Dívka s perlou

Šestnáctileté Griet, nové služebné v početné domácnosti slavného Johannese Vermeera z holandského města Delft, byl vedle půvabu dán do vínku i cit pro krásu uměleckého díla. Mezi ní a dvaatřicetiletým malířem vzniká křehký vztah, a když umělcův mecenáš přiměje Vermeera, aby dívku namaloval, zrodí se jeden z nejobdivovanějších a nejtajemnějších obrazů světa Podle tohoto mistrně napsaného románu byl natočen stejnojmenný britsko-lucemburský film, který získal řadu ocenění a v roce 2004 byl za výpravu, kameru a kostýmy nominován na Oscara....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/41_/41290/divka-s-perlou-41290.jpg 4.3137
Literatura světová, Romány, Umění

Vydáno: , Brána

Girl with a Pearl Earring, 1999

Kniha Dívka s perlou

alekis

Ne nepodobná létavici,
co probudila město spící...

Tvůj tichý pohled...
Něžný pel tvých lící...

Je z tebe prach pár hrstí zvící,
Dívko s perlovou náušnicí.

Čas, prchavý jak světlo svící,
kéž proměnil tě v holubici...

Nádherná, velmi zajímavá kniha, dokonalé popisy prostředí, skvělý příběh, který autorka vytvořila jako fikci pouze na základě obrazu. Použila dostupné informace z malířova života, ale všechno kolem vzniku Dívky s perlou je, jak jsem pochopila, zcela vymyšlené.
Všechna čest! Díky úsilí a imaginaci spisovatelky jsem se pobavila, poučila, zamyslela... a kdo ví, co ještě. Kniha mi dala mnoho. Jsem nadšená!

P. S. Nevím, proč je tato kniha zařazena do Románů pro ženy, což je myslím zavádějící. To odradí mnoho mužů, kteří by si ji možná přečetli.

Knihu jsem poslouchala jako audio v němčině a byla opravdu moc hezky načtená ;-). Musím ale přiznat, že napoprvé - tj. před několika měsíci - jsem ji odložila. Asi musel dozrát čas, protože, když jsem si knihu vybrala nyní, tak jsem si ji opravdu užila. Film jsem viděla před lety také, ale ten mne moc nezaujal. Příběh, který Griet vypráví, začíná jejím příchodem do Vermeerova domu v době, kdy jeho manželka očekává šesté dítě - přičemž ve výsledku jich porodí dokonce 11 :-). Postupně se seznamujeme nejen s jednotlivými osobami, ale také s tím, jak lidé v 17. století v Delftu žili. No a samozřejmě úplně nejdůležitějším motivem knihy je popis vzniku slavného obrazu Dívka s perlou ;-). Předpokládám, že tohle nebude kniha pro každého, ale mně se líbila. A autorka vymyslela zajímavý příběh, který se mohl (ale taky nemusel) takto odehrát ;-).

Sofonisba

Nejprve jsem viděla film, pak si přečetla i knihu. Krásný příběh o vzniku slavného obrazu. Super.

fénix56

Knihu jsem nejdříve četla a posléze viděla i film. Fiktivní příběh kolem Vermeerova obrazu byl dobře napsán. Nehýřil častými zvraty, spíš plynul pozvolna. Ale skrývalo se v něm zvláštní napětí, ať už v souznění mezi malířem a služkou Griet nebo v nepřátelském okolí. Je to spíše o atmosféře a detailech, na obrazech i ve vztazích. Za každým obrazem se vlastně skrývá příběh, tak proč by se to nemohlo odehrát zrovna takhle...

Narejka
08.11.2018

Naprosto uzasna kniha, dobre se cetla a krasny pribeh

marlowe
20.10.2018

Mám rád knížky, které mají atmosféru – nebo ještě jinak: které kolem sebe vytvářejí něco jako auru, podmanivý pocit čehosi, co si i po letech člověk vybaví, když si na ně vzpomene.
Postřehl jsem tu v komentářích pár povzdechů typu "děj žádný", ale tohle nebyl příběh o DĚJI, nýbrž právě o tom zvláštním neuchopitelném fluidu, o ATMOSFÉŘE. Jako byste ani nečetli knížku, ale dívali se na jeden z těch krásných Vermeerových obrazů…

JIVaJaH
06.08.2018

Kouzelné vyprávění. Nelituji setkání s touto knihou.

Vojslava
01.03.2018

Film patří k mým nejoblíbenějším - je to prakticky souvislá řada excelentních žánrových scén dobového holandského malířství. Knížka nezklamala, plyne podobně poklidně, přičemž napětí příběhu neskrývá. Velmi jsem si četbu (možná tedy spíše oživení viděného) užila a asi zkusím i další autorčina díla.