Zvláštní smutek citronového koláče

Představte si, že je vám devět a těšíte se na narozeninový citronový piškot s čokoládou, ale místo citronů z něj najednou cítíte zoufalou samotu své maminky. Že je vám dvanáct a z chuti maminčiny večeře poznáte, že je tatínkovi nevěrná. Že je vám dvacet a z vlastnoručně připravené večeře cítíte továrnu... Pro mladičkou Rose se její neobyčejné nadání ochutnávat emoce těch, kteří jídlo připravili, stane utrpením, s nímž se musí naučit žít. Stejně jako s poznáním, že nikdo v její rodině není takový, jak se navenek jeví. Americká autorka napsala půvabný rodinný román o podivuhodné dívce a její zvláštní rodině, prodchnutý dojemně melancholickou atmosférou....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/166935/zvlastni-smutek-citronoveho-kolace-ZRN-166935.jpg 3.5308

The Particular Sadness of Lemon Cake (2010)

Vydáno:, Argo

Kniha Zvláštní smutek citronového koláče

Kachle
23.12.2018

Zpočátku se mi líbila - četlo se lehce, ale postupně mě kniha přestávala bavit...ke konci jsem se již do čtení nutila. Zajímavý nápad, ale postupně už toho mystična na mě bylo moc.

Ainyska
15.11.2018

Četlo se to dobře, ale příběh nic moc. Nápad dobrý, ale bohužel v tomhle podání se ztrácí. Hlavní hrdinka mohla se svou schopností lépe pracovat. Byl to pouze popis její rodiny se zápletkou přitaženou pořádně za pačesy (co se vyklubalo s jejího bratra). Na knihu jsem se těšila, dokonce jsem zaplatila za rezervaci v knihovně, ale nestálo to za to. Zklamala mě. Uvidíme jestli si něco od této autorky ještě přečtu, ale v blízké době jí určitě vynechám. Úplná blbost to nebyla, ale pro mě je to těžký průměr.

katerina0117
25.10.2018

Magický realismus beze stopy melancholie, ale živoucí a zábavný, s lehkým nádechem rodinné psychologické sondy. Chutná jednohubka na víkend!

sola_lupa
21.10.2018

Tento příběh je pro mě fascinující svou myšlenkou, úplně novým nápadem. Pro mnoho lidí asi nebude mít ten spád, který čekali, ovšem mně se to líbilo.
Celé je to o jedné velmi zvláštní rodině. Neptejte se, co je na ní zvláštní, spíše se ptejte, co není. Některé postavy mi ze začátku pěkně lezly na nervy, ale když jim člověk porozumí, jsou mu sympatickými společníky až do konce.
Hlavně nečtěte knihu s prázdným žaludkem, protože se hned ozve. A ještě jedna věc: po tomhle si člověk vážně vychutná každé sousto jídla víc než obvykle.

lucie.8
05.10.2018

Jsem poměrně zklamaná. Nápad byl dobrý, ale dál už se s ním nic nedělo. Nutila jsem se knihu vůbec dočíst. Část o bratrovi mi přišla úplně na hlavu a vytáčela mě forma, ve které je celá kniha psaná (žádné uvozovky, skákání od jednoho k druhému a dětský způsob vyprávění i v částech, kde je hlavní hrdince 20). Naopak se mi líbilo, jak z knihy "sálala" pochmurná až depresivní atmosféra, skrytá mezi řádky.

zdazilek
19.09.2018

Nebavila mě tak jak jsem čekala. Často děj jen plynul a nic se v knize nedělo. Takže za mě nic moc. kniha měla potenciál, který si myslím, že nebyl úplně využitý. škoda.

toulava
17.09.2018

Určitě velmi překvapivě napsaná kniha. Autorka psala s lehkostí a poetikou o strastech mladé a pozdějí čím dál starší dívky. Mnoho věcí z příběhu ovšem nebylo dořečeno. Přislo mi to, že příběh plynul jako řeka a někdy čtenář plující po řece nestihl zahlédnout vše. Nejspíš si ji budu muset přečíst za nějaký čas znovu.

MakiMel
12.09.2018

Naprosto fascinující a neotřelý příběh, u nějž čtenář nedovede vůbec předpokládat, jak se bude dějově vyvíjet. Schopnost malé Rose zachytit nejjemnější nuance svého okolí nejen chutí, ale také popisem, je dokonalá. Postupně se ukazuje, že věci nejsou takové, jaké se mohou jevit a přibližně od půlky jsem už knihu nedokázala odložit. Kdybych ji měla přirovnat k filmu, tak bych si asi vybrala film Donnie Darko. Na některé věci se prostě nemůžete ptát, musíte je brát tak, jak jsou. Za krásný čtenářský zážitek nabuzený loňskou Knižní šifrou, kdy jsem na tento zajímavý název knihy narazila, dávám plný počet. :)

americká literatura rodina tajemství rodinné vztahy mezilidské vztahy dětský hrdina

Aimee Bender

Aimee Bender
americká, 1969

Kniha Zvláštní smutek citronového koláče je: