráčka, který celý příběh povyšuje o další úroveň.

Lusa
08.10.2021 5 z 5

Za mě opět skvělý díl z této série, napínavé, dojemné a dechberoucí.

CharlesWard
03.10.2021 2 z 5

Zasazení mě nebavilo. Bohužel...

Lumír23
03.10.2021 5 z 5

Série je velice povedená, donutí člověka myslet i na jiné věci, než je děj knihy, což je moc dobře, ač je to trochu ze strany autora manipulace. Na druhou stranu, manipuluje s námi kde kdo, většinou ku svému prospěchu, což u těchto knih není, máme se zamyslet nad sebou, nad svým přístupem k životu, atd., nebudu to tady všechno vysvětlovat. Kdo to čte, ten chápe. Jdu na další díl.

Luigi1
13.09.2021 4 z 5

Tuto detektivku jsem dočetl napotřetí.Nevím,nemohl jsem se začíst,bude asi tím,že detektivky moc nemiluju.Musím ale přiznat,že je to povedená kniha.

janina66
08.09.2021 3 z 5

Tato série je moje oblíbená. Ale musím říci, že tato kniha byla pro mě nejslabší, a i téma čínských uprchlíků se mi zrovna nezamlouvalo. Sice se člověk dozví něco o kultuře, politice a jejich lidovém léčitelství (bylinky, akupresura a akupunktura). Pro mě spousty čínských jmen. Souhlasím s ostatními, že kniha mohla býti kratší a jen by jí to prospělo v napínavosti. Opět jsem poslouchala audioknihu.

Péťa86
17.08.2021 5 z 5

Čtvrtá kniha Deavera přečtena. Opět jsem jí dala jedním dechem. Mě prostě moc baví Rhyme se Sachsovou, jsou nejlepší.

Pokud chcete detektivku, která má šmrc, tak určitě sáhněte po Deaverovi :-)

jaroiva
06.08.2021 2 z 5

První Deaverova kniha, která se mi nelíbila. Ale možná za to nemůže až tak Deaver, ale spíš téma. Je to hodně podobné jako Hadohlavec od P. Maye. Nevím, jestli v roce 2002, kdy obě tyto knihy vyšly v originále, nebo těsně předtím, byla nějaká zvlášť napjatá situace s přistěhovalými Číňany do USA, ale mě tahle problematika nijak nezasáhla tehdy a neoslovila mě ani dnes. A protože jsem teprve nedávno dočetla čínskou sérii P. Maye, připadá mi tohle jako opakování. Ale ani Hadohlavec se mi nelíbil. Tohle téma mi nesedí. Je pravda, že Deaver to napsal trochu lépe než May, takže narozdíl od Hadohlavcovy jedné hvězdy dávám Kamenné opici 2*.
Obojí jsem dočetla jen proto, abych měla návaznost v celé sérii.

Jaruš7
03.06.2021 5 z 5

Audiokniha skvělá.
Kamenná opice je talismanem - ochraňujícím božstvem.
Urputné zabíjení nedává smysl, přesto je nezvykle účelně zákeřný.
Pojem emigrace má zde rolí asi tu prvotní, kde pomoc měla rozměr šlechetnosti a odměnou byla oduševnělost pro obohacení kultury přijímací země.
Změny někdy jsou i ty nechtěné.
Četba poutavá s moudrém Staré Číny.

janik6969
19.05.2021 5 z 5

"hej, byl to do prdele dobrý příběh, povídám" jak by řekl Sony Li. Zajímavé informace o pašování lidí, příběh prošpikován humornými hláškami čínského policisty Sonyho, které vše osvěžují a odlehčují.