Zvláštní smutek citronového koláče

Zvláštní smutek citronového koláče https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166935/bmid_zvlastni-smutek-citronoveho-kolace-ZRN-166935.jpg 3 401 117

Představte si, že je vám devět a těšíte se na narozeninový citronový piškot s čokoládou, ale místo citronů z něj najednou cítíte zoufalou samotu své maminky. Že je vám dvanáct a z chuti maminčiny večeře poznáte, že je tatínkovi nevěrná. Že je vám dvacet a z vlastnoručně připravené večeře cítíte továrnu... Pro mladičkou Rose se její neobyčejné nadání ochutnávat emoce těch, kteří jídlo připravili, stane utrpením, s nímž se musí naučit žít. Stejně jako s poznáním, že nikdo v její rodině není takový, jak se navenek jeví. Americká autorka napsala půvabný rodinný román o podivuhodné dívce a její zvláštní rodině, prodchnutý dojemně melancholickou atmosférou.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Argo

The Particular Sadness of Lemon Cake , 2010

taikatalvi
taikatalvi
05.01.2024 2 z 5

Zaujímavá téma, ale podľa mňa sa z toho dalo vyťažiť oveľa viacej. Bolo to nudné, veľmi sa to vlieklo. Knihu som dočítala, ale tak nasilu.

Kerriova
Kerriova
11.05.2023 5 z 5

Tahle knížka se mi četla neuvěřitelně příjemně. Bylo to něžné, opravdu doslova plné emocí, smutně krásné. Čtenáři se před očima vykresloval příběh jedné rodiny, kde si každý hraje na vlastním písečku, žijí spolu, ale vlastně sami. Příběh zavání sci-fi s ohledem na popisované schopnosti, ale je moc hezký. Malinko škoda toho nedotaženého konce. Tam se mohla autorka trochu víc rozepsat a dokončit vyprávění nějakým pěkným smysluplným koncem, bohužel to zničehonic usekla. Ani to mi ale nezkazilo jedinečný zážitek. Dokázala něco, co se mi u knížky snad ještě nestalo měla jsem neobyčejný pocit vyrovnanosti, úplného klidu a stability. Zvláštně mě naladila. Přečteno za 24 hodin, to mluví samo za sebe.

8182
8182
06.05.2023 5 z 5

Roman mě zaujal svou horkosladkou chuti, melancholické stylem a originálním nápadem. Příběh mi místy pokud šlo o jednoho z hrdinů Josefa evokovat Proměnu od Kafky. Četla jsem ji jedním dechem. Ale není to klasické odpočinkové čtení, spíš hluboké zamyšlení na mezilidských vztahy a hledáním vlastního místa na světě

werick
werick
09.04.2023 3 z 5

Knihu jsem dočetla, ale musím říct, že nijak zvlášť mě neoslovila. Momentů, které by mě nějak upoutaly nebo oslovily bylo po skromnu. Jediné co mě více zaujalo, byly Josephovi schopnosti, tam bych uvítala rozsáhlejší pasáže, více informací. A ten konec??

Patane
Patane
24.01.2023 3 z 5

Kniha se mi na rozdíl od mnohých jiných četla dobře. Líbilo se mi pomalejší tempo. Poslední třetinu knihy a hlavně závěr jsem nepochopila. Každopádně námět velmi zajímavý.

Kate3003
Kate3003
24.11.2022 2 z 5

Knihu jsem opět četla ve štafetě a musím říct že tak zvláštní knihu jsem asi ještě nečetla. Nápad byl velmi zajímavý, ale zvláštně zpracovaný. Ze začátku jsem se do knihy nemohla začíst, asi po třetině už to bylo celkem fajn, ale konec byl znovu takový krkolomný a celkové ukončení příběhu se mi moc nelíbilo. Děj knihy se tak nějak táhne a nenajde se zde moc momentů, které by opravdu zaujaly. Což je u takového námětu škoda. Kniha neurazí, ale ani nenadchne.

Kopretina
Kopretina
07.01.2022 4 z 5

Knihu jsem četla se zaujetím, nové téma, zajímavý rozjezd. Čtivá byla do konce, ale byla pak depresivní, plna zoufalství, strachu, beznaděje. 4*.

MíšaS.
MíšaS.
12.10.2021 3 z 5

Příběh je to zvláštní, ale i tak se to četlo moc hezky a krásně jsem si u knihy odpočinula. Rose jsem si oblíbila. Škoda jen, že příběh nebyl trochu víc rozepsaný, promyšlený, chyběla tomu tak finální tečka.

saez
saez
22.02.2021 3 z 5

Bylo to...zvláštní. Ten nápad, příběh, myšlenka. Nutilo to číst, podněcovalo touhu vědět víc. Škoda, že námět autorka nevytěžila víc, rozhodně by si to zasloužil.

kercah
kercah
01.10.2020 3 z 5

Kniha je velice snadno čtivá, oddechová. Jen ten konec ????.

annie16
annie16
24.05.2020 2 z 5

Kniha se mi líbila, taková oddechovka.

jejda.majda
jejda.majda
16.04.2020 4 z 5

Když se oprostíte od toho, co všechno může být zvláštní a prostě se necháte vytáhnout do tohoto tak zvláštního světa Aimee Benderové, bude se vám číst jedna báseň. Nad touhle knížkou jsem přemýšlela ještě docela dlouho po tom, co jsem ji dočetla.

terinkha
terinkha
15.04.2020 3 z 5

Vyprávění Rose bylo tak krásný, tak moc! Hltala jsem jednu stránku za druhou, protože mi to přišlo fakt zajímavý a čtivý, chvílema jsem se musela smát a chvílema se mi chtělo při popisu chutí jídla až brečet, jak moc jsem si to dokázala představit.
Jen ten bratrův příběh mě tam trochu rušil a přišel mi navíc.
Dávám tři hvězdy, 70 %, mně se to líbilo.

Mianiola
Mianiola
27.02.2020 2 z 5

Knihu jsem začala číst na doporučení. Poměrně dost mne zaujal námět, ale musím přiznat, že kniha pro mě byla spíše zklamáním. Ač si stojím za tím, že téma je zajímavé, myslím si, že se dalo uchopit mnohem lépe. Většinu času se děj spíše vleče a pojednává pořád dokola o tom samém; žádné "wow" momenty, nic; nenadchne, neurazí. Nakonec jsem ji ani celou nedočetla a nic mě netáhne k tomu, aby se tak bývalo stalo...

Lucaaa
Lucaaa
27.02.2020 4 z 5

Po přečtení recenzí se mi do knihy moc nechtělo zaujal mě název ale musím říct, že mě se celkem líbila

Irsaf
Irsaf
15.02.2020 3 z 5

Knihu jsem četla do Čtenářské výzvy...
Byla taková nijaká - neurazí - nenadchne...

Hanjimka
Hanjimka
05.02.2020 3 z 5

Neurazí, ale ani nenadchne.

Solette
Solette
15.01.2020 2 z 5

Na túto knihu som sa dlho tešila, no možno mierné sklamanie. Dočítala som ju zo zvedavosti. Nie je zlá, ale ani nič extra.

Sablu
Sablu
12.01.2020 3 z 5

Trvalo mi než jsem si zvykla na zpracování, kde není vyznačená přímá řeč. Kniha mě bavila, přečetla jsem ji během dvou večerů před spaním. Škoda, že u knihy nebyl další vývoj postavy otce, co by bylo, kdyby se přestal bát jít do určité instituce. Ale i tak se mi nápad na knihu líbil.

Eduarda
Eduarda
09.01.2020 1 z 5

Rozečteno, odloženo. Vráceno k četbě, odloženo...a pak dočteno s mohutným přeskakováním (nesnáším nedat příběhům šanci). Nápad mi přijde bezva, ale provedení neskutečná, opravdová, nefalšovaná nuda. Ale třeba je to tím, že jsem se nikdy opravdu nezačetla.

americká literatura rodina tajemství rodinné vztahy mezilidské vztahy dětský hrdina rodinná tajemství

Aimee Bender
americká, 1969
2013  68%Zvláštní smutek citronového koláče
2017  77%Tvrdohlavá stvoření

Kniha Zvláštní smutek citronového koláče je v