Velmi modré oči

S kultem fyzické krásy jako podmínky pro ideální, romantickou lásku se americký divák setkává ve filmu i na stránkách časopisů. Tento stereotyp působí o to ničivěji tam, kde je reklamní obraz v zásadním rozporu se skutečností. Komorní příběh dvou černošských rodin s dospívajícími dcerkami se odehrává během roku 1942. Ústřední hrdinka, jedenáctiletá Pecola Breedlovová, je protipólem „rozkošného dítka" Shirley Templeové – je ošklivá, černá a smutně dospělá. Taková je rovněž Pecolina láska: temný vír, který pohltí vše a zanechá za sebou jen pomatenou iluzi, že malá černoška může mít ty nejmodřejší oči na světě. Doslov Josef Jařab. Předchozí vydání vyšlo pod názvem Nejmodřejší oči....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/92_/92408/velmi-modre-oci-nVS-92408.jpg 4.3117
Vydáno · Alois Hynek

The Bluest Eye · 1970

Kniha Velmi modré oči

Radek99

Opravdu silný příběh a originální zpráva o stavu USA v době, kdy v ní panoval ryzí apartheid, ovšem na téhle prvotině budoucí nobelistky Toni Morrisonové mi hodně vadila ta podivná forma a poetika, tedy věci, kteří ostatní zřejmě oceňují především. Další ceněný rozměr díla, tedy jazykovou rovinu, nelze posoudit, jelikož jsem knihu nečetl v originále.

mataj

Krásná, řekla bych až poetická kniha, i když velice smutná. Malá holčička Pecola touží po "krásných modrých očích", díky kterým by se líbila sobě i ostatním a celý její život by byl jiný, lepší, protože všichni přece mají rádi blonďaté holčičky s modrýma očima.

tabaluga

Bylo to pro mne strašně těžké čtení, nechtěla jsem si ani domýšlet to, co nám spisovatelka v knížce predhazuje...Holčička Pecola, která trpí nedostatkem lásky ze strany svých rodičů a její život v období, kdy byly stále ještě pocitovany předsudky bílých vůči černochům. Za mne trochu depresivní čtení, i když psané krásnou formou..

nanana
12.12.2018

"Kdyby mě kterýkoliv dospělý vzal vážně a zeptal se, dozvěděl by se, že nechci nic vlastnit. Chtěla jsem spíš na Štědrý večer něco cítit. Správná otázka by zněla - Drahá Claudie, co bys chtěla o Vánocích prožít?"

"A jak se to dělá? Jak se to dělá, aby člověka někdo miloval?"

"Bolelo mě to stejně jako ty bílý ženský. Jenom proto, že jsem před tím nevyváděla a neječela, neznamená, že jsem necítila bolest."

"Byli jsme tak krásní, když jsme se porovnali s její ošklivostí."

"Láska není nikdy lepší než milenec. Zkažení lidé milují zkaženě, násilní lidé násilně, hloupí lidé hloupě, slabí slabě a láska svobodného člověka není nikdy bezpečná."

"Jen ten, kdo sám miluje, vlastní dar lásky."

Acamar
03.10.2018

Smutný příběh, v jehož centru stojí malá černošská holčička Pecola trpící primárně nedostatkem zájmu, péče a lásky svých rodičů, jejich nespokojeností z vlastního života, vzájemně nenaplněným vztahem plným obviňování a agrese. Její rodina má v okolí špatnou pověst a Pecola i zde cítí stud, osamělost... Příčinu i možnou spásu nachází v sobě - kdyby byla tím krásným modrookým blonďatým andílkem z amerického ideálu...Černošská autorka Toni Morrison příběh zasazuje do širšího rámce, na souběžně vyprávěných osudech Pecoliných spolužaček/vypravěček, minulosti Pecoliných rodičů a dalších, nějak s hlavním příběhem spojených obyvatel městečka z něj nedělá jen prvoplánově dojímavý sociální příběh, ale věrohodně vyznívající popis života dané doby i segmentu společnosti, navíc napsaný tak, že přes smutný námět je radost jej číst.

Denny45
01.07.2018

Silná ale zároveň strašidelne krásna kniha, ktorá vás emočne "zničí". Autorka vo svojom prvom románe dokázala opísať všetko zlé a skazené v živote bežného černocha . Na konci knihy mi bolo Pecoly veľmi ľúto. Nuž, na niekoho sa šťastena neusmeje.

mirektrubak
29.09.2017

Považuji se za docela otrlého čtenáře, který se jen tak nějakého depresivního tématu nelekne (jen letos jsem četl Nabarvené ptáče, Zápisky z podzemí, Rothova Joba...), ale tenhle román byl emocionálně mimořádně devastující.
Odehrává se sice v černošské komunitě v období, které bylo plné rasové nesnášenlivosti, ale já čtu ten příběh obecněji - vlastně jako univerzální výpověď o tom, jak může někdo prožívat hluboké ponížení, týrání a osamocení uprostřed společnosti jiných lidí. A že ta fyzická blízkost ještě zdaleka neznamená blízkost emocionální. Tedy to, že se s někým potkáváme neznamená, že chápeme jeho utrpení, že si připustíme, že může existovat, nebo že jí třeba nepřipíšeme oběti jako její vinu.
Právě to, že se takové příběhy odehrávají v různých podobách znova a znova je na čtení Velmi modrých očí to nejvíc zraňující. Raději nechci přemýšlet nad tím, kolik právě teď žije různých Pecol v mém městě - zatímco my šťastnější řešíme cenu másla a jestli se uzdraví Rosický...

denib
17.09.2017

Nádherná, smutná a pravdivá kniha. Náš život ovlivňuje spousta věcí a některé z nich nezměníme - rodiče, barvu očí, zbabělost ostatních ... Nemám slov, určitě si to přečtěte.

TIP: Máte rádi Databázi knih?

prvotina děti dětství rasová diskriminace americká literatura

Toni Morrison
americká, 1931 - 2019

všech 8 knih autora

Kniha Velmi modré oči je v

Právě čtených2x
dalších seznamech3x