Tvář vody

Příběh jako z jiného světa zasazený do Ameriky šedesátých let a odehrávající se na pozadí studené války. Elisa žije osamělý život v malé špeluňce nad kinem Arcade v Baltimoru. Pracuje jako uklízečka v přísně střeženém výzkumném středisku a jedinou radostí pro ni je, když si před noční směnou vybírá, jaké střevíčky na podpatcích si obuje. Ale poté, co s kolegyní Zeldou odhalí utajovaný vládní experiment, se její dosavadní život navždy změní. Tvář vody je neobvyklý a křehký příběh o lásce, svobodě, sebeúctě a rovnováze v přírodě, který zpracovali dva umělci ve dvou různých médiích. Tvář vody ve filmovém zpracování obdržena dva Zlaté glóby – za režii Guillerma del Tora a hudbu Alexandra Desplata....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/36_/367291/tvar-vody-bgP-367291.jpg 3.5212
Literatura světová, Romány, Fantasy
Vydáno, Host

The Shape of Water, 2018

Kniha Tvář vody

Dryáda

Americká slátanina převedená do knižní verze, která vlastně neví ani čím chce být.

Stereotypní ploché a černobílé postavy: dobrácké slabé utlačované osoby, které díky svému "hendikepu" nejsou součástí většinové společnosti a proti nim zlý krutý nesmrtelný (otrava krve a gangréna jsou v pohodě) bílý chlap, kterého takto vytvarovaly hrůzy zažité války. Asi proto se to odehrává v 60. letech, dneska by ho možná! poslali na vyšetření s PTSD.
Na to kolik knihy obecně poskytují prostoru pro psychologický popis postav a jejich vývoj je tato stránka naprosto nevyužitá. Sice se dovídáme základní fakta, ale nejdeme nikam do hloubky, kloužeme jen po povrchu.

To není vše, máme tady další jevy amerických trháků... přítomnost hlavního záporáka (kterého je třeba porazit); logické chyby (díra v boku se nehojí několik dní, ale díra po kulce v hrudníku zmizí hned), nesmyslnost děje pro potřeby zápletky (nikdo nehlídá vzorek?), náhodná interakce hlavních postav (že by osud?) a taky ten konec... uf!
EDIT1: Zapomněla jsem dodat... morálně poučné odpovědi na ožehavá témata současnosti (rasismus, homosexualita, práva jiných bytostí než lidí apod.)!

Stačí, že nám poněkud stagnuje kvalita amerických filmů, teď to ještě šoupneme do papírové podoby. Vlastně ani nevím, proč jsem to dočetla, čtivé to nebylo... nejspíš ze zvědavosti jak může vypadat kniha podle scénáře (a kvůli obojživelnému sexu to vážně nebylo).

EDIT2: Na film se koukat nebudu. :)

qydko
27.11.2019

Kniha se četla příjemně, ale ten konec... no, líbil by se mi asi trochu jiný.

VeruB
14.08.2019

Sice kniha nemá nikterak "silný příběh" a má "silný americký konec", ale četla se moc hezky a líbila se mi, nemůžu si odpustit:

"Natáhne se k němu. K sobě. Není mezi tím žádný rozdíl. Už to chápe. Drží ho, on drží ji, drží se navzájem a všechno je tma, všechno je světlo, všechno je ošklivost, všechno je krása, všechno je bolest, všechno je smutek, všechno je nikdy, všechno je navždy."

wotana
25.07.2019

Film jsem už viděla a ten se mi líbil, tak jsem sáhla po knize, ale ta mne nějak nenadchla. Málo kdy se mi stává, že je film lepší než kniha, ale v tomto případě ano. Škoda.

micha-ella
11.06.2019

Kdysi jsem viděla film a knížku jsem jen přeletěla. Nic pro mne.

Burinkacdbd
09.06.2019

Přečetla jsem knihu, koukla jsem se na stejnojmenný film. Amerika - 60. léta, rasismus, práva černochů, demonstrace, role mužů a žen, postavení v zaměstnání...
V knize dostala hodně prostoru (kromě Elisy a Zeldy) i Stricklandova manželka Lainie, která se ve filmu jen mihla. V knize vytvořila hodnotnou dějovou linku.
Ve filmu mě zase hodně oslovil Giles, kterého jsem díky knize považovala tak trochu za ňoumu.
Taková novodobá pohádka, kterou ale občas i dospělý člověk potřebuje zažít (přečíst).
Přečteno: září 2018

Fillipa
23.04.2019

Ano, poslech audioknihy byl velmi příjemný, proto mi nevadila ani romantika, ani fantasy. Tištěnou knihu bych odložila.

lubospanda
24.02.2019

Audiokniha byla skvěle načtená, ale kniha sama o sobě je pro mě příliš romantická, předvídatelná a menšinově vyvážená. Zařadil bych to do kategorie čtení pro knižní panny.