Říjnový seznam

Domníváte se, že už vás Deaver nemůže ničím překvapit? Může. Touto knihou. Začátek tohoto neobyčejného krimirománu najdeme vlastně na jeho konci. Alespoň podle tradičních pravidel žánru. Která ovšem Jeffery Deaver převrací na hlavu. Gabriela McKenzieová zoufale čeká na zprávy o své unesené šestileté dcerce. Konečně se otevřou dveře. Do místnosti ale nevstoupí policie ani vyjednavač. Je to únosce a v ruce drží zbraň. Ještě před dvěma dny vedla Gabriela normální život. Jak je možné, že se všechno najednou takhle zvrtlo? Nejenže má zaplatit půl miliónu dolarů jako výkupné, ale musí také odevzdat záhadný dokument nazvaný Říjnový seznam. Nikdy dříve o té listině neslyšela. Ví jen tolik, že patřila bývalému šéfovi, který uprchl před policejním vyšetřováním neznámo kam... Od nedělního večera k pátečnímu ránu se odvíjí chytře vybudovaný děj, v němž nás autor nutí neustále přehodnocovat dříve předložená fakta. A když v samotném závěru konečně vyvstane úplný obraz děje, nezbude nám než užasnout nad tím, k jakému mistrovství Deaver dovedl umění literární manipulace....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234744/big_rijnovy-seznam-fXz-234744.jpg 3.9750
Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Domino

The October List, 2013

Kniha Říjnový seznam

miša63

Kniha se velmi dobře četla, napínavé čtení, s překvapením ve vývoji

Marsí5

No, teda! :-D
To bylo úplně boží :-D
Deaver se opět ukázal jako mistr manipulace. Tentokrát se mi podařilo drobnou část příběhu rozluštit, ale zdaleka to nestačilo na celou mozaiku :-D
Zvláštně psané, přesto nechybělo napětí a nečekané rozuzlení ;-)
Rozhodně povinné dílo pro každého fanouška ;-)

Katulinka69

Tak to bylo super. Za mě nejlepší od autora. Úplně něco jiného. Bála jsem se toho,ale bylo to úžasné.
Hlavně ten konec-zacatek??

bekule

Je to určitě zajímavý nápad vyprávět příběh důsledně pozpátku, a ještě k tomu detektivku! Očekávala jsem že poslední kapitolou bude retrospektiva porušena, ale ona je opravdu až do úplného konce striktně retrospektivní a i přesto je konec nečekaným překvapením. Mistrovský Deaverův kousek, ovšem pro mě osobně byla první část pouze na tři hvězdičky, místy jsem se i nudila. Deaverovsky napínavý konec si zaslouží půl hvězdičky navíc a další půlka za tu dokonale dokonalou retrospektivu až do krajnosti.

rickiwolf

Bylo to dost nepřehledné uspořádání celkem zajímavého příběhu.

Amolein

Zajímavý literární počin. Krimiromán psaný od konce. Ne, že by se v literatuře retrospektiva nevyskytovala, ale zde je opravdu důsledná, včetně přesného časování.

Krimi je to vcelku průměrné. Hlavní sila knihy je v onom převráceném způsobu vyprávění, který vás nutí neustále přehodnocovat fakta, protože na začátku jste situaci viděli pouze jedním pohledem. Potom si situaci přečtete pohledem dalším a teprve potom se dozvíte o motivaci postav a celá scéna najednou dostává zcela nový význam.

Tohle neustálé přehodnocování situace mi připomnělo práci detektiva, který vyslýchá jednotlivé svědky události a každý mu přednese příběh po svém, a teprve později si detektiv může doplnit motivy jednotlivých aktérů.

Nebo ještě lépe to odráží naše každodenní uvažování. Také nejdříve zažijeme nějakou situaci, něco se nám přihodí a my hned o tom "víme své". Jenže teprve později se dozvídáme co předcházelo, proč se tak člověk zachoval, co měl vlastně v úmyslu? A najednou nám věci dávají zase jiný smysl.

Právě tohle mě na knize bavilo nejvíce. Ano, slabá místa kniha má. Hlavně v první polovině vám některé části mohou připadat nezajímavé, protože autor nemůže vyzradit mnoho informací a vy se tak můžete lehce ztratit. Ale věřte mi, že na konci do sebe bude vše pěkně zapadat. Naopak se budete chtít k předchozím pasážím znovu vrátit, abyste se na ně mohli podívat znova, ale už v nové perspektivě, s informacemi, které o celém příběhu máte.

TerezaaBaarova

Docela dlouho jsem se trápila, ztrácela a nic nedávalo smysl... zvrat... najednou si všechno sedlo, jak zadek na hrnec.
Zas tak zlé to nebylo a musím přiznat, že jsem ještě nic pozpátku nečetla. Zvláštní nápad, ale odvařená z toho určitě nejsem.

makyla

Zhruba do poloviny knihy jsem se musela nutit. Do té poloviny je to ta 3*. Ovšem ta poslední třetina tomu jednu hvězdu přidala.
Nápad napsat knihu pozpátku je zajímavý a setkala jsem se s ním poprvé. Takže ze začátku trošku zmatky, ale pak se člověk začne orientovat. Podaří se Gabriele zachránit dceru? Podaří se jí najít Říjnový seznam a sehnat peníze? Vezměte si knihu a dozvíte se. Určitě doporučuji a možná se k ní ještě někdy vrátím.
PS: Po dočtení jsem si znovu přečetla první kapitolu, abych věděla, jak to vlastně skončilo. :D