Malýmedvěd Malýmedvěd komentáře u knih

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Tuto knihu rozhodně doporučuji. Není to lehké čtení, ale rozhodně stojí za to. Kateřina Tučková uchopila velmi nepohodlné téma "české viny" bravurně, není to ani sebemrskačství, ani káravé odsuzování. Je to napsáno syrově, tak jak to asi opravdu bylo. Ze čtení jde na člověka smutek a stud z toho, jací lidé (na obou stranách) jsou a zároveň obdiv k lidem co to všechno přetrpěli. Kniha otvírá i řadu dalších nosných témat jako třeba:
- "kdo rozhoduje o mém osudu - já, nebo okolí?",
- "jak naložit s nepřízní osudu - bojovat, zapomenout, vytěsnit, vyplakat, ignorovat, odpustit?",
- "jak naložit se svojí vinou, ať už domnělou, nebo skutečnou",
- "co z toho, co dělám má smysl?, pro koho? pro co? vlastně žiji"
- "vztah matka - dcera, rodič - dítě, výchova",
- "kdo jsem, naše příslušnost k nějaké skupině, udržování tradic".
Všechna témata jsou uchopena velmi citlivě a nutí přemýšlet. Přínosem knihy je právě ten pohled z různých stran a to porovnávání.
Kniha na mne nejvíce zapůsobila právě tím nastolováním dalších otázek.
Doporučuji

28.01.2018 5 z 5

Stařec a moře Stařec a moře Ernest Hemingway

Je to klasika, která podle mne stojí za to. Kniha nastoluje nepřímo otázky "Kdy to vzdáme?", až nám vypoví tělo?, až nám vypoví hlava?, až nám vypoví vybavení?, až to nebude dávat smysl?, až to bude nebezpečné? Každý to máme nastavené jinak, ale většina z nás obdivuje ty co se nevzdávají. Jsem rád, že pro obyčejné živobytí nemusím podobné trampoty podstupovat.

19.01.2018 4 z 5

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

Pohodové a oddechové čtení. Pobaví, člověk se zasměje a při čtení si odpočine. Účel kniha asi splnila, ale zároveň nenadchla. Atmosféru a styl předchůdce se podařilo napodobit dobře. Na druhou stranu souhlasím i s kritikou, ano příběh je velmi slabý, některé vtipy jsou převzaté a věčné odkazování na předchůdce je spíše na závadu. Ilustrace se mi nelíbily.

17.01.2018 3 z 5

Nejhloupější anděl Nejhloupější anděl Christopher Moore

Pohodová a oddechová knížka, nenadchne ani neurazí, ale rozhodně vykouzlí nejeden úsměv.

13.01.2018 4 z 5

Ledový drak Ledový drak George R. R. Martin

Krásná knížka pro děti, dceru vysloveně nadchla a i mě se líbila.

09.01.2018 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Backman se posunul o kus dál, lehce změnil vypravěčský styl a vytvořil moc pěknou knihu. Je možná náročnější na pozornost při čtení, protože místa a postavy se střídají rychle a bez varování. V celé knize je zase vidět lásku ke všem lidem a schopnost je pochopit a cítit s nimi. Pocity postav a nálada ve městě jsou mistrně zachyceny a vtáhnou Vás do děje. Kritika společnosti je nenásilná a přesto silná. Smekám, je to kniha, ke které se určitě vrátím a už teď vím, že si ji přečtu víckrát.

07.01.2018 5 z 5

Krátké pohádky Krátké pohádky Nick Page

Hezké ilustrace, hezký překlad, hezké rýmování. Potěšila mne i dceru :)

28.12.2017 4 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Velmi povedená kniha dál rozvíjí poutavý příběh. Jsme moc zvědavý, jak to celé dopadne. Opět mne dostaly nové postavy a dějové linky. Člověk si myslí, že už všechny postavy zná, ale chyba lávky. O dějové zvraty také není nouze a člověk jen žasne. Na druhou stranu jsem rád, že těch pět dílů mám za sebou a po měsíci a půl, kdy jsem nečetl nic jiného, se mohu se vrhnout na jiné autory a žánry :)

28.12.2017 4 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Zase povedený díl od kterého se dá těžko odpoutat. Začínám přicházet na chuť vnitřním monologům, které to celé krásně ozvláštňují a nabízí další úhel pohledu a další možnost jak postavy soudit, nebo jim odpouštět. Ale zase to násilí ... toho je tam na mne moc.

18.12.2017 4 z 5

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Další povedený díl. Řemeslně je to bezvadně zpracované, postavy se mění a balancují mezi dobrem a zlem. Všude je mnoho násilí a lží a čtenář nemůže knihu odložit. Na jednu stranu, bych po třech dílech v kuse, už chtěl číst něco jiného, ale nedá mi to a jdu do 4. dílu.

10.12.2017 4 z 5

Střet králů Střet králů George R. R. Martin

Velmi poutavé a výborné čtení, člověka to nenechá na chvíli odložit knihu. Přečteno jedním dechem. Děj a postavy jsou velmi dobře vystavěné a opravdu se z toho stává malá droga. Na druhou stranu je to i dost natahované a násilí a brutality jsou popisované zbytečně detailně až sadisticky.

25.11.2017 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Seriál neznám, neviděl jsem, všichni o tom ale mluví, tak jsem si to musel alespoň přečíst, abych byl trochu v obraze. Rozjezd byl pomalý, než se člověk v zorientuje v nespočetu postav, tak to chvíli trvá. Je to napsané napínavě a zajímavě. Nebýt tam ta erotika a brutalita, mohl by to být druhý Harry Potter co přivede děti ke čtení.

17.11.2017 4 z 5

O dívce Grace O dívce Grace Anthony Doerr

Zajímavá knížka. Vybočuje tak trochu z masového proudu. Je plná poetického vyprávění, různých popisů krajiny a zvířat, popisů pocitů, nálad a snů. Děj se pomalu vleče a v uspěchané době může být zajímavým zklidněním. Kniha dobrá třeba na dovolenou, v létě vás potěší víc jak sto stran o tom jaká je zima na Aljašce a v zimně vás zase potěší neméně stránek o tropickém ostrově. Kniha je o člověku který selhal a utekl od svého života, kniha je o hledání, o zničující nerozhodnosti, o odpuštění, o návratu, o naději, o lásce. A je to také o vodě, která hraje hlavní vedlejší roli, ale setkáme se i se starými známými rekvizitami jako jsou mušle a rádio. A také je zde zase propašovavá propagace vědy a nenápadně si rozšíříte znalosti z hydrologie, entomologie, hydrometeorologie.

13.11.2017 3 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Moc pěkná kniha, její nadčasovost a tím i kvalita je dána, podle mne tím, že ukazuje celou katastrofu z pohledu jedince, který hledá řešení a musí se v omezeném čase rozhodovat. Rozhodování však není černobílé, buď zlo, nebo dobro. Rozhodování je bolestné, má spoustu odstínů, spoustu možných dopadů a následků. Člověk předem neumí všechny konsekvence posoudit, natož říci které zlo je menší. Kniha zajímavě ukazuje hledání člověka, jak se s katastrofou vyrovnat a jaké všechny možné scénáře se mohou vyskytnout. Ať už jsou nakonec rozhodnutí jakákoli, největší sílu a největší roli má naděje a chuť žít.

06.11.2017 5 z 5

Eskejp: Na útěku z kanceláře Eskejp: Na útěku z kanceláře Jiří Charvát

Knížka mě několikrát velmi rozesmála. V MHD jsem na sebe poutal nepatřičnou pozornost a jedna pani se ptala co že to čtu. Je to vhodná knížka pro odreagování. Čtenáře čeká sled naprosto neskutečných situací. Je to občas trochu přisprostlý a jednoduchý humor, což nemusí všem vyhovovat. Ke konci to ztrácí trochu dech. Moc se mi líbily ilustrace.

02.11.2017 3 z 5

Moc krásná kniha. Podle mne musí uchvátit každého čtenáře, malého i velkého. Ilustrace krásně sledují text příběhu. Výborná knížka pro druháka a třeťáka, ale i starším dětem a rodičům, se podle mne, bude líbit.

Jako šťoura a milovník čísel, musím ubrat jednu hvězdu za malé "očerňování" matematiky.

"Justýnka je tu poprvé
a neumí mluvit v rýmech,
léčím ji, neb se nevyzná
ve svých splínech.
Patří k těm dětem,
co jsou radši samy,
zavřené v pokoji
s matematickými tabulkami."

Jako by snad bylo něco špatného na tom, číst si v logaritmech :) co já jako kluk si vyhrál s matematickými řadami :)

Autorka to na druhou stranu hned v vzápětí trochu narovnává.

"Justýnko, počty jsou
krásná a vznešená věda,
avšak milá, vzletná slova -
ta jsou vážně třeba!"

Stačilo by přidat slovo "také" a hned by to bylo přesné vyjádření. Já vím, pak by se naboural ten verš.

Ta knížka je moc pěkná, tohle je jen drobnost, ale nemohl jsem si pomoct.

29.10.2017 4 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Kniha se dobře a lehce čte i když pojednává o velmi smutných věcech. Je moc dobře, že se připomínají i tato "zapomenutá" zvěrstva sovětů. Obdivuji lidi, kteří se i ve vypjatých podmínkách, v situaci když se k nim okolí chová jako ke zvířatům, v okamžiku kdy jim jde o život, stále dokáží chovat jako lidi, projevovat si vzájemnou úctu, vzájemnou pomoc a zachovávat pravidla slušnosti. Víc takových lidí jako byla Jelena.

19.10.2017 5 z 5

České dějiny očima psa České dějiny očima psa Martina Drijverová

Au, tak tohle bolelo. Nápad se psem stojí za tu jednu hvězdou, vše ostatní je dost hrůza. Vadil mi zejména schematický, příliš zjednodušující a dávno překonaný pohled na dějiny, stejně tak dost ubohé vtipy. Pozitivní při čtení dětem v postýlkách bylo to, že to vždy vedlo na diskusi typu "tak to vůbec nebylo ...", "takto se na to nedá koukat", "tohle je přeci hloupé ... protože" atd. atd. Stopa socialistického a komunistického pohledu je v autorce neuvěřitelně hluboko zakořeněná, je to dobře vidět například při popisování Mistra Jana Husa, jako revolucionáře chudých proti bohaté církvi, v tu chvíli to opravdu bolelo, stejně tak očerňování Anežky Přemyslovny.

18.10.2017 1 z 5

Erebos – Hra, která zabíjí! Erebos – Hra, která zabíjí! Ursula Poznanski

Výborná kniha pro děti okolo 13-15 let, ale ani starší neurazí. Řemeslně je to dobře zpracované jak postavami, tak stylem vyprávění. Příběh moc hezky popisuje svět PC her, když koukám synovi přes rameno, tak to docela i sedí. Autorka taky dobře pochopila potenciál umělé inteligence a nenápadně ukazuje kam tento obor míří a co bude brzy možné. Jako člověk z oboru si myslím, že už to nebude tak moc za dlouho.

15.10.2017 3 z 5

Jasná mysl: Získejte zpět svou pozornost, paměť a radost ze života za 21 dní Jasná mysl: Získejte zpět svou pozornost, paměť a radost ze života za 21 dní Mike Dow

Kniha má v mnoha věcech pravdu, ale normální člověk, co se řídí pořekadlem "všeho s mírou" na to dojde taky. Celé je to psáno tak trochu dogmaticky "cukr, mouka, moderní technologie" je ZLO a "BIO a spiritualita" je DOBRO, to mi vadilo nejvíc.

09.10.2017 1 z 5