MarceD. Online MarceD. komentáře u knih

Český ráj Český ráj Jaroslav Rudiš

Naprosto obyčejná knížka, bez výrazné zápletky a přesto se četla lehce a skoro sama a těžko se odkládala. Vše bylo poměrně snadno uvěřitelné - že jsou muži schopni se takhle, jen mezi sebou, citově otevřít.
Mrzí mě, že jsem nestihla tuhle knížku v rámci Listování Lukáše Hejlíka, určitě to musela být pecka.

12.02.2020 5 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Sestupná tendence knih. Přišlo mi, že až autor už trochu vaří z vody a výsledek mi přišel trochu násilný až trapný. Ale nepopírám, že některé pasáže pobavily a rozesmály.

16.01.2020 2 z 5

Clařina válka Clařina válka Clara Kramer

Vzpomínky na dobu před, během i po druhé světové válce od pamětnice, která čerpala ze svých deníků i zážitků. Část války byla spolu s dalšími ukrývána v bunkru pod domem na Haliči, aby nedošlo k jejich deportaci do ghetta a do koncentračního tábora. Kniha možná není tak čtivá jako jiné knihy, které se zabývají tématem holocaustu, ale přináší mnohem více autentický náhled na život.

15.01.2020 5 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Dost zajímavá knížka, která nabídla trochu netradiční náhled do problematiky odsunu Němců pro druhé světové válce. Chytlavě podané příběhy ze života německé rodiny. Jen mě trochu zklamal konec.

03.01.2020 4 z 5

Žít a nechat žít Žít a nechat žít Hendrik Groen

Lehké čtení na podmračené zimní večery. Jednoduchá zápletka, která se bez výraznějších zvratů posunuje k vyvrcholení. To je snad jediná, mírně překvapující část. Možná pro nás, kdo si žijeme běžné a stereotypní životy, to může být trochu varování, kam až může, vyhrocené ad absurdum, dojít.

09.12.2019 3 z 5

Dům s vypůjčeným výhledem Dům s vypůjčeným výhledem Martina Leierová

Pro mě překvapivě dobré čtení, nevěděla jsem, co od knihy očekávat. Ze začátku jsem se tím trochu prokousávala, ale setkáním s Kaiserem to všechno nabralo takové správné grády a děj začal pořádně odsýpat. Za mě nejlepší částí knihy bylo osamělé putování Japonskem...

25.11.2019 4 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Vypečené pokračování Poslední aristokratky, super oddych. Opět velmi příjemný jazyk i styl vyprávění.

18.11.2019 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Konečně jsem se dostala taky k něčemu veselejšímu. Poslední aristokratka se mi moc líbila, knížka pěkně svižně ubíhala. Hezký jazyk, slovní hříčky...
Dřív než jsem se pustila do knížky jsem viděla film, který sice nebyl špatný, ale s knížkou neměl moc společného...

15.11.2019 5 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Jedna z nejsilnějších knih, které jsem kdy četla. Na jednu stranu jsem k ní byla připoutaná, na stranu druhou jsem se vůbec nemohla odhodlat k dočtení posledních 150 stran. Neskutečné příběhy z neskutečné doby, které se přesto odehrály.

11.11.2019 5 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Úžasný mrazivý román, jehož myšlenky si v sobě už nějakou dobu nosím a ještě jistě ponesu. Dějová linka ze současnosti je aktuálně velkým tématem a budu ráda, když se nenaplní vize budoucnosti.
Kniha je čtivá, jazyk příjemný.

07.10.2019 4 z 5

Moucha v limonádě Moucha v limonádě Štěpánka Bergerová

Soubor krátkých povídek mě neuvěřitelně překvapil. Čekala jsem jednoduché, veselé čtení bez nějakých hlubších dopadů. To jsem se ale dost spletla - většina povídek za sebou nechává otazníky, které jsem si musela s odstupem času zodpovědět. Pokud jsem to to zvládla. Svěží, chytré čtení.

01.10.2019 5 z 5

Pár kroků vpřed Pár kroků vpřed Graeme Simsion

Sladký, romantický příběh se prolíná s putováním po Caminu, pouti do Santiaga. Ze začátku jsem byla trochu zklamaná, čekala jsem víc cestopisu o cestě ze střední Francie až do Španělska a méně sladkobolné omáčky. Nakonec mě ale i osudy poutníků vtáhly a dotvořily mi příjemnou kulisu putování.

23.09.2019 4 z 5

Můj táta, velitel Osvětimi Můj táta, velitel Osvětimi Barbara U. Cherish

Kniha je rozhodně zajímavě pojatá. Po řemeslné stránce asi toho nelze moc vytknout. Snad jen mizerně provedenou korekturu (pokud vůbec), protože jinak nechápu, jak by mohlo projít, aby v textu bylo, že se vězni pokusili o útěk z KT Osvětim v roce 1994.
Osobní pocit pak mám z obsahu spíš negativní. Plno alibismu, fňukání a prohlašování neviny. Tomu se mi nechtělo ani trochu věřit - že by vysoko postavený důstojník SS nevěděl o tom, co se děje okolo něj. Navíc jeho lidské kvality (pro mě) zpochybňuje i fakt, že opustil manželku, tři děti a čtvrté na cestě.

16.09.2019 2 z 5

Hrozně podivná knížka, žádný extra vývoj, žádná extra zápletka. Pořád jsem čekala, že konečně přijde nějaký zlom, ale nepřišel. Krom toho - otřesné zpracování textu, kde není přímá řeč vložena do uvozovek. To kdo vymyslel?

06.09.2019 1 z 5

Zůstaň! Zůstaň! Allie Larkin

Odpočinková romance, se snadno odhadnutelnou zápletkou. Tak akorát na horký letní víkend. Jednoduchý jazyk, jednoduchý děj s několika vtipnými momenty. Hlavně tedy pokud víte, jaké je soužití se štěnětem...

03.09.2019 2 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Neskutečná kniha, kde jsem si u čtení musela dávat pauzy, abych vydýchala slzy v očích. Další z příběhů, které je potřeba si stále připomínat, aby nacistická zvěrstva nezůstala zapomenuta.

03.09.2019 5 z 5

Pole a palisáda Pole a palisáda Miloš Urban

Rychločtecí knížka, která mě po letech trochu vrátila ke starým českým pověstem. Ovšem v urbanovském stylu. Příjemně mystický náhled na staročeskou legendu.

03.09.2019 3 z 5

Appalačská stezka Appalačská stezka Bill Bryson

Vesele laděný cestopis, který čtenáře provede krajinou americké divočiny. Nicméně kromě popisu cesty a příhod kolem trailu nabízí i zajímavé náměty k přemýšlení o tom, jak člověk (zde Američané i federální úřady) přistupují k přírodě a jaký to asi bude mít dopad. Toto lze poměrně snadno aplikovat i na naši, evropskou, společnost.

28.08.2019 3 z 5

Psí atlas Psí atlas Anna Vosolsobě

Když jsem na informace o téhle knížce narazila a viděla jsem některé z kreseb, tak mi bylo jasné, že ji prostě musím mít. Krásné, vtipné.

21.08.2019 5 z 5

Osvětimská ukolébavka Osvětimská ukolébavka Mario Escobar

Silný a jímavý příběh na základě skutečných událostí. Jeden z těch příběhů, který by neměl zůstat zapomenutý, abychom nebyli nuceni si historii sami prožít. Možná trochu neumělý styl vyprávění, ale celkový dojem z knihy to rozhodně nepokazilo.

18.08.2019 3 z 5