Čas žít, čas zabíjet

Bývalý gladiátor, bývalý nájemný bijec, vrah. Kráčí z temnoty do temnoty, nikdo a nic ho nemůže zastavit. Nemá rád lidi a ty, na kterých mu záleží, je možné spočítat na prstech jedné ruky. Přesto, nebo právě proto, existuje mnohem víc těch, jejichž životy zachránil, než těch, které zabil. A v zabíjení je nejlepší.

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/37758/bakly-cas-zit-cas-zabijet-Av7-37758.jpg 4.5302

Bakly 5.

Povídky, Literatura česká, Fantasy

Vydáno: , Triton

Kniha Čas žít, čas zabíjet

Turlogh

Jako skoro všechny knížky mistra Žambocha, pecka jako hrom! Kdo nečetl pochybil! Howgh.

MichalHoráček

Pět příběhů s Baklym.
Příjemné početní při cestách metrem, čtu to teď popořadě a zatím mě to stále baví a těším se na další dobrodružství.

widowmaker
06.04.2020

Půjčil mi to kamarád, první kniha od Žambocha, kterou jsem četl a musím říct, že se k němu ještě vrátim :)

vlkodlaq
25.03.2020

Už to bude skoro deset let, co jsem tenhle kousek četl poprvé, jen tak ze zvědavosti jsem prolistoval a jasně že čtu celou knihu (poslední dobou se mi to stává čím dál častěji, že sahám po už dříve čtené knize spíš než po nové). Ačkoli mám hned několik kousků páně Žambocha raději, i tento má co nabídnout a rozhodně stojí za přečtení. I znovu, například po skoro deseti letech.

Rolada88
11.09.2019

Tak nevim pořádně co napsat od pana Žambocha jsem četl zatím jednu knihu predátoři a ta se četla sama byla super. U téhle už to tak nebylo nevim z baklym sem setkal po prvé tak nevim možná až přečtu více knih s nim ale jinak povídky mi přišli takové primitivní a nebo sem to vzal za špatnej konec pokud nějak na tuhle vlnu znova najedu tak přečtu další ......

trudoš
19.05.2019

„Moudrý člověk by se potichu vytratil, i chytrý člověk by se potichu vytratil, i naprostý idiot by se potichu vytratil. Ale já jsem speciální kategorie, jmenuji se Bakly a nerad řeším složité problémy.“
Sbírka povídek Čas žít, čas zabíjet představuje pět příběhů, v nichž hromotluk Bakly nijak nešetří krveproléváním. Kvalitou přitom z knihy nejvíce trčí kratší texty, které jsou rychlé a úderné. Hrdina je postaven před problém, pročež ho začne řešit po svém - hrubou silou. U zbylých povídek (Hon za Rudou hvězdou a Do morku kostí) už mi přišlo, že se děj zbytečně zamotává a vleče, přestože to jediné podstatné stejně přinese až závěrečná bitka. Navíc Bakly zde najednou nevystupuje pouze jako hloupé monstrum, ale po vzoru kolegy Koniáše se snaží vlastním rozumem zorientovat v nepřehledné síti zločineckých intrik.
Ačkoliv netvrdím, že se jedná o vrchol tvorby Miroslava Žambocha (tím je pro mě stále Na ostřích čepelí), rozhodně mi to v mnohém připomnělo, proč jsem jeho knihy začal zbožňovat.

Terva
18.01.2019

Všechny je zabiju
a pak budu přemýšlet,
jak ven.
Vybral jsem si nejjednodušší řešení.
Takové mám nejraději.

Komentáře ke všem povídkám zde:

Dlouho jsem tuto knihu odkládal. Ani pořádně nevím proč. A už vůbec jsem netušil, že je to povídková kniha. Jsem však spokojen. Sice jsou povídky a povídky. Některé dobré, některé horší. Ne jinak je tomu u tohoto svazku.

Malá ochutnávka:
Kopal jsem.
Potřeboval jsem poslat peníze.
Kopal jsem.
V temnotě. Sám. Podzemí.
Objevil jsem dutinu a ta mě posunula o pár metrů výš a získala mi trochu prostoru.
Opět jsem slyšel rachot padajícího uhlí daleko za sebou, jen krumpáč byl těžší a těžší a v plicích jsem cítil houbu dusícího prachu. A žízeň.
Stejně jsem kopal......

Nejlepší povídkou v této sbírce je bezkonkurenčně příběh pojmenovaný „V temnotě“. Z tohoto příběhu mi běhá mráz po zádech, kdykoliv si na něj vzpomenu. Ví to i sám autor, pan Žamboch, protože zrovna ukázka z této povídky je na zadní straně obalu této knihy.

Citát: Jen to nejhorší je pro mě dost dobré.

Bakly je prostě supr hrdina. A když víte, že se řídí heslem, že „jen to nejhorší je pro něj dobrý“ můžete vzít jed na to, že vás nezklame, že poteče spousty krve, bude spousty bitek, ale nebude chybět ani povinnost, čest, láska a sláva. A pivo. Ano, možná to mě na Baklym fascinuje. V každé povídce pije pivo, hodnotí ho, a nebojí se říci, kdy není dobré. Ale sám ho pije dál, protože je to prostě PIVO.

Citát: Před večerem jsem se vracel ke svému hostinci a cestou zkoušel, kde vaří nejlepší pivo.

Při psaní tohoto komentáře jsem poslouchal anglickou blacmetalovou skupinu Venom a jejich nejnovější studiové album Storm The Gates (2018)

Citát: Bakly, představil jsem se mu a nechal ho umřít.

Jo a vybral jsem dvacet šest velmi povedených výroků a hlášek. Všechny vybrané citáty najdete buď v mém profilu v kolonce Oblíbení – Citáty a nebo v profilu Miroslava Žambocha v oddělení Citáty.

Pasák ****
V temnotě *****
Hon za Rudou hvězdou **
Do morku kostí *****
Zabiják čarodějů ***

tonysojka
20.11.2018

Všechny knihy o Baklym mne neskutečně bavily