Grófka

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Z pařížského Východního nádraží, Gare de l’Est, vyjíždí 21. srpna 1988 vlak do Prahy a odváží skupinu mladých lidí z Československa, kteří na pozvání spřátelené francouzské komunistické mládeže pobývali týden ve Francii. Ana, jíž je právě ten den osmnáct let, si ale jen vyzvedne pas a do vlaku ke zděšení ostatních nenastoupí. Je rozhodnutá nadělit si k narozeninám svobodu, ačkoliv sama ještě nemá tušení, co všechno ono sladce znějící slovo znamená a jakou cenu za ni bude muset platit. První svobodné kroky ji zavedou na hřbitov Pere-Lachaise, kde dojde k osudovému setkání s tajemnou, krásnou a rozporuplnou ženou, která si nechá říkat Grófka. Grófka Anu pak jako dobrá i zlá víla provází jejím přechodem do dospělosti, její cestou z jedné strany „zdi“ na druhou, jejím hledáním identity. Není ale vílou jedinou. Ostatní Aniny víly jsou ovšem vousaté: majitel baru Bernard, malíř Albert, zodpovědný Eugene a nerozlučná dvojice staříků ze Středomoří, Jacob a Yacoub… ti všichni Anu svým způsobem vedou její iniciací, a z dítěte v nesvobodné rodné zemi, posléze z tápající dívky na území nikoho se stává mladá, sebevědomá žena v zemi svobodné, i když adoptivní. Aninu cestu provází symbolický přerod z jednoho jazyka do druhého, Ana dá Grófce slib mlčení a zůstává dlouho němá, nakonec však i ona může promluvit....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/400171/grofka-ZhC-400171.jpg 3.242
Žánr
Romány, Literatura česká
Vydáno, Argo
Orig. název

Une verriere sous le ciel

více informací...


Nahrávám...

Komentáře (12)

Kniha Grófka

Přidat komentář
Kateřin-a
14. února

Jsem z toho rozpačitá. Bylo to takové pocitové a poetické, ale místy možná až utahané. Stylu této knihy jsem zřejmě nepřišla na chuť. Chyběla tomu hloubka, přestože několik míst k zamyšlení tam bylo. Autorka nakousla spoustu zásadních témat, což bylo možná na škodu, protože žádné z nich neměla prostor dovést do důsledků a podrobně rozpracovat. Působilo to na mě útržkovitě a neuceleně.

TamaraKrejčí
09. února

Za mě jedno velké trápení, snažila jsem se začíst, najít si něco, ale nenašla jsem nic. Kdyby nešlo o naší nedávnou historii Časkoslovenska, tak knihu odložím.

Domka901
19.12.2019

Styl knížky je stejný jako u knížky: Marie a Magdalény. Chvíli mi trvalo, než jsem se začetla, knížka mě zaujala, ale ne příliš bavila. Hezké pasáže díky reáliím z Paříže. Prostě takový průměr. :)

Vilma232
09.08.2019

Poetický příběh Any, která neutekla - jenom se rozhodla nevrátit z tábora. Příběh začíná o prázdninách 1988 a Grófka je ta, která čerstvě osmnáctiletou studentku v Paříži postrčila vstříc jejímu novému životu.

intelektuálka
08.08.2019

Nové dílo moravské autorky píšící ve Francii - o vůni svobody...

Čerstvě osmnáctiletá Ana stojí na pařížském nádraží a cítí vzdálenou vůni svobody ...
A na cestě jí pomáhá tajemná " grófka" - a nejenom ona ...

A zajímavá definice lásky:

" ničeho se nevzdat, z ničeho neustoupit, všechno chtít ... a nakonec všechno ztratit ...."

Je to kniha o snu po osobní svobodě - ovšem :

" svoboda není dar, ale tíha, kterou není snadné nést ..."

Líbilo se mi a doporučím.

porcelainswan
06.07.2019

Autorku jsem poznala díky knize Marie a Magdalény, která je neskutečně čtivá a krásná. Těšila jsem se na Grófku, a ta byla úplně jiná. Kniha je velmi snová, poetická a ne moc dobře se čte..ke konci už jsem se do čtení musela dost nutit, ale i tak si nemyslím, že by to byla špatná kniha. Jen je prostě úplně jiná než předešlé tituly této autorky.

knihovniceVS
22.06.2019

Takový snový příběh stínových postav. Všiml si někdo, jak přesně koresponduje obálka knihy s obsahem samým? V podstatě je to příběh mé vrstevnice, jevila se mi trochu divná, jenže, v té době, abyste vynikli, utrhli se z té uniformní, strojové šedi, jste trochu divní být museli. Jinak - kaleidoskop je skutečně to správné slovo. Střípek reality, za ním další, kousek, kousíček a za chvíli je pryč, tak jako myšlenka. Znovu to asi číst nebudu, ale v podstatě zůstala příjemná zasněná nálada.

Marcela52
20.06.2019

Knihy této autorky mě vždy zaujaly, ale tato byla spíše průměrná. Přesto jsem si početla a připomněla dobu, kterou jsem jako mladá prožila. Myslím si, že autorce více "sedne" francouzský jih, hlavně Provence, o které dokáže psát velmi podmanivě...

1