MarceD. MarceD. komentáře u knih

Potřebovala jsem si trochu orazit od čínského právnického bahna a tohle byla šťastná volba. Lehké, rychle plynoucí, vtipné.

02.02.2023 4 z 5

Než slehne rudý prach Než slehne rudý prach Süe-cchun Mu-žung (p)

Pro mě dost náročné a dost šokující čtení. Dalo mi hodně práce se zorientovat ve všech těch jménech a přezdívkách. Děj začíná vcelku poklidně, ale postupem dost eskaluje.

02.02.2023 5 z 5

Aristokratka pod palbou lásky Aristokratka pod palbou lásky Evžen Boček

Sice ty poslední díly beru trochu na přeskáčku, ale moc mi to nevadí, děj se dá pochopit i tak. Musím říct, že i tenhle díl mě pobavil a čekala jsem, jak to celé dopadne a jaké bude rozuzlení. Akorát trochu pokulhávala korektura, sem tam utekly pravopisné chyby.

20.01.2023 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Upřímně - když jsem začínala číst, moc šancí jsem tomu nedávala. Ale pak se děj rozjel a já nemohla se čtením přestat. Vlastně jsem pauzy dělala jen abych si vyhledala na googlu místa, kde se děj odehrával. Ke konci jsem pak zase měla strach dočíst, protože jsem měla obavy, co Leni čeká. Bylo to strhující a perfektní čtení.

04.01.2023 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

(SPOILER) Další skvělá knížka z pera Frederika Backmana. Čekala jsem odpočinkové téma, ale toho jsem se rozhodně nedočkala. Místo toho jsem se pohroužila do velmi empaticky popisované problémy dospívajících, řešení viny a trestu u znásilnění i následky, se kterými se pak (nejen) oběť musí potýkat.

05.12.2022 5 z 5

Jizva Jizva Danuta Chlupová

Neskutečně poutavé čtení o lidských dramatech, která se odehrávají ve dvou časových rodinách. V době tzv. Životické tragédie a v současné době, kdy se pátrá po informacích ohledně pamětníků této tragédie. Neskutečně mě to vtáhlo do děje a za jedno odpoledne jsem knihu přečetla.

21.11.2022 5 z 5

Hloubavě psané zamyšlení nad životem a přístupem k němu.

21.11.2022 4 z 5

Pátá minuta je o nás Pátá minuta je o nás Eva Pospíšilová

Zajímavá knížka, navíc v dnešní době, kdy je téma homosexuality opět hodně na přetřesu. Napsané citlivě a přitom poutavě. Autorky používají moderní jazyk, který se skvěle hodí k rázu celé knihy.

01.11.2022 5 z 5

Scény z venkovského života Scény z venkovského života Amos Klausner

Už dlouho jsem se u knihy necítila tak nekomfortně. S každou další povídkou jsem užuž chtěla knihu odložit, ale něco mě vždycky donutilo číst dál. A nelituji, byl to zajímavý čtenářský zážitek.

24.10.2022 5 z 5

Čajovna v Tokiu Čajovna v Tokiu Julie Caplin

Další romantický útěk. Líbí se mi i když je to na jedno brdo, i když k tomu mám hromadu výhrad.

13.10.2022 2 z 5

Pláž v Chorvatsku Pláž v Chorvatsku Julie Caplin

Oddychovka, u které se tak pěkně vzpomíná na dovolenou. Jak už se tu v předchozích recenzích psalo, tak je otravné opakování slov, což mi ale přijde jako bolest zatím u všeho, co jsem od Caplin četla.

10.10.2022 2 z 5

Boříkovy lapálie Boříkovy lapálie Vojtěch Steklač

V rámci čtení se synovcem jsme se pustili do Boříka. Usoudila jsem, že na Honzíkovu cestu už je synovec malý (8) a že tohle bude větší zábava. No... Byla to zábava tak akorát pro mě, mladého pána čtení nebaví. Tak jsem si s chutí přelouskla svou oblíbenou knížku.

04.10.2022 5 z 5

Ohně: Láska a jiné katastrofy Ohně: Láska a jiné katastrofy Sigríður Hagalín Björnsdóttir

Moje první setkání s islandskou literaturou. Tak trochu jsem čekala romantiku, ale dočkala jsem syrového popisu dvou katastrof - přírodní a rodinné. A jedna horší než druhá. Poutavé čtení, které mi kazila absence uvozovek u přímé řeči a několik korektorských chyb. Jinak ale kniha zanechala velmi dobrý dojem.

03.10.2022 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Bezpochybně zajímavý námět, ale zpracování za mě trochu pokulhávalo a nakonec se to tak nějak rozplizlo. Navíc mi byla tedy krajně nesympatická hlavní postava a s každou další stránkou ty nesympatie jen rostly. Nicméně z knížky jako takové mi to dojem nezkazilo.

16.09.2022 3 z 5

Dešťová hůl Dešťová hůl Jiří Hájíček

Další z perfektních knížek. Skvělý, čtivý jazyk. Zajímavá a i mírně detektivní zápletka. Zhltla jsem ji. A i když konec nebyl právě podle mojí představy, není to na stržení ani kousku hvězdičky.

15.08.2022 5 z 5

Polední hodina Polední hodina Dörte Hansen

Po Starém kraji opět veliká pecka od Dörte Hansen. Četla se skvěle, líbily se mi menší i větší příběhy, líbilo se mi prolínání starého i nového světa, vesnice a města. A stejně jako u Starého kraje, zůstal po knížce mírný smutek na duši.

08.08.2022 5 z 5

Toskánsko: Peklo i ráj Toskánsko: Peklo i ráj Ivan Krejčí

Velmi oddychové čtení na horké letní dny. Myslím, že dobrý nápad, kde se propojuje cestopis, románová zápletka a sny zasazené do historické éry. Bohužel to sráží fakt, že psaní je mnohdy na úrovni školní slohovky a často je zbytečně vulgární. Za to body dolů.

11.07.2022 2 z 5

Opět výborné čtení. Mám ráda tyhle romány podle skutečných lidí a skutečných událostí. Četlo se skoro samo.

11.07.2022 5 z 5

Plachetnice na vinětách Plachetnice na vinětách Jiří Hájíček

Příjemné čtení. Oproti třeba Vzpomínkám na vesnickou tancovačku o fous optimističtější. Opět skvěle napsané. Moje vlna fascinace současnými českými autory pokračuje.

27.06.2022 5 z 5

Grófka Grófka Lenka Horňáková-Civade

Naprosto úžasné a pohlcující čtení. Krásný jazyk, nádherně se četlo a bylo moc zajímavé sledovat vývoj děje a chování postav.

21.06.2022 5 z 5