Exodus

Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého hrdiny Mossadu. Kniha zároveň zachycuje nejen život v evropských židovských ghettech, pogromy v Rusku, zrod sionismu a kibuců, vznik státu Izrael, ale také třeba principy tzv. ropné politiky či dobu britského mandátu v Palestině. Jeden z Urisových nesčetných fanoušků kdysi poznamenal, že se prostřednictvím jeho děl seznámil s úžasnou spoustou faktů. Snad nejvíce to právě platí o Exodu, při jehož přípravě autor pročetl několik set knih, hovořil s více než 1200 očitými svědky a procestoval desítky tisíc kilometrů. Kniha se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do více než 50 jazyků a v USA je považována za největší bestseller po Jihu proti Severu od Margaret Mitchellové. Podle románu byl natočen v roce 1960 film a v roce 1971 se stal předlohou pro muzikál. Uris se sám k tématům použitým v Exodu několikrát vracel....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1578/exodus-iY1-1578.jpg 4.6385
Literatura světová, Historické romány
Vydáno, BB art

Exodus, 1958

Kniha Exodus

Melanka

Velkolepá kniha, která mě poučila o mnoha historických událostech. Paradoxně se ale taky kvůli tomu nečetla snadno. Dívám se teď na stát Izrael a jeho vznik s obdivem a úctou.

hanzmb

Zase jedna z knih, u kterých se nesmí vynechat ani řádek. Vnímat hlavou i srdcem. Trochu mě jen překvapila změna stylu mezi jednotlivými knihami. První 3 jsou fantastické jak literárním zpracováním, tak i spoustou historických informací, které člověk zcela nenásilně vstřebává. Hlavně o období od konce 19.století do 1945 jich byla spousta zcela nových. Nádherně se to doplňuje s knihami od Šulce a Schrödera. V posledních 2 knihách ale autor upřednostňuje spíš encyklopedickou stránku na úkor literární. A už není tak silný jako např. Lapierre, který toto období Izraele v duchu encyklopedicko-literárním popsal zcela fantasticky.

Sobolosh

Kniha Exodus vypráví o nesmírné a vytrvalé touze znovu osídlit historické židovské území, vytvořit stát Izrael a vybudovat z močálů a kamení zárodky rozvíjejících se sídel, pracovat do úmoru a přitom se neustále bránit nájezdům a zvůli. Je to kniha o víře nejen náboženské, kterou si Židé na celém světě i přes život v ghettech, ústrky, pogromy a holocaust uchovali, ale i o víře v budoucnost, rozvoj, ve smysl tvrdé práce, v principy humanity, spravedlnost a právo na obranu. Proč jen čtyři hvězdy? Zpočátku mě poněkud zarazil styl vyprávění, který mi připomněl trochu červenou knihovnu a trochu dobrodružnou literaturu mého mládí. Až po té jsem si všiml, že kniha je napsána v roce 1958. I tak knihu nelze vnímat jako literární skvost. Některé pasáže jsou však strhující, nejvíce mě snad zaujala kapitola o letecké přepravě Jemenitů z Adenu. Další výtkou je nevyvážený a jednostranný pohled, i když chápu důvod. Ne všechny události odpovídají historickým skutečnostem. Neustále se mi vracela otázka, proč byli Židé tak pronásledováni po tolik staletí a na tolika různých místech světa (všude byli imigranty, kteří se neměli kam vrátit), ale také, jak si v diaspoře dokázali svou víru po tisíciletí uchovat. Zajímavé jsou i informace o postoji různých zemí k Izraeli a roli Britů. Knihu mi nabídl přítel aniž by věděl, že hledám nějakou literární přípravu před cestou do Izraele. Na to, a nejen na to je kniha ideální.

Bethanee

Napínavá kniha plná hrdinství inspirovaná skutečnými událostmi. Čte se dobře.

inachisio
15.12.2020

Absolutně nevím, co říct ani co si myslet. Snad jen, že mě kniha naprosto vtáhla do děje a tak to zůstalo i po té, co jsem knihu dočetla. Jak často se stane, že knihu nechcete dočíst, chcete, aby měla minimálně dva tisíce stran a přitom se nemůžete dočkat, jak to dopadne? Jak často se stane, že se zamilujete do hlavních postav, že brečíte při čtení jejich osudu a fandíte jim? Že se s nimi ztotožníte tak, že nemůžete skousnout, když už nemůžete číst dál o jejich osudech? Jak častým jevem je, že se do necelých šestiset stran vejde všechno? Úplně všechno? A přitom by toho mělo být milionkrát víc? U knihy jsem se smála, brečela, byla nadšená, obdivovala jsem, nechápala jsem, soucítila jsem, byla jsem naplněna totálním zoufalstvím a nepochopením, následně naprostou radostí s zadosziučiněním. Ze zkušenosti vím, že tolik pocitů dokáže vyvolat jedna kniha z tisíce. Já znám dvě. A tahle se vyjímá na výsluní. Děkuju autorovi, že knihu napsal a těm, kteří mi ji doporučili. Miluju tuhle knihu.

lukas9608
14.12.2020

Fascinující historie vzniku židovského státu.

Amazonka72
01.12.2020

Budu upřímná, tohle nebylo vůbec jednoduché čtení. Musela jsem si jednotlivé příběhy "dávkovat", ačkoli byl děj velmi napínavý, místy jsem ho nemohla číst najednou. Bylo potřeba krátké pauzy, slovy sportovce - "tak trochu vychnout".
Po knize jsem sáhla z jediného důvodu, doufala jsem, že díky přečtení tohoto díla alespoň částečně pochopím důvody všech těch válek a tahanic na Středním východě. O Izraeli slyšíme takřka stále a vlastně je velmi těžké pochopit, proč se tam stále bojuje a bojovat se vlastně nikdy pořádně nepřestalo.
Nejsem historik a přiznám se, že se o historii jako takovou moc nezajímám, ale ráda si dávám věci do souvislostí a snažím se pochopit fungování dnešního světa. Bez znalosti dějin 20. století ho však pochopit nejde.
Co pro mě bylo obtížné, byla všechna ta exoticky (většinou arabsky) znějící jména. Já se v nich ztrácela, často jsem musela knihou listovat, abych se zorientovala, kdo byl kdo. A že se v knize vyskytovalo různých jmen a názvů vesniček opravdu hodně.
Závěr knihy byl pro mě také již velmi náročný, asi jsem už neměla sílu číst o tom, jak lidé neustále válčí a bojují. Na druhou stranu vznik státu Izrael byl o neustálých bojích a je naprosto obdivuhodné, jak Izraelci, jako národ, velmi oddaně bojovali za svoji zemi. Muselo to být hrozné - skončila válka, většina přeživších z koncentračních táborů v zuboženém stavu, ale s nadějí v srdci odjíždí do Izraele, aby zde začala nový svobodný život, a dalších několik let musí bojovat za svoji zemi a za svůj národ? A to mnohdy velmi tvrdě, bez podpory.
Asi jsem spoustu věcí pochopila, resp. doufám, že jsem si vytvořila takovou představu, která alespoň částečně odpovídá skutečnosti. Fascinoval mě vznik a význam kibuců, vůbec jsem netušila, jak obtížné bylo získat v Izraeli úrodnou půdu.
Je to opravdu obdivuhodné a je úžasné, že se našel autor, který si dal se sepsáním těchto dějin takovou práci. Potřebujeme takové knihy, abychom nezapomněli.

Ilona70
16.11.2020

Čte se jedním dechem, ale lehké čtení to není. Jsou tam líčeny hrůzy, které mi dlouho nedaly klidně spát.