Clařina válka

Skutečný příběh dívky, která zázračně přežila holocaust Když v roce 1941 dorazili do polského městečka Żołkwi nacisté, patnáctileté židovské dívce Claře se definitivně hroutí svět. Po letech sovětské okupace, během níž agenti NKVD odvlekli řadu lidí neznámo kam, začíná soustavné pronásledování. Rusové na útěku stačili pozabíjet a znetvořit všechny politické vězně, ale s příchodem Němců propuká nové peklo. Lidé jsou deportováni do koncentračních táborů či zabíjeni přímo na ulici. Po masovém vraždění, při němž gestapo postřílelo tři tisíce židovských obyvatel městečka, se Clara s příbuznými ukryje v maličkém bunkru pod domem Beckových. A tam, ve stísněném prostoru, kde se mačká osmnáct lidí, stráví téměř nepřetržitě nekonečný rok a půl.Valentin Beck je záletník, alkoholik a vyhlášený antisemita, přesto riskuje život, aby zachránil tři židovské rodiny. Jen sehnat jídlo pro osmnáct lidí představuje v přídělovém systému téměř nadlidský úkol. Dny pod podlahou plynou jednotvárně, jeden jako druhý, dole je slyšet každé slovo, kroky, cvaknutí vypínačem, dech. Existuje jen jediná možnost, jak zajistit, aby uprchlíky nikdo neobjevil: mlčet a sedět celé hodiny bez hnutí. Jako by to nebylo dost, jejich utrpení zhoršují nečekané zvraty, počínaje požárem domu přes noční pitky, které s policisty pořádá pan Beck, až po nucené nájemníky přidělené Němci a dočasně ubytované příslušníky SS. A špehové se nacházejí všude. Nastává závod s časem a pro Claru i její blízké se život mění v trýznivé čekání na smrt… či záchranu.Zhruba z 5000 Židů z městečka jich přežilo šedesát. Po válce se Clara s rodinou dostala přes Slezsko a Německo do Izraele a roku 1957 se odstěhovala do USA. V bunkru si psala deník, v němž zaznamenávala podrobnosti každodenního života. Nyní ho uchovává Muzeum holocaustu ve Washingtonu.Zcela unikátní svědectví, které bere za srdce, je příběhem plným hrůzy a utrpení, ale také lidskosti i jedinečnou výpovědí o naději....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30908/clarina-valka-30908.jpg 4.580

Clara’s war (2007)

Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Ikar (ČR)

Květinka008

Čtyři hvězdy za to, že takové knihy existují a že jejich autoři mají tu sílu vyjít s traumatizujícími zážitky z války "na světlo boží". Nicméně se nejedná přímo o deník, jako třeba u Anny Frankové, z deníku jsou zde jen malé útržky a text je vyprávěním zpracovaným třetí osobou a již zabarveným vzpomínkami dalších účastníků, ne jen Clary. Přesto oceňuji, že je psáno stylem, jako by ho opravdu psala mladá dívka.

Nebudu vůbec polemizovat o tom, zda bych takovou situaci zvládla já jako malá/mladá či někdo ze současných rozmazlených "mileniálů"... Měli bychom to ale číst a alespoň přemýšlet.

Kdybych měla možnost se paní Clary zeptat, zajímalo by mě více, jak se v krytu chovali ti další dva mladí muži, kteří nepatřili do žádné z rodin a přišli později. O nich byly v textu jen kusé informace a místy jsem si nebyla vůbec jistá, jestli tam ještě pobývají. Usoudila jsem, že se nijak výrazně nepodíleli na chodu "domácnosti". Také by určitě věděla, co se stalo s příšernými namyšlenými manželi lékárníkovými...

ivulka15
23.07.2017

Tohle se mi nečetlo lehce. Je přece jenom rozdíl číst román o strašných věcech s reálným základem ale vědět že je to fikce. A číst něco co někdo opravdu prožil.Klobouk dolů před odhodláním a odvahou všech lidí kteří něco podobného prožili.Jak těch kteří je ukrývali ,tak těch kteří je skrývali.

Lena79
31.10.2016

Co ještě k tomuto dodat...? Strhující příběh, ze kterého až mrazí. opravdu každý by si měl nějaké svědectví přečíst.

Melanka
07.12.2014

Úžasný příběh. Je neuvěřitelné, co člověk vydrží. Napínavé čtení o síle lidské duše. Mohu jen doporučit.

beva
16.09.2014

skutočný príbeh židovského dievčatka a jej rodiny z 2.svetovej vojny, ktorý je veľmi dobre napísaný, človek cez tento príbeh sa vžíva do situácie a pocitov skrývanej židovskej rodiny. kto chce sa dozvedieť niečo o vojne a tých, ktorý ju prežili vrelo odporúčam.

veronika5179
06.09.2014

Neuvěřitelně silný příběh. Kdybych viděla stejnojmenný film, tak bych si pomyslela, že scénarista trochu přehání a chce diváky nalákat na hollywoodské zápletky i klišé. Nejsmutnější na tom je, že to není ani film, ani scénář, ani fikce, ale pravdivý a naprosto neskutečný životní příběh jedné dívky a její rodiny. Příběh o obrovské statečnosti a dobrotě lidí, do kterých byste to možná na první pohled ani neřekli.
Nikdy se nepřestanu divit, jak byl holocaust a vše kolem něj vůbec možné. Je to jako sci-fi.

Jediná věc, kterou bych vytkla je bohužel překlad a korektura, nebo spíš její absence, která docela kazila celkový dojem.

milani
08.07.2014

Dan Brow napisal horor Inferno. Po Clarinej války somsi hovoril ,čo by si to ten chlap musel navymýšľať za báchorky a by sa spoň na kilometer približil k tomuto peklu.

dearkiki
01.04.2014

Skvělá knížka o obrovské odvaze, obětavosti a vůli přežít. Je až neuvěřitelné, s jakým štěstím obyvatelé bunkru pokaždé vyvázli z takřka beznadějné situace a co museli vytrpět.
Na plný počet hvězdiček to u mně sice nakonec není (místy mně prostě Clara šla trochu na nervy s tou věčnou dobrotou a opatrovnictvím), ale rozhodně doporučuji každému k přečtení. Nudit se nebudete.

sewellia
28.10.2013

Kolik slz jsem spolu s Clarou vyplakala...opravdu dojemný příběh. Tohle by si měl opravdu přečíst každý člověk.

elin.m
17.10.2013

Výborná knížka! Hlavní hrdinka přežila opravdu velkým zázrakem a lidem jako byl v knize zmiňovaný pan Beck si zaslouží veliké uznání!

Kakarinka
12.02.2013

Velmi působivý příběh, po dlouhé době jsem se do nějaké knihy pořádně začetla. Doporučuji každému, nádherná kniha.

martulkat
30.10.2012

výborná kniha, skvěle se čte a člověk si uvědomí, že se má přece jen dobře...

maryzka
26.04.2012

zajímavá kniha, snaha o přežití jak židovských rodin tak i arijských

Janaf
09.03.2012

Je to velmi hezky psaná kniha,dojemná i napínavá, prostě čtete a nemůžete od ní odejít

habakkuk
13.04.2011

Kniha je velmi napínavá. Je to až neuvěřitelné co člověk dokáže vydržet aby si zachránil život. Mohu jen doporučit.

Rou
12.02.2011

Velmi působivý a čtivý příběh. Doporučuji všem k přečtení.