Appalačská stezka

Nejdelší nepřerušená stezka na světě, Appalačská stezka, se táhne podél východního pobřeží USA, z Georgie do Maine, nádhernou krajinou, která patří k nejkrásnějším v Americe. Dobrodruh Bill Bryson se svým společníkem se po ní vydal pěšky, před sebou víc než 3500 kilometrů horské divočiny plné medvědů, rysů, hadů a jedovatých rostlin. Potýkal se s krutou nepřízní počasí, nespolehlivými mapami a svérázným parťákem, jehož jedinou touhou bylo lehnout si v motelu do postele a koukat na Akta X. Bryson se přesto dál probíjel nejrozsáhlejší spletí lesů, které děsily cestovatele přes tři stovky let, a pokoušel se dostát svému největšímu přání: neumřít pod širým nebem, ale pěkně slušně v posteli......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/6276/appalacska-stezka-t7y-6276.png 4.452
Literatura naučná, Cestopisy a místopisy
Vydáno, Columbus (ČR)

A Walk in the Woods, 1998

Kniha Appalačská stezka

katarina4591
08.06.2020

Oceňuji autorův humor stejně tak i odhodlání. Informace o místech a problematice správy lesů v USA též vítám, avšak jako děvče neznalé krajiny a historie země to nedokážu náležitě ocenit.

keselylenka
21.05.2020

Tohle je přesně ten druh cestopisu, který miluju. Žádný přemotivovaný sportovec, který pádí krajinou a vypráví a užitečné výbavě. Ale naopak normální člověk, který se prostě jednou rozhodl a šel. Jeho zážitky a pocity jsou opravdové. Rozhodně doporučuji.

MarceD.
28.08.2019

Vesele laděný cestopis, který čtenáře provede krajinou americké divočiny. Nicméně kromě popisu cesty a příhod kolem trailu nabízí i zajímavé náměty k přemýšlení o tom, jak člověk (zde Američané i federální úřady) přistupují k přírodě a jaký to asi bude mít dopad. Toto lze poměrně snadno aplikovat i na naši, evropskou, společnost.

joachim36
12.05.2019

Tak jsem si konečně spravil chuť poté, co jsem nedávno dočetl jeden rádoby humoristický román rodu nejlepší celer. Brysonoův inteligentní humor mi pořádně rozhýbal bránici . Krom humoru kniha zároveň čtenáři přinese mnoho věcných poznatků o východní části Spojených států. Od geologie přes historii až třeba k botanice. A nejen to, ale i praktické informace k životu na cestě. Tento styl střídání věcných pasáží s veselým vypravováním a různými historkami je mi vskutku velmi sympatický. Knihu jsem si navíc přečetl v angličtině a pan Bryson má opravdu bohatou slovní zásobu. Takže pokud si jí někdo chce rozšířit, jedná se o trefu do černého.

MatoLenka
23.07.2018

Čte se jedním dechem. Mix poutavého putování americkou přírodou, vtipných situací i momentů, kdy jde o život.

ipe
18.01.2018

Knihy Billa Brysona mám moc ráda, tak jsem možná trochu nekritická. Ba ne - moc pěkné čtení. Takové zimní. Nikam nespěchat a pěkně si číst o divoké přírodě a putování v ní, o různých podivuhodných setkání s poutníky a jen tak mimochodem se dozvědět spoustu zajímavého a jak podtitul hlásá i neuctivého o státních organizacích, které mají na starost provoz stezky. A jako bonus se budete často opravdu bavit a smát nahlas.

minirock
03.02.2016

Říkal jsem si, co může být zábavného na knize o dálkovém pochodu. Překvapivě ale je tam toho hodně. Mnohokrát jsem se v autobuse při čtení rozchechtal, až se po mě spolucestující podívali. Určitě bych si chtěl taky kousek Appalačské stezky projít, musí to být zážitek. Zaujala mě historie stezky a informace o městečkách na ní, to bylo velmi zajímavé.

DriftBooks
18.09.2015

Tohle jsem musel udělat... Po Divočině (viz Divočina - Cheryl Strayedová) si dát podruhé Appalačskou stezku. Cheryl se o ní zmiňuje a já si vzpomněl právě na cestopopisky Billa Brysona, které mám velmi rád. Ale pozor – je to diametrálně jiný příběh. Jeho podtitul je „poněkud neuctivá kniha o toulkách americkou divočinou“ a to sedí…

Dva postarší dobrodruzi putují spíše od hospůdky k hospůdce, neřeší peníze, a když už to nejde, tak s tím prostě seknou. Pak je tu pár krátkých vhledů na zajímavé části trasy. Je to spíše takový netradiční turistický průvodce, než kniha plná emocí jako je Divočina. Jenže... jenže Bill Bryson má prostě proříznutou hubu, břitký ironický humor a vkusný nadhled. Takže se královsky pobavíte.

Shodou okolností měl letos v lednu premiéru film „A Walk in the Woods“ na motivy této knihy. V hlavních rolích Robert Redford a Nick Nolte. Ohlasy kritiků jsou spíše průměrné, film v září zamíří do americké distribuce. Ale radím vám – dejte raději knihu.