Úsměvy smutných mužů

Zápisky z léčebny. Když spadnete na dno, nezbývá než se odrazit směrem vzhůru. Místy úsměvné, místy drsné zápisky z protialkoholní léčebny. Příběhy čtyř pacientů, kteří se skamarádí při nelehkém úkolu - zbavit se závislosti, černého draka v sobě. Mrazí při sledování jejich předchozích životů, kdy se kvůli alkoholu ocitají až na pokraji smrti. To jim však při samotné léčbě nebrání zažívat humorné příběhy a situace, které plynou z nenormálního soužití třiceti mužů na uzavřeném oddělení. Podaří se jim přitom vyhrát válku s démonem alkoholu?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/21_/219632/usmevy-smutnych-muzu-219632.jpg 3.8689
Romány, Literatura česká
Vydáno, GEKKO

Kniha Úsměvy smutných mužů

Radka1911

Drsné autobiografické vyprávění z autorova pobytu v protialkoholní léčebně.

modrofialova

Kniha je spíš postavená na zápiscích o těch druhých pacientech než samotných pocitech Josefa Formánka. Důvody ostatních jsou vykresleny životními příběhy, ale jeho příčiny závislosti, proč do toho spadl, tam úplně nejsou. Nemyslím si, že časté opakování o chuti na alkohol (černý drak) je otravné, ale dosti pravdivé. Tomu budou už čelit celý život.
Hlavní myšlenkou nebo ponaučením je nezapíjet alkoholem (nebrat drogy, prášky, nezajídat nebo nenakupovat) starosti ani problémy.
Přečíst pouze knihu nestačí, člověk se v těch jménech rychle ztratí, proto zhlédnutím filmu dostanou postavy konkrétní tvář.
Chválím i připomínku o našem současném prezidentovi a jeho pravidelném pití.

Doporučuji knihu i film. Písnička k filmu se taky povedla (Kříž - David Stypka).

Analady

Pijanské příběhy. Pokaždé jiné, a přesto stejné. Chlapci měli problém a snažili se ho něčím překrýt. Přepít. Zbylo jim jen piti, prázdnota a zoufalství. Neptalo se na nic. Jenže pak chtělo najednou všechno.
Rozhodně nešlo o žádné veselé čtení. Marně jsem hledala nějaké úsměvy. Kniha o tom, jak nemažraný bývá černý drak a jak těžké je ho porazit.

Valdora

Nejdřív jsem viděla film, pak četla knihu. Těžko říct, co bylo lepší. Film se mi zdál obsahově plytký, šel jen po povrchu problému. Ale když jsem zjistila, že vlastně předlohou mu byly deníkové zápisky, tak jsem mu asi křivdila. I tato forma zpracování má cosi do sebe. Osudy lidí potýkající se s alkoholem stačí jen načtrnout, mnohé si čtenář domyslí sám. Je to celoživotní boj.

béčko

Nějak jsme nemohla, nebo spíše nechtěla uvěřit svým vlastním očím...Už dlouho jsme nečetla něco tak silného jako Úsměvy smutných mužů.
Jedním slovem - síla.

TajemnýSmrad

Knihu jsem kdysi dostal jako dárek... Do dnes nevím, zda to náhodou nemělo být varování...

Každopádně půjdu lehce proti proudu hodnocení a také proti vlastnímu přesvědčení, že film se nemůže rovnat knize... Film mě bavil, kniha pro mě byla malinko zmatená. Ztrácel jsem se v postavách a děj na který jsem čekal nepřicházel. Chápu, že odmašťovna taková asi může být - ztracení ve vlastní hlavě a spíše než akce, jen nekonečná šeď a hledání sebe sama... Jako varování dobré, jako kniha - pro mě málo.

zuzu8480

V knížce se mi hrozně pletly postavy, film hodnotím jako lepší.

laurs

Pominu fakt, že hlavní postava (bohužel i samotný autor) jsou pro mě poměrně otravné bytosti a zkusím říct, co se mi líbilo: zážitky a příběhy ostatních alkoholiků a nakonec možná i to, jak byla celá kniha koncipovaná. Po nějaké době se mi zprotivilo mluvení o onom černém draku, kterého je v knize opravdu více než dostatek. Nicméně chápu, že pro autora je důležité o něm pro sebe psát, aby si ho neustále připomínal. Až jsem se vlastně musela dopracovat k tomu, že knihu nemůžu číst klasicky, ale tak jak je psáno: jako zápisky z léčebny. A až pak se mi kniha začala líbit. Něco od tohoto autora nejspíše ještě přečtu. Plus bych všem chtěla doporučit film – stojí za to. (A za mě je lepší než kniha)

Saturnin se vrací
Saturnin se vrací