Exodus

Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého hrdiny Mossadu. Kniha zároveň zachycuje nejen život v evropských židovských ghettech, pogromy v Rusku, zrod sionismu a kibuců, vznik státu Izrael, ale také třeba principy tzv. ropné politiky či dobu britského mandátu v Palestině. Jeden z Urisových nesčetných fanoušků kdysi poznamenal, že se prostřednictvím jeho děl seznámil s úžasnou spoustou faktů. Snad nejvíce to právě platí o Exodu, při jehož přípravě autor pročetl několik set knih, hovořil s více než 1200 očitými svědky a procestoval desítky tisíc kilometrů. Kniha se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do více než 50 jazyků a v USA je považována za největší bestseller po Jihu proti Severu od Margaret Mitchellové. Podle románu byl natočen v roce 1960 film a v roce 1971 se stal předlohou pro muzikál. Uris se sám k tématům použitým v Exodu několikrát vracel....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/1578/exodus-iY1-1578.jpg 4.7295
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Exodus (1958)

Kniha Exodus

Alfondra

Čteno jedním dechem. Kniha mě donutila si doplnit některé nedostatky ve vzdělávání, zejména poválečných dějin.

zdenaR

Knihu jsem četla několikrát a vždy mě znovu dostala - je to moje srdeční záležitost (skvělá je i audio).
Obdivuji odhodlání, odvahu i vnitřní sílu národa, který přes tisícileté pronásledování a útrapy dokázal přežít a navzdory všem z pouště i bažin vyrvat úrodnou půdu i vlastní stát.
Kniha by se měla stát povinnou četbu ve školách, aby lidé nezapomínali.

Bolomsson

Od této knihy jsem čekal přeci jen trochu více. Spousta užitečných informací o vzniku židovského státu, o kterých jsem neměl ani ponětí a opět jsem se utvrdil v tom, že Židé to ve své dlouhé historii neměli nikdy jednoduché. Fakta v knize byly výborné a velice užitečné, opravdu se čtenář hodně dozví a udělá si slušný obrázek o tom, jak vlastně vznikl stát Izrael, ale ten milostný příběh a vyobrazení Židů v knize v tom nejlepším světle, to už mi tolik nevonělo.

Taloš

Seznámení se spoustou faktů, týkající se odhodlání židů v boji za svobodu a za vznik svého státu. Konstrukce obsahu pomocí několika příběhů a postav, který dokumentuje poměrně široké období s důrazem na emocionální vykreslení dějin židovství. Děj popisuje mj. urputnou schopnost židů se bránit – přesile a nerovným podmínkám. Tato jejich dovednost trvá vlastně dodnes. Je obdivuhodné, jak tento národ zvládl v minulosti všechna příkoří a z několika předem prohraných bitev vyšel vítězně. Okolnosti vzniku státu Izrael jsou vyobrazeny realisticky a zajímavé jsou i zmínky o vlivu Masaryka a podpoře Československa. Kniha dále v několika liniích vypráví o útrapách židů ať už před 2. světovou válkou, během nebo po ní. Většinou smutné osudy několika postav popisující osidlování Palestiny, zneužití moci v době britského mandátu, život v koncentračních táborech, pogromy, arabsko-židovský konflikt, ilegální přistěhovalectví atd. Historická fikce, která je pro mne knihou roku – nespočet faktů přibližující zakládání kibuců, hlasování OSN o vzniku Izraele, účelové postoje velmocí k židovské problematice, obnovu hebrejštiny, fungování Hagany a tradiční zvyky judaismu. Napětí, akce, romantika a emoce s přidanou edukační hodnotou.

petra1394

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla.
Tipy na podobné knihy:

J. A. Michener - Pramen
Ch. Potok - Vyvolení, Putování - Dějiny Židů
C. Falconer - Zběsilost

MonikaK

Naprosto dechberoucí kniha! Zhltla jsem ji za týden. Kniha popisující boj židů o zrod Izraele, sílu nejen mužů, ale i žen a dětí, kteří museli být silní, protože nepřátelům je jedno, na koho útočí. Popisuje život lidí v kibucu, ale také vzpomínky jednotlivých účastníků na koncentrační tábory, pogromy v ruských ghettech a útoky arabů na židovské osady. Na této knize mě dostává, jak autor vzájemně proplétá minulost a přítomnost a propojuje ji v nekolika zajívých příbězích, na kterých ukazuje sílu a odhodlání židů v boji o svobodu a vlastní stát. Nejvíce mi ale vyráží dech zjištění, jak velmi těžké to měli židé i po druhé světové válce. Vůbec mi dříve nedocházelo, že se svět lusknutím prstu nezměnil a že stále přetrvával antisemitismus, jak si státy nepřály příliv židů z koncentračních táborů a jak důležité bylo pro Británii zabránit vlivu židů na blízkém východě, tedy jak obtížný byl boj židů o vlastní stát. Rozhodne toto téma neopouštím.

AlenaF

Nádherná kniha plná historických zajímavostí o vzniku státu Izrael. Doporučuji.

LieselM
28.12.2018

Naprosto neskutečně napsaný a do detailu propracovaný román. Doporučuji všem zájemcům o historii nebo lidem, kteří chtějí porozumět okolnostem, za jakých Izrael vznikl. Nenchte se odradit délkou, stojí to za to! :-)