Malýmedvěd Malýmedvěd komentáře u knih

Houževnatost Houževnatost Angela Duckworth

Kniha přináší spoustu podnětných myšlenek. Nejsou to žádné horké novinky, možná to jsou obyčejné myšlenky a zásady selského rozumu. Ale jsou hezky strukturované a logicky seřazené. Kniha může pomoci v argumentaci všem lidem, kteří se snaží budovat atmosféru houževnatosti (učitelé, trenéři, rodiče a mnoho dalších). Moc se mi líbí plně se ztotožňuji s myšlenkou, že základem všeho, je náš postoj k životu, zda o sobě smýšlím jako o kolečku v soukolí bez valného vlivu na okolí a nebo zda o sobě uvažuji jako o osobě, která může ovlivnit svůj život, popřípadě dokázat věci navzdor osudu. Kniha je na můj vkus prošpikovaná až příliš mnoha ukázkovými příběhy ze života. Jeden příklad pro dokreslení jednoho tvrzení by mnohdy bohatě stačil.

07.10.2017 3 z 5

Dávat a brát Dávat a brát Adam Grant

Základní myšlenka není nová, není špatná, a je dobře, že ji někdo připomíná. Osvěty není nikdy dost. Na druhou stranu kniha je zbytečně "nafouknutá" a redukce na 1/4 by klidně unesla. Jako přednáška na TEDu (20 min) by to bylo tak akorát.

28.09.2017 3 z 5

Neočekávané chování Neočekávané chování Richard H. Thaler

Je radost číst a přemýšlet o tom, jak se lidé chovají. V tomto je kniha určitě velkým přínosem. Popis některých vědeckých disputací je zajímavý a hezky odhaluje zákulisí vědecké komunity. Nicméně kniha mne přesně díky tomu zaujala jen tak napůl, rozhodně bych ji vyčetl příliš mnoho informací ze zákulisí a její "upovídanost". Tématu to podle mne neprospívá a v zásadě to pro podstatu probíraného tématu ani není tak důležité.

24.09.2017 3 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Boj se závislostí má mnoho podob. Zaujala mne myšlenka, že jednou z možností jak bojovat (a asi i úspěšnou možností) je vymytí mozku a změna osobnosti zgruntu.

13.09.2017 4 z 5

Červená královna Červená královna Matt Ridley

Velice dobrá kniha. Moc ji doporučuji všem, kdo se snaží trochu pochopit věci okolo sebe. Velmi se mi líbí struktura knihy, kde čtenáře vede od jednotlivostí k celku. Ukazování na různé teorie, způsob argumentace a následné vyvracení nebo dokazování daných teorii je radost sledovat. Velmi obohacující.

10.09.2017 5 z 5

Šťastný života běh Šťastný života běh Miloš Škorpil

No nevím, rozhovor má kvalitu blábolení po 5 pivech. Dotýká se všeho a zároveň ničeho. Zápisky z blogu jsou neučesané a nemají ani základní strukturu.

08.09.2017 1 z 5

Velký Gatsby Velký Gatsby Francis Scott Fitzgerald

Moc pěkná kniha, zaujala mne hlavně taková snová atmosféra většiny popisů, které v knize jsou. Psychologie postav je velmi dobře vykreslená a člověka nutí přemýšlet.

07.09.2017 4 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Kniha mne rozhodně zaujala. Styl vyprávění je velmi poutavý a drží čtenáře neustále napjatého a po malých kouscích mu stále dál a dál rozkrývá další a další střípky velmi zajímavé mozaiky. Autorku chválím, udělala moc pěknou knihu. To že hlavní příběh je vlastně katastrofický, by mi ani tak nevadilo, ale postrádám tam i náznak druhé možnosti, svobodné vůle, druhého pohledu, prvek náhody. Ne vše se přeci dá vysvětlovat mocí kletby a zlovůlí padouchů. Respektive, dá se to tak vysvětlovat, ale pak to na mne působí jednoduše a vykalkulovaně. Proto dávám jen 4*.

01.09.2017 4 z 5

Kdo chytá v žitě Kdo chytá v žitě J. D. Salinger (p)

Kniha rozhodně zaujme, není to hrdinou, se kterým se nemůžete sžít i když ho chápete, není to dějem, protože ten tam skoro žádný není, ale je to tím pohledem, jak někdo může myslet a dívat se na svět. Podle mne dobrá volba pro povinnou školní četbu.

28.08.2017 4 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Velmi útlá a velmi čtivá knížka. Pro mládež na SŠ, jako dělaná. Dotýká se mnoha témat a nic neskrývá a tím by mohla být pro mládež i snadno přístupná. Nevím, jak vypadá střední dnes, a jak vypadala v 90. letech v US, osobně bych byl ale rád, aby moje děti v prvním ročníku nebraly LSD, aby nekouřily a neměly zkušenosti se sexem :) Nicméně sympatická je láska Charlieho ke knihám.

20.08.2017 3 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Výborně napsané, čtenáře to ke knize doslova přilepí. Strach a hrůza se stupňují až k prasknutí. Děj má rychlé tempo a rychlé střihy. Pro zfilmování jak dělané. Na můj vkus, těch mrtvol tam bylo až moc, příběh to nevylepšuje, ba naopak, spíše mu to škodí. Stejně tak nevím, zda "nezničitelný" padouch je přínosem pro knihu. Naopak postava doktora sadisty s absolutní mocí je tak děsivá, že se mi při čtení dělalo fyzicky špatně.

17.08.2017 4 z 5

Fahrenheitova dvojčata Fahrenheitova dvojčata Michel Faber

Povídky jam mají být, vždy mají v sobě to něco nevyřčeného. Jen jsou tedy opravdu velmi krátké, někdo to má rád, mě to bylo líto se tak rychle zase loučit.

13.08.2017 4 z 5

Tělo Tělo Paolo Giordano

Stejně jako prvočísla je i Tělo velice pěkná knížka. Tělo je zde jak společným jmenovatelem mnoha motivů a akcí, tak je zároveň i činitelem a spouštěčem mnoha rozhodnutí. Paolo má úžasný talent vyprávět nejen o válce vnější, ale i o válce v rodině, v osobním životě mezi partnery, o válce uvnitř armády, o válce mezi kolegy i o válce uvnitř samotného člověka. Postavy jsou moc pěkně vykreslené. Dobře se to čte a i když se autor přímo neptá ve všech případech proč válka vznikla a jak se dá ukončit, tak se člověk stejně musí ptát i u ostatních popisovaných válek "proč začaly" a "jak se dají ukočit".

10.08.2017 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Moc pěkná knížka. Do třetice jsem uchvácen tou lidskostí, kterou autor do příběhů dává. Backman krásně ukazuje, že stojí za to se koukat na lidi vstřícně a zkusit hledat jejich skryté poklady a že se dají najít i u lidí, kdybychom to nečekali. Nikoho přece nesoudíme, nemáme předsudky že?

05.08.2017 5 z 5

Babička pozdravuje a omlouvá se Babička pozdravuje a omlouvá se Fredrik Backman

Za mne krásná knížka. Pohádka na druhou. Podle mne s knihou budou mít problém ti, kteří uvidí, že ani popsaný svět pohádky ani popsaný svět reality, nejsou skutečné a uvěřitelné. Naopak všichni lidé co mají rádi pohádky budou nadšeni. Jasně, že to takhle v životě není. V životě většinou nefungují taková „jednoduchá“ vysvětlení, ale o to tu podle mne nejde. Tady jde o to, že je krásné snít, že je krásné myslet na to, že by to i životě mohlo být takhle jednoduché. Je úžasní poznávat nové světy jak v pohádkách, tak v lidech okolo sebe. Napsané je to krásně, s takovou láskou k lidem, s takovou lehkostí, humorem a plné citů. Četl jsem to jedním dechem.

31.07.2017 5 z 5

Paní Bovaryová Paní Bovaryová Gustave Flaubert

Začátek asi odradí spoustu čtenářů neuvěřitelnou a obsáhlou popisností. První třetina knihy je šílená nuda. Mnoho lidí odradí Ema, protože je to hrdinka "na ránu" (rozmazlená, sebestředná, nevděčná, líná a má mnoho dalších negativ) a rozhodně k většině čtenářských srdcí nepřilne. Kniha je ale dobrá a zanechá hluboký dojem, Zajímavá a hodnotná je hned z několika pohledů. Zajímavý je styl vyprávění, takový bez emocí vypravěče, odosobněný, objektivní a přitom popisuje právě city lidí. Zajímavé je střídání tempa ve vyprávění, občas se děj vleče a jindy pádí, že se od něj nejde odtrhnout. Ty podstatné věci, na které pak čtenář musí myslet, když na chvíli knihu odloží a zrovna ji nečte, ty se vždy objeví náhle a v neuvěřitelné stručnosti uhodí jako facka. Do povinné četby na SŠ bych to asi nedával, ale pro milovníky dobrých knih bych ji klidně doporučil.

28.07.2017 4 z 5

Škola dobra a zla Škola dobra a zla Soman Chainani

Četl jsem to dětem před spaním. Děj je svižný a napínavý, takže většinou děti spíš rozvášnil, než dostal do spací nálady. Jako rodič oceňuji originální zápletku a hezky zpravovaný manuál "jak se pozná zlo" Je to dobrá volba, pro věk čtenáře okolo 10 let. Konec je trochu překombinovaný (motivace školníka byla málo uvěřitelná), ale proč ne.

23.07.2017 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Začátek je těžký, než se čtenář zorientuje v množství nových výrazů a postav, ale pak následuje strhující příběh a se spoustou kliček a zvratů. Postavy si člověk zamiluje a jako celek to působí vyváženě.

23.07.2017 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Líbí se mi takovéto knihy, kde je vidět, že autor má rád všechny lidi a to i ty nepříjemný, kousavý a ukazuje, že je můžeme mít i my rádi.

08.07.2017 5 z 5

O kolečko míň (můj život s autismem) O kolečko míň (můj život s autismem) Josef Schovanec

Zajímavá kniha, jsem rád, že jsem ji četl. Autismus určitě neberu jako nemoc, je to prostě odlišnost. Jsme si tak podobní a oni jsou přesto tak jiní. Josef má velmi dobrý pozorovací talent a jeho postřehy o "nás" jsou neuvěřitelně trefné.

07.07.2017 3 z 5