Ještě než umřu

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sedmnáctiletá Tessa má stejné pocity, touhy a plány jako její vrstevníci. Na jejich uskutečnění má ovšem podstatně méně času. Trpí leukémií v pokročilém stadiu a v takovém rozsahu, že není možná žádná další léčba. Tessa se smiřuje s neodvratným osudem svérázným způsobem: sepíše si seznam věcí, které by ještě chtěla stihnout, dokázat, zažít, a pokud jí zdravotní stav dovolí, pustí se bezhlavě do jejich plnění. Hluboká a pochopitelná lidská touha chovat se někdy jinak, než je běžné, porušit zákony, prožít skutečné dobrodružství, bláznivě se zamilovat, uniknout ze všednosti a konvencí se v kulisách umírání a omezeného času mění v napínavý a překotný boj o holé přežití, o samou podstatu lidské existence. Intenzivní příběh odkrývající pozadí zamotaných rodinných vztahů, skrytých bolestí, příběh o rodičovské, sourozenecké a partnerské lásce, příběh o smíření a pomíjivosti všedních problémů promlouvá svou neúprosností, nesentimentalitou a jednoduchostí ke všem generacím čtenářů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/56_/56619/jeste-nez-umru-DcA-56619.jpg 4.3310
Žánr
Literatura světová, Romány
Vydáno, Eroika
Orig. název

Before I Die, 2007

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (84)

Kniha Ještě než umřu

Přidat komentář
Cleo De Nile
06. června

Jedna z nejsilnějších knížek, co jsem kdy četla. Příběh vás chytne už od prvních stránek, a čím blíže budete nevyhnutému konci, tím víc se ho budete snažit oddálit. Tess je skvělá hlavní postava, byla mi hodně sympatická, a i když si samozřejmě vůbec neumím představit, jak na tom asi musela být, chápala jsem ji a moc jsem jí fandila. Jenny Downham píše skvěle, určitě se ještě podívám po její druhé knížce.

zlatkr
12. dubna

Asi spoiler.
Úžasná,smutná kniha. Napínavě jsem čekala,jestli se alespoň dočká narození mrňouse a dopadlo to teda nejhůř jak mohlo.

Damaj
26. března

Strašně smutná a zároveň hezká knížka.

snílkařka
08. března

Filmové zpracovaní je podle mě o trochu hezčí než kniha.Kniha je také velmi dojemná,krásná,smutná a pravdivá.Co se týká odchodu do posmrtného života.Život je sled okamžiků.Nechme je plynout. Kéž by existovalo na světě víc takových statečných Adamů :)

saman001
10. ledna

Drsné a dobré. V polovině knihy to chvíli vypadalo, že se to rozplizne do romanticky bolestného želé, ale zůstalo to přiměřené hrdinčiným necelým sedmnácti letům. Konec velmi přesvědčivý a kdo něco podobného kolem sebe viděl, tak ví, že i pravdivý. A taky jsem zamáčkla slzu (ať nedělám machra). Přečetla jsem si tentokrát i komentáře, a i když mě napoprvé dost naštvaly kecy typu "nesympatická hrdinka", "hrozné chování" a podobně, došlo mi, že komentátorky vlastně mají obrovské štěstí, protože neví, o čem mluví a mohou si v klidu představovat, jak by ony trpěly pokorně a ušlechtile. Ať vám to, holky, vydrží.

PetraBery
24.09.2018

Smutná kniha o nemocné sedmnáctileté dívce Tess, která má leukémii a uzdravit se nedá. Tessa se snaží splnit si svůj seznam než zemře. Co všechno chce zkusit a prožít je pochopitelné, její chování se mi sice nelíbilo, ale odsuzovat ho nelze. Autorka opravdu dobře vykreslila to, jak se člověk s postupem nemoci mění nejen fyzicky, ale i psychicky. S podobnou tématikou jsem již nějaké knihy četla, ale i tato za přečtení stojí.

LaDouceBrise
06.08.2018

Přenádherná kniha. Zpočátku jsem pochybovala a hrozilo, že ji odložím, protože mi všechny postavy byly nesympatické a Tessin seznam se mi zrovna dvakrát nezamlouval, ale pak...
Pak jsem pochopila.
Tessu, její pocity i její statečnost a odhodlání, které ji pohánělo vpřed.
Obrovské poslání této výjimečné knihy mi však došlo až mnohem později.
A nakonec jsem se do ní zamilovala.


a cítila jsem lásku a toužila po tom abych si díky ní mohla připadat taky tak krásná jako Tessa a chápala jsem ji a obdivovala ji a její myšlenky a padala s ní a hromadila okamžiky až po tenhle


To, co viděla Tessa... přeju si, aby se i ti, co neumírají, těšili z maličkostí a okamžiků tolik jako ona...
Byla jen o rok starší než já a zažila toho mnohem víc než většina lidí v důchodovém věku...
Její příběh mi otevřel oči...

Na chvíli jsem společně s Tessou hleděla smrti do tváře.
Už vím, jaké to je. Pro mě to bylo dojemné, nesmírně dojemné a drásající.
Ale já tu pořád jsem.
A najednou vidím... KRÁSU SVĚTA


DOPORUČUJU VŠEM, KTEŘÍ CHTĚJÍ PROZŘÍT A MILOVAT SVĚT


PS: Film se od knížky kromě zápletky úplně liší. Počínaje názvem a konče vzhledem všech postav (Zoey měla přece dlouhé blonďaté vlasy, ne?) a naprosto zpřeházenými, pozměněnými i přidanými scénami. Film z knihy udělal jen laciný doják pro dospívající. Raději se pusťte do čtení.

Market = )
07.05.2018

Jej to jsem si pobrečela. Knížku považuju za docela odvážný literární počin - přeci jen v první půlce je hlavní hrdinka nesympatická až nesnesitelná a ze čtení jsem aspoň já neměla dobrý pocit (resp. věděla jsem, o čem knížka má být, takže jsem nečekala nic "hezkého", na druhou stranu tak realistický až naturalistický popis mě překvapil...). Nad druhou částí jsem měla svíravý pocit u srdce z toho, jak opravdově celý příběh byl podle mě popsaný. Vnímání situace mladším bráchou, rodiči, kamarádkou, přítelem a Tessiny obavy... Klobouk dolů. A držme si všichni palce, ať se tohle nestane nikomu z našich blízkých, protože "příběh všech hlavnějších postav" (ne jen Tess) fakt zažít nechcete :-(.

1

Štítky

leukémie zfilmováno smrt

Autor a jeho další knihy

Jenny Downham
anglická, 1964

Podobné knihy

Kniha Ještě než umřu je v

Právě čtených1x
Přečtených452x
Čtenářské výzvě17x
Doporučených51x
Knihotéce128x
Chystám se číst329x
Chci si koupit60x
dalších seznamech3x