Ještě než umřu

Ještě než umřu

Sedmnáctiletá Tessa má stejné pocity, touhy a plány jako její vrstevníci. Na jejich uskutečnění má ovšem podstatně méně času. Trpí leukémií v pokročilém stadiu a v takovém rozsahu, že není možná žádná další léčba. Tessa se smiřuje s neodvratným osudem svérázným způsobem: sepíše si seznam věcí, které by ještě chtěla stihnout, dokázat, zažít, a pokud jí zdravotní stav dovolí, pustí se bezhlavě do jejich plnění. Hluboká a pochopitelná lidská touha chovat se někdy jinak, než je běžné, porušit zákony, prožít skutečné dobrodružství, bláznivě se zamilovat, uniknout ze všednosti a konvencí se v kulisách umírání a omezeného času mění v napínavý a překotný boj o holé přežití, o samou podstatu lidské existence. Intenzivní příběh odkrývající pozadí zamotaných rodinných vztahů, skrytých bolestí, příběh o rodičovské, sourozenecké a partnerské lásce, příběh o smíření a pomíjivosti všedních problémů promlouvá svou neúprosností, nesentimentalitou a jednoduchostí ke všem generacím čtenářů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/56619/jeste-nez-umru.jpg 4.3269

Before I Die (2007)

Vydáno:, Eroika

Martiiiik

Kniha mě nenadchla, nedokázala jsem se do toho vžít. Občas mi přišla hlavní postava jako rozmazlený fracek, který pak věci pochopí.. Ale třeba při jiné náladě, kdo ví.. :-)

bookcase

Já jsem od toho čekala něco jiného. Myslela jsem, že to hlavní hrdinka pojme trochu jinak. Někdy se chovala divně, nebyla mi moc sympatická.

YA-girl

Film se mi nelíbil (nesympatická hlavní hrdinka), ale přesto jsem dala šanci i knize a jsem za to moc ráda! Kniha celé téma totiž pojímá mnohem citlivěji a čtenář díky tomu může pochopit, proč se vlastně hrdinka chová chvílema tak... nesympaticky... Vnímavější čtenář si z knihy neodnese jenom "prožitek hrdinčina příběhu", ale taky jakýsi šťouchanec ohledně vlastního života: vždyť ta nemocná šestnáctiletá holka toho za pár týdnů dokázala zažít, procítit a naučit se víc, než spousta z nás za dvacet let... Všichni v podstatě umíráme, ale přitom vůbec nežijeme naplno... A zajímavé bylo i číst si o tom, jak Tess vnímá a jak si váží obyčejných, běžných věcí, kteří my "nesmrtelní" dennodenně přehlížíme a opomíjíme. Prostě... já jsem si v knize pro sebe našla nečekaný další rozměr :)

rava

Úplně skvělá knížka....četla se sama. :D

Vierka_kikanika

Výborná kniha. Hlavná hrdinka veľmi autentická. Príbeh napísaný pútavo, hoci miestami čitateľa až desí drsná úprimnosť človeka, ktorý je okolnosťami prinútený "odísť", s čím sa nedá zmieriť (?). Autentickosť Tessy vidím v celej palete fáz, ktorými prechádza... od strachu, vzdoru, hnevu, závisti, ľútosti, až po konečné zmierenie sa s nezvratným stavom blízkej smrti a jej prijatím. Oceňujem záver, snahu aj graficky ("pauzami" a absenciou textu) zdôrazniť proces umierania.

Jiitush

Suprovní námět totálně zabitý nesympatickou hlavní hrdinkou. Většinu knihy jsem si přála, aby "ten nevděčný spratek už konečně zhebnul". Sobecká, sebestředná blbka, která umírá a místo toho, aby se rozloučila s nejbližšími, tak se k nim akorát chová jako kráva. A že to bylo o vztazích? O Zoey, která je její kamarádka jen když se jí to hodí, nebo třeba o Adamovi, o kterém ani pořádně nic neví? Velké zklamání.

Jolina

Citlivě napsaná knížka, ve které si nikdo na nic nehraje. Postavy jsou reálné, dialogy plynou přirozeně, hloubka prožívání je věrohodná. Zajímavé je, že autorka dala nahlédnout nejenom do duše umírající hrdinky, ale zcela plasticky zobrazila pocity vedlejších postav pevně spjatých s hlavní hrdinkou...

vlkove
22.11.2016

Boj a jediné přání, žít.
Nikdy není pozdě začít se radovat z maličkostí.

Princezna22
11.11.2016

Kniha,která vás naučí přemýšlet o svém životě. Krásná a smutná knížka,svým vspusobem strašně krásně napsaná.

ibrahimgilbert
06.11.2016

Naprosto nádherná, kouzelná, ale i smutná kniha. Určitě si ji ještě někdy přečtu. :-)

kytarka
22.10.2016

Hodně smutná kniha... víc asi neni co dodat...

Viky007
24.09.2016

Tahle kniha mi zalezla pod kůži hrozně divným způsobem. Zvláštní, hodně zvláštní kniha. Ale tak nějak správně zvláštní, jestli to tak mohu říct. Donutí člověka se zamyslet nad svým životem. Nad tím, co všechno ještě může stihnout, udělat. Když někteří lidé nemohou...

Peťulka3
17.09.2016

Smutný,moc smutný. Ale krásný.

Te_ssa
04.09.2016

Pěkná kniha, i když hlavní hrdinka lezla občas svým chováním na nervy.

I_love_books
16.08.2016

Zajímavá a emočně silná kniha. Líbily se mi Tessiny postřehy týkající se krajin, věcí a lidí.
"Seznam" byl dobrým námětem příběhu, který mnohé může poučit o důležitosti užívání si života a vážení si zdraví a blízkých.
Dávám knize pět hvězdiček, byla skvělá.

michaela2523
09.08.2016

Dojemné a velmi silně emotivní. Tak bych charakterizovala tuto knihu... Ať už bych napsala cokoliv, nic by nevystihlo krásu a zároveň obrovský smutek tohoto příběhu. Kniha není jen o nevyléčitelné nemoci, ale o síle přátelství, lásky, odvaze, strachu a o tom, že máme žít naplno. Nádherný příběh jež bych doporučila každému přečíst.

kamise
05.08.2016

Tahle kniha mi bude ještě hodně dlouho ležet v hlavě - moc dobře napsané. Z knih s podobnou tématikou, které jsem již přečetla, zatím jednoznačně nejlepší.

Božílidi
31.07.2016

Pěkná kniha, ale znám i lepší.

kikies
12.07.2016

Kniha samozřejmě slibuje dojetí, vztek a bezmocnost - je to silné téma a bylo citlivě zpracováno. Otevírá oči nejen umírající hrdince, ale i čtenářům a přináší poselství o tom, jak si má člověk vážit života, všímat maličkostí a užívat každé chvíle, kterou má k dispozici. Ano, nejsou o nové, ani objevné věci, ale lidé na ně stejně zapomínají, takže připomenutí nikdy neuškodí.

adevis
29.06.2016

Už je to pár let, co jsem knihu četla. Měla jsem z ní zajímavé pocity, dokonce jsem na konci i brečela. Pak jsem si jednoho dne pouštěla na youtube klip od E. Goulding a děj klipu mi přišel známý. Nakonec jsem se dočetla, že bude film. A k porovnání - kniha o 100% lepší! (ostatně jak tomu bývá téměř vždy).
Takže za mě - kniha naprosto boží! Určitě doporučuji nejdřív knihu, pak film.

KydlochMoris
21.02.2016

Krásná kniha!

Nicol13
31.01.2016

Podařilo se mi nebrečet ! :D
Je to pěkně napsané. Hrozně se mi líbí to popisování pocitů, maličkostí, které přehlížíme..
Líbí se mi jak zachytila to zoufalství a celkově ten pohled nemocného.. až do samého konce.
Člověk se u toho zamyslí a maličko pozastaví nad svým uspěchaným životem. A myslím, že takový seznam je super i když zrovna neumíráte :)
Jinak některé postřehy jsou vážně trefné.

" Narodíme se, žereme, sereme, umřeme. Konec! "

-Film je taky super.

Kat9
24.01.2016

Nevím, jak bych tu knížku ohodnotila. Zpočátku mě to nechytlo, ale asi za půlkou jsem se do toho začetla. A ten konec, do toho se prostě nešlo nevžít. Není to sice moje nejoblíbenější knížka, ale určitě stojí za to si ji přečíst.

ClariceL.
31.10.2015

Musím přiznat,že ten smutek,který ve mně kniha vyvolává,je především z toho,jak reálně autorka zachytila postup nemoci jak po fyzické,tak i po psychické stránce.Jsou různé názory na Tessu,stejně tak na otce i matku.Můžeme být sebevíc empatičtí,ale pokud nezažijeme něco podobného,nikdy úplně nepochopíme chování,sny a jakou sílu může mít takový seznam.

Makyt
30.07.2015

Smutný příběh, jako každý, který je o nemocném hrdinovi, kor když je to skoro ještě dítě... seznam přání je vlastně takový útěk od reality dne plného bolesti a očekávání toho nejhoršího... Smíření, odevzdání se situaci a zároveň neutuchající touha splnit si poslední přání...Poplakala jsem si po celou dobu čtení a donutilo mě to zamyslet se nad tím, jestli není třeba seznam přání začít plnit dřív, než víme, že už je na jejich splnění strašně málo času...

martinami
28.07.2015

Pro mě silný příběh. Honím se za lepším životem, dražším autem, či modernějším bytem. A nevnímáme maličkosti. Úsměv partnera, pohlazení mamky, vůně snídaně. Važme si co máme..Mě jednoduše knížka rozberečla a přinutila mě zamyslet se nad tím, jak mám skvělý život.

milamarus
27.05.2015

Při čtení knížek jako je tato začínám mít strach, že jsem stará, protože omezená smlouva s časem a honba za štěstím mi nejdou dohromady. Vlastně i přijít na to, co by mě (jako neumírající) udělalo šťastnou, a alespoň na chvíli zažehnalo ten nepříjemný pocit “kdy to přijde“, je pro mou hlavu těžké. Pro Tessu ne. Ta to vidí z jiného úhlu. Ví, že umírá, a proto občas neposlouchá lékařská doporučení ke zdrženlivosti, občas není obezřetná. Chce žít (a žije) naplno!

Myslím, že její sobecké odhodlání - díky kterému štěstí pocítí - stojí za Vaše povšimnutí…

BUBO26
12.04.2015

Pre mňa jedna z najkrajších kníh. Krásne napísaný, dojímavý príbeh. Číta sa veľmi dobre a ľahko sa ponoríte do postáv. Tak trochu by mohla slúžiť ako návod na plnší život. Po prečítaní ešte veľmi dlho zostane v hlave. Sestra pri nej plakala.

elin.m
06.04.2015

Kniha vás naučí žít život naplno a vážit si svého zdraví! Konec jsem obrečela...

galiana
11.03.2015

Kniha se mi velice líbila. Je velice čtivá a vše smutné podává s úžasným citem. I mě za začátku přišla Tessa nesympatická, ale postupně jsem ji chápala čím dál tím víc, až jsem si ji nakonec oblíbila. A závěr jistě každého musí dojmout. Proto tentokrát 5 hvězdiček a naprosto zaslouženě.