Exodus

Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého hrdiny Mossadu. Kniha zároveň zachycuje nejen život v evropských židovských ghettech, pogromy v Rusku, zrod sionismu a kibuců, vznik státu Izrael, ale také třeba principy tzv. ropné politiky či dobu britského mandátu v Palestině. Jeden z Urisových nesčetných fanoušků kdysi poznamenal, že se prostřednictvím jeho děl seznámil s úžasnou spoustou faktů. Snad nejvíce to právě platí o Exodu, při jehož přípravě autor pročetl několik set knih, hovořil s více než 1200 očitými svědky a procestoval desítky tisíc kilometrů. Kniha se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do více než 50 jazyků a v USA je považována za největší bestseller po Jihu proti Severu od Margaret Mitchellové. Podle románu byl natočen v roce 1960 film a v roce 1971 se stal předlohou pro muzikál. Uris se sám k tématům použitým v Exodu několikrát vracel....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/1578/exodus-1578.jpg 4.7266
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Babo
předevčírem

Kniha mi přinesla spoustu nových informací . O utrpení v koncentračních táborech v Německu toho každý asi ví dost . Autor se ale nesoustředil jen na toto období a místo ,ale zachytil těžký život Židů např. i v Rusku nebo Polsku .
Jednotlivé příběhy se spojily po konci 2.světové války , při pokusu odjet do země zaslíbené , tedy Palestíny.
Tato kniha mi ukázala , po kolikáté už , že za vším je politika a zájmy velmocí .
Můj obdiv patří všem,kteří obětovali svůj život budování Izraele .Lidem,kteří dokázali přeměnit bažiny v rozkvetlé zahrady .
Co ale stále nechápu , kde se bere ta nenávist vůči Židům už několik tisíc let . Proč zrovna oni ?

Finn69

Obsáhlá kronika vzniku státu Izrael, ve které najdete spoustu velmi zajímavých historických faktů, o kterých se jinak příliš nemluví. Zejména mě zajímalo období britského mandátu a jeho konce, to bylo opravdu velmi dobré a spoustu věcí jsem se dozvěděl. A je třeba říct, že celý ten příběh vzniku prosperujícího státu v podstatě z ničeho a proti vůli všech je fascinující a je vlastně zázrak, že se to vůbec podařilo.
Na druhé straně pro člověka, který má k Palestině v podstatě neutrální vztah a nemá hotový názor na to, kdo má v dlouhém sporu mezi Židy a Araby vlastně právo na své straně, může být na závadu ten romanticko-sionistický pohled, kterým je celá kniha doslova prosáknutá. Mě to místy opravdu vadilo. Nějak nedokážu uvěřit tomu, že všichni Židé jsou vysocí, silní a stateční a všichni Arabové neschopní, hloupí a bezzásadoví. Že jsou židovské ženy krásné, inteligentní a rusovlasé bojovnice, zatímco všechny Arabky jsou ošklivé a smrdí.
To je asi hlavní důvod proč nedávám pět hvězd, troška objektivity by na škodu nebyla...

čef

Fascinující kniha o druhém židovském exodu do země zaslíbené tentokráte nikoliv jen z Egypta, ale z celého světa. Romantický příběh v ní obsažený slouží především k přiblížení atmosféry doby. Mnohem důležitější a zajímavější jsou historické vsuvky z dějin Židovstva a vzniku státu Izrael. Přiznávám, že knihy ani filmy o Židech nemám příliš rád, asi pro jejich jednostrannost a pasivní utrpení v nich většinou obsažené. Toto je však úplně něco jiného. Autor sice fandí Izraelcům, ale má tolik nových a silných argumentů a příběhů z jejich oprávněného a hrdinného boje, že se nedá nic jiného než jim fandit s ním. Víte např. o postoji dánského krále k odporné snaze Němců v obsazeném Dánsku v době 2. světové války, o úsilí Jana Masaryka po ní nebo o podivné úloze Britů v Palestině? Čtěte a dozvíte se mnohem více.

Mekina*

Téma výborné, ale na mě příliš zdlouhavě napsáno.

Jaruš7

Exodus jsem četla před lety, líbila se mi.
Svícen - Menora (sedm ramen -sedm dnů stvoření světa, hořící keř), symbol z obálky, který byl chráněný a utajený před jinověrci má svou sílu víry starší než kříž ; jejich zrod má společnou zem, a jejich historie - vytvářely kulturní styl.

Klára90

Kniha, která rozhodně není jen knihou pro pobavení. Místy se čte velmi těžko, vyžaduje velké soustředění. Příběhy Ariho, Karen, Dova, Kitty a dalších byly pro mne vždy milým osvěžením v ději. Hodně jednostranně zaměřená kniha, to je třeba mít na paměti, nicméně pro mě byly opět nějaké skutečnosti nové, takže jsem ráda, že mě kniha o tyto fakta obohatila.

kristleko

Zajímavý dokument doby – jak obsahově, tak kontextově. Na jedné straně poutavé líčení roztodivných a silných osudů Karen, Dova, bratří Rabinských a dalších Židů, kteří uprchli před strastmi a pronásledováním do Palestiny. Na straně druhé pak nepokrytá sionistická propaganda, která vyzdvihuje Židy jako všemocné hrdiny a z Britů dělá naduté zloduchy a z Arabů lenivé primitivy. Nutno podotknout, že „politická“ linka je výrazně slabší než ta „lidská“ a zvláště čtvrtý díl knihy se stává takřka jen popisem izraelské války o nezávislost (1948). Je ale pozoruhodné číst o tom, kolik toho byli Židé ochotni obětovat a čeho byli schopni dosáhnout – na polích, v politice i v boji. A to přesto, jak slabý byl zprvu židovský stát (zvláště oproti pozdějším arabským pokusům o vymazání Izraele z povrchu zemského v letech 1967 a 1973). Kniha vypráví o úplně jiných Židech, než jaké známe od I. B. Singera nebo Chaima Potoka – je příznačné, že ve vesnici židovské mládeže Gan Dafna „nebyla ani synagoga“, sionistům totiž už nešlo tolik o náboženství, nýbrž o politický národ.

mum

Pro mně dost silná kniha.Většinou mám ráda pohodovky.U týhle knížky jsem musela přemýšlet .Rozhodně změnila můj pohled na tyto události.

Kadibut

Kniha, která má určitě více dokumentární hodnotu než literární. Každopádně je obrovsky čtivá, alespoň mně příběh židů chytil a "hltal" jsem každou stránku kolikrát dlouho do noci, ikdyž jsem věděl, že ráno brzy vstávám.

Siwan
20.11.2017

Je to prostě dobře napsané, má to spád a náboj.

Chesterton
09.11.2017

Četla jsem před léty a byla jsem nadšená. Jednoznačně patří mezi klenoty mé knihovny:)

Rihatama
05.10.2017

Dílo je napsáno velice poutavě a člověka se musí tyto strašlivé příběhy židovského národa i jednotlivců znovu a zase dotknout, jakkoli je zná z mnoha zdrojů. A i když milostným linkám v takových příbězích obvykle moc nefandním, nelze přece jednoduše říci, že život židů je pouze o boji, jenom se kolem něj téměř všechno točí. Kniha je pozoruhodná a sdělná ve svém dějepisném zpracování a současně románově vykresluje hrdost, vytrvalost a nezměrné vlastenectví židů předznamenané staletími utrpení jejich národa. Exodus mi věnoval jeden izraelský velvyslanec. Autora Leona Urise si tento vzdělaný izraelský diplomat v důchodověm věku velmi váží a kniha dle něj předkládá věrný obraz života židů a izraelitů.

Monolit0713
28.08.2017

Silný příběh. Poučné, zajímavé, čtivé.

slimáčik
22.08.2017

Už je to poriadne dávno, čo som ju čítala po prvýkrát. Táto tématika je veľmi blízka môjmu srdcu, lebo asi zo 70-člennej rodiny môjho svokra na Slovensku zostali 4, do Izraela sa odsťahovali 2 a ostatní...
Návykovo čtivý štýl a vovádzanie do historických súvislostí alebo záludností politiky s prelínajúcim sa príbehom, príbehmi = nezabudnuteľné dielo!

Dagnov157
26.06.2017

Židovská tematika mě hodně zajímá a tady jsem se dověděla řadu věcí i z židovské historie. Zvlášť se mi líbil příběh o holandských židech.

Kerberos
25.06.2017

Velmi poučně napsaný historický román s židovskou tematikou.Jeden z nejlepších co se tématu týče.

Killingjoke
14.06.2017

Exodus nezakrytě vykresluje nelehké a krvavé události, předcházející založení státu Izrael. Kniha mne podobně jako další Urisova kniha - Milá č. 18 upoutala svým velmi čtivým jazykem a množstvím historických faktů, do nichž je zasazen příběh smyšlených postav, které však mají své skutečné historické předobrazy. Velmi dobře jsem pochopil, proč podtitul knihy zní: "Román, který pohnul světem" a pochopí to každý její čtenář. Románovými prostředky se dozvíme odkud se bere nesnášenlivost na Blízkém východě a odkud se vzal konflikt mezi Izraelci a okolními islámskými státy, který jak všichni dobře víme přetrvává doposud. Kniha patří k tomu nejlepšímu, co jsem kdy četl a doporučuji ji všem těm, kteří mají rádi historické romány, ve kterých je velmi úzká propojenost mezi láskou a utrpením, či vlastenectvím a mocenskými zájmy. Opravdu úchvatná a nadčasová kniha, která stoji za přečtení...

JPBelmondo
05.06.2017

Velmi obsáhlé zpracování nejen novodobého vzniku státu Izraele, ale i celkových dějin židovství tak, aby židovství jako takové dokázal pochopit obyčejný "menč" nebo "šiksa". Sledujeme příběhy jednotlivých hrdinů, roztroušených po celém světě. Kniha rozhodně není oddechové čtení, musíte na to mít kolikrát i sílu (např. pasáže týkající se koncentračních táborů, nejen kolem živých, ale hlavně mrtvých, se velmi těžko rozdýchávají ...)

Atanone
14.05.2017

Můj osobní názor- svět v průběhu dějin nějak nemůže Židům odpustit,že oni stojí na své straně.
Kniha mě uchvátila. Odpověděla mi na mnoho otázek a mnoho dalších otevřela

Terry11
26.02.2017

"...zahraniční politika té či oné země se neřídí právem či bezprávím. Právo a bezpráví? Jediná říše založená na spravedlnosti je říše boží. Vláda tohoto světa spočívá na naftě. A Arabové mají naftu."

Přečetla jsem si Exodus podruhé především kvůli tomu, že jsem objevila reportážní knihu Půl penny, která vznikla na základě žaloby proti Exodu. Tu vznesl proti spisovateli a vydavatelům dr. Dering, jmenovaný v knize jako jeden z lékařů, kteří chirurgicky experimentovali s vězni.
Samotná kniha pro mne byla velice zajímavá především jako historické téma. Líbilo se mi, že do hlavní časové roviny - vznik státu Izrael (cca 1946-49 ) - byly zahrnuty i osudy jednotlivých hrdinů, takže můžeme sledovat, co se za války dělo s židy v Dánsku, Rusku, Jemenu a především ve varšavském ghettu. Kromě toho se postupně dovídáme i nejstarší dějiny židovstva. Naprosto mě šokovala informace, jak byli po válce vězni z různých koncentračních táborů i nadále internováni v dalších sběrných táborech, tentokrát na Krétě.
Ano, určitě je tato kniha tendenční, však také autor je židovského původu, přesto mi je sympatická a klidně by se autor nemusel snažit ji milostnými motivy beletrizovat, pro mne to byl zcela zbytečný prvek.

Baiba
25.02.2017

Nevyvážené. Autor umí skvěle pracovat s fakty a předložit skutečně složitou politickou situaci čtivě a přehledně. Skutečně strhující je kniha i v kapitolách věnovaných osudům některých hrdinů. Na druhou stranu Uris selhává ve vykreslení hlavních protagonistů a milostná linie se sem absolutně nehodí, zpomaluje děj a není věrohodná. Jednoduše řečeno, pasáže o vzniku Izraele jsou skvělé, ale Kitty a Karen mi neuvěřitelně lezly na nervy.

TipsyChipsy
03.02.2017

Úžasná, čtivá, napínavá, plná historických informací a lidských příběhů.

denib
17.01.2017

Tak tuhle knihu si musím přečíst ještě jednou! I když se bojím těch pasáží, kde se popisují koncentrační tábory. Drsné.

marek0334
17.01.2017

Kniha pro mě byla velkým zklamáním, první půlka byla ještě celkem akční, něco se člověk dověděl o tomto národu, jeho historii, ale druhou půlku jsem ani nedočetl... Navíc přehnané zkreslení židů, kteří jsou v knize polobozi (nic proti nim nemám, ale tohle už bylo opravdu moc).

Alushka07
08.10.2016

zajímavá knížka, hlavně jsem uvítala možnost si přečíst historii země, kterou jsem několikrát navštívila..znovu procházet místa a vidět souvislosti

berau
23.08.2016

Osudy Izraele nejlépe vystihují slova jedné z ústředních postav románu, generála Bruce Sutherlanda:
"Všechno, co jsem se v životě jako voják naučil, mi říká, že to Židé proti takové přesile nemohou vyhrát.
Ale když se člověk podívá, co tady v té zemi vykonali, musí uvěřit v zázrak. Jinak není realista. Je v nich totiž něco, s čím sice vojenský expert počítat nemůže, ale Arabům to dá pořádně zabrat. Židé jsou totiž ochotni obětovat posledního muže, poslední ženu a poslední dítě, aby ubránili to, co tady postavili. A co jsou ochotni obětovat Arabové?"

Mé srdce hoří pro Izrael.

jukanek
31.05.2016

Naprosto uzasna knizka.

BLeeCraleek
21.05.2016

Výjimečná kniha. Pomocí vyprávění o osudech různých lidí z všemožných koutů Evropy (a USA) nám autor skládá obrázek o tom, co všechno byli a doteď jsou Židé ochotní podstoupit pro to, aby měli svou zemi zpět, aby měli vlastní půdu, aby měli místo, kde budou doma.

Kniha je napsaná moc dobře, nenudila jsem se u ní, bavily mě historické souvislosti, bavil mě popis života v začínajícím Izraeli, bavila mě ta atmosféra. :-)

Vždycky když čtu něco podobného, musím pak přemýšlet o tom, kolik toho už tenhle národ vytrpěl a kolik ještě bude muset, protože od založení Izraele ve 48 tam ještě není klid.

K.M
06.03.2016

Jedinečná kniha; četla jsem dvakrát; podruhé v nemocnici po těžké operaci- pomohla mi se odpoutat od bolesti a všeho zdesinfikovaného, nemocničního. Myslím, že bude jednou i potřetí.Že se zase vrátím.

Reprok
28.02.2016

Silna kniha, ktera vyda za nekolik ucebnic dejepisu dohromady. Tomu, kdo se zajima o deni na Blizkem vychode muze pomoci vice porozumet soucasne situaci.