Exodus

Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého hrdiny Mossadu. Kniha zároveň zachycuje nejen život v evropských židovských ghettech, pogromy v Rusku, zrod sionismu a kibuců, vznik státu Izrael, ale také třeba principy tzv. ropné politiky či dobu britského mandátu v Palestině. Jeden z Urisových nesčetných fanoušků kdysi poznamenal, že se prostřednictvím jeho děl seznámil s úžasnou spoustou faktů. Snad nejvíce to právě platí o Exodu, při jehož přípravě autor pročetl několik set knih, hovořil s více než 1200 očitými svědky a procestoval desítky tisíc kilometrů. Kniha se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do více než 50 jazyků a v USA je považována za největší bestseller po Jihu proti Severu od Margaret Mitchellové. Podle románu byl natočen v roce 1960 film a v roce 1971 se stal předlohou pro muzikál. Uris se sám k tématům použitým v Exodu několikrát vracel....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1578/big_exodus-iY1-1578.jpg 4.6420
Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , BB art

Exodus, 1958

Kniha Exodus

alsae

Velmi zajímavá kniha popisující osudy Židů v průběhu 19. a 20. století. Určitě jsem se dozvěděla plno nových věcí. Jen příběh Kitty a Ariho mě moc nezaujal, a i většina ostatních postav měla málo prostoru.

Malarkey

Neuvěřitelně náročné a obsáhlé dílo.

Pokud jste někdy chtěli vědět něco o židovském národě a báli jste se zeptat, tak tady je odpověď na všechno. Autor Leon Uris v tomto díle sesumíroval veškerá úskalí, která židovský národ zažil, aby se dočkal suverénního státu. Nám se jistě vybaví z ještě ne úplně dávné doby holokaust, ale těch bodů je o poznání víc. Osobně jsem kolikrát nestačil ani zírat, co všechno za údaje kniha nabízí, a co všechno si židovský národ prožil. Autor poměrně pracně střídá příběh pár lidí a do nich zasahuje obecným, ale důkladným a přesným vyprávěním o dané době. Respektive o době, která předcházela vzniku státu Izrael.

Za sebe můžu říct, že mě nejvíce zaujalo, jak velký vliv měla československá diplomacie v čele s Janem Masarykem, na vzniku Izraelského státu. Obecně ta diplomatická část knihy je hodně zajímavá a zajímavostí může být třeba i zájem Velké Británie, respektive nezájem, na vzniku Izraele. Pro všechny Čechy, kteří stále žijí Mnichovskou dohodou, hodně zajímavé informace. Také je tu pár momentů, které jsou podle mě z ranku geniálních. Třeba dvou strana, kde autor přesně a stroze vypsal veškeré německé zrůdy druhé světové války, co pracovali na vyhubení jednoho národa. Dvou strana hrůzy a samostatných příběhů, které vhání slizy do očí.

Exodus nicméně nedokáže vyprávět příběhy každého zvlášť, byť by si to jistě zasloužili. On vypráví příběh národa jako takového a to dělá s úctou, respektem a s takovou precizností, že na to nebudete chtít zapomenout.

Alizon
02.12.2021

Tak tohle bylo tedy opravdu monumentalni dilo! Priznam se, ze v moderni historii mam znacne mezery (ve skole jsme vzdycky skoncili druhou svetovou valkou), ktere dohanim az ted. A nac se trapit suchoparnymi ucebnicemi, kdyz si clovek muze precist Exodus. Milostny pribeh Kitty a Ariho mi zase az tak zajimavy neprisel a byly zde byly veci, ktere mi na knize trochu vadily: smrt vyznamnych postav odbyta na nekolika radcich, nepochopitelne chovani nekterych postav (jak mohla Karen napr. takto "zahodit" sve adoptivni rodice) - ale v jejich botech jsem nechodila, tak tezko soudit.
Ale celkove jsem byla nadsena. Kronika vzniku statu Izrael, datujici se od konce 19 stoleti, az do let povalecnych, prolozena osobnimi pribehy Zidu v Rusku, v Polsku a dalsich zemich. Britove tedy tuto knihu mit radi nebudou, protoze jako nejvetsi zaporaci vychazeji prave oni. Roman je sice fikci, ovsem zalozenou na skutecnych historickych udalostech - a mnoha udalostem popsanych v knize se tezko veri (kombinace soustavneho hazeni klacku pod nohy a politiky mrveho brouka).
Neuveritelne cim si "budovatele" Izraele dokazali projit. V zemi zurila valka, cekala je nelehka prace a oni se tam presto zoufale snazili dostat.
Ps. Pro pohled z druhe strany se ted chystam precist si "Jitra v Dzeninu".

verculka
30.11.2021

Kniha je psána hodně čtivě i když obsahuje množství historických údajů. Vůbec jsem nevěděla, že židovské pogromy sahají až tak daleko do historie. Člověk si vybaví druhou světovou válku, ale co bylo předtím nebo po .... Za mě rozhodně velice silná kniha o nezdolné odvaze bránit své. Jako pacifista jsem často knihu musela odkládat bokem, nechápala jsem ty mocenské boje. Dojmy z knihy ve mě budou přetrvávat ještě hodně dlouho. Moc se mi líbila.

Jiparis
08.11.2021

Pro mě pootevření dveří do tajemství židovské vytrvalosti, odvahy, strádání a bojů za nezávislost. Obdivuji autorovu znalost reálií (občas jsem se v nich ztrácela) a citlivé propojení s osobním životem protagonistů.

helena8303
16.10.2021

Knihu si netroufám hodnotit, je psaná srdíčkem a nechci dehonestovat autora.
S knihou mám spojený zvláštní příběh.
Jednou jsme v práci něco slavili a někdo pronesl něco špatného o Židech. Já jsem se hlasitě ozvala a autora výroku “ umravnila”. Seděla tam i sekretáŕka, výjimečně hodný , ale i vzdělaný člověk.
Naklonila se ke mně a potichu ŕekla:” Helo, ale nejsou všichni Židé jen hodní. “
Úplně jsem se vyděsila, jak může být takhle výborná ženská současně antisemitkou.
Leželo mi to v hlavě. Doma jsem vytáhla svůj oblíbený Exodus abych se uklidnila a brzy mi spadla čelist.
Vzala jsem tužku a pravítko a začala podtrhávat.
Všechny ty páchnoucí špinavé ženy, zákeřné Araby, ubohé zaostalé děti.
A všechny ty urostlé židy na bílém koni, s bejkovcem v ruce. Okouzlující židovky, mladíky s pohledem intelektuála.
Jak ty děti už v táboře na Kypru cvičily pomocí klacků, jak budou mlátit ty hnusné Araby.
Jak britský důstojník uslyšel hlasy a otočil se proti svým kolegům v britské armádě.
( Kolik jich prodal Izraelcům už v knize nebylo uvedeno. )
Je to složitý... Kolonizovat srdce Orientu v době, kdy kolonizace prakticky končila asi nebyl dobrý nápad.
Bizarní je, že 55% židů dál žije v diaspoře a do “ bezpečného” pelíšku se nijak nehrnou.
A ti, kteŕí tam žijí, jsou stejný kanónenfutr jako i Palestinci. Obě strany konfliktu jsou jenom oběti svých vlastních mocných. Ách jo.

frantisek8324
29.07.2021

Jeden z nejsilnejsich zazitku, co jsem kdy cetl. Napinave az to chvilema nejde unest a knihu jsem musel cist na etapy - a druhy den jsem se od ni naopak nedokazal odtrhnout.
Nic pro slabsi povahy.

Emartina
23.06.2021

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Zajímavý vzhled do historie, vzniku státu Izrael i časové návraty k osvětlení charakteru postav. Složité a kruté období v dějinách.
Už jsem knihu s odstupem asi 10ti let četla podruhé a za sebe jen doporučuji.