MarceD. MarceD. komentáře u knih

Loď plná nevěst Loď plná nevěst Jojo Moyes

Po trochu rozvleklém začátku se rozjel zajímavý příběh s dobře vykreslenými postavami. Ať ženskými nebo mužskými. Dost mě překvapil i fakt, že se letadla prostě shazovala do moře (to jsem si pak nevěřícně ověřovala). Dobré čtení.

11.09.2023 4 z 5

Útěk na venkov Útěk na venkov Julie Caplin

Příjemné romantické čtení, s nadsázkou i humorem. Mně se možná líbila nejvíc ze všech autorčiných knih.

30.08.2023 4 z 5

Marta v roce vetřelce Marta v roce vetřelce Petra Soukupová

Vyprávění o jednom velkém životním sešupu a těžké cestě z něj. Jak málo stačí, aby se z nadějné studentky stala prakticky troska. Tohle Soukupová fakt umí. Celé to podtrhuje velmi úsporné vyjadřování hlavní hrdinky, které dává celému příběhu velmi autentickou atmosféru.

22.08.2023 4 z 5

Na divokém venkově Na divokém venkově Eva Grestenbergerová

Snaha o další Aristokratku za mě úplně nevyšla. Pokusy o humor mi přišly velmi křečovité a vynucené. Nebavilo. Nelíbilo. Vlastně jsem to dočetla jen ze setrvačnosti a proto, že jsem knihu dostala jako dárek.

18.08.2023 odpad!

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Co k tomu napsat? Snad jen, že díky všem, kdo se zasloužili o to, že popsané byla jen fikce a že můžeme takové knihy číst. Skvěle napsané, poutavé. Navíc děsivé. Husí kůži jsem měla ještě dlouho po dočtení.

16.08.2023 5 z 5

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Ježkovyvoči, to byla ale divočina, klasický Hartl. Ale zase jsem asi ani nic jiného nečekala. Byla to správná letní odpočinkovka.

10.08.2023 2 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Další skvělá knížka od Backmana. Ha! Zase balancování na hraně mezi smíchem a pláčem. Dojemné, lidské, skvělé.

07.08.2023 5 z 5

Pod sněhem Pod sněhem Petra Soukupová

Číst Pod sněhem je jako koukat na Výměnu manželek: prakticky skoro celou dobu spadlá čelist a úžas, že toto snad ani nemožné a že už není možné to posunout někam dál. A po skončení úleva, že naše rodina je vlastně ještě dost normální. Skvěle napsané, uvěřitelné.

07.08.2023 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Jak se vypořádat s balancováním na hranici sebedestrukce? Na kterou stranu se pustit? Tím se Dvořáková zabývá při popisu jedné životní etapy lékaře. Skvěle napsané, velmi syrový jazyk, situace ze kterých mrazí.
Poslední stránky jsem hltala, protože jsem potřebovala nutně vědět, jak to dopadne.

19.07.2023 5 z 5

Kdepak jsi, krásný světe Kdepak jsi, krásný světe Sally Rooney

Další ze série knih, kde mě rozčilují hlavní postavy. Tady mě krom hrdinů rozčilovala i absence uvození přímé řeči, což pro mě bylo v tomto případě mimořádně matoucí. Jinak kniha s banálním dějem, protknutá rádobyhlubokými myšlenkami v mailech, které se vyměňují hlavní hrdinky.

11.07.2023 1 z 5

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Co k tomuhle napsat? Snad jen jedno velké ufffff. Tak skvělá kniha, kde posledních 250 stran jsem četla prakticky na jeden zátah, protože jsem ji prostě nemohla odložit. Jestli si i třetí díl udrží takhle nastavenou laťku, tak se máme na co těšit.

26.06.2023 5 z 5

Opička na gumě Opička na gumě Eva Kollerová–Střihavková

Příjemné překvapení od (pro mě) neznámé autorky. Zdánlivě obyčejný příběh s překvapivou zápletkou se dobře četl. Jen škoda, že se asi trochu šetřilo na korektuře a v knize bylo dost chyb.

26.06.2023 3 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Neskutečně čtivá sonda do života víceméně běžné rodiny. Při čtení se setkáváme s lidmi, kteří by mohli být klidně námi nebo našimi sousedy. Velmi uvěřitelné, psané moderním jazykem.

20.06.2023 5 z 5

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Skvělá oddychovka s jednoduchou zápletkou a vlastně předem daným koncem. Ráda tyhle knížky čtu, příjemně si u toho odpočinu, nemusím moc přemýšlet a vím, že to dobře dopadne.

22.05.2023 3 z 5

Kukuřice, komunismus a kaviár Kukuřice, komunismus a kaviár Anya von Bremzen

Rozhodně zajímavý náhled na dějiny Sovětského svazu i nástupnického Ruska. Občas jsem měla problém s tím, že se v krátkých odstupech hodně opakovaly stejné výrazy a pak zase v pohodě. Ale to nevím, jestli je věc autorky nebo překladu. Recepty na konci jsou jen třešnička na dortu. Já jsem si čtení užila.

19.05.2023 3 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Do knížky se mi na začátku hodně těžko začítalo, hlavně tedy do pasáží, kde byly všelijaké úřední listiny a dopisy, ale když už, tak to plynulo neskutečně. Stejně neskutečný je ale i děj knihy. Mráz po zádech mi z toho všeho běhal ještě dlouho. Tučková píše skvěle.

09.05.2023 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Čtení, které má grády od začátku, žádný pozvolný rozběh, ale pecka za peckou. Dramatický děj se střídá pohodou a nadějí, skvěle rozepsané charaktery postav. Ani jsem nemohla uvěřit, že jsem na konci knihy. Skvělá.

09.05.2023 5 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

Bože, ta Vladěna, ta mě vytáčela. Jsem se u čtení vždycky tak naštvala. Fascinuje mě, že knížka byla vlastně o ničem, ale přesto jsem ji přečetla s chutí, i když naštvaná.

16.03.2023 4 z 5

Třešně v rumu Třešně v rumu Michaela Janečková

Ke knížce jsem se dostala skrze Listování Lukáše Hejlíka (v tomhle případně tedy spíš Petry Bučkové). Listování bylo super a tak o koupi knížky bylo vcelku jasno. Vtipné a odpočinkové čtení o eskapádách během dovolené na Kubě s partou seniorů.

01.03.2023 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Poslední dva díly série o Aristokratce se hodně povedly a se ctí navázaly na úspěch prvních dílů a napravily reputaci po kvalitativním propadu.
Pan Boček je mistr přirovnání a i díky tomu mě knížka opravdu bavila.

01.03.2023 5 z 5