Neočekávané chování

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Podtitul: Příběh behaviorální ekonomie. Anglický titul Misbehaving znamená zhruba „nesprávné chování“, tj. takové, které neodpovídá ústřední ekonomické teorii, podle které se člověk chová a rozhoduje tak, aby po racionální úvaze maximalizoval svůj prospěch. Autor ukazuje, že se to zaprvé neděje, a taky proč se to ani dít nemůže, a jaké to má důsledky pro ekonomickou teorii i pro konkrétní fungování ekonomiky. Kniha je mapováním geneze nového přístupu k ekonomii, oboru behaviorální ekonomie, která zohledňuje lidskou iracionalitu, neinformovanost i lenost – na příkladech i s teoretickým výkladem....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/339450/big_neocekavane-chovani-FA7-339450.jpeg 4.322
Žánr:
Literatura naučná, Ekonomie a obchod, Věda

Vydáno: , Argo, Dokořán
Originální název:

Misbehaving. The Making of Behavioral economics, 2015


více info...
Nahrávám...

Komentáře (7)

Kniha Neočekávané chování

NGC6715
26.06.2020

(+ SPOILER) Kniha o tom, že lidé se ani v ekonomických věcech nerozhodují vždy racionálně, ale ovlivňují je i z hlediska kapitalistické teorie nevysvětlitelné věci, takže se často snaží o lepší svět, i když nemusí a je to pro ně osobně nevýhodné, nebo se prostě jen z neznámé příčiny většina lidí chová jinak, než očekává neoliberální ideologie "racionální volby". Ekonomické a psychologické postřehy a pokusy jsou velmi zajímavé. Tyto věci autor prokládá zážitky z vlastního života, které mě však trochu nudily.

Nokondisi
29.09.2018

Pokud se chcete zabývat behaviorální ekonomií. Je dobrý začátek tato kniha. Doporučuju:-).


thorir
04.02.2018

Vše podstatné již bylo napsáno v komentářích níže. Přesto pár slov přidám. V knize je několik velmi zajímavých příkladů srovnání chování reálných lidí vs. „ekonů“, ideálních lidiček, chovajících se zcela efektivně a optimálně z hlediska nákladů/výnosů/trhů (čtenáři s ekonomickým vzděláním prominou :)). Docela mě zarazilo uvědomění si, že na ekonech byla do nedávna postavena celá „fungující“ ekonomie. Dále je zajímavé uvědomit si vliv behaviorální ekonomie na každodenní život, každý z nás denně vidí / slyší desítky reklam, pobídek, akcí, 2+1 zdarma … kniha pomůže odhalit pozadí některých marketingových triků. Kniha je hodně populárně naučná, autor přibližně pětinu knihy věnuje svému kariérnímu postupu, resp. postupu behaviorální ekonomie mezi respektované obory. Pro zájemce o problematiku nicméně určitě poslouží jako zajímavý rozcestník.

OldřichHanton
02.11.2017

Nevím, jestli toto byla moje první kniha od držitele Nobelovy ceny, ale rozhodně to byla první kniha, jejíž autor Nobelovku dostal když jsem ji zrovna četl.:-) Knížka je částečně autobiografická, vypráví, jak Thaler a jeho kolegové stvořili behaviorální ekonomii jako obor, jak se postupně z popelky stala uznávaná součást ekonomické vědy, na jaké problémy při tom naráželi a o jakých otázkách se nejvíce diskutovalo s představiteli klasické školy. Dozvíte se i podrobnosti a pozadí jejich nejznámějších zjištění a pokusů.
Bohužel někdo jako Já, kdo už četl Thalerovu předchozí knížku Šťouch (Nudge) a Kahnemanovo Myšlení, rychlé a pomalé, se nic moc nového už nedozví. Navíc nesporně velmi zajímavé části jsou naředěny o dost méně zábavným popisem akademických bojů a ustavování pracovních skupin a komisí.
Ten však, koho behaviorální ekonomie zajímá a zatím toho o ní
ještě tolik neví, určitě neudělá chybu, když po Neočekávaném chování sáhne.

Malýmedvěd
24.09.2017

Je radost číst a přemýšlet o tom, jak se lidé chovají. V tomto je kniha určitě velkým přínosem. Popis některých vědeckých disputací je zajímavý a hezky odhaluje zákulisí vědecké komunity. Nicméně kniha mne přesně díky tomu zaujala jen tak napůl, rozhodně bych ji vyčetl příliš mnoho informací ze zákulisí a její "upovídanost". Tématu to podle mne neprospívá a v zásadě to pro podstatu probíraného tématu ani není tak důležité.

Zentao
19.08.2017

Je to naprosto neskutečná kniha o velmi skutečném pohledu na svět. Kniha má pro mne ohromnou cenu i pro to, že jsem si ji v originále koupil v knihkupectví Harvard Book Store, který se nachází nedaleko Harvard Law School, kde Richard Sunstein (jeden z hlavních protagonistů knihy) přednáší. Kniha je velmi přístupná i pro ekonomické laiky, ovšem domnívám se, že skutečný dopad bude mít především na všechny, kterým nedává spát, že se normativní ekonomické modely tak moc liší od každodenního života. Celá spletitá a nekončící cesta behaviorální ekonomie je popsána velmi chytře, vtipně a, co je asi nejzajímavější, zcela skromně. Thaler ji vlastně podává tak, že celou dobu nejde o nic jiného než o zábavný experiment, který se prostě rozjel, a za hlavního hrdinu nestaví sebe, ale jiné. I to činí knihu velmi příjemnou (společně s vtípky umístěnými na správném místě). Jelikož je kniha stavěná jako příběh, který je ale zároveň strukturován tak, že odpovídá různým tématům zajímavým pro jejich anomálnost oproti předpokladům normativní ekonomie (spoření na stáří, behaviorální finance, behaviorální ekonomická analýza práva, odchylky od závěrů teorie her), čte se kniha jedním dechem jako detektivka a zatímco část o behaviorálních financích s sebou nese moc zajímavé myšlenky pro praktický život čtenáře, posledních pár kapitol s sebou nese moc zajímavé myšlenky pro kohokoliv, koho zajímá, jak učinit s pomocí veřejného sektoru život lidem lepší tam, kde lidé systematicky chybují. Co jiného si přát?

Poznámka pro právníky: Kdybyste chtěli vidět mrtvolu Coaseho teorému s hrníčkem v hlavě jako vražednou zbraní, tak si určitě přečtěte část o právu. Třeba se o tom za 100 let bude učit i u nás.

petaSk
16.07.2017

Knihu jsem si půjčila s úmyslem, že se dozvím převážně informace, které budu schopná přenést do svého života. Moje chyba, že jsem si pořádně nepřečetla anotaci. Protože takových informací zde moc není. Jedná se o historii behaviorální ekonomie, což je mladá věda, o jejíž rozvoj se velmi zasadil autor této knihy. Popisuje zde svou cestu, jak se snažil toto ekonomické odvětví prosadit jako vážnou disciplínu. Uvádí zde výzkumy, měření a zjištění, které na své cestě činil. Spousta z nich je zasazená do amerického prostředí nebo se týká oblastí jako investice a americký fotbal. Přesto kniha obsahuje poznatky, které je užitečné si zapsat. Neočekávané chování není jednoduchá kniha a vyžaduje úmorné soustředění, ačkoliv se ji autor snaží psát odlehčeně. Na oplátku vám poskytne výlet do chování ekonomů kontrastující s iracionálním chováním reálných lidí. Doporučuji lidem, kteří se o chováni v ekonomii zajímají, také proto, že autor v knize zmiňuje další publikace, které vás můžou nasměrovat.