Velmi modré oči

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

S kultem fyzické krásy jako podmínky pro ideální, romantickou lásku se americký divák setkává ve filmu i na stránkách časopisů. Tento stereotyp působí o to ničivěji tam, kde je reklamní obraz v zásadním rozporu se skutečností. Komorní příběh dvou černošských rodin s dospívajícími dcerkami se odehrává během roku 1942. Ústřední hrdinka, jedenáctiletá Pecola Breedlovová, je protipólem „rozkošného dítka" Shirley Templeové – je ošklivá, černá a smutně dospělá. Taková je rovněž Pecolina láska: temný vír, který pohltí vše a zanechá za sebou jen pomatenou iluzi, že malá černoška může mít ty nejmodřejší oči na světě. Doslov Josef Jařab. Předchozí vydání vyšlo pod názvem Nejmodřejší oči....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92408/big_velmi-modre-oci-nVS-92408.jpg 4.3144
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Hynek (Alois Hynek)
Originální název:

The Bluest Eye, 1970


více info...
Nahrávám...

Komentáře (26)

Kniha Velmi modré oči

ibs
30.12.2021

Masaker.

capricorn__
09.07.2021

Srdceryvný příběh o rasismu vyprávěný očima malých holek mě vymáchal ve smutku a naštvanosti. Autorka píše velice poetickým a expresivním stylem psaní, díky čemuž vás perfektně umístí do hlav hlavních postav a nechá vás, abyste prostřednictvím jejich zážitků okusili všechny nepříjemnosti. K tématu rasismu jsem se dostal už v několika knihách, ale "Nejmodřejší oči" právě kvůli stylu psaní, kvůli hlavním postavám, kvůli osudům, kvůli popisnosti a kvůli atmosféře je určitě moje nejoblíbenější kniha. Chápu, proč autorka dostala Nobelovu cenu.


Marsí5
30.08.2020

No.... Upřímně... Asi nemám cit pro knihy a autory s významným oceněním... :-/
Příběh se mi moc nelíbil, styl psaní se špatně četl...
Dle popisu autorka touto prvotinou čtenáře a kritiky ohromila... Mě by docela zajímalo čím... :-/

knih.sasa
11.04.2020

Když je autorka nositelkou Nobelovy ceny za literaturu, řekla jsem si, že si od ní něco přečtu. Toto je její prvotina a ano, jazykově vytříbená, ale čiší z toho na mě celu dobu přílišná nenávist. Ve své době chápu, že text byl vysoce ceněn, dnes mě tolik neuchvacuje.

Kniha má spoustu postav a hlavní postavou je 12ti letá černošská dívka Pecola, se kterou se život opravdu nemazlí. Je dle autorky ošklivá, chudá, hloupá a žije v rodině, kde se jí nedostává lásky. Nakonec je svým otcem i znásilněna a otěhotní. Krásná kritika pohledu dospělých - ti se jí vyhýbají, místo toho, aby ji litovali. Litují ji nakonec jen kamarádky, ale tak nějak skrytě, takže Pecola se uzavře do svého světa, ve kterém zřejmě dožije. Jinak je v knize nastíněn život matky a otce Pecoly, dalších černošských postav, na kterých jsou demonstrovány tehdejší každodenní problémy americké společnosti. Pár příhod ze života Pecoly a jejích kamarádek snad oživuje vyprávění, ale jsou to uzavřené samostatné kapitoly. Pro mě poučné, ale četla jsem už více knih s obdobnou tématikou a tuto bych asi nikomu nedoporučila.

Hlavní myšlenka - černošská dívka chce mít modré oči. Ano, není správné ani vhodné vzhlížet k ideálu krásy, který prostě není dosažitelný. Dnes si ale myslím, že jsou ohroženi takovými umělými ideály všichni. Bezrozdílu. A to je možná ten posun od doby vzniku knihy.

jirka7470
10.03.2020

Little Women of color

Radek99
28.09.2019

Opravdu silný příběh a originální zpráva o stavu USA v době, kdy v ní panoval ryzí apartheid, ovšem na téhle prvotině budoucí nobelistky Toni Morrisonové mi hodně vadila ta podivná forma a poetika, tedy věci, kteří ostatní zřejmě oceňují především. Další ceněný rozměr díla, tedy jazykovou rovinu, nelze posoudit, jelikož jsem knihu nečetl v originále.

mataj
09.09.2019

Krásná, řekla bych až poetická kniha, i když velice smutná. Malá holčička Pecola touží po "krásných modrých očích", díky kterým by se líbila sobě i ostatním a celý její život by byl jiný, lepší, protože všichni přece mají rádi blonďaté holčičky s modrýma očima.

tabaluga
07.09.2019

Bylo to pro mne strašně těžké čtení, nechtěla jsem si ani domýšlet to, co nám spisovatelka v knížce predhazuje...Holčička Pecola, která trpí nedostatkem lásky ze strany svých rodičů a její život v období, kdy byly stále ještě pocitovany předsudky bílých vůči černochům. Za mne trochu depresivní čtení, i když psané krásnou formou..

1