Sběratel kostí

První případ legendárního Lincolna Rhyma Lincoln Rhyme býval brilantním kriminalistou, géniem na poli forenzní analýzy. Pak přišel nešťastný úraz, po kterém je Rhyme zcela nepohyblivý a emocionálně na dně. Schopnost bravurního úsudku a dedukce mu naštěstí zůstala, a tak může policii pomáhat při pátrání po sériovém vrahovi, který děsí celý New York. Pachatel se zjevně rozhodl hrát s vyšetřovateli zvrácenou hru na kočku a myš: záměrně nechává na místě činu drobné stopy a pohřbívá své oběti typicky morbidním způsobem. Jako by byl přesvědčen o vlastní nepolapitelnosti; jako by pro něj byly spáchané vraždy prostředkem k souboji s vyšetřovateli. Vlastně jen s jedním z nich... Lincoln Rhyme je sice ochrnutý, ale géniem zůstal. S pomocí špičkové laboratorní techniky a hlavně s přispěním začínající policistky Amélie Sachsové postupně prochází labyrintem stop a vodítek, které mu Sběratel kostí předložil. Rhyme se bude muset ponořit hodně hluboko do temnot šílencovy mysli, aby zachránil před krutou smrtí další nevinné oběti......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/290029/big_sberatel-kosti-BY2-290029.jpg 4.62647

Případy Lincolna Rhyma 1.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Domino

The Bone Collector, 1997

Kniha Sběratel kostí

Marek82
předevčírem

Mám rád detektívky, ktoré mi dajú aj niečo viac, ako odpoveď na to, kto je vrah. V tomto príbehu je zaujímavá postava Lincolna Rhyma (dozvedel som sa, ako asi môže žiť a cítiť sa ochrnutý človek), reálie, história a miestopis Manhattanu a v neposlednom rade forenzné postupy a odhaľovanie súvislostí s až encyklopedickými vedomosťami. Americký štýl detektíviek (akcia, brutalita a prekombinovanosť) sa ani tu nezaprie. No práve spomínané presahy do histórie a forenznyých postupov za mňa odlíšili tento príbeh napríklad od detektíviek Chrisa Cartera. Porovnávať so severskými detektívkami ani nemá zmysel, tie sú viac o postavách, atmosfére a psychológii. Čiže presne o tom, čo tu zas chýbalo. Časom sa možno k sérii vrátim, lebo už viem, čo od nej čakať.

WolfIssen

Nejsem znalcem detektivního žánru, ale počítám s tím, že tohle už je prostě klasika a jeden z vrcholů originální a napínavé krimi. Vybavuji si film s Denzelem Washingtonem a Angelinou Jolie, který byl ale oproti knize snad jen čtvrteční.

maryska09

Dobře napsaná detektivka s nečekaným koncem, plná zvratů, napětí a překvapení. Doporučuji všem, kteří se rádi bojí.

helusa2

Tak jasně - byla to tedy jízda…! Napínavé jak kšandy, plné zvratů, brutality pachatele, geniality bývalého policajta, šarmu chytré krasavice, trocha šmírácké zvědavosti ohledně života invalidy… Perfektně namíchaný koktejl! A já nevím, proč takové knížky čtu, když se pak bojím… :-D

theale

Za mě celkem zklamání. Kdysi jsem viděla film (který si tedy asi mimo uplného začátku vůbec nepamatuji) a o přečtení knížky jsem uvažovala už v rámci asi posledních 3 čtenářských výzev, tak jsem si řekla, že si ji tedy konečně přečtu, když má tak vysoké hodnocení.. Bohužel mi však přišla jako absolutní průměr, ano, četla se dobře, ale to je tak asi vše. Škoda.

Timkim

Tak jsem byl zvědavý, jak se kniha podobá její filmové předloze.....legrace. Teď zcela vážně. Mě se to líbilo. Mělo to nápad, náboj, žádnou stagnaci a umělé protahování děje. Oběti přibývaly jako na běžícím pásu. Co mi pak přišlo divné a uvědomil jsem si to až v závěru, bylo to, že celá kniha pojednává pouze časový úsek 3 dnů. Amelii jsem si docela oblíbil a Lincolna nesnášel skoro až do konce. V podstatě je to takový hrdina z donucení.
Rozhodně se pustím do jejich dalších vyšetřování.

charlizee

Mám takové podezření, že Deaver vedl sám se sebou soutěž, jestli dokáže příběhu dál a dál nakládat, až z toho nakonec vznikla tahle absurdita.
Když jsem si děj dneska shrnovala nahlas, všechno to vyplavalo.
V tomhle příběhu prostě nestačí nápaditý vrah, který se drží scénáře jiného, svého o století staršího předchůdce.
Nestačí ani to, že je k řešení případu povolán detektiv, toho času dlouhodobě mimo službu.
On je ten detektiv navíc kvadruplegik lačnící po svém vlastním skonu, takže samozřejmě - přihrajme mu tam mimořádně krásnou řadovou policistku, jejíž schopnosti byly dosud v policejním sboru opomíjeny. Artritida? Ta ji trápí jen v první čtvrtině knížky, pak najednou ty mučivé, detailně popisované bolesti úplně zmizí… A podobných obratů se stane X a někdy se je autor dokonce snaží vysvětlit.

Já vím! Já vím, že se u tohoto typu knih nemá moc přemýšlet, ale sakra, i zábava by měla dávat jakous takous logiku.

Warty

Velmi čtivé a napínavé. Děj má spád. Prostě vše, co má detektivka mít. A geniální vyšetřovatel je jen třešničkou na dortu.