Dívka s perlou

Šestnáctileté Griet, nové služebné v početné domácnosti slavného Johannese Vermeera z holandského města Delft, byl vedle půvabu dán do vínku i cit pro krásu uměleckého díla. Mezi ní a dvaatřicetiletým malířem vzniká křehký vztah, a když umělcův mecenáš přiměje Vermeera, aby dívku namaloval, zrodí se jeden z nejobdivovanějších a nejtajemnějších obrazů světa Podle tohoto mistrně napsaného románu byl natočen stejnojmenný britsko-lucemburský film, který získal řadu ocenění a v roce 2004 byl za výpravu, kameru a kostýmy nominován na Oscara....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/41_/41290/divka-s-perlou-41290.jpg 4.3121

Girl with a Pearl Earring (1999)

Vydáno:, Brána

Narejka
08. listopadu

Naprosto uzasna kniha, dobre se cetla a krasny pribeh

marlowe

Mám rád knížky, které mají atmosféru – nebo ještě jinak: které kolem sebe vytvářejí něco jako auru, podmanivý pocit čehosi, co si i po letech člověk vybaví, když si na ně vzpomene.
Postřehl jsem tu v komentářích pár povzdechů typu "děj žádný", ale tohle nebyl příběh o DĚJI, nýbrž právě o tom zvláštním neuchopitelném fluidu, o ATMFOSFÉŘE. Jako byste ani nečetli knížku, ale dívali se na jeden z těch krásných Vermeerových obrazů…

JIVaJaH

Kouzelné vyprávění. Nelituji setkání s touto knihou.

Vojslava

Film patří k mým nejoblíbenějším - je to prakticky souvislá řada excelentních žánrových scén dobového holandského malířství. Knížka nezklamala, plyne podobně poklidně, přičemž napětí příběhu neskrývá. Velmi jsem si četbu (možná tedy spíše oživení viděného) užila a asi zkusím i další autorčina díla.

lenka7348
21.11.2017

Příběh celkem zajímavý, ale jeho zpracování mě příliš neoslovilo. Nic k čemu bych se vracela nebo ve mně nechalo nějaké hlubší stopy.

deshalb
07.03.2017

Kniha sa mi veľmi páčila. Autorka sa majstrovsky pohrala s jedným so známych Vermeerových obrazov a dej vymyslela tak perfektne, že som jej chcela uveriť, že to naozaj tak bolo :)

R.E.M.
02.11.2016

Autorka dokázala vložit do textu kouzlo a melancholický půvab Vermeerových obrazů. Přidat otisk 17. století, impozantní protiklad světa fantasie, snů a malířských vizí s únavným stereotypem povinností všedních dnů, drsných životních událostí a pohrom s poklidnou atmosférou obrazů.

rusalka123
26.10.2016

Příjemná knížka... Ačkoliv by se našlo pár věcí, které mi vadily, co asi převažuje (a co ve mně dodnes zanechalo určitý dojem) je krásně vyjádřená atmosféra holandského města 17. století - trochu syrová, tvrdá, trochu mlhavá a snivá a každopádně velmi uvěřitelná.

Kate338
27.05.2016

Krásný příběh odehrávající se ve starém Holandsku který se dá i na pár stránkách popsat do detailů. Na jedné straně krutě realistické a na druhé neuvěřitelně působivé,takto na mě kniha zapůsobila .Hořkosladká od začátku až do samého konce :) Určitě doporučuji..

lapagerie
15.04.2016

Příběh služky Griet a malíře Vermeera je úžasný. Pořád bych čekala na nějakou romantiku, ale žádná tam není. Obě postavy se potkávají a míjejí, žijí jako v oddělených realitách. Přesto je mezi nimi cítit jisté napětí, jiskření.
Film se Scarlett Johanson a Colinem Firthem rozhodně taky stojí za shlédnutí.

petvet
08.04.2016

Vermeer Van Delft mě zaujal jako malíř na střední škole při dějinách umění - jeho obrazy nesly příběh, precizní propracovanost, světla, barvy... Tato kniha není žádný trhák, ale čtenáře seznámí se životem a tvorbou děl jednoho z nejznámějších barokních malířů. I když měla kniha pouze 161 stran,tak mi to přišlo, jak kdyby měla stran 500. Jednoznačně zajímavé počtení :)

PS: při četbě jsem listovala v knize s obrazy Vermeera - příjemně to doplňovalo děj.

eeeror
07.08.2015

Pěkně a čtivě napsáno, ale děj...žádný.

Guepp
28.02.2015

Filmem jsem byla kdysi nadšená, Scarlett v něm ztvárnila jemnost a křehkost. Knihu jsem objevila až teď, už na mne neměla takové kouzlo, ale přečetla jsem ji po dvou dnech. Milé, plné náznaků a čtenáři otevřené.

Petrasuvicka
30.01.2015

Knížka byla opravdu tenká a mohla být i tenčí, kdyby si autorka odpustila zbytečně podrobné popisy jejích naivních úvah nebo činností služky. Jen o ždibeček lepší než nudný a utahaný film.

Ranuncul
05.09.2014

Pěkně napsané,těžký život služebné v bohatší rodině.I když možná byli bohatí,jen když prodali obraz.Jinak skoro pořád žili na dluh.
A 11 dětí?Malířova manželka asi nebyla normální i v tehdejší době.

Alizon
08.07.2014

Krasne a poeticke. Cetla jsem ji pred lety pujcenou z knihovny. Chystam se ji precist znovu.

drbohlav
17.02.2014

je to jedna z těch knih, která se musí přečíst celá, aby zanechala ten správný dojem. Zatímco začátek se táhl, nakonci jsem s knížkou s lítostí loučila. Griet nastoupí jako služebná v rodině známého malíře. Ač je to velice tichá, pracovitá dívka, která se snaží udržet své zaměstnání, samota a zájem o zaměstnavatelovu tvorbu ji sblíží se zaměstnavatelem samotným. Nejedná se vztah založený na fyzické přitažlivosti, ale spíš je to podobnost chrakterů a vnímání okolního světa, co oba hrdiny spojuje. Film byl právě zkrácen o konec, který příběhu dodává onu nezapomenutelnou dramatičnost

tatruszka
06.02.2014

Krásný příběh plný zvláštního jiskření. Rozhodně patří mezi mé oblíbené příběhy.

Eva2412
16.06.2013

Film se líbil, ovšem kniha byla fantastická a za ní film opravdu pokulhává.

kadgam
05.03.2013

Čítala som ju v angličtine. Veľmi dobre opísané prostredie, kde sa dej odohráva aj pohnútky k namaľovaniu obrazu. Nie je to dokument, sotva sa takto prihodila jediná scéna, ale na tento obraz nezabudnem.

Tapani
29.01.2013

Kniha mě chytila a nepustila do samotného konce. Opravdu se mi hodně líbila. Film už tak kvalitní nebyl. :)

Edita77
09.08.2012

Krásně zpracovaná kniha... čte se jedním dechem. Příběh vás chytne a už vás nepustí. Film jsem viděla před a po přečtení knihy. Když jsem ho viděla poprvé strašně mě nadchnul. Když jsem ho shlédla po přečtení knihy velice mě zklamal. Má mnoho nedostatků v samém příběhu. V knize je všechno krásně vylíčeno...

Calwen306
09.03.2012

Krásny príbeh a veľmi pekne napísaná kniha. Jeden z najkrajších historických románov aké som čítala.

Janamarie
04.01.2012

Krásná kniha a dnes se podívám opět i na film...