Škola dobra a zla

Škola dobra a zla

Sophie se celý svůj život nemohla dočkat toho, až ji unesou… Takhle začíná knížka Škola dobra a zla. Sophie pochází z města, ze kterého se pravidelně jednou za čtyři roky ztrácí dvě děti. Všeobecně se tvrdí, že je unáší tajemný profesor ze Školy dobra a zla a že na té škole pak studují. Vybírá vždycky jedno nejhezčí a nejhodnější děvče (nebo chlapce) a pak jeho naprostý protiklad. Jedno dítě je předurčeno stát se kladnou pohádkovou postavou a druhé zápornou. Několik let nato, co se děti ztratí, je obyvatelé města nacházejí v ilustracích knih, které se záhadně objevují v místním knihkupectví. Všem dětem tajemný profesor nahání strach a nepřejí si, aby je unesl. Jedinou výjimkou je Sophie – ta se už nemůže dočkat, až z města zmizí… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/20_/209148/skoly-dobra-a-zla-qXj-209148.jpg 4.4463

Škola dobra a zla (1.)

The School for Good and Evil (2013)

Fantasy, Pro děti a mládež, Pohádky
Vydáno:, CooBoo

Malýmedvěd
předevčírem

Četl jsem to dětem před spaním. Děj je svižný a napínavý, takže většinou děti spíš rozvášnil, než dostal do spací nálady. Jako rodič oceňuji originální zápletku a hezky zpravovaný manuál "jak se pozná zlo" Je to dobrá volba, pro věk čtenáře okolo 10 let. Konec je trochu překombinovaný (motivace školníka byla málo uvěřitelná), ale proč ne.

SimonaPrihodov

"Nezáleží na vzhledu, ale jaký si vevnitř"

Kniha mě nadchla! Má to výborný a originální námět. Tento díl jsem si oblíbila Agátu, ale další dva díly jsem se trochu rozhodovala. Bylo tam dost podrazů, ale i nápomocí.
DOPORUČUJI

Tánička11

Miluji pohádky nebo spíš pohádky převyprávěné spisovatelem a tak trochu pozměněné a taky proto se mi kniha líbila byla napínavá a skvělá, těším se na druhý díl. Možná jen ten začátek mě neoslovil ale pak když jsem ho překousala všechno jelo rychle, kniha má nějakých 400 stran a já to měla za necelé 3 dny přečetný.

patricie7

Tato knížečka mě dostala. Skláním se před spisovatelským umem autora.
Nechápu jak jsem mohla tak dlouho odolávat. Při čtení jsem se nemohla od knihy odtrhnout. Pro fanoušky Harryho Pottera je to to pravé ořechové.

AelinAshryver

Tato kniha mne ohromila. Slyšela jsem, že není příliš dobrá, ale přesto jsem se na ni těšila. Dobře jsem udělala. Knížka mi již na začátku připadala velmi čtivě a zábavně napsaná. Zprvu jsem měla pocit, že prvky zla a dobra jsou neuvěřitelně přehnané - zlí jsou moc zlí, dobří jsou až neskutečně dobří - ale posléze jsem poznala, že tato kniha rozhodně není přehnaná. Přestože je určena pro mladší čtenáře, nemohla jsem se od knihy odtrhnout.
Škola obsahuje mnoho zvratů a nečekaných událostí. Když už jsem si myslela, že mne nemůže nic překvapit, stalo se opět něco tak zvláštního, co mne vyvedlo z míry.
Má to i své nedostatky, ale kladů je rozhodně mnohem více. Doporučuji.

PapayaD

Popravdě řečeno jsem od knihy neměla moc velká očekávání, ani nevím proč. Každopádně - kniha mě příjemně překvapila! Sice jsem se prvních asi 20 - 30 stran nemohla moc začíst, ale potom jsem se do knihy úplně ponořila a nemohla jsem se odtrhnout. Velmi mě zaujal námět, který byl opravdu výborný. A co se týče postav, velmi jsem si oblíbila Agátu, i když mě občas překvapovala svou naivitou. To, že Sofie bude zlá jsem poznala už na začátku knihy, kdy si byla jistá, že se stane princeznou. Dále si mé sympatie získal Tedros, oproti tomu Beatrix se mi moc nezamlouvala, ale třeba bude v dalších dílech lepší. Na konci se toho stalo trošku moc a bylo to trochu zmatené. Každopádně knížku doporučuji jako oddechovou četbu a rozhodně si přečtu i další díly.
Knize dávám 5 hvězdiček, 4 za příběh a 1 za obálku, která je prostě úplně krásná a úžasná.

11alice22

Začátek celkem nudný, ale potom se děj "rozjel". Když se jím prohryžete tak opravdu doporučuji. :)

Marthas

Na knize oceňuju to neustálé napětí a zvraty. Zklamala mne ale spousta chyb, které nevím, z čeho přesně pramenily, některé možná byly překladem. Byly tam obraty typu "navalilo se jí", co to proboha je, jako chápu, že se dá dost těžko říct udělalo se jí na zvracení, tak aby to nevypadalo blbě ale stejně... Navíc se dost často stávalo, že se asi autorovi pletly postavy a ty záporné věty.-) Knížka by měla na 3,5 ale na 4 nemá, jelikož to zase někdo lehce odbyl, kdo ale, autor?
Stejně ale oceňuju autorovu invenci, a těším se až si přečtu další díl. Uvidíme bude lepší, horší anebo stejně dobrý.-)

Kachorra

Do knížky jsem se začetla, ani nevím jak. Některé věci nebo jednání postav jsem úplně nepochopila, tak doufám, že pochopím v dalších dílech.

Ledward

Kniha mě hodně zaujala. Já osobně mám strašně ráda pohádky a tahle knížka mě nadchla.

kamolka

Kniha mě zaujala hlavně svým námětem, je to opravdu výborný nápad. Příběh byl skvělý a ten konec mě úplně dostal, už od půlky knihy bylo jasné, jak to zhruba dopadne, ale poslední kapitola, nebo spíš poslední dvě stránky knihy, to celé přetočily a dočkali jsme se i šťastného konce :) Doporučuji

Elcrysis

Na knize bych vyzdvihla hlavně ten Nápad: Kde se vlastně berou pohádkové bytosti?
Škola dobra a zla rozhodně pobavit umí, školní předměty jako Hnusifikace, Kurz přežití pohádek jakbysmet. V knize se skrývá i myšlenka, že nikdo nemůže být jen zlý a jen dobrý.
Doporučuju jako zábavnou a oddechovou četbu.

Knihomolka474

Sofie je hodná ale hodně sebestředná

book123

Je to hezký příběh.Sofie mi nejdřív přišla moc hodná, ale potom začala být Agáta hodnější.Sofii fakt nemám v lásce.

1v8na

Příběh se mi neskutečně líbil. Byla jsem z něj nadšená. Líbila se mi propracovanost a částečná spojitost světa pohádek a toho obyčejného.
Agátu jsem si přímo zamilovala. Netypická hlavní postava, přitom sympatická.
Za to Sofie je protivná, arogantní a namyšlená - tu jsem nemohla ani vystát.
Oblíbila jsem si i Tedrose.
Už teď se těším až se pustím do druhého dílu.

anýžalka

Když jsem jí dostala tak jsem si říkala že to bude nějáká kravina smotávání pohádek, ale tato knížka mě nad očekávání překvapila a rozhodně ji všem doporučuju

malinkamajinka

Celkem fajn kniha. Ale velmi mi vadilo, jak se toho na konci stalo až moc a bylo to zmatené. Už čtu druhý díl a je to zatím faajn :)

stolbice

Nic moc jsem nečekala, ale to pěkné, oddechové čtení :-)

KnihomolkD

Zamilovala jsem si Agátu . Tak trochu mi připomínala Severuse Snapa. Černé havraní vlasy,podivínka atd. A Sofie mi přišla taková namyšlená .
Každopádně jsem zvědavá na další díl . :)

KnižníTeenager

Ano, uznávám měla dobrá nápad a dobrý děj který tě vtáhne do sebe, ale jsem vážně jediná koho jinak tato kniha vůbec nepřekvapila? Některé pasáže mi přišli zbytečně zdlouhavé a hned na začátku jsem věděla jak to dopadne. Postavám jsem nerozuměla a to hlavně Agátě. Co si myslela? To vážně nepoznala že ta narcistická Sofie je celou dobu vlastně zlá? Sofii jsem od začátku nesnášela a po celou knihu jsem se plácala do hlavy nad naivností Agáty. Vážně jsem byla jediná? Věřím, že tahle kniha opravdu někoho nadchne a vysloveně se do ní zamiluje ale já ne. Jak ale říkám je to zajímavá kniha a doporučuji lidem, kteří mají rádi zajímavé fantasy a mají trpělivost.

DracoMalfoy

Na to, kolik to má procent.... Zajímavý námět, fajn. Ale způsob a (některé z) chování postav mě vyloženě štvalo. Chápejte, když se celou knihu řeší problém, který autor omílá dokolečka.. Sofii od začátku nesnáším, sympatie jsem k ní našla jen jednou na samém závěru... pak zase zmizely... Namyšlená koza, víc k ní nemám. Agátku jsem měla fakt hodně ráda, v jejím snažení jsem našla sama sebe. Jako ozvláštnění četby určitě, ale můj šálek kávy to není.

Efeméra

Námět této knihy je opravdu velmi dobrý a originální. Ne, že by bylo úplně špatné, ale zpracování mě už tolik nenadchlo. Kniha se mi hůř četla, přestože pořádně nedokážu říct proč. Text byl podivně chaotický, občas s nelogičnostmi, a to obzvlášť na konci. Všichni studenti obou škol mi většinou připadali jen jako ovce a Tedros byl ta největší. Zdálo se mi, že vůbec nemá svůj rozum, byl jen taková postavička bez vůle. Sofie u mě zase nenašla žádné pochopení, podle mě byla jen zlá manipulátorka, která si Agátino přátelství ani přinejmenším nezasloužila. A podle toho, jak se celou dobu chovala, nevěřím, že by ve skutečnosti celý příběh opravdu dopadl tak, jak dopadl.

superleontynka

Kdo tuto knihu nečetl, ať nečte můj komentář
----------------------------------------------------------------
Je pravda, že jsem knihu opravdu "zhltla". Přečetla jsem ji za jeden den... To naznačuje tomu, že je velmi napínavá. Mě osobně strašně změnila. Když jsem knihu začala číst, fandila jsem Agátě (byla mi podobná), ale postupně jsem se přikláněla k Sofiině straně. Samozřejmě hodně často jsem s ní nesouhlasila, například s jejím chováním k Hortovi. Opravdu jsem se nasmála u pasáží kde vystupovala Hestera, Otylka nebo Bledule. Jediná postava, která mi nevyhovovala byla Tedros. Hrál si na silného i když věděl jaký je slaboch. Samozřejmě, že jsem neměla v oblibě například Beatrix (jak se mohla dostat do DOBRA??), ale dopředu jsem čekala, že já a princezny neudou kamarádky. To bylo to co jsem milovala na Agátě. Věděla co doopravdy znamená dobro ("Naše věže se nejmenují krásná a líbezná, ale čest a chrabrost!"). Tak, či tak byla kniha úžasná. Rozhodně doporučuji!!

sarahmoon

O knize se teď hodně mluví a je poměrně dost v podvědomí, z toho důvodu jsem si ji koupila. Se čtením jsem trochu otálela, i přes skvělé ohlasy a recenze jsem měla z titulu poněkud strach. Přece jenom má kniha vyprávět příběh malých slečen v pohádkovém prostředí. - Moje první myšlenka byla, že to bude tak jednoduchá kniha, až se unudím k ..... JAK JSEM SE JENOM SPLETLA! Kniha je úžasná, trochu mi trvalo než jsem se začetla, ale pak jsem knihu nemohla odložit.
Autor v knize skvěle propojil dokonale promyšlený příběh odehrávající se v pohádkovém světe spolu s posláním. - Všechno zlé nemusí být nutně zlé a naopak všechno dobré není 100% čest, dobrota a laskavost. - Musím tedy uznat, že přes prvotní odsouzení jsem se velmi spletla a kniha má velkou hodnotu jak v příběhu tak i v poslání.
Je to skvělá kniha! :o)
Taktéž musím vyzvednout poměrně ukončený závěr prvního dílů - to se opravdu moc často nevidí!! :o) Za to velký dík autorovi.

pavla9879

Velice krásně napsaná pohádková kniha, u které je docela těžké říct, co je hlavním tématem příběhu. Přátelství? Láska? Snaha najít svůj šťastný konec? Odhalit nejhlubší tajemství duše?
Dvě hlavní hrdinky, rozdílné jako den a noc, zdánlivě nenechají čtenáře na pochybách, kam která patří. Ale velice brzy se ukáže, že nic není jen dobré nebo jen zlé.

zuzi509

Ú-Ž-A-S-N-É. Byla jsem okouzlená dějem začala jsem fandit postavám byla jsem napjatá každou vteřinu no jak jsem řekla úžasné. Nemohla jsem uvěřit tomu že tento krásný a dech beroucí příběh vymyslel jen jeden jediný člověk!! No není to geniální?? Já jsem si jistá že jo.

Janpa

Asi se budu opakovat, ale je to bomba. Skvěle napsané. Čtenáře to vtáhne do děje, měla jsem přečtené za 3 dny. Určitě doporučuji nejen pro děti, ale i starší čtenáře. :)

Samira
29.12.2016

Neuvěřitelné, tomu říkám fantazie za hranicí možného. Že se setkám s takovou originalitou místy bizardní, jsem opravdu nečekala. Bylo to jiné a klasikářům, tento kousek který neustále hranice mezi dobrem a zlem vytyčuje a přitom žádné nemá, nemusí sedět i já si chvíli zvykala. Ale pak nezbývá než obdivovat roztodivné detaily a občas postavy plné barev milovat i nenávidět, zvláště Sofie čtenáře zkouší.
Ke konci autor v přemíře vjemů děj lehce topil.
Skvělé, mírně uspěchané finále vše vynahradilo.
Nedá se však nic výrazného vyčíst, rozjezd to byl úžasný a vše nás čeká až v díle dalším, na který se moc těším.
Celkově stojí za to!

msjadepaton
19.12.2016

Je to takový zvláštní mix mezi YA a dětskou knížkou, takže jsem vlastně byla celou dobu rozpolcená z toho, jak to mám brát. Od každého z toho totiž čekám něco jiného a podle toho k příběhu přistupuji. U téhle knížky se ale nevyplnila žádná má očekávání a to mě naprosto nadchlo. Od začátku do konce, co mi autor sám neřekl, jsem nečekala.
Bylo tam pár klišé, ale autor s nimi zacházel natolik opatrně, že to ne vždycky bylo na škodu. Občas bych ale ubrala. Konec byl naprostý chaos, až jsem měla občas problém sledovat, co se děje, ale asi spíš proto, že většinou čtu v tramvaji, tak mě leccos rozptýlí. Je tedy pravda, že pár momentů jsem i po důkladném přečtení považovala za nesmysl. Například Tedrosovo nepochopení Sophiina vzkazu. Tady se ovšem nabízí možnost, že v originále byl vzkaz skutečně dvojznačný a prostě se to nepodařilo přeložit.
Tohle jsou věci, za které jsem srazila malý bezvýznamný bodík. Všechno ostatní bylo úžasné. I přes chaotičnost byl závěr epický a překvapivý a navíc svým způsobem uzavřený, což už dnes nebývá u trilogii zvykem. Vlastně se tím uzavřela jedna éra příběhu. To je ideální, protože člověk si nepřipadá, že by přestal číst uprostřed, ale zároveň má představu, jak by se mohl příběh dál vyvinout a kvůli tomu chce číst dál.
Celá kniha je v podstatě o tom, že nic není jen zlé nebo dobré, takže ani hlavní postavy nejsou černobílé a to velmi oceňuji, zvlášť u knihy pro mladší čtenáře.
Musím poděkovat Markétě ze Světa podle Marillee, protože bez ní bych o téhle trilogii vůbec nevěděla. Rozhodně si přečtu i další dva díly a pravděpodobně si je koupím do knihovničky. U mě se sice nekonal návrat k Harrymu Potterovi, protože mi to přišlo dost odlišné, ale rozhodně to byl zážitek!

martinasudová
18.12.2016

Moje dcera jí přečetla na jedno nadechnutí....moje maminka na dvě....tak jsem neodolala...a musím říci, stojí to za to !!! Doporučuji všem bez rozdílu věku.