Exodus

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého hrdiny Mossadu. Kniha zároveň zachycuje nejen život v evropských židovských ghettech, pogromy v Rusku, zrod sionismu a kibuců, vznik státu Izrael, ale také třeba principy tzv. ropné politiky či dobu britského mandátu v Palestině. Jeden z Urisových nesčetných fanoušků kdysi poznamenal, že se prostřednictvím jeho děl seznámil s úžasnou spoustou faktů. Snad nejvíce to právě platí o Exodu, při jehož přípravě autor pročetl několik set knih, hovořil s více než 1200 očitými svědky a procestoval desítky tisíc kilometrů. Kniha se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do více než 50 jazyků a v USA je považována za největší bestseller po Jihu proti Severu od Margaret Mitchellové. Podle románu byl natočen v roce 1960 film a v roce 1971 se stal předlohou pro muzikál. Uris se sám k tématům použitým v Exodu několikrát vracel....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/1578/exodus-iY1-1578.jpg 4.7295
Žánr:
Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art
Orig. název:

Exodus (1958)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (70)

Kniha Exodus

Přidat komentář
Alfondra
18. května

Čteno jedním dechem. Kniha mě donutila si doplnit některé nedostatky ve vzdělávání, zejména poválečných dějin.

zdenaR
16. dubna

Knihu jsem četla několikrát a vždy mě znovu dostala - je to moje srdeční záležitost (skvělá je i audio).
Obdivuji odhodlání, odvahu i vnitřní sílu národa, který přes tisícileté pronásledování a útrapy dokázal přežít a navzdory všem z pouště i bažin vyrvat úrodnou půdu i vlastní stát.
Kniha by se měla stát povinnou četbu ve školách, aby lidé nezapomínali.

Bolomsson
02. dubna

Od této knihy jsem čekal přeci jen trochu více. Spousta užitečných informací o vzniku židovského státu, o kterých jsem neměl ani ponětí a opět jsem se utvrdil v tom, že Židé to ve své dlouhé historii neměli nikdy jednoduché. Fakta v knize byly výborné a velice užitečné, opravdu se čtenář hodně dozví a udělá si slušný obrázek o tom, jak vlastně vznikl stát Izrael, ale ten milostný příběh a vyobrazení Židů v knize v tom nejlepším světle, to už mi tolik nevonělo.

Taloš
24. března

Seznámení se spoustou faktů, týkající se odhodlání židů v boji za svobodu a za vznik svého státu. Konstrukce obsahu pomocí několika příběhů a postav, který dokumentuje poměrně široké období s důrazem na emocionální vykreslení dějin židovství. Děj popisuje mj. urputnou schopnost židů se bránit – přesile a nerovným podmínkám. Tato jejich dovednost trvá vlastně dodnes. Je obdivuhodné, jak tento národ zvládl v minulosti všechna příkoří a z několika předem prohraných bitev vyšel vítězně. Okolnosti vzniku státu Izrael jsou vyobrazeny realisticky a zajímavé jsou i zmínky o vlivu Masaryka a podpoře Československa. Kniha dále v několika liniích vypráví o útrapách židů ať už před 2. světovou válkou, během nebo po ní. Většinou smutné osudy několika postav popisující osidlování Palestiny, zneužití moci v době britského mandátu, život v koncentračních táborech, pogromy, arabsko-židovský konflikt, ilegální přistěhovalectví atd. Historická fikce, která je pro mne knihou roku – nespočet faktů přibližující zakládání kibuců, hlasování OSN o vzniku Izraele, účelové postoje velmocí k židovské problematice, obnovu hebrejštiny, fungování Hagany a tradiční zvyky judaismu. Napětí, akce, romantika a emoce s přidanou edukační hodnotou.

petra1394
20. března

Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla.
Tipy na podobné knihy:

Amos Oz - Příběh o lásce a tmě
B. Zohar - Mosad: Nejslavnější operace izraelské tajné služby
J. Šulc - Mosty do Tel Avivu
I. Black - Mossad - Izraelské tajné války
J. A. Michener - Pramen
Ch. Potok - Vyvolení, Putování - Dějiny Židů
C. Falconer - Zběsilost

MonikaK
12. ledna

Naprosto dechberoucí kniha! Zhltla jsem ji za týden. Kniha popisující boj židů o zrod Izraele, sílu nejen mužů, ale i žen a dětí, kteří museli být silní, protože nepřátelům je jedno, na koho útočí. Popisuje život lidí v kibucu, ale také vzpomínky jednotlivých účastníků na koncentrační tábory, pogromy v ruských ghettech a útoky arabů na židovské osady. Na této knize mě dostává, jak autor vzájemně proplétá minulost a přítomnost a propojuje ji v nekolika zajívých příbězích, na kterých ukazuje sílu a odhodlání židů v boji o svobodu a vlastní stát. Nejvíce mi ale vyráží dech zjištění, jak velmi těžké to měli židé i po druhé světové válce. Vůbec mi dříve nedocházelo, že se svět lusknutím prstu nezměnil a že stále přetrvával antisemitismus, jak si státy nepřály příliv židů z koncentračních táborů a jak důležité bylo pro Británii zabránit vlivu židů na blízkém východě, tedy jak obtížný byl boj židů o vlastní stát. Rozhodne toto téma neopouštím.

AlenaF
03. ledna

Nádherná kniha plná historických zajímavostí o vzniku státu Izrael. Doporučuji.

LieselM
28.12.2018

Naprosto neskutečně napsaný a do detailu propracovaný román. Doporučuji všem zájemcům o historii nebo lidem, kteří chtějí porozumět okolnostem, za jakých Izrael vznikl. Nenchte se odradit délkou, stojí to za to! :-)