Ještě než umřu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sedmnáctiletá Tessa má stejné pocity, touhy a plány jako její vrstevníci. Na jejich uskutečnění má ovšem podstatně méně času. Trpí leukémií v pokročilém stadiu a v takovém rozsahu, že není možná žádná další léčba. Tessa se smiřuje s neodvratným osudem svérázným způsobem: sepíše si seznam věcí, které by ještě chtěla stihnout, dokázat, zažít, a pokud jí zdravotní stav dovolí, pustí se bezhlavě do jejich plnění. Hluboká a pochopitelná lidská touha chovat se někdy jinak, než je běžné, porušit zákony, prožít skutečné dobrodružství, bláznivě se zamilovat, uniknout ze všednosti a konvencí se v kulisách umírání a omezeného času mění v napínavý a překotný boj o holé přežití, o samou podstatu lidské existence. Intenzivní příběh odkrývající pozadí zamotaných rodinných vztahů, skrytých bolestí, příběh o rodičovské, sourozenecké a partnerské lásce, příběh o smíření a pomíjivosti všedních problémů promlouvá svou neúprosností, nesentimentalitou a jednoduchostí ke všem generacím čtenářů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/56_/56619/big_jeste-nez-umru-DcA-56619.jpg 4.3342
Žánr:
Literatura světová, Romány, Zdraví

Vydáno: , Eroika
Originální název:

Before I Die, 2007


více info...
Nahrávám...

Komentáře (91)

Kniha Ještě než umřu

AkiB
02. září

Od knihy jsem čekala něco trochu jiného, moc mi nesedl styl psaní. Po přečtení knihy jsem se podívala i na filmové zpracování a možná bylo o chloupek lepší než kniha, ačkoli se ve filmu hodně věcí lišilo. Myslím si, že na téma umírání a rakovina jsou mnohem lepší knihy.

hopen
25. února

Moc pěkná kniha , všem doporučuju. Nechápu jak mi mohla kniha uniknout.


Anna 13
24.10.2020

SPOILERY

Když autorka nechává svou Tessu umírat... otevírá nám cestu k opravdovému životu.
Když Tessa umírá, probouzí v nás lásku ke všemu, co máme, co můžeme, co musíme.
Když Tesa odchází, my chceme žít. Chceme si najednou všímat i toho, že nám do čaje svítí slunce.
Když Tessa opouští svět, máme strach. Cítíme toho tolik a přijde nám to tak autentické, tak dobře možné...
Tato kniha na konci umírá v té nejkrásnější a nejupřímnější podobě.
Možná nikdy nebudete číst nic podobného.


Četla jsem ji ve třinácti, nyní jsem se k ní vrátila. Tušila jsem, že z toho zase budu špatná a že ji nedokážu číst před spaním. Ale také jsem věděla, že Downhamová píše nebojácně, okázale a statečně. Kdo jednou tuto knihu přečte, má ji už napořád. Už se jí nedokáže pustit. Ať je mu kolik chce let.

Nebojte se do toho na konci položit. Brečte, prociťte tu bolest, dýchejte... Milujte tu knihu až do konce, i když se jí vlastně bojíte. Je neuvěřitelné, co dokáží slova a lidi jako Jenny Downham.

Děkuji...

kofina
09.07.2020

Pro mě to bylo celé takové hezky uvěřitelné. Myslím tím celé to chování umírajícího člověka, vnitřní boj, občasné zkratkovité chování, "spratkovitost", někdy zádumčivost a deprese, jindy snahu o vytřískání z toho zbytku života ještě něco navíc.
Věřím, že je to kniha, která ve Vás něco probudí, ať už třeba uvědomění si vlastního zdraví nebo štěstí. Mě to donutilo přemýšlet i nad tím, jak bych se asi chovala a co bych chtěla v její situaci já.
A taky kdy se doopravdy cítíme naživu?

Aprilek
27.06.2020

Velmi smutné

edisek83
17.05.2020

Celý den jsem četla a četla....a brečela a brečela...

Sarrah
02.04.2020

Upřímně, mě kniha neoslovila. Nedoporučila bych ji.

Jass
24.03.2020

Myslela jsem si, že jsem s knížkami o rakovině skončila... pak jsem ale tuhle viděla ve výprodeji za 15 korun (no, nekupte to...), kdysi dávno už jsem viděla film a tak jsem věděla, že ten příběh není špatný a byla jsem docela zvědavá... K čemu jsem dospěla? Není to kniha o rakovině, je to kniha o životě. Je o těch běžných malých věcech, kterých si ani nevšimneme. Je o sobectví a touze - mít ještě trochu víc času, víc všeho. Je o bolesti a o tom, že někdy to za tu bolest stojí.
Příběh Tessy a Zoey spolu tvoří unikátní celek a tahle kombinace příběhu dodává úplně nový rozměr. Nechci spoilerovat a kdo četl tak ví, o čem mluvím... Adam je samozřejmě hrdina a stejně tak Tessin otec. A Cal... ten mi lámal srdce. Pokud si chcete/potřebujete trochu poplakat, tak tahle kniha je rozhodně ta správná volba...

1