Exodus

Exodus https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/1578/bmid_exodus-iY1-1578.jpg 5 515 125

Děj je upředen z řady autentických příběhů, které se pojí s milostným příběhem americké ošetřovatelky a mladého hrdiny Mossadu. Kniha zároveň zachycuje nejen život v evropských židovských ghettech, pogromy v Rusku, zrod sionismu a kibuců, vznik státu Izrael, ale také třeba principy tzv. ropné politiky či dobu britského mandátu v Palestině. Jeden z Urisových nesčetných fanoušků kdysi poznamenal, že se prostřednictvím jeho děl seznámil s úžasnou spoustou faktů. Snad nejvíce to právě platí o Exodu, při jehož přípravě autor pročetl několik set knih, hovořil s více než 1200 očitými svědky a procestoval desítky tisíc kilometrů. Kniha se stala mezinárodním bestsellerem, byla přeložena do více než 50 jazyků a v USA je považována za největší bestseller po Jihu proti Severu od Margaret Mitchellové. Podle románu byl natočen v roce 1960 film a v roce 1971 se stal předlohou pro muzikál. Uris se sám k tématům použitým v Exodu několikrát vracel.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art

Exodus , 1958

jaroiva
19.04.2024 4 z 5

Nelíbilo se mi to. Nesedí mi styl psaní, ani koncepce příběhu jednotlivých postav a samozřejmě je to depresivní.
Ale stejně myslím, že by se takové knihy měly psát, i číst. Takže mám splněno, nepotěšilo mě to, nelíbilo se, ale doporučuji přečíst.

ddkk
13.03.2024 5 z 5

Exodus vyšel už v roce 1958, a přesto je jeho děj stále aktuální, vlastně v této době ještě aktuálnější. Historie boje o Palestinu, nechutné hrátky zejména představitelů Velké Británie (ale i dalších velmocí), zájmy arabských zemí a vznik samostatného státu Izrael, to vše je v Exodu popsáno na příběhu několika osob, kterých se poválečné dění na Blízkém východě dotýkalo.

Je neuvěřitelné, jak cynicky dokázaly vítězné mocnosti zacházet s tisící židovských obětí - včetně dětí, kterým se podařilo přežít běsnění hitlerovského Německa. Bezcitnost zejména britských politiků a představitelů armády je nepochopitelná a jen utvrzuje v názoru na to, jak se Angličané vždy cítili nadřazeni zbytku lidstva. Zájmy koruny o nerostné zdroje, hlavně ropu, byly důležitější než spravedlivé uspořádání Palestiny, která jim byla svěřena do správy...

I když autor nebyl v některých směrech úplně objektivní, dokázal velmi čtivě, s neotřelým příběhem, popsat historické události po druhé světové válce, i když ne vždy se držel reality. To se týká hlavně skutečné historie lodě Exodus.

Leon Uris popsal neskutečnou touhu židovského národa po vlasti, vykoupenou doslova krví, potem a slzami (já vím, zní to paradoxně s ohledem na to, že skutečným autorem tohoto "slibu" byl tehdejší předseda britské vlády Winston Churchill). Teď o něco více chápu to, co se v současném Izraeli děje...

Exodus je skvělé čtení a doporučuju ho každému, kdo se chce něco dovědět o skutečném pozadí boje o palestinské území i o vzájemné židovské a arabské nenávisti.

slaska77
16.12.2023 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky doporučení na sociální síti s ptáčkem, která už není s ptáčkem, kde jeden člověk psal, že opravdu doporučuje pro vhled do pocitů Izraelců poté, co byla jejich země napadena "humusem". A musím říct, že měl pravdu. Knížku jsem nemohla odložit. I když začíná poměrně banální love story, najdete v ní rozsáhlé historické pasáže, časové flashbacky, hodně dobrodružství a především lidství. Jedna z mála knížek, kterou jsem doporučila asi už pěti lidem, než jsem ji dočetla.... a ani závěr, i když trochu useknutý, mě nezklamal. A už vůbec nechápu, jak dobře kniha obstává v dnešní rychlé a zkratkovité době, když je z roku 1958. Jsem z ní prostě úplně nadšená a úplně per Plex. Zde se hodnoceni "boží" rozhodně hodí. A ano, moc dobře si uvědomuji, že je to jen jedna strana, dýchl na mě přes ni paradoxně mír a klid, i když to je to poslední, co tam explicitně najdete. Vážně, tohle ano, ano, ano, prosím, přečtěte. Děkuji.

Nyctophile
25.11.2023 4 z 5

Vysoké hodnotenie knihy treba pripísať hlavne jej obrovskej informačnej hodnote. Ak by však človek chcel hľadať "pravdu", tá zase bude len niekde uprostred, toto je príliš tendenčné. Ako písal izraelský velikán Amos Oz: "väčšina konfliktov na svete sa dá ľahko opísať ako konflikt dobra so zlom, kde dobrí chlapci bojujú so zlými. Izraelsko-palestínsky konflikt takýto jednoduchý nie je. Tu bojuje dobro s dobrom, dobrí chlapci proti dobrým chlapcom". Každopádne, je to skvelé čítanie a každý, kto sa snaží Blízkemu východu porozumieť, by mal po tejto knihe siahnuť.

xulij01
07.09.2023 4 z 5

Knížka je opravdu čtivá a dokáže vtáhnout do děje. Další velkou výhodou je, že si čtenář na základě minulosti jednotlivých postav může udělat rámcovou představu, jaký byl třeba postoj Polska vůči židovskému obyvatelstvu před druhou světovou válkou, v průběhu ní a po ní (zrovna tak třeba v Německu a ostatních státech). Na osudu jednotlivých postav se dozvíme o průběhu povstání ve varšavském ghettu, hrůz koncentračních táborů, politice Velké Británie, která značně omezovala přistěhovalectví židů do Palestiny (arabské státy toho prostě nabízeli mnohem více než židé, takže postoj byl víceméně jasný a bylo úplně jedno, že v Německu byli židé vyhlazováni) atd. Každopádně většina děje se soustředí na situaci po druhé světové válce, kdy se snažili založit vlastní stát, je pravdou, že dokázali takřka nemožné, zúrodnili často půdu, která se jevila jako neplodná (za cenu obrovského úsilí).

Co na mě vůbec nepůsobilo přesvědčivým dojmem byly vztahy mezi jednotlivými postavami (zvláště ošetřovatelka Kitty a rambo Ari), tam mi to připomínalo červenou knihovnu. Také třeba osud lodi Exodus byl zcela jiný, než je v knížce líčeno. Rozhodně to chce brát z historického hlediska s rezervou, určitě si ale čtenář udělá slušnou představu o tom, jak nesmírně obtížné bylo nový stát založit a čím vším si museli ještě po hrůzách koncentračních táborů projít.

Janadvorackova
28.08.2023 4 z 5

Konečně mi někdo řekl "jak to vlastně bylo."
Zlehčuji to. Příběh mě vlastně docela bavil, což neznamená, že ten konflikt chápu.

Januka
21.08.2023 4 z 5

Mám moc ráda knihy, jejichž příběh je vystavěn na základě historických faktů, které mě ve škole (bohužel jako velkou část tohoto národa) minuly a nutí mě tak dohledat si další a podrobnější informace.

Nofar197
16.12.2022 3 z 5

Nejvíce mě zaujal příběh Karin Hansenove- Klementove. Naopak příběh Ariho a Kitty se mi zdá být typickým americkým klišé, které bohužel nechybí v mnoha knihách či filmech.

ujira
09.10.2022 5 z 5

Silně emotivní příběh o vzniku židovského státu v Palestině, propojovaný životními osudy jednotlivých postav.

alsae
03.07.2022 4 z 5

Velmi zajímavá kniha popisující osudy Židů v průběhu 19. a 20. století. Určitě jsem se dozvěděla plno nových věcí. Jen příběh Kitty a Ariho mě moc nezaujal, a i většina ostatních postav měla málo prostoru.

Malarkey
19.02.2022 5 z 5

Neuvěřitelně náročné a obsáhlé dílo.

Pokud jste někdy chtěli vědět něco o židovském národě a báli jste se zeptat, tak tady je odpověď na všechno. Autor Leon Uris v tomto díle sesumíroval veškerá úskalí, která židovský národ zažil, aby se dočkal suverénního státu. Nám se jistě vybaví z ještě ne úplně dávné doby holokaust, ale těch bodů je o poznání víc. Osobně jsem kolikrát nestačil ani zírat, co všechno za údaje kniha nabízí, a co všechno si židovský národ prožil. Autor poměrně pracně střídá příběh pár lidí a do nich zasahuje obecným, ale důkladným a přesným vyprávěním o dané době. Respektive o době, která předcházela vzniku státu Izrael.

Za sebe můžu říct, že mě nejvíce zaujalo, jak velký vliv měla československá diplomacie v čele s Janem Masarykem, na vzniku Izraelského státu. Obecně ta diplomatická část knihy je hodně zajímavá a zajímavostí může být třeba i zájem Velké Británie, respektive nezájem, na vzniku Izraele. Pro všechny Čechy, kteří stále žijí Mnichovskou dohodou, hodně zajímavé informace. Také je tu pár momentů, které jsou podle mě z ranku geniálních. Třeba dvou strana, kde autor přesně a stroze vypsal veškeré německé zrůdy druhé světové války, co pracovali na vyhubení jednoho národa. Dvou strana hrůzy a samostatných příběhů, které vhání slizy do očí.

Exodus nicméně nedokáže vyprávět příběhy každého zvlášť, byť by si to jistě zasloužili. On vypráví příběh národa jako takového a to dělá s úctou, respektem a s takovou precizností, že na to nebudete chtít zapomenout.

Alizon
02.12.2021 5 z 5

Tak tohle bylo tedy opravdu monumentalni dilo! Priznam se, ze v moderni historii mam znacne mezery (ve skole jsme vzdycky skoncili druhou svetovou valkou), ktere dohanim az ted. A nac se trapit suchoparnymi ucebnicemi, kdyz si clovek muze precist Exodus. Milostny pribeh Kitty a Ariho mi zase az tak zajimavy neprisel a byly zde byly veci, ktere mi na knize trochu vadily: smrt vyznamnych postav odbyta na nekolika radcich, nepochopitelne chovani nekterych postav (jak mohla Karen napr. takto "zahodit" sve adoptivni rodice) - ale v jejich botech jsem nechodila, tak tezko soudit.
Ale celkove jsem byla nadsena. Kronika vzniku statu Izrael, datujici se od konce 19 stoleti, az do let povalecnych, prolozena osobnimi pribehy Zidu v Rusku, v Polsku a dalsich zemich. Britove tedy tuto knihu mit radi nebudou, protoze jako nejvetsi zaporaci vychazeji prave oni. Roman je sice fikci, ovsem zalozenou na skutecnych historickych udalostech - a mnoha udalostem popsanych v knize se tezko veri (kombinace soustavneho hazeni klacku pod nohy a politiky mrveho brouka).
Neuveritelne cim si "budovatele" Izraele dokazali projit. V zemi zurila valka, cekala je nelehka prace a oni se tam presto zoufale snazili dostat.
Ps. Pro pohled z druhe strany se ted chystam precist si "Jitra v Dzeninu".

verculka
30.11.2021 5 z 5

Kniha je psána hodně čtivě i když obsahuje množství historických údajů. Vůbec jsem nevěděla, že židovské pogromy sahají až tak daleko do historie. Člověk si vybaví druhou světovou válku, ale co bylo předtím nebo po .... Za mě rozhodně velice silná kniha o nezdolné odvaze bránit své. Jako pacifista jsem často knihu musela odkládat bokem, nechápala jsem ty mocenské boje. Dojmy z knihy ve mě budou přetrvávat ještě hodně dlouho. Moc se mi líbila.

Jiparis
08.11.2021 5 z 5

Pro mě pootevření dveří do tajemství židovské vytrvalosti, odvahy, strádání a bojů za nezávislost. Obdivuji autorovu znalost reálií (občas jsem se v nich ztrácela) a citlivé propojení s osobním životem protagonistů.

helena8303
16.10.2021

Knihu si netroufám hodnotit, je psaná srdíčkem a nechci dehonestovat autora.
S knihou mám spojený zvláštní příběh.
Jednou jsme v práci něco slavili a někdo pronesl něco špatného o Židech. Já jsem se hlasitě ozvala a autora výroku “ umravnila”. Seděla tam i sekretáŕka, výjimečně hodný , ale i vzdělaný člověk.
Naklonila se ke mně a potichu ŕekla:” Helo, ale nejsou všichni Židé jen hodní. “
Úplně jsem se vyděsila, jak může být takhle výborná ženská současně antisemitkou.
Leželo mi to v hlavě. Doma jsem vytáhla svůj oblíbený Exodus abych se uklidnila a brzy mi spadla čelist.
Vzala jsem tužku a pravítko a začala podtrhávat.
Všechny ty páchnoucí špinavé ženy, zákeřné Araby, ubohé zaostalé děti.
A všechny ty urostlé židy na bílém koni, s bejkovcem v ruce. Okouzlující židovky, mladíky s pohledem intelektuála.
Jak ty děti už v táboře na Kypru cvičily pomocí klacků, jak budou mlátit ty hnusné Araby.
Jak britský důstojník uslyšel hlasy a otočil se proti svým kolegům v britské armádě.
( Kolik jich prodal Izraelcům už v knize nebylo uvedeno. )
Je to složitý... Kolonizovat srdce Orientu v době, kdy kolonizace prakticky končila asi nebyl dobrý nápad.
Bizarní je, že 55% židů dál žije v diaspoře a do “ bezpečného” pelíšku se nijak nehrnou.
A ti, kteŕí tam žijí, jsou stejný kanónenfutr jako i Palestinci. Obě strany konfliktu jsou jenom oběti svých vlastních mocných. Ách jo.

frantisek8324
29.07.2021 5 z 5

Jeden z nejsilnejsich zazitku, co jsem kdy cetl. Napinave az to chvilema nejde unest a knihu jsem musel cist na etapy - a druhy den jsem se od ni naopak nedokazal odtrhnout.
Nic pro slabsi povahy.

Emartina
23.06.2021 5 z 5

Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. Zajímavý vzhled do historie, vzniku státu Izrael i časové návraty k osvětlení charakteru postav. Složité a kruté období v dějinách.
Už jsem knihu s odstupem asi 10ti let četla podruhé a za sebe jen doporučuji.

gossipavlina
30.05.2021

K některým knihám je asi lepší se nevracet. Četla jsem ji cca před 25 lety, a to jsem byla nadšená. Po celá ta léta jsem na ni myslela.
Teď jsem se k ní vrátila a zažila jsem trochu zklamání. A to především z těch vztahových záležitostí. Zejména dvojice Kitty a Ari. Působilo to na mě dost jalově. Některé věty si pan autor snad vypůjčil z edice Harlequin.
Na druhou stranu vylíčení událostí kolem založení Izraele nemělo chybu, toto téma bylo perfektně zpracované, čtivé. Tam to mělo grády, v tomto směru chemie mezi mnou a hrdiny zapracovala dobře.
Celkově ale knížku určitě doporučím dalším.
Takže DOPORUČUJI!

ZuzanaZ83
18.05.2021 5 z 5

Opravdu velkolepý rozsáhlý román o historii Palestiny a Židů. Román přináší na pozadí fiktivních osob velmi zajímavá fakta a informace. S ohledem na dění kolem Palestiny a Izraele v roce 2021 jde i velmi zajímavý vhled.

Melanka
02.05.2021 4 z 5

Velkolepá kniha, která mě poučila o mnoha historických událostech. Paradoxně se ale taky kvůli tomu nečetla snadno. Dívám se teď na stát Izrael a jeho vznik s obdivem a úctou.