Úsměvy smutných mužů

od:

Úsměvy smutných mužů

Zápisky z léčebny. Když spadnete na dno, nezbývá než se odrazit směrem vzhůru. Místy úsměvné, místy drsné zápisky z protialkoholní léčebny. Příběhy čtyř pacientů, kteří se skamarádí při nelehkém úkolu - zbavit se závislosti, černého draka v sobě. Mrazí při sledování jejich předchozích životů, kdy se díky alkoholu ocitají až na pokraji smrti. To jim však při samotné léčbě nebrání zažívat humorné příběhy a situace, které plynou z nenormálního soužití třiceti mužů na uzavřeném oddělení. Podaří se jim přitom vyhrát válku s démonem alkoholu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/219632/usmevy-smutnych-muzu-219632.jpg 3.9255
Žánr:
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Smart Press
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (68)

Přidat komentář
Evaho73
15. března

Alkoholizmus - život ohrozujúca závislosť, ktorá berie človeku všetky zábrany a ženie ho do priepasti.
Záleží od okolností a takisto od pomoci okolia, aby sa mohol alkoholik vyhrabať von.
Odstrašujúce výpovede, ktoré môžu človeku pomôcť otvoriť oči a položiť si základné otázky o zmysle života.
Kniha je zároveň cestou k nahliadnutiu do duše alkoholika.

LadyAnn
10. března

Vyprávění bez příkras či patosu, na kost pravdivé, upřímné a svým způsobem odstrašující. Zároveň s prvky šibeničního humoru a pěknými ilustracemi. Stojí za přečtení!

Suzynka29
22. února

Mám tohoto autora moc ráda. Oba díly prsatého muže mě bavily. Je to sice smutný příběh, ale čtenář nahlédne do fungování léčebny tak, jak to je a bez zbytečného "okecávání"...

moonell
06. února

Realita léčebny s občasnými upřímně působícími momenty. Pro člověka, který si tím prošel/má někoho blízkého, jež se tam ocitl (případně by měl) určitě zajímavý... dokument. Pro pochopení určitých věcí.

douchová
31. ledna

Přečteno na jeden zátah. Moje třetí čtenářská zkušenost s autorem. Prsatý muž a zloděj příběhů byla první a byla jsem nadšená. Velmi oceňuji autorovu otevřenost a upřímnost.

Muf37
09. ledna

Knihu jsem přečetl za dva dny. Velmi silný příběh,co z člověkem udělá chlast. Cením si toho,jak autor v knize popisuje i své osobní zkušenosti.

MacBara
02. ledna

Tak nějak splnila očekávání. Takový terapeutický deník s úvahami, kde se cení otevřenost s upřímnost k sobě samému. Autorovi prostě jeden drží palce, aby vydržel.

Svastas
28.12.2017

Zase mám o čem přemýšlet. Od teď se snad pokloním před každým, komu se podařilo dostat z absolutního dna závislosti na alkoholu a abstinuje. Zvlášť v ČR, kde se v obchodě nejde vyhnout regálu s chlastem. Knížku jsem přečetla během jednoho dne a stálo to zato. Děkuji autorovi za skvělou knihu a přeji hodně suchých let!

ecila13
09.10.2017

Upřímná a drsná autobiografie z "blázince".
Myslím, že knížka může pomoci mnoha lidem bojujícím se závislostmi.
Autorovi moc držím palce s abstinencí.

Janek
27.09.2017

Drsné svědectví, které vás nenechá v klidu: Co je realita? Co je fikce? Kolik lidí z mého okolí by si to mělo přečíst jako varování?

Leniik33
19.09.2017

Velmi drsně napsané. O to víc se mi tato knížka líbila, na nic si nehraje a vše je tam popsané narovinu. Sám čtenář se rozhodne, zda to tak přijme, nebo knížku odloží.

Malýmedvěd
13.09.2017

Boj se závislostí má mnoho podob. Zaujala mne myšlenka, že jednou z možností jak bojovat (a asi i úspěšnou možností) je vymytí mozku a změna osobnosti zgruntu.

Malefisto
08.09.2017

Drsné, pravdivé a bez příkras. Přečteno během jednoho dne. Těším se jak bude pojatý film.

ji7967
29.07.2017

Ano, drsné. Ze života. Napsané čtivě, bez obalu. Asi dobré dát přečíst tomu, kdo začíná mít problém s alkoholem... Za mě první kniha od Formánka a rozhodně nezklamala.

Vladus9
13.07.2017

Drsné čtení, ale věřím, že naprosto pravdivé. Moc se mi líbilo poznání, že říkat pravdu je osvobozující.

Ebon
11.07.2017

Morbidně humorný pohled na ztroskotance, mezi které se může kdykoliv kdykoliv přidat.

Jizi
03.07.2017

"Si dáš pivo, ne? Ne? Tak aspoň panáka na cestu!" Zrcadlo, který Josef F., jak sám o sobě autor píše, nastavuje naší alkoholický kultuře, přináší mrazivý odraz lidí, kterým se dvě "zdravotní" decky denně vymkly tak trochu z rukou... Formánek vás vezme na výlet za zdi, za něž se nikdo normální nechce nikdy dostat, s nebývalou otevřeností, jež nám může pomoct pochopit, že se vejce černýho draka může vyklubat v kapse kohokoliv z nás...
(Knihu jsem poslouchala v audioverzi ve skvělé interpretaci Filipa Švarce, kterou paradoxně vydalo vydavatelství Země pohádek - tak přeju autorovi, aby měly jeho Zápisky pohádkový konec a on toho draka jednou provždy přemohl.)

Rade
20.06.2017

Hodně mrazivé čtení o alkoholismu. Zápisky z léčebny zprostředkují naprosto autentický zážitek. Na jednu stranu alkohol jako ničící droga, na druhou stranu poznání, že ti zvracející špinaví ztroskotanci byli dříve normální lidé s běžnými osudy…
A trochu i znepokojivé – rozhodně nejsem abstinent a vínečko a pivo mám ráda. Kde je ta hranice, odkud není návratu, nebo jen s obrovským úsilím a doživotním údělem? Proč někdo sklouzne a někdo ne? Má každý ty „receptory“ v mozku nastaveny jinak?

KaajaS
15.06.2017

Začetla jsem se ráno v autobusu po cestě do práce a byla jsem ráda, že stojí dálnice i stará z Vyškova na Brno :-D jsem v půlce..........tu druhou dorazím po cestě domů :-) díky

limetka2008
02.06.2017

Tak jako skvělé Formánkovy články v Koktejlu, i tato knížka se mi četla velmi dobře. I přes děsivý obsah je napsána lehkým perem, vtipně a vše trefně doplňují ilustrace. Panu Formánkovi držím palce, aby toho draka v sobě zadusil už napořád a sobě asi na večery začnu ordinovat místo oblíbeného vína limonádu - vždyť "hrdinové" této knížky také neplánovali a neočekávali, že se z nich stanou alkoholické trosky. Brrr.... díky moc za tuto knížku.

KejmlP
24.05.2017

Kniha, která by měla být povinná pro všechny, kdo si příliš rádi pohrávají s alkoholem a nedochází jim, jak snadno nad ním mohou ztratit kontrolu. Nechci sklouzávat do nějakých katastrofických líčení české společnosti, ale občas člověk žasne, kolik lidí pokládá svoje těžké každodenní pití za normální. A nejde o ty chudáky, kteří už musí nastoupit léčení, jde o lidi, které ani nenapadne uvažovat o tom, že možná mají problém. Zároveň ale kniha ukazuje, že jde často o lidi, kterých by mělo být člověku spíš líto, a neměl by je jen lacině odsuzovat jako nějakou nezodpovědnou spodinu. No, ono se to takhle mluví, každopádně tady platí: "To nechceš." Schválně si někdy zkuste dát předsevzetí pár týdnů či měsíců nepít. Budete se divit, jak často nás do toho naše sociální prostředí nutí.

Isew
24.05.2017

Četla jsem od Formánka Prsatý muž a zloděj příběhů. Vůbec mě to neoslovilo. Přesto jsem sáhla po této knize. A nelituji. Stejně jako autor si také myslím, že jsme vůči alkoholu hodně tolerantní národ. Ten, co odmítá pít, protože mu to třeba jednoduše nechutná, je divný a ve společnosti se na něj dívají skrz prsty. Mám pocit, že slovo abstinent má v naší společnosti negativnější konotaci než slovo alkoholik. A opravdu má každá rodina svého kvartálního alkoholika? Možná by to stálo na nějakou studii.

Čičolina
18.05.2017

kniha mě velice zaujala, alkoholiky jsem si mohla pozorovat při své práci ( servírka), ale některá fakta mě překvapila, např. sebepoškozování, spíše jsem znala tu sebelítost, oplzlost nebo popírání problému.
Určitě si ještě něco od Formánka přečtu, jeho styl považuji spíš za novinářský, ale nápady a upřímnost se cení. Doporučuji.

Klarinet
09.04.2017

"Je tak přemešlivej, až je složitej i sám pro sebe." :) Silné momenty v knize - osudy alkoholiků a jejich životy...úvahy a myšlenky, jak lehce spadneme do závislostí a jak těžké je, zbavit se jich. A jak moc musí fungovat silná motivace a vůle zvítězit. Panu Formánkovi se klaním, že to dokázal tak krásně napsat a hlavně zvítězit nad svým černým drakem.

Ohniva
26.03.2017

Dechberoucí....

qydko
16.03.2017

Formánkovy knihy se mi moc líbí, tahle byla mrazivá. To nechci nikdy zažít.

Košišta
09.03.2017

Knížka pravdivá a čtivá. Pohybuji se v oboru, kde na alkoholiky narážím velmi často a sama občas vedu vnitřní boje, jak se vůbec na alkoholika dívat... knížka mi nabídla opět jiný pohled.

Dixinka
29.01.2017

Trochu zklamání. Nakonec ten démon alkohol téměř vždy zvítězil. Hezky,lehce psaný příběh ze života.

bzung
05.01.2017

Z deníku alkoholika. Čtivá jednohubka o lidském slabošství, které ale chybí jakákoliv hloubka. Josef F. pouze klouže po povrchu a do žádné analýzy charakterů, či motivací se mu očividně nechce. Dílo chápu, jako autorův pokus o vyrovnání se s vlastními démony a tečku za minulostí. Možná proto chybí lehkost, nadhled a humor, které se k tomuto tématu nabízí, a vůbec větší literární kvalita. Snad nejde o negativní důsledek dlouhodobého nadměrného požívání alkoholu, a Dvě slova jako klíč budou už opět na úrovni předchozí tvorby :)

SakuraLuci
25.11.2016

Nejvíce čtivá a jednoduše napsaná kniha od Josefa Formánka... Bavila mne