Bez slitování

Bakly… postrach gladiátorů a všech profesionálních bojovníků bez rozdílu. Sám sobě noční můrou, v noci se budí na potem zbrocené posteli, lidi dělí na ty, co mu stojí v cestě a ty ostatní. Nemá rád ani sebe a tvrdí, že jen to nejhorší je pro něj dost dobré. Důvěrnější vztah udržuje pouze s láhví mizerné kořalky. Krvavé dluhy minulosti splácí penězi, potřebuje jich hodně a nejlépe hned. Nechává se najímat na špinavou práci a jeho poslední zakázka kupodivu vypadá jednodušeji než spousta předešlých. První zdání samozřejmě klame. Šachová partie je složitější, než se zpočátku jeví, nehrají jen dva hráči, ale i u bočních stran šachovnice někdo sedí a přihazuje své figurky do hry. Protivníků přibývá, svět se přibližuje zlomu, realita se mění. Lidé, kalkulovatelné položky v gigantických plánech mocných, umírají, nikdo nevěří nikomu, nikdo nezná všechna pravidla a zádrhely. Bakly se krvavou skrumáží probíjí jako ozubená koule řemdihu, zbraně, kterou tak mistrně ovládá, nemá slitování s nikým, ani sám se sebou. Kupodivu však není sám, protože cestou se jemu navzdory jeho osud proplétá s osudy dalších lidi. Uprostřed intrik, zabíjení a utrpení a se rodí přátelství i lásky, pro které stojí zato žít … a umírat....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/17871/bez-slitovani-4WZ-17871.jpg 4.5312

Bakly 1.

Romány, Literatura česká, Fantasy
Vydáno, Klub Julese Vernea

Kniha Bez slitování

Osice

Páni! Jsem plná dojmů, právě jsem dočetla…

„Ta flaška je tady na co?“ zeptal jsem se.
„Když přijde víc zákazníků najednou, musí čekat. Nalijí si skleničku, aby jim to utíkalo. Pozornost podniku,“ vysvětlil.
Byl jsem sám, ale pozornost podniku se nikdy neodmítá.“

M. Žamboch stvořil nezapomenutelného hrdinu se zvláštním jménem Bakly, který mi dost přirostl k srdci, a nejen on. Na konci jsem musela přemáhat slzy:-) Autor mě pobavil, šokoval (tak jak to umí S. King), neustále mě překvapoval, vůbec jsem nebyla schopná odhadnout, jakým směrem se bude příběh odvíjet dál. Postava Trilian mi připomněla Stopařova průvodce po galaxii a vlastně mi při čtení hlavou prolétlo i několik dalších knih (např. Krysař). Dokonalé prostředí i atmosféra. Jedinou vadou na kráse bylo pro mne velké množství postav s nesnadno zapamatovatelnými jmény. Dokonce jsem si jich i pár vypsala, ale stejně jsem v nich měla pěkný guláš. Netradiční jména mi ale zase na druhou stranu skvěle zapadala do světa, který Žamboch stvořil… Hodně se mi líbilo, jak se postava Baklyho „rozvíjela“, rozhodně je pro mě jednou z nejvýraznějších literárních postav a už se nemůžu dočkat, až si přečtu další díl:-) M. Žamboch rozhodně psát umí. Podařené fantazy, doporučuji.

„Moudrý, chytrý nebo hloupý? Nezapadal jsem do žádné kategorie. … Možná jsem zapadal do úplně speciální skupiny, která měla označení Bakly.“

„Není pravda, že když muž dosáhne cíle, za kterým šel mnoho let a obětoval mu všechno, pocítí uspokojení. Pocítí jen prázdnotu. A v mém případě znechucení a odpor k sobě samému.“

Děkuji oblíbeným uživatelům NemmamSlov, Terva a mi-380. Bez nich bych Baklyho asi neobjevila:-)

Archie

Ona by to byla relativne tuctova, nasilna, fantasy detektivka. Gangy zamorena Zona, komplot, hlavni hrdina uprostred deni. A mozna zbytecne komplikovana v privalu jmen a pribehovych twistů. Jenze, Zamboch ma jednak cit pro budovani spinaveho fantasy sveta (necernobile charaktery, ekonomicke motivy, zeny..), predevsim pak skveleho anti-hrdinu Baklyho, na jehoz sirokych ramenou cely pribeh stoji. Namakane monstrum, byvaly gladiator, alkoholik, sebevrah na hrane, lidovy mudrc i primitiv, nasilnik se slabosti pro zeny, v jadru dobrak i psychopat, pragmatik. Tahle hora masa zkratka neni zadny tuctovy prumer.

apelttom
17.12.2019

Jedna z těch knížek, co začnete a v pět ráno obracíte poslední stránky epilogu.

Žamboch má dar od přírody.

MichalHoráček
29.10.2019

Koniáše jsem ještě nečtl, tak to s ním ani nebudu srovnávat. A Bakly se mi líbil , jen moc postav a jmen v ději, tam jsem se občas ztrácel ale jistě si přečtu celou sérii!

Hzjena
22.08.2019

No po přečtení Koniáše a ostatních knih z koniášova světa jsem čekal asi trochu víc. Na druhou stranu, je to první baklyho kniha, kde autor teprve rýsoval směr jakým se Bakly vidá a jak přemýšlí (ano není to moc chytrý chlapík, a spíš nad intrikami přemýšlí o kvalitě chlastu, ale takhle nějak by hora svalů s malím mozkem uvažovala ne?) Námět byl trochu otřepaný a zápletka tuctová, ale celkově děj působil promyšleně a neuspěchaně. Pravdou zůstává, že se zde projevil autorův neduh zbytečtně opakovat některý z charakterových rysů hrdiny místo toho, aby dal přednost rozvíjení ostatních postav. Baklyho rozjezd je průměrný, ale vím že další knihy si určitě přečtu.

1972Sixo
13.07.2019

Ako Conan do postapokaliptyckeho sveta prišiel.

Ramiel
06.06.2019

Že by (hodně velká) inspirace Gemmellem? Bakly mi až příliš připomínal Drussa Velikého. I děj je velmi podobný tomu, co prožíval Druss v zemích kolem Drenaje. Takže nečte se to úplně špatně, ale originalita tomu chybí.

Elea
05.05.2019

Drsný spasitel se mi líbil víc, s první polovinou této knihy jsem dost bojovala, příliš mne nebavila a váhala jsem, jestli ji raději neodložit a věnovat se něčemu smysluplnějšímu. Druhá část již byla lepší, měla větší spád, ale celkově mne kniha příliš nenadchla a jestli se ještě někdy k Balkymu vrátím, tak to bude až za delší čas.

Druhé město
Druhé město