Drsný spasitel

kniha od:

Drsný spasitel https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2979/bmid_drsny-spasitel-lII-2979.jpg 4.1 661
Koupit Koupit eknihu Bazar

Století válek mezi lidmi a bytostmi z Druhé strany reality změnilo svět. Možná je to jen zvláštní muž bez paměti, možná démon, netvor s okem nadaným vlastní zlověstnou inteligencí, který hledá odpověď na otázku, kdo vlastně je. Ve světě, kde jsou lidé jen trpěnými hosty, chovným dobytkem k ukojení chutí věčně hladových stvůr, jsou někdy zapotřebí i silnější zbraně, než je brokovnice nebo granátomet…Poutník hledající pravdu, vlastní minulost a svou ukradenou duši se nezastaví před ničím. Konec lidstva se blíží a on je ten, kdo apokalypse otevírá cestu. Zabránit jí může jen tvor zrozený z utrpení - Drsný spasitel.... celý text

Žánr:
Literatura česká , Sci-fi , Fantasy

Vydáno: , Triton
více info...

Komentáře (109)

Komentáře 109 Recenze 3

Llewelyn
Llewelyn
28.08.2023 4 z 5

Drsný spasitel. Je to už déle, co jsem ji četl, ale stále si pamatuji výborné akční pasáže, nápady a prostředí, vtipné repliky, mluvícího koně, silné zbraně, ale také mnoho hluchých míst a příliš přemýšlení hlavního hrdiny.
Opět hodnotím kladně, že autor dokáže namixovat charakter zlý/hodný, nebezpečný/důvěryhodný, ošklivý/a v tomto případě ještě k tomu sešitý. Hodnotím jako slabší z tvorby autora.
P.S. udělal jsem tu chybu, že jsem si kvůli autorovi koupil v předprodeji český film podle této knihy...už nikdy takovou pitomost neudělám a díky tomu nevím, jestli se ještě někdy ke knize odhodlám a dám ji ještě šanci.

Nikola048
Nikola048
17.08.2023 5 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem od Žambocha četl spíše Koniáše a vše kolem něj, což je spíše takové středověké fantasy, tak jsem byl velmi mile překvapen tímto dílem. Je fakt dobře napsané, a jak celkový děj, tak i konkrétní situace nedávaly člověku moc možností cokoliv předvídat (opravdu nemám rád, když předvídám děj). Pokud na to máte čas, čte se to jedním dechem, doporučuji.


iskovsky
iskovsky
22.07.2023 4 z 5

miestami divné, nudné, neobjasnené, ale ako celok prekvapujúco funkčné pobavenie ... najviac mi vadilo, že od istého okamihu sa z toho stalo postapo a lá Knight Rider ...

mareksevc
mareksevc
16.06.2023 4 z 5

chvilami som mal pocit že sa inšpiroval Kulhankom , ale dobre čítanie

Gore159
Gore159
17.03.2023 5 z 5

...za mě jako pecka!!!!

protokol
protokol
27.11.2022 3 z 5

kniha pútavá, miestami humorná , no hlavne drsná či sa to jedná bojom alebo sexom, malé scény boja v celku pohoda ale ako je u žambocha obviklé tak hromadné súboje su utaté hned na začiatku boja. no a koniec , tam autorovi došla fantazia uplne , nakolko konce jeho knih je zbrklo zríchlený a nie vždy dtiahnutý . niekedy zostava dost vela nezodpovedaného. ale kdo chce boj krev sex a trochu toho duchovneho žvástu si to užije.

NemmamSlov
NemmamSlov
14.07.2022 5 z 5

Drsný spasitel nie je Žambochové najznámejšie dielo, ako napríklad Koniáš či Bakly, ale ani tento drsný kyberpunkový hrdina nezaostáva. Je to moja vstupná brána do Žambochovej literatúri a ako začiatok určite nesklamala. Je to plné krvi, strelných zbraní a sakrastického humoru. Zaujímavé na knihe je oblasť kde sa príbeh odohráva a to je Ostrava. Väčšinou sa stretávam s oblasťami ako je Praha, Brno a veľa príbehov som čítal aj s prostredia Šumavy.

danny_21
danny_21
30.05.2022 3 z 5

Povedená obálka s anotací postapo fantasy lákala na povedený zážitek, nicméně výsledek z mě zase až tolik nedopadnul. Hlavní hrdina, sešívanec C. R., kterého autor namixoval v tom podílu - Shellyin Frankenstein vzhledově, Howardův Conan akčně, Martinův Tuf v rámci hlášek a vidím tam ještě i krapet svého Koniáše a mystiky herní série Might and Magic. To vše ve světě kybetechniky, mocných ručních zbraní, mluvících ořů, démonů, upírů a nečitelných Bohů - kde nepomůže hrubá síla, nastoupí magie. Některé momenty byly povedené, jiné slabé, Spasitelovo putování za objasněním vlastní existence vidím v lepším průměru - 60 %

Míša1980
Míša1980
01.05.2022 5 z 5

Děkuji! Knihu jsem začala číst na doporučení (abych si rozšířila obzor), v průběhu četby jsem musela tu půjčenou z knihovny vyměnit za vlastní, protože jsem ji prostě potřebovala mít doma. Obdivuji spojení technických znalostí se světem bohů a démonů, strašně jsem si celou knihu užila a určitě nebude poslední, kterou si od autora přečtu :)

lomihnát
lomihnát
06.03.2022 4 z 5

Je to sice trochu takový dort pejska a kočičky, ale je to čtivé, nemá to průhledný děj a kdo tomu chce aspoň po dobu čtení uvěřit, hezky si u toho oddychne.

Michal_SK
Michal_SK
12.02.2022 5 z 5

Skvelá kniha. Niekoľko fantasticky namiešaných samostatných príbehov o putovaní hlavného hrdinu postapokalyptickou krajinou. Aj audiokniha je fantasticky načítana a dlhá (snáď 18 hodín).

MichalHoráček
MichalHoráček
28.12.2021 5 z 5

Skvělá kombinace několika literárních žánrů dohromady! Žambocha poslední dobou čtu při cestách do práce a je to ta nejpříjemnější cesta!

hnusák
hnusák
15.11.2021 1 z 5

Ačkoli mám Žambocha rád a některé jeho knihy jsem přelouskal s gustem, toto dílo se mne jevilo až moc praštěné a cca v jedné třetině jsem se s ním přestal zabývat a s gustem vrátil.

gladya
gladya
17.02.2021 4 z 5

Nejvíc oceňuji autorovu fantazii. Smíchat postapo sci-fi a fantazy? Ve světě, který Žamboch vymyslel, jsou kyborgové biokonstrukty, umělá inteligence a superzbraně, jenže taky bohové upíři, démoni a čarodějové. Člověka napadne, jestli to nedopadne, jako když pejsek a kočička pekli dort. Ale ne, v tomto případě je výsledek velmi poživatelný.
Jen závěr byl trochu useknutý.
Kde nestačí technologie či biotechnologie, nastoupí magie. Tak to v tomhle světě funguje a tak funguje i hlavní hrdina. Jasně, je to brak, ale brak v nejlepším smyslu slova.
Posloucháno jako audiokniha.

Covenant
Covenant
18.01.2021 3 z 5

Kniha mě nenadchla, ani nezklamala. Obsahovala horší a lepší pasáže. Neubráním se srovnání hlavního hrdiny s Patejlem od Kulhánka (proč všichni vytahujeme Kulhánka?). Jde o to, že u Patejla ví člověk, že je to záměrně přepálené a tím i odpouští spoustu bizarních záležitostí. U tohoto díla mám pocit, že se chvíli bere moc vážně a sem tam pronikne náznak zlehčení. Ale přesto převládá ta nejistota, kam ho zařadit. Jde o subjektivní názor, ale když mě tento pocit neopouští po celou dobu příběhu, lehce se nad ním zavře voda a spláchne ho do zapomnění. Plusy knihy pak spočívají hlavně ve výběru prostředí a ..... a protože Žamboch. PS: viděl jsem film. Oprava. Proklikal jsem film. Hrozně jsem mu fandil nebo čekal, že se minimálně nasměju. Zavíral jsem oči nad CGI a jinými blbostmi... Ale když máte brutální neherce, co se snaží mluvit drsně, není to ani k smíchu. Je to spíše smutné a zoufalé. Drsný spasitel je prostě motorová pila, chycená za špatný konec....ne, to by bylo až moc dobré. Jde jen o motorovou pilu, která není chycená.

toni-az
toni-az
23.09.2020 3 z 5

Taková oddechovka, nenadchne ani nezklame. Na mě vše před Ostravou je jen takové plácání odnikud nikam, dobré tak na několik povídek. Ovšem Ostrava, tam je to o něčem úplně jiném, to mělo drive, bylo tam všechno.

Za mě nejzajímavější bylo to propojení s bohy a takové až animistické rituály, které najednou zase začaly fungovat.

Luigi1
Luigi1
20.08.2020 5 z 5

U této knihy jsem se nenudil,vtáhla mě do děje a byla přečtena raz dva.Doporučuji.

Rolada88
Rolada88
15.08.2020 3 z 5

Kniha mi dost připomínala dejem čas žít čas zabíjet ale četl sem ji snad 2měsíce nějak mě to nevtáhlo do děje. Takový průměr 50%

fmash
fmash
17.06.2020 4 z 5

Nebýt toho, že si autor ukousl moc velké sousto na samém začátku, takže potom musel hodně lavírovat, aby při faktické neporazitelnosti hlavního hrdiny vůbec bylo o čem psát tak dlouho, byl by to fakt vypečený kousek. Pojmout první část (vyřešení vesnice pomocí Nože) jako samostatnou povídku, byla by bezkonkurenční. Dávám 4 bimbule, protože to bavilo, i když závěr už hodně smrděl tím, že autor vlastně neví, co by tam ještě napsal, aniž by vytvořil ságu, a už ho to moc nebaví.

bertrand
bertrand
10.06.2020 2 z 5

Ééééé.... to jsem četl, ale o čem to je, už nevím... stejně jako si to už nepamatuju u libovolného Baklyho nebo Koniáše (což je príma, jelikož je můžu číst znovu!)... ale na rozdíl od těchto mě Drsný spasitel tolik nebavil...nezaujal... nezaháčkoval...zato znudil, to ano... holt i mistr Žamboch se jednou utne...

renefer
renefer
03.06.2020 5 z 5

Whow, pardon za tohle hodnocení, ale - whow, to byla jízda. Bitvy, potyčky, sex, krev, démoni, upíři, radioaktivní Jablůňkov a zamrzlá Ostrava. Korunováno smyslem pro humor, který v sobě hlavní... hrdina (?) objevil. Jak se z téhle jízdy trochu otřepu tak jdu na další, třeba Baklyho.

Tyrkysová
Tyrkysová
31.01.2020 4 z 5

Drsný spasitel je neobvyklou knihou, která vám připomene tvorbu Jiřího Kulhánka nebo Františka Kotlety, rozhodně má ale vlastní šťávu. Autor píše čtivě, vtipně a zejména scény s Micumou a část odehrávající se v Ostravě stojí za to. Vlastně jediné, co bych oželela, je obrovské množství různých kreatur, které ve světě můžete potkat – až se to zdá překombinované, byť svůj smysl to má.

jiri5906
jiri5906
19.01.2020 4 z 5

Za mne slusne B-ecko, se slabsim koncem. V nouzi, kdy jsem umlacen klasickou literaturou to je vsak pro mne oddychova literatura.

sarka9190
sarka9190
13.01.2020 4 z 5

Na Žambocha nakonec docela optimistické. Ze Seržanta a Koniase mívá člověk někdy depku a upřímně, zvláště Seržanta si už jen tak znova neprectu. Drsný spasitel je akční klasický špinavý postapo western. Mohu doporučit těm, kteří mají rádi příběhy o hrdinech, se kterými se osud nemazli, ale vy víte, že to prostě dopadne... nějak:)

Zelený_Drak
Zelený_Drak
04.01.2020 3 z 5

Přečetla jsem loni do výzvy. Od Žambocha jsem ještě nic nečetla a píše jako o závod, tak mi výzva aspoň ušetřila přemýšlení, co od něj zkusit. Hodně jsem si užívala prostředí, hlavně zmrzlou Ostravu. Drsný spasitel sám byl jako postava dobře zpracovaný a s biokonstruktem kobyly Micumou tvořil docela zábavnou dvojku. Hlavní příběh mě bavil, hlavně část v Ostravě, rozuzlení a finále, které rozhodli o počtu hvězdiček. Ale dlouhá šňůra předcházejících pomalých povídek s vedlejšími zápletkami měla jen střídavé úspěchy v udržování mého zájmu. Bohužel na nich byla vidět určitá šablona, kdy hrdina někam přijde, někomu pomůže nebo je někomu sympatický, zápletka, zlom, dvě možnosti - buď hrdinovi pomůže vedlejší postava, ze začátku povídky nebo on se rozhodne být dobrák a pomoct této vedlejší postavě. Celkově jsem byla s knihou spokojená, ale není to nic, co bych potřebovala číst 2x. Jinou Žambochovu knihu bych si ale klidně přečetla.

Deia
Deia
02.01.2020 2 z 5

Túto knihu som čítala kvôli výzve na databázi kníh - kniha, ktorej dej sa odohráva v Ostrave (túto to bola len jedna kapitola, ale tak snáď stačí :D). Priznám sa, že českých a slovenských autorov veľmi nečítam (asi nejaká averzia), aj keď väčšinou som príjemne prekvapená (napr. knihy od Červenáka alebo Stehlíkovej). Ale táto ma veľmi nebavila.
Dej sa odohráva niekedy v budúcnosti, po nejakej katastrofe, ktorá čiastočne vrátila veci niekam do stredoveku, ale na druhú stranu spôsobila aj rozvoj istých technológií (aj keď tie asi tiež boli pred nejakým Krachom, čo netuším čo bolo). Kniha nám v podstate hovorí príhody nejakého mutanta, ktorý chodí po svete (územie ČR a SR (teda asi)) a bojuje proti bohom, démonom, upírom a tak ďalej. Pri tom trpí stratou pamäti a teda nevie ako sa volá, skadiaľ má miesto ruky Klepeto a prečo má miesto oka Oko, ktoré zoomuje, ukazuje mu iné pohľady a väčšinou je teda užitočné.
Kniha ma väčšinu času nebavila, na mňa to bolo príliš chaotické. Proste je to svet, ktorému vôbec nechápem a nemám pocit, že by to tam bolo nejak vysvetlené. Tých podivných technológií, bytosti a všetkého tam bolo na môj vkus veľa. Do čítania som sa musela skôr nútiť a myšlienky mi často zabiehali niekam inam (takže to, že som niečo nepochopila, nemusí byť nutne chyba knihy, ale moja). A takisto nemám rada mutantov. Ale ako, malo to niečo do seba.

Bezkyne9
Bezkyne9
26.12.2019 4 z 5

Muj prvni Zamboch a slysela jsem, ze jeden ze slabsich kousku, tak se tedy velice tesim na pristi dostavenicko :) Bez spasitelovo muceni se priznam, ze jsem se kralovsky bavila :)... Nebylo to veledilo, spis pavucinka povidek a prihod vice ci mene pospojovanych predevsim znamenitym autorovo stylem (ne nepodobnym Kulhankovi, presto znatelne a osobite svym) do lehciho pribehu, jehoz atmosfera a smrnc klape jak vsemi bohy posveceny, oleji promazany Greyson... Kdo ma rad ceske postapo/sci-fi/fantasy, smele do toho :D

PetrCepek
PetrCepek
11.12.2019 5 z 5

Knih o budoucnosti Ostravy není nikdy dost :-)

LenkaKarda
LenkaKarda
07.12.2019 5 z 5

Kniha mě fakt vtáhla ! Super !

Tms636
Tms636
21.11.2019 3 z 5

Tohle můžu. Ale rezervy tam jsou.

Janadvorackova
Janadvorackova
18.11.2019 4 z 5

Hrdina - drsný jako kočičí jazýček - je takový nesmrtelný vostroň se ztrátou paměti, který jezdí na echtovním super koni ze stáje mitsubishi :). Je ozbrojený a ke svým zbraním pochopitelně lne :). Má je pojmenované a v jednom kuse do nich vyrábí náboje. Navíc je nebezpečný, poněkud vylepšený a asi nemá rád upíry, (jednu z nich rád má).
Na romantiku ovšem příliš nebude, hmm, i když se snaží :).
V post apokalyptickém světě, ne moc popsaném, což mě vždycky mrzí, funguje magie, hemží se všemožní (po)tvorové a pochopitelně vždycky se najde někdo, komu budou vadit :). Situace takové pochopitelně vyžadují rázná řešení, néasi :).

Audio čte Zdeněk Velen. Poslouchalo se dobře. Jen já jsem od autora určitě četla zajímavější. Prostě věc názoru.

myelka
myelka
14.11.2019 5 z 5

To je přesně důvod, proč mám tak ráda Čtenářskou výzvu, bez ní bych o knize ani nevěděla...a za mě by to byla škoda, super postapokalyptické fantasy scifi a navíc z českého prostředí.

smazenaryba
smazenaryba
30.10.2019 2 z 5

Taký český Vampire hunter D wannabe. Ale to by ani trochu nevadilo, keby to nebola len nesúladá zbierka epizódiek a nápadov. Nefunguje to dobre ani ako román, ani ako kolekcia príbehov. Kdesi v polovici, keď som zistil, že sa kniha skutočne nepretaví v nejaký väčší a ucelenejší príbeh, ma tá rádoby drsná zmeska už začala nudiť. V pamäti mi zostane azda len celkom podarená epizódka z Jablunkova.

mi-380
mi-380
10.10.2019 5 z 5

Povedlo se. Kniha, která mě zatáhla do fantastických světů Miroslava Žambocha, je čerstvě zfilmovaná. Premiéra tohoto díla nadšenců proběhla v jihlavském DKO 5.10.2019 před plným sálem.
Tenhle Spasitel je víc než drsný a jeho akční cesta postapokalyptickými českými a moravskými kraji se dá přirovnat ke krvavým dobrodružstvím nezničitelných šílených hrdinů fantasy knih mistrů Kulhánka a Kotlety.
90 % (aktuálně 455 hodnocení s průměrem 84 %).

soupik2012
soupik2012
09.10.2019 5 z 5

Další z knih a také autorů, které nebýt čtenářské výzvy zcela opomenu. A byla by to rozhodně škoda. I když je příběh ztřeštěný a asi nikdy jsem bláznivější knihu ještě neposlouchala, tak to byla neskutečná zábava. Asi mi to sedlo také do nálady. Měla jsem zrovna chuť poslouchat něco u čeho se vůbec nemusím zabývat věrohodností příběhu. Mám pocit, že to pan Žamboch sepsal jako parodii na fantasy a sci-fi. Kdyby audioknihu četl někdo jiný než pan Zdeněk Velen, tak možná 5 hvězd nedám. Ale tady si to všechno tak perfektně sedlo, že je dát musím. A dalšího Žambocha si za čas dám sama s chutí i bez čtenářské výzvy.

Pavlaj
Pavlaj
06.10.2019 3 z 5

Ke knížce mě dostala Čtenářská výzva 2019. Docela jsem se těšila, že se po nějaké době vrátím k fantasy žánru, ale prostě to nebylo pro mě. Vzhledem k podobnostem člověk musí nutně porovnávat se Zaklínačem, který byl super, ale Drsný spasitel mi proti němu přišel jako brak. Hlavní hrdina nesmrtelný superman, složité přestřelky nevěrohodné, tak nějak moc "macho". Jazykové bonmoty byly místama fajn, ale i ty se po čase omrzely, méně by asi bylo více.

imhotepcz
imhotepcz
13.09.2019 3 z 5

Už od samého začátku jsem věděl že hlavni hrdina nemůže zemřít, ne že by byl tak silný, a to i přes to že byl silný opravdu hodně, ale proto že byl napůl nesmrtelný. Velké množství bohu, monster, různých sešívačů, zkratka autor skloubil vše se vsím. Upřímně řečeno já mam raději když se dílo drží určitých mezí a pravidel. Ty si samozřejmě může autor stanovit sám, ale tady nebyli žádné. Celkem kniha byla čtiva a zábavná. Trochu mě styl připomíná Frantu Kotletu.

tlllk
tlllk
12.09.2019 4 z 5

Autor opäť raz nezaprel svoju "lásku" ku Slovensku a ako jeden z tých negramotných Bratislavčanov (možno práve kvôli tomu :) som sa na knihe celkom dobre bavil. Samotný dej dosť pripomínal Zaklínača, len namiesto meča mal hlavný hrdina búchačky a namiesto krásnej elfky, mu robila parťáčku prostitútka. No proste nič pre intelektuálne citlivky.

Yokolobuna
Yokolobuna
29.08.2019 3 z 5

Čteno jako součást Čtenářské výzvy 2019 – "11. Kniha, jejíž děj se odehrává v Ostravě"

Tak Drsný spasitel si mě bohužel úplně nezískal. C. R. je takový klišé amnézií stižený Geralt s kvéry, kterému ale k většímu úspěchu schází promyšlenější a poutavější svět.

S hlavním hrdinou souvisí i další klacek, který Žamboch sám sobě hází pod nohy. Velice brzy poznáte, že C. R. je vlastně nesmrtelný, a i když ho opakovaně rozsakávají prakticky na kousky, vždy se z toho s nějakým vachrlatým vysvětlením dostane. Přitom ho neustále něco šíleně bolí jak nikdy v životě, aby ho za chvíli něco bolelo ještě daleko víc. V ústřední kapitole z Ostravy se pak mnohokrát dočteme, jak ukrutná mu je ziminka a o pár stran později je to ještě horší... Jen aby se za pár stran postavil nejsilnějšímu protivníkovi všech dob... tak jako patnáctkrát předtím. Ještěže se kluci srovnali podle obtížnosti jako ve videohře.

Je to škoda, v pomalejších pasážích funguje Drsný spasitel fajn a zvrat z konce tohle postapo béčko málem zachránil. Nakonec vše opět nabralo obrátky do absurdního přestřelena, které však z akce v konečném důsledku dělá trochu nudu. Každopádně si nedokáži představit, jak chtějí filmaři z mého pohledu prakticky nezfilmovatelné dílo, svojí přepáleností dalece přesahující třeba Kulhánkův Noční klub, převést na plátna... tedy pokud se nebavíme o rozpočtu velikosti posledních Avengers.

I ve třetím vydání obsahuje řadu chyb. Žamboch se občas nedopočítal nepřátel, jednou popletl jména, obrázky v některých případech nesedí absolutně k ničemu v ději (navíc na nich má vždy Spasitel holou hlavu, přitom mu podle Žambocha najednou začaly hořet vlasy?).

Zamrzí i nepříliš vypilovaný systém magie. Ta v Drsném spasiteli prostě tak nějak je, všichni ji do hlavního hrdiny pumpují, toho to hrozně zabíjí a nikdy se mu přitom nic nestane... Zív.

Drsný spasitel je koncipován prakticky jako soubor víceméně nesouvisejících povídek, co neví kdy skončit. Přesto je třeba vypíchnout některé fajn nápady. Zvrat týkající se původu hrdiny jsem již zmiňoval, fajn je třeba Zeissův přístroj s zabudovaným hladovým démonem a C. R. je po odhlédnutí od některých nesmyslů vlastně zajímavý hrdina (navíc s cynickou biomechanickou kobylou stále v patách).

Zakoupeno v roce 2019 za 217,- Kč z e-shopu Megaknihy.

Zkráceně? Uvědomělé Béčko, které si mne však výrazněji nezískalo. Přes zajímavé nápady a slušnou nahláškovanost působí konečný produkt jako splácanec, podobně jako hrdina knihy C. R. Má oblíbená série Kladivo na čaroděje je o třídu dál.

Hodnocení na DK v době přečtení: 84 %; Moje hodnocení: 65 %.

Michaeles
Michaeles
04.07.2019 3 z 5

Chvílemi super kniha, chvílemi nuda. Občas jsem četl asi jen napůl a truchu jsem se ztrácel v tom, jak kde koho pan Nesmrtelný zabil a jak se z různých míst vůbec dostal dál. Znova už bych knihu nečetl.