Malýmedvěd Malýmedvěd komentáře u knih

Jasno lepo podstín zhyna Jasno lepo podstín zhyna Sara Baume

Moc pěkná knížka. Krásný jazyk, výborný překlad, skvělá práce s tempem vyprávění a navozováním atmosféry. Zajímavý příběh, který se dá i pochopit, ale nějak neumím vyjít s celkovým vyzněním knížky.

28.06.2018 4 z 5

Jak chutná moc Jak chutná moc Ladislav Mňačko

Ten příběh, jak moc ničí charaktery, morálku, osobnosti, je starý jako lidstvo samo a přesto je stále aktuální. Zpracování je velmi dobré má pomalý rozjezd, ale stále graduje a ke konci už člověk jen žasne a nechépe.

28.06.2018 4 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Moc pěkná kniha, velmi silný příběh, který postupně graduje až člověka mrazí. Nádherný jazyk. Bohaté a rozmanité vedlejší postavy. Za mne čtenářský zážitek.

17.06.2018 5 z 5

Magyk Magyk Angie Sage

Četl jsem to dceři před spaním. Kniha má bohatou fantazii, má spád a je to pořád pěkně napínavé to oceňuji a to se mi líbalo. Myslím, že pro spoustu malých čtenářů, to může být hezké čtení. Na druhou stranu, příběh je na můj vkus až moc překombinovaný. Trpěl jsem také překladem, například skloňování jména Septimus bych si raději představoval postaru a ve 4. pádě bych čekal "Septima" namísto použitého "Septimuse". Najdou se ale i horší prohřešky, jako na straně 178, kde stonožka/brouk, ač životný tvor přemýšlí, co si počne "se čtyřmi nohami", namísto "se čtyřma nohama".

14.06.2018 2 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Je příjemné se po čase vrátit do známých reálií, výborné oddechové čtení, profesionálně řemeslně zpracované, ale asi ultra fanoušky nenadchne.

10.06.2018 3 z 5

De profundis: Zápisky ze žaláře v Readingu a Čtyři listy De profundis: Zápisky ze žaláře v Readingu a Čtyři listy Oscar Wilde

Knížka vyžaduje relativně velké soustředění od čtenáře a také nějaké znalosti ze života OW. Moc se mi líbilo sledovat myšlenkové pochody a duševní rozpoložení. OW ukazuje, že to měl v hlavě srovnané a uměl jasně formulovat myšlenku a dokonale vládl slovem.

06.05.2018 3 z 5

Příliš dlouhá swingers party Příliš dlouhá swingers party František Kotleta (p)

Bál jsem se do čeho to jdu, ale nakonec jsem byl mile překvapen. Bylo to vtipné, svižné oddychové čtení.

03.05.2018 3 z 5

Pan Backman je opravdu pan Vypravěč s velkým "V". Na malém prostoru umí vykouzlit velký příběh. Tolik různých pohledů na svět okolo nás s takovým citem a s takovým porozuměním. Moc mi ta jednohubka chutnala.

26.04.2018 5 z 5

Proces Proces Franz Kafka

Knížka mi připadá dobrá hlavně proto, že člověka nutí přemýšlet. Přiznám se, že mne ze začátku ta absurdita rozčilovala, jak jsem ale četl dál, tak jsem si čím dál víc uvědomoval, že ta absurdita není samoúčelná a že popisovaný scénář není zase tak neuvěřitelný. Musel jsem stále více přemýšlet, jak je to podobné tomu co známe a jak je to všechno docela i "možné".

12.04.2018 4 z 5

Tvář vody Tvář vody Guillermo del Toro

Moc pěkná myšlenka, hezká obálka a to je asi tak všechno. Psané je to stylově nevyváženě, je to natahované, je to opakující se. Je to přeplácené tématy, překombinované zápletkami a konec je mega hloupý.

31.03.2018 2 z 5

Zvuk slunečních hodin Zvuk slunečních hodin Hana Andronikova

Moc pěkná knížka, moc hezky napsaná. Emotivní a zároveň i poučná. Velmi zajímavý příběh. V zásadě smířlivá i přes všechny ty popisované hrůzy.

06.03.2018 5 z 5

Svět bez princů Svět bez princů Soman Chainani

Četl jsem to dětem před spaním, dcera byla nadšená a i kluka to zaujalo. Děj je svižný, napínavý, plný zvratů. Něco z děje se dá dopředu tušit, ale autor je rozhodně originální a jeho fantazie je obrovská a umí čtenáře stále překvapovat. Je to celé dobře zamotané a přitom dobře promyšlené. To se mi na knize moc líbilo, stejně tak jako červená niť s dobrem a zlem. Oceňuji, jak kniha dobře ukazuje dětem, že svět není černobílý a že dobro pro jednoho může být zlem pro druhého a věci dělané v dobré víře, nemusí být nutně dobré.

03.03.2018 4 z 5

Zachráněná sovička Zachráněná sovička Sue Mongredien

Dcera si knihu jako odměnu sama vybrala v knihkupectví, řekl bych, že kvůli obálce :). Je to dobrá knížka pro první čtení. Jednoduchý a poučný příběh se šťastným koncem. Neodolal jsem a přečetl si to také a podle mne, s ohledem co dnes vychází pro děti, je to lepší průměr s podprůměrným překladem. Je to přesně ta knižní série, která Vás donutí ukázat dětem krásu a výhody Městské knihovny, protože po přečtení se už k ní asi nikdy nevrátíte.

03.03.2018 3 z 5

Slepý hodinář Slepý hodinář Richard Dawkins

Kniha se mi moc líbila. Je to poučné a obohacující čtení. Ano souhlasím, člověk k ní potřebuje trpělivost a ony mentální tretry, ale investovaná energie do těžšího čtení se vyplatí a čtenáři se to snad vrátí v lepším pochopení okolního světa. Moc jsem ocenil používání technických analogií, hned jsem si to lépe uměl představit.

02.03.2018 5 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Krátké, snové, pohádkové, poetické dílko. Významově mnohoznačné, každý si v tom může najít něco jiného, něco svého.

27.02.2018 4 z 5

Poslední království Poslední království Bernard Cornwell

Bravurně napsaný historický román. Pan Cornwell je opravdu pan vypravěč. Na pozadí skutečných historických událostí vykreslí dobře čtivý a napínavý příběh se zajímavými postavami. Hlavní postavy jsou z dnešního pohledu pěkně brutální, ale i tak jim člověk fandí. Člověk si nenásilnou formou naučí víc, než v hodinách dějepisu. Při dohledávání historických podrobností jsem zase žasnul, jak se Cornwell drží blízko skutečnostem z dochovaných pramenů. Hodnocení je v rámci žánru je určitě 5*, v obecném pohledu je to lepší nadprůměr.

26.02.2018 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Za mne velmi dobrá kniha. Hned z mnoha pohledů. Dobře se to čte, i když téma je těžké, chmurné a plné bolesti. Beletristická forma se zajímavým příběhem je pro čtenáře dobře stravitelná. Díky tomu, že Sepetysová nastudovala mnoho pramenů a s mnoha lidmi mluvila, má kniha hodnotu i dokumentární a může být i jakýmsi okénkem do historie. Ideální kniha pro dnešní generace, které válku nezažily. Kniha výborně ukazuje hrůzu válečného kafemlýnku, který semele úplně každého. Protože se to opravdu lehce čte, mohla by to být dobrá povinná školní četba. Kniha je výborně promyšlená a vystavěná tak, že věci do sebe zapadají, jak skládačka. Když jsem objevil propojení na Šedé tony, tak jsem ocenil tu promyšlenost ještě víc. Postavy jsou dobře vybrané a výborně vykreslené. S Emilií jsem soucítil a litoval jí, Joanu jsem obdivoval pro její lidskost a obětavost a touhu pomáhat, Florianovi jsem fandil, protože si uvědomil a procitl co je sytém zač, no a Alfred to je mistrně zpracovaná postava (člověk neví zda ho má litovat jako oběť, nebo nenávidět jako sociopata, postava, která je pěšák na šachovnici s minimální silou, ale postava, která přesto dokáže ovlivňovat dění okolo v dobrém i špatném směru). Kniha mě donutila jeden večer strávit s Youtube u Wikipedie a poslouchat dostupná svědectví pamětníků a zjistit si další informace jak o Prusku, o lodi, o jantarové komnatě o konci války.

16.02.2018

Život a dílo skladatele Foltýna Život a dílo skladatele Foltýna Karel Čapek

Nádherné torzo nedopsané knihy. Jaká škoda, že to není celé. Rozehrané je to výborně a je úžasné sledovat opovrženíhodného chlapíka prostřednictvím výpovědí jiných lidí, kde člověk vidí jaká to byla hrozná figura, ale zároveň že měla i světlé momenty. Z doslovu je vidět, že Čapek chtěl ukázat, že společnost okolo uměla být také pěkně krutá a zároveň i velkorysá.

11.02.2018 4 z 5

Ishmael - Dobrodružství mysli a ducha Ishmael - Dobrodružství mysli a ducha Daniel Quinn

Dobrá kniha, moc se mi líbilo použití metody logické dedukce. Kniha donutí přemýšlet a podívat se na spoustu věcí z jiného pohledu, což velmi oceňuji, stejně tak i beletristický způsob zpracování. Na druhou stranu mi tam chybělo víc "druhého" pohledu a nějaká disputace a protiargumentace.

11.02.2018 4 z 5

Jak jsem vyhrál válku Jak jsem vyhrál válku Patrick Ryan

Výborná oddechová kniha. Zase jsem dělal v autobuse ostudu, když jsem se nahlas smál a nemohl jsem se zastavit. Absurdní historky, které snad ani nelze vymyslet. Hlavní "hrdina" je ukázkový mááágóóór, mohl by si s Rimmrem z Červeného trpaslíka hned podat ruce.

04.02.2018 3 z 5