Bez slitování

od:


KoupitKoupit eknihu

Bakly… postrach gladiátorů a všech profesionálních bojovníků bez rozdílu. Sám sobě noční můrou, v noci se budí na potem zbrocené posteli, lidi dělí na ty, co mu stojí v cestě a ty ostatní. Nemá rád ani sebe a tvrdí, že jen to nejhorší je pro něj dost dobré. Důvěrnější vztah udržuje pouze s láhví mizerné kořalky. Krvavé dluhy minulosti splácí penězi, potřebuje jich hodně a nejlépe hned. Nechává se najímat na špinavou práci a jeho poslední zakázka kupodivu vypadá jednodušeji než spousta předešlých. První zdání samozřejmě klame. Šachová partie je složitější, než se zpočátku jeví, nehrají jen dva hráči, ale i u bočních stran šachovnice někdo sedí a přihazuje své figurky do hry. Protivníků přibývá, svět se přibližuje zlomu, realita se mění. Lidé, kalkulovatelné položky v gigantických plánech mocných, umírají, nikdo nevěří nikomu, nikdo nezná všechna pravidla a zádrhely. Bakly se krvavou skrumáží probíjí jako ozubená koule řemdihu, zbraně, kterou tak mistrně ovládá, nemá slitování s nikým, ani sám se sebou. Kupodivu však není sám, protože cestou se jemu navzdory jeho osud proplétá s osudy dalších lidi. Uprostřed intrik, zabíjení a utrpení a se rodí přátelství i lásky, pro které stojí zato žít … a umírat....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/17_/17871/bez-slitovani-4WZ-17871.jpg 4.6241

Série:

Bakly (1.)

Žánr:
Romány, Literatura česká, Fantasy
Vydáno:, Klub Julese Vernea
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (26)

Přidat komentář
Teron
19. července

Nakonec dávám dvě za dobrou ekonomickou konstrukcí a několik fakt dobrých momentů a hlášek. Jenže ty se topí v moři vaty a nezáživnosti.

První problém je značně nesympatický hrdina. Je to takový recyklát Chucka Norrise a Seagala, kterému po celou dobu prakticky nic nehrozí a ze všeho se rychle oklepe.
To by nebyl takový problém, kdyby Bakly sám byl sympaťák. Jenže sorry, já tomuhle maníkovi, kterej do sebe akorát leje flašku za flaškou, sežere jak polskej zájezd (obojí musí pořád opakovat) a nenávidí všechno, všechny a v první řadě sebe, prostě fandit nedovedu.

Druhý průser je v tom, že příběh typu "maník se dostane do středu intrik, nakonec odpraví prakticky všechno a s buchtou na klíně odjede do západu slunce", je podán hrozně nudně a nezáživně. První víc jak polovina by snesla proškrtání hlavně popisů. Dovídáme se, jaký má kdo hadry, jak má zařízenej bejvák, jakou barvu a konzistenci má ta a ta kořalka a kolik toho do sebe Bakly zase vyklopil - přínos čehokoli z toho? Osvětlení novátorských mechanismů čtenáři? Ozvláštnění prostředí? Nope, sorry, já to tam prostě nevidim a tím pádem mě tyle pasáže hrozně otravují. Když se asi potřetí připomněla linie s bankou, už mě to fakt sr** - pravda, už když se projevila poprvé, bylo jasný, co z ní vyleze.

Zápletka celkově míří k výše zmíněnému "kill them all", a je vám tudíž vlastně jedno, kdo co spáchal, kdo koho vydíral a kdo je vlastně parchant (vysvětleno ke konci během dvou odstavců), protože stejně budou asi všichni dříve nebo později tuhý. Připomíná mi to dost Poslední zůstává s Willisem, jenže ten měl na rozdíl od Baklyho charisma, který se dalo krájet. Bakly...je mi vlastně naprosto ukradenej a přijde mi, že stejně jako do sebe pravidelně klopí pár flašek kořalky, musí se pravidelně otáčet mezi řádky na čtenáře a pomrkávat stylem "hele jakej jsem tvrďák a magor". Což by bylo fajn v rámci parodie, ale pokud to někdo myslí vážně, omrzí to za pár stránek.

slawa.cap
25. února

Momentálně čtu Žambocha systematicky a právě jsem se dostal k Baklymu. Nebylo to špatné, ale až moc mi to připomínalo Drsného spasitele - charakterově naprosto stejná postava, jenom v trochu odlišném světě. Jsem zvědavý, jak se jeho osud bude vyvíjet dál.

KAREL6725
20.11.2017

Jako vždy Bakly nezklame pro mě to nejlepší od autora.

Dragoneria
19.06.2017

Od autora mám přečteno vše a musím říct, že knihy z prostředí Baklyho a Koniáše mi sedí víc. Tahle je moc super Bakly se odhaluje až na duši a je skvělý jako vždy.

NemmamSlov
12.06.2017

Nooo, je to moja 3 kniha Baklyho, a na to ze je to dejovo prva, tak je najlepsia. Trosku mi bolo Baklyho luto a aj som sa zamyslal, ako by Baklyho zivot dopadol, keby mu zivot nedoprial taky nestastny osud, jedina moznost ma napadla, ze by bol kovacom ako jeho otec. Dejovo sa mi to zatial najviac paci od Zambocha aj ked som este necital ziadneho Koniasa, co je tiez vychvalovane. Knizka sa cita skoro sama, velmi zaujimava a vela dejovych zvratov. Urcite odporucam aj ked knizka sa uz tazko zhana. :)

feflo
11.03.2017

... za mne 1 s *... nechybí napětí, dějové zvraty ani dojemný konec... paráda... a jen tak mimochodem má tato kniha spád," čte se sama", atd. ... nějak nemám slov...

pomero
22.09.2016

Jsou ženy, co milují Džastina Býbra a ženy, co milují Baklyho, jejich spor je věčný :/.

Plútarchos
10.09.2016

Je to dobrý rodokaps. Bakly je sympaťák, který má problémy hlavně sám se sebou. Hraje si na drsňáka, nestará se o ostatní, ale z hloubi duše ochraňuje slabé a pomáhá spravedlnosti - i když prý kvůli penězům, jak sám říká.
Kniha naplňuje požadavky žádané čtenáři - napínavý příběh, tvrdý ale spravedlivý hrdina, násilí a bitky, romantika, krásné ženy, humor a filosofie - každý si tam najde něco, to svoje, aby se s Baklym ztotožnil!

Covenant
14.07.2016

Žamboch možná úmyslně vytvořil postavu Baklyho, jako svalnatého hromotluka jen proto, aby odlišil postavu od útlého, šlachovitého Koniáše. Schválně z něj udělal částečného "negramota", protože Koniáš je do knih blázen, Bakly trpí sebevražednými sklony a Koniáš miluje život, atd. Přesto vše je cítit, že uvnitř jsou si obě postavy velice podobné a odlišně působí jen navenek. Celkově mi tedy přišlo, že plynule navazuji na Koniášova dobrodružství prostřednictvím jiné osoby a to je jenom dobře, protože mě bavila. Trochu mínus, ačkoliv to může být mojí hloupostí, jsem se ztrácel ve jménech a zápletka mi přišla překombinovaná. Knihu jsem četl po krátkých úsecích s velikými mezerami a tak jsem se trochu ztrácel. Musel jsem zpětně listovat a dávat si vše dohromady. Jestli takhle budou pokračovat i ostatní knihy, budu si muset asi začít kreslit nějaké schéma.

Fidaa
04.05.2016

Prvni setkání z autorovou tvorbou a byl jsem příjemné překvapený. Doporučuji přečíst

Terva
19.04.2016

Tak jsem konečně sehnal první knihu ze série Bakly od mistra pera Miroslava Žambocha.
Již seznámen s příběhy Koniáše jsem čekal něco podobného. A dostal.
Bakly je jen přívětivější a hezčí. Ale zase používá dosti ironického humoru a spokojen se svým koncem, nezná zábrany a bojuje jako bůh – respektive, jako padlý anděl.
Nesmím jej však moc chválit, něco takového nesmím dovolit, zbláznil bych se, noční můry by mě dostaly.
Bakly není žádný beránek a usmrtit protivníka je pro něj velmi jednoduchý akt.
Vlastně, dá se napsat, že nezná bratra. Je jen on sám a ostatní jsou vzduch, pokud mu zrovna nestojí v cestě. Pak je nutné je odstranit.

Malá ochutnávka.:
Kymácel se ze strany na stranu, ale to bylo v pořádku. Já se taky kymácel, takže jsme si byli kvit.............

Kdo je Bakly – tedy, jak vypadá?
Na ježka ostříhaný chlap s buldočí čelistí, ústa neustále zkřivená ve šklebu. Oči šedé a studené, vypadá, jako by se mu stále něco nelíbilo. Hlava vyrůstá z příliš širokých ramen, kůži na zátylku má namačkanou do varhánků. Není to příjemný člověk a nevzbuzuje sympatie.
Přesto jsem si k němu našel cestu a začal ho obdivovat..
Jednoduchý příběh napsaný z přehledem o muži, který nevypadá zrovna nejlépe, ale dokáže z vás vyždímat i slzy uznání.

CITÁT - Po zabíjení spím vždycky dobře.

Jeho názory na ženy jsou rozporuplné a nejhorší je to s čarodějnicemi. V posteli by nevěděl co s nimi. Zda se jich štítit, nebo se bát. Rozhodně zatím nechce a nemá chuť šukat s čarodějnicí.
Ale je to pokrokový člověk a nikdy nesoudí den před večerem.
S lidma se taky moc nesere a jak jsem již psal, když mu stojíš v cestě, pravděpodobně zemřeš.
A proto ty hnusnej gyzde, jest-li rychle nevyklopíš, na co se tě zeptá, rozmaže ti ten tvůj křivej frňák po ksichtu, urve ti pravou ruku a tou tě umlátí – toto je BAKLY.

PS – Trochu jsem se bál, že příběh bude na pokračování, páč je tu vepsáno pět knih o Baklym. Naštěstí je příběh jakž takž ukončen a tak se nemusíte bát, když neseženete další knihu. Klidně ji můžete přeskočit, každá kniha je samostatný příběh o jednom člověku, který nosí meč, sekyru a používá své tělo jako zbraň.

Z knihy jsem vyčaroval okolo dvaceti, slušných citátů a pomocí magické klávesnice je vepsal mistru Žambochovi do análů – tedy do profilu.

CITÁT - Budete žít tak dlouho, dokud se budete starat jen sám o sebe.

Tyto příběhy mohu vřele doporučit.
Je to České, pohodové, dobrodružné, ironické a velmi lehce se to čte.

Smolda
09.04.2016

Takový středověký terminátor .. opravdu jsem se pobavil doporučuji všem :)

trudoš
03.04.2016

Jak sehnat každý půlrok šest set zlatých? Jednoduše: zabíjet, zabíjet a zase zabíjet. Provést úkol, shrábnout peníze a nechat se najmout jinde. Problém ovšem může nastat, když přijmete příliš mnoho zakázek a najednou zjistíte, že máte chránit sám sebe a to před sebou samým...
Nepříliš inteligentní svalovec Bakly patří bezesporu mezi čtenářsky nejoblíbenější hrdiny Miroslava Žambocha. Důvod je prostý - žije na okraji společnosti, nestojí o soucit ani porozumění a se životem se rve co to dá, i když si většinou není jistý proč. Což jsou vlastnosti, s nimiž se dá ztotožnit. A na rozdíl od autorova drobet slavnějšího Koniáše, Baklyho selská logika je pro mě v mnohém sympatičtější, než mudrlantský nadhled zjizveného čahouna. Pravidlo, že když to nejde silou, půjde to ještě větší silou, své kouzlo má a ne že ne.
Čistokrevná heroic fantasy, řízlá pořádnou dávkou americké drsné školy. Tady se nehraje na počestné rytíře, ale na přežití za jakýchkoliv podmínek. Stručné, přímočaré a hlavně skvělé.

ruzer
05.01.2016

po druhom precitani musim pridat na hodnoteni a udelit plny pocet, nie az tak strhujuca ako Na ostri cepeli ale je to Bakly a Zamboch vo vrcholnej forme, jedina chybicka je azda len az prilis velky spad a obrovske mnozstvo postav na relativne tenku knihu, velmi rychlo sa da stratit prehlad

tony64
01.01.2016

Pro mne se Bakly dustojne zaradil vedle takovych legendarnych es,jako je Conan,Spatacus,nebo Bruncvik.Skvele napsana kniha,ktera se neomrzi a da se cist po letech znova.Libi se mi Zambochuv historicky styl,ktery by mohl byt zpracovan i filmove.Kdovi,treba po Drsnem spasiteli se dockame i Bez slitovani.

vorenus
21.04.2015

Tak tahle věc měla opravdu koule.Netušil jsem, že v našich končinách se vyskytují i tak výborní autoři.Hlavní hrdina, který vlastně hrdinou být nechce a podle toho se taky skoro celou knihu chová mi přirostl k srdci.A kniha mi byla skvěle zasazená do temného středověku a připomínala mi Hru o trůny.Prostě jsem to spolknul, jako malinu.

Sandruše
20.08.2014

Po mém oblíbeném triu Kulhánek, Kotleta a Kopřiva jsem byla zvědavá, jakým stylem píše mistr Žamboch. A jsem nadšená! Hlavní postava - Bakly - není prvoplánově kladným hrdinou, ale to je právě to, co mě na něm bavilo úplně nejvíc.
" Bakly se krvavou skrumáží probíjí jako ozubená koule řemdihu, zbraně, kterou tak mistrně ovládá, nemá slitování s nikým, ani sám se sebou. "
Jednoznačných 5 hvězd a velké díky autorovi.

LucillaPeters
24.04.2014

Moje první setkání se Žambochem a odpáleno to bylo senzačně. Kniha mě bavila, četla se prakticky sama. Moc ráda bych se k ní po těch letech znovu vrátila, dělám si zálusk na nové vydání ... Výborné vyprávění, poutavý příběh a Baklyho musí mít rád snad každý ;-)

witko
03.01.2014

Rád jsem se k této knize vrátil. Byla stejně čtivá jako před deseti lety, kdy vyšla poprvé. Mám rád Žambochovo vyprávění.

Eigis
16.09.2013

Bakly sice postrádá Koniášovu vlčí rafinovanost a inteligenci, ale v konečném výsledku je jeho přístup stejně krvavý jako ten Koniášův. Dobré je, že hlavní hrdina není ta typická postava rytíře bez bázně a hany. Jeho postava je často větší parchant než jeho nepřátelé.

Fuksinka
03.08.2013

Bakly není žádný hrdina. 16 let dělal hnusné věci, jenom aby sehnal prachy a zachránil svou rodinu, zabil dokonce i ..... Přes to všechno to není žádný bezcharakterní hajzl bez svědomí. Není tedy divu, že si o sobě myslí, že jen to nejhorší je pro něj dobré, že se stará se jenom o sebe a na ostatních mu nezáleží. Jenže ona to není tak docela pravda.
Najednou je dluh splacen. A co dál? Provaz, nůž, jed, uchlastat se, nebo se v podstatě proti své vůli stát hrdinou, anebo....?
Další výborně napsaný román. Intriky, boj a perfektní postavy. Baklyho boj se sebou samým mě bavil asi nejvíc.
Doporučuji.

Raccon
04.06.2013

Pro mě spíš zklamání. Kniha mě nezaujala, nedokázal jsem se vcítit do hlavního hrdiny.

X3ON
21.02.2013

kolibrici se mi mozna libili vice, ale kazdopadne to je paradni kniha s vybornou zapletkou a necekanymi zvraty ;), muzu jen doporucit

OldaB
28.10.2012

Román ze světa, ve kterém je autor nejpevnější v kramflecích. Bakly je zabijácký monolit, který pluje životem s vytrvalostí vyvrhlého mrože. Je to exkurz do světa hrdiny, který už dávno svůj vyměřený čas vyčerpal. Přesto se dál pouští do zdánlivě nerovného boje. Detektivní příchuť k tomu, co víc si přát.

Brozik
05.02.2012

Klasická kniha od Žambocha. Bakly nelítostný zabiják, který se nelekne ničeho a před nikým.

gilthix
18.07.2011

Román s Baklym v hlavní roli příliš nevybočuje z vysokého standartu autora, zapadá do klasického schématu "žambochiády" a vlastně moc nepřekvapí. Na druhou stranu, to od téhle knížky nelze moc čekat, intriky jsou někdy maličko zmatené a pomalejší chápání hlavního hrdiny může brzdit i to čtenářovo. Ale je to Bakly jak ho známe a je to MŽ, tak jak ho máme rádi.