Pátá minuta je o nás

Dva kluci, které spojuje moře. Jeden ho nenávidí a druhý miluje. Dva různé světy, které se prolnou, a je to láska na první… ránu pěstí! Ethan má rád vysoké budovy, lezení na staré balkóny, šplhání na místa, odkud je vidět celý svět. V moře nemá důvěru, protože v něm něco důležitého ztratil. Dost možná by se s tím dokázal vyrovnat snáz, kdyby tu nebyla matka, která volá uprostřed noci, otec, který nemá tušení, jak s ním mluvit, a jedny zavřené dveře, kterým se Ethan obloukem vyhýbá. Kai moře miluje. Plave k bójce, ačkoli slíbil, že už to neudělá, noří se do vody a počítá. Hledá svůj osobní rekord. Je to o tolik lepší, než se hnát v plaveckém bazénu za vítězstvím, než házet na basketbalovém hřišti na koš, než se usmívat a předstírat, že je někdo jiný. Tihle kluci se navzdory okolnostem sblíží, najdou smysl v půlnočních debatách a v bezcílném potulování městem. Potom se ale úplnou náhodou ocitnou na opačné straně basketbalového hřiště, kde musí odehrát veledůležitý zápas. Zápas o všechno....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/459417/big_pata-minuta-je-o-nas-4hk-459417.jpg 4.7126

Kniha Pátá minuta je o nás

SBH

(+ SPOILER) Děsný drámo, těžký umění, jedno velké klišé. Jak tohle mohlo dosáhnout na podporu od Ministerstva kultury? Ale vždyť jsem si právě odpověděla.
To umění se projevuje problematicky čitelným stylem úsečných vět a nakousnutých, nedořešených tajností. Obtížně jsem chytala, co se v dané situaci odehrává, kdo vede rozhovor s kým. Jak říkám, těžkej art.
Taky bych uvítala víc popisů, vtažení do prostředí, na druhou stranu tento nedostatek byl možná úmyslný, protože… Skutečnost, že se příběh odehrává v Británii, jsem pochopila až ve chvíli první platby librami (na Sýrii mi to moc nepřipadalo). Uznávám, v Čechách by se moře hledalo obtížně, ale tenhle podivný mix amerického dojmu říznutého rádoby britskými reáliemi mi dost vadil.
No a v důsledku výše uvedené vady se mi Kai a Ethan pletli. PLETLI – hlavní hrdinové! Chápu, že cílem je, aby si čtenář připadal jako idiot, a jo, podařilo se, ovšem chyba je jednoznačně na straně autorek.
„Dělej přesně to, co chceš.“ Jedna z ústředních vět románu, která přesně vystihuje mnoho jeho problémů. Za prvé zní velmi americky v zemi, kde se platí librami. A za druhé – ano, působí úderně a bombasticky, ačkoli je významově úplně prázdná. Nikdy nikdo nemůže dělat přesně to, co chce, vyjma tedy naprostých psychopatů, což Kai nebyl. Vždycky se každý člověk, i Robinson na pustém ostrově, musí ohlížet na okolnosti a těm přizpůsobovat svoje „co chceš“. Takže tak.
Slovo „stará“, kterým Ethan označoval, hm, babičku? Čarodějnici z močálů? Ale dobře, budeme se držet té babičky. Vyvolalo ve mně asociaci, že jedna z autorek má slovenské kořeny, výraz „starka“ přeložila stylem Google překladače do češtiny a pak jej ještě transponovala do slátaniny americko-britských reálií. Podivné.
Za půlkou došlo k nečekanému obratu, najednou se vyloupl čtivý, vtipný, zábavný a roztomilý příběh, který jsem doslova zhltla. Palec nahoru za postavu Braxe, jeho reakce na bratrův coming-out byla jediným porušením série klišé v knize. (Milovníci romantiky ocenili opravdu povedené „velké nedorozumění“ v závěru.) Jenže zase – co ta závěrečná scéna? A obálka je taky víc umění než co jiného.
Za druhou půli bych dala i čtyři hvězdy, ale když sečtu všechny mínusy včetně toho, že kniha nevyšla v e-podobě, slabé za tři.

Kiuska

Bravo! Holky, já vám hrozně děkuji za takovou úžasnou knihu! Příběh je krásný, romantický, dramatický, vtipný, plný tajemství a pomalého odhalování, sbližování dvou trochu ztracených duší - je tu zkrátka všechno, co v takové knize chcete číst! Je to příběh o lásce, které hlavní hrdinové staví do cesty překážky, ale ona se dere dopředu a nic ji nezastaví. Kam se hrabou některé zahraniční knihy. Styl psaní je úžasný, rozmanitý, není vůbec jednoduchý (jen z pohledu Ethana jsem si musela chvíli zvykat, ale pak už to neřešíte). V příběhu je spousta myšlenek, nad kterými jsem se opravdu hodně pozastavila a přemýšlela nad životem, ztrátami, jak je důležité stát si za svým, ale zároveň být trpělivý. Nejde jen o knihu, kterou otevřete, když se nudíte a chcete jen tak něco na zabití času. Ale je to něco, co vám skutečně něco dá, co vás zasáhne, protože u mě to tak rozhodně bylo. S každou stránkou jsem žasla a jako ano, co si budeme... Půlku knihy jsem byla neskutečně frustrovaná z toho, jak se Kai a Ethan chovali . Ale počkat si na jejich pátou minutu opravdu stálo za to. Ten název a ta myšlenka s tím spojená, je něco neskutečného, takže já vám říkám, pokud vám nevadí nebo rádi čtěte LGBT, tohle si musíte přečíst! ️️️ DĚKUJI! Po delší době opět kniha, u které můžu říct, že mě rozsekala.

Lenyaa

Tato kniha je naprosto odlišná od žánrů, které normálně čtu a
musím říct, že ze začátku mě malinko "vyděsil" počet stran. Nechápala jsem o čem bude tolik stránek, když jde pouze o milostný příběh...
No, to jsem se spletla, jde o mnohem víc než jen o milostný příběh - jde o samostatné příběhy dvou kluků, které se v jednu chvíli protnou, kluků, kteří poznávají sami sebe a hledají si k sobě cestu, ale na té cestě poznáme i jejich rodiny, zájmy a kamarády. Jak jsem se na začátku bála, že mě kniha nebude příliš bavit, tak jsem ji nakonec hltala možná až moc rychle, protože najednou jsem byla na konci a vůbec se mi nechtělo se s klukama loučit. Každý má svou osobnost, která je v knize krásně vykreslená a já je zkrátka oba miluju...no...Ethana možná o malinko víc ;)
Tohle je opravdu jedna z těch knih, tedy alespoň pro mě, u které mám chuť ji začít číst ihned znovu...
Už se moc těším, až si přečtu další knihu od těchto autorek a je mi jedno, jaký to bude žánr, protože jsem si jistá, že mě nezklamou..

Luskal

Pokud jste četli něco z tvorby autorek už dříve, tato kniha se vám bude líbit. Ničím výrazně nepřekvapila, ale určitě nezklamala. Naplnila moje očekávání na maximum, přesně tak, jak to mají holky ve zvyku u každé vydané knihy/povídky
Moc se mi líbily kapitoly naplněné myšlenkami obou kluků a jejich pocity. Po přečtení jsem měla pořád v sobě příjemný pocit a úsměv na tváři.
Pokud hledáte oddechovou lgbt knihu, mohu Pátou minutu určitě doporučit!

BlueTer

Neuvěřitelná kniha! Tak nádherně napsaná, úžasné postavy (Ethan, ty vole!), krásný příběh. Já prostě žasnu, že se v České Republice skrývá takový poklad jako je Eva a Klára! Proč jsem o nich neslyšela už dříve?!
Knihu můžu určitě doporučit i lidem, co Lgbt literaturu nečtou, protože ta romantická linka je tady tak ne nucená a tak čistá.. Stránky ubývají rychlým tempem a je to tak příjemné čtení. Opravdu mě to na knížku od českých spisovatelek strašně překvapilo! Určitě přečtu znova.

Horrendous_524

Holky Pospíšilovy (bůh mi odpusť pravděpodobnou chybu v ovi/ovy) zkrátka miluju už nějakou tu dobu a přestože tato kniha patří, minimálně za mě, k jejich slabším i tak jsem si ji dokázala oblíbit. Věřím tomu, že až přijde nuda a já začnu opět zapomínat děj, tak si ji s radostí přečtu i potřetí, protože věřte mi nebo ne, toto rozhodně nebyla má první jízda, ta začala na jejich webu již nějaký ten pátek zpět, když příběh byl online a má puberta v plném proudu (i can smell staří in the air). Z prvního přečtení jsem si nepamatovala vůbec nic. Jako absolutně nic, jen to že jsem to četla, což je poměrně mizerné, co si budem.

Hele postavy jo ty byly... nebudu lhát, hoši se mi docela pletli, připadali mi charakterově velmi podobní...? Ze začátku (prvních 200 stran no, nebudu Vám přece lháti, ne) ačkoliv byla každá kapitola nadepsaná jich jménem, čili Ethan nebo Kai, mi i tak dělalo lehké problémy si uvědomit, kdo je z nich vlastně kdo. No to je ale jedno. Hlavně, že jsem je všechny měla ráda a to je hlavní.

Příběh nebyl špatný, prostě klasická romanťárna, u které moc nezáleží na ději, pokud je dobře napsaná, což tedy rozhodně byla. A nebudu Vám přece lháti pt.2., byla tam část, která mě moc nebavila (přemýšlela jsem, že se na to vybodnu), ale nebyla zas tak dlouhá a potom se to zase rozjelo, takže přestože dávám 3 hvězdy, i tak srdečně doporučuji. Bylo to jednoduše... jednoduše krásné.

Sylvanas

Jestliže jste zarputilý puritán, knížku nejspíš odložíte po pár kapitolách. Jestliže vám ale nadmíra erotických scén nebude vadit, zaručuju, že si tuhle knížku zamilujete!
Ne že bych brala české spisovatele jako méněcenné než ty zahraniční, to vůbec! Ale nenapadlo by mě, že něco tak dobrého by mohl napsat někdo od nás. Tohle byl totiž zatím ten nejlepší YA román od domácího autora (autorek), který jsem četla.
Celý příběh byl svým způsobem takový zvláštní, působil narozdíl od jiných knih až nadmíru přirozeně, a možná proto mě tolik zaujal. Všechno bylo nepředvídatelné, tudíž člověk do poslední chvíle netušil, co se stane nebo ne. I když byla kniha docela dlouhá, nebyla by pasáž, kterou bych označila za nudnou.
To je asi hlavní rozdíl oproti většině (YA) knihám, co jsem zatím přečetla. Každá scéna jde odhadnout na pět stran dopředu, ale v případě Páté minuty tomu tak nebylo. Nepřišlo mi to zkrátka, jako kdyby si nějaký spisovatel řekl: "Hmm, co takhle napsat nějaký román o dvou gayích, mohlo by to mít úspěch!", ale spíš jako: "Pojďme vyprávět příběh o životě dvou kluků, kteří se do sebe zamilují."
Nejsem úplný zastánce LGBT komunity, ale ani odpůrce, nicméně příběh Kaie a Ethana mě neskutečně bavil a dojímal. Právě díky tomu, že měla kniha tolik stran, se mohl jejich vztah pomalu rozvíjet.
Opravdu stojí za přečtění.

Ella161

Knihu bych popsala jedním slovem. Dokonalost. Tohle je snad zatím nejlepší kniha, kterou jsem letos přečetla. Nečekala jsem, že mě bude takhle bavit. A už vůbec jsem nečekala, že se do ní zamiluju. Autorky píšou vážně poutavě. Líbilo se mi, jak skvěle popsaly psychiku obou hlavních postav. Poradily si s tím skvěle. Příběh mě od první stránky pohltil. Čekala jsem, že to bude typická Ya kniha s Lgbt, ale tohle je něco jiného. Něco lepšího a rozhodně propracovanějšího. Ethan i Kai na mě působili tak reálně! Žádné pohádkové životy bez problémů. Nejhezčí ale bylo, jak se nám postupně otevírali. Každou další kapitolu nám něco odkryli a já jim byla blíž. Navíc jsem fakt ocenila, že to byla slowburn romantika. Takovou mám totiž nejraději.

A koho jsem fakt měla ráda? Jako fakt, fakt, fakt? Ethana! On byl… jak ho jen popsat. Neuvěřitelný. Líbili se mi jeho sarkastické a dost výstižné odpovědi. Líbilo se mi, že byl takový zvláštní. Jeho chování a myšlení nebylo normální, v dobrém slova smyslu. Já to na něm milovala. Ty jeho myšlenky. Někdy hluboké až smutné. Většinou mě donutil se nad tím zamyslet. Ve spoustě věcech měl pravdu. Hlavně se mi ale líbilo, jak přistupoval k svojí orientaci. Nedělal z toho vědu. Prostě si řekl: „No a co? Je to jedno.” Tenhle přístup se mi líbil. Vlastně takový přístup měl skoro na všechno. A ono se mohlo zdát, že žádné problémy nemá a jeho život je pohádkový, ale rozhodně nebyl. Jen si to nekomplikoval. Proč si život zbytečně ztěžovat? Věci jsou tak a tak, některé prostě změnit nejdou. Nemůžeme je popřít. A on to nepopíral. Přijal se. Navíc, narozdíl od Kaie, to mě jednodušší v tom, že jeho kamarádi a spolužáci byli vážně super. Žádné odsuzování. Přeci nebyl nijak jiný, prostě to byl ten Ethan, kterého měli rádi.

Jak už jsem zmínila, romantická linka byla pomalá. Milovala jsem to. Všechny ty jejich náhodné setkání. Vždycky jsem měla úsměv na tváři, když se ti dva dobírali. Všechno probíhalo v lehkém duchu. Jen ta jejich hádka byla možná malinko zdlouhavá, což mi trochu vadilo. Jenže… všichni nevyřeší všechno hned. A já pro Kaie měla vážně pochopení. Svým přiznáním mohl ztratit všechno. On věděl, jak se jeho "kamarádi" zachovají. Že homosexualitu prostě neakceptují. Teda, jak kteří. A kdyby neměl takového bráchu, tak by bylo také všechno hned snažší. Takže jo, kniha se mi vážně moc líbila. Slovy to nedokážu vyjádřit. Nejde mi to, což vidíte z téhle rádoby recenze. Možná nebude smysluplná, ale lépe to nenapíšu. Doporučuji.