Život a dílo skladatele Foltýna

od:


KoupitKoupit eknihu

Život a dílo skladatele Foltýna je poslední, nedokončený román Karla Čapka, vydaný až po jeho smrti v roce 1939. Je inspirován epizodou z pamětí Karla Sabiny, v němž je líčen podobně tvořící reálný skladatel Hörner. Román je fiktivním životopisem Bedřicha Foltýna (pseudonymně Beda Folten), skladatelského diletanta a hudebního grafomana, který ale sebe samotného pokládá za geniálního. Je posedlý myšlenkou stvořit velké dílo, i když na to nestačí jeho schopnosti......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31226/zivot-a-dilo-skladatele-foltyna-31226.jpg 4.3133
Žánr:
Novely, Literatura česká
Vydáno:, František Borový
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (21)

Přidat komentář
freestyla
dnes

Nebyla to špatná kniha, nicméně v porovnání s ostatními od Čapka jí musím dát 3*.

Citáty z knihy:
"Byla jsem tehdy mládě, a mladí lidé se zajímají víc o sebe než o kohokoliv druhého; druzí lidé jsou jim spíš jen záminkami, na kterých si uvědomují svůj osobní život. Proto si mladí lidé příliš nevybírají s kým se stýkají; je to pro ně spíš věc náhody a příležitosti než skutečné volby."

"Nebo žvanil o umění; osvojil si asi tucet velkých slov, jako je intuice, podvědomí, prapodstata a já nevím co ještě, a teď toho měl plnou hlavu. Zvláštní, jak se z velkých slov dají snadno dělat velké myšlenky! Zjednodušte některým lidem slovník, a nebudou mít co říci."

"Všechno špatné a nečisté umění pochází z toho, že v něm zůstalo něco osobního, co se nestalo tvarem a věcí oddělenou; není to ani místo suché, jež Bůh nazval zemí, ani shromáždění vod, jež nazval mořem, nýbrž bláto, látka nerozdělená a pustá. Většina umělců, stejně jako většina lidí, jenom donekonečna rozmnožují látku, místo aby jí dávali tvar;"

MinaHawke
06. října

K této knize jsem se dostala díky čtenářské výzvě a jsem za to ráda, ale musím říct, že je škoda, že jsem ji nepřečetla dřív. Sice nebyla dopsaná, ale i tak je to velmi dobrá kniha pro zamyšlení.

Evaho73
16. srpna

S hambou priznávam, že toto pozoruhodné dielo som si prečítala až na základe čiatateľskej výzvy.
Román je zaujímavý svojím spracovaním, kde formou deviatich vypovedí spolužiaka,  prvej lásky, bývaleho spolubývajúceho z čias študií, bývalej manželky, akéhosi profesora odborníka na stredovek, literárneho vedca, istého klaviristu, samotného autora a nakoniec uznávaného hudobníka, sa čitateľom odkrýva charakter jedného pochybného pseudoskladateľa, ktorý myšlienku skomponovať operu i napriek chybajúcemu nadaniu povýšil nad všetko ostatné.
Osobne sa mi páčila úvaha o prepojení čistoty umenia s božím stvorením sveta...
Krásne literárne dielo písané krásnym literárnym jazykom, ktoré som lačne zhĺtla ako jednohubku.

Ventimiglia
05. května

Knižní výzva mě zase jednou "dokopala" k přečtení díla, o kterém jsem tušila, že je výborné, ale četbu jsem pořád odkládala. Velice mě bavila svědectví o Foltýnových mladých letech: s jakým pochopením píše Čapek o těch báječných i hrozných letech dospívání, o prvním zamilování, potřebě přátelství, mučivých touhách, o všem, co je tak hrozně předůležité, když je člověku 15 nebo 16... Rozdílné pohledy různých postav jsou uvěřitelné i díky skvělé práci s jazykem, který je pro každou postavu charakteristický. Prostě lahůdka.

Peternikdy
13. února

Pro mne učebnice psychologie. Takového Foltýna jsme už všichni natrafili. Vzpomněl jsem si, když jsem četl tuhle knížku. Perfektní.

Malýmedvěd
11. února

Nádherné torzo nedopsané knihy. Jaká škoda, že to není celé. Rozehrané je to výborně a je úžasné sledovat opovrženíhodného chlapíka prostřednictvím výpovědí jiných lidí, kde člověk vidí jaká to byla hrozná figura, ale zároveň že měla i světlé momenty. Z doslovu je vidět, že Čapek chtěl ukázat, že společnost okolo uměla být také pěkně krutá a zároveň i velkorysá.

Madelisi
07. února

Čapek je Čapek. Léty prověřeno. Při čtení na mě text silně působil, Foltýna jsem neměla ráda, byl mi silně nesympatický. Nicméně po doslovu jeho ženy mi přišlo Foltýna i líto.
Zaujala mě zmínka o královské dceři, která utekla s hudebníkem - alespoň se částečně dal datovat skladatelův život. Poslední autorova stránka byla až moc filozofická, lišila se od zbytku knihy. Osobně by mě zajímalo i svědectví samotného Foltýna.
Takhle vypadá skutečně umělecké dílo, na pár stránkách (v podstatě délka úvodu mnoha jiných románů) přinesl Čapek tolik informací a emocí, jsem ráda, že jsem se k tomuto dílu dostala.

Luvák
10.11.2017

Inspirace jiným Portrétem umělce je patrná, nicméně grotesknost osudu Bedy dává příběhu něco originálního. Je třeba zmínit i Čapkovům um vtáhnout čtenáře do knihy, která ho svým námětem i zpracováním vlastně vůbec nezajímá.

AnnaNicholaos
04.08.2017

Výborná postava skladatele přesvědčeného o své genialitě. Úplně jiný, avšak stále skvostný Čapek.

boubaque
12.05.2017

Velmi sympatická kniha o velmi nesympatické postavě. Závěrečné svědectví Čapkovy ženy o zamýšleném ukončení knihy sice dobře dokresluje vyprávění, ale nejsou to vlastně nakonec slova autora, a vše mohlo být dost jinak. Zároveň mi přijde úsměvná myšlenka, že autor noetické trilogie před dokončením svého posledního románu zemřel, a tak nechal jeho interpretaci otevřenou. Pche, co lidi neudělají pro svůj umělecký záměr! :-)

"Tvoříš proto, abys na svém díle *poznal* tvar a dokonalost věcí."

Qvido12
05.02.2017

Na titul Život a dílo skladatele Foltýna se můžeme dívat z více aspektů. Dílo pojednává o neschopnosti sebereflexe, sebeklamu, který bezprostředně vedl k pocitu frustrace. Ctižádostivost a potřeba dělat "velké" věci dovedla Foltýna až k zbláznění a posléze smrti. Objevuje se zde Čapkův častý motiv antirevolučnosti, klade apel na drobnou každodenní práci.Kniha je zakončena velice zajímavým názorem na tvořivost člověka, která je zde dána do analogie se stvořením světa. Poměrně krátké čtení. Určitě doporučuji.

Widow Embalmer
17.01.2017

Banda blbě napsaných zajímavých postav podává svou výpověď o dobře napsané blbé postavě.
Z té poslední kapitoly, která má mimochodem úplně jiný charakter, je naprosto cítit, že si mistr Čapek vůbec nevěděl rady, kudy a jak z tohohle plytkýho průšvihu vybruslit. Začal filozofovat, pak mu docvaklo, že tohle nemá cenu, řek si "fak dis šit" a uprostřed věty sk.....

Továrna
13.10.2015

Obrovská škoda, že toto dílo zůstalo nedokončeno. Moc by mě zajímalo, jak by to s Foltýnem ve skutečnosti dopadlo. Ještě větší škoda však je, že pan Čapek zemřel tak brzy. Kolik dalších krásných děl mohlo být ještě napsáno... I když je možná lepší, že se nedožil toho, čeho jeho bratr Josef.

Na hodnocení díla Karla Čapka mi nestačí slova. Ani kdybych český jazyk ovládal tak, jako pan Čapek, bych nedokázal popsat to, co při čtení jeho děl cítím. Stačí, když napíšu prostě: Geniální.

bbara155
16.12.2014

Ký žal, ký žal! Kniha byla pro mě trošku překvapením. Ale velmi příjemným.

Cacolinka
14.04.2014

Čapka jsem chválila už tolika způsoby, že mi nějak došly slova...je to prostě můj one and only.

Myslím, že by román o Foltýnovi byl hrdým nástupcem noetické trilogie (mimochodem Obyčejný život je můj nejoblíbenější román...a tím nemyslím jen z noetické trilogie, ale z celého Čapkova díla). Někdy ve mě až hrklo a říkala jsem si: "Snad se nechovám jako Beda Folten"...a že se snad nikdy jako on chovat nebudu. To mě fakt děsí.

fanciulla
28.01.2014

Príbeh o neobyčajne nesympatickom človeku zostavený zo svedectiev jeho známych. Moja prvá od Čapka a určite nie posledná.

Martyne
16.01.2014

Jeden člověk, který je svázaný s tolika pohledy na svou osobnost. Je zajímavé, jak lidé dokáží s jistotou dávat svěděctví o druhých, přičemž mají pocit, že je dobře znají. Bylo by zajímavé, kdybychom si všichni nechali sepsat podobné knížky od svého okolí..I když, možná je někdy lepší sladká nevědomost. :D .. Každopádně, skvělá kniha. :}

NEGR
17.08.2013

V závěru dosti podnětné úvahy o umění - doporučuji všem tvořivým lidem.

WEIL
15.08.2011

Knihu mám ve třech vydáních.

Autor ji nedopsal, ale jeho žena z toho co měl napsáno, tak pro dovysvětlení dopsala konec.

s-reader
06.04.2011

Už jsem téměř zapomněl, jak dobrý Čapek může být. Delší dobu jsem jeho knihy nečetl, snad jsem byl jimi přesycený. Ale znovu jsem si na něj vzpomněl, chystal jsem se na něj od doby, kdy jsem si přečetl dílko Jana Křesadla Jak to bylo s Foltýnem, které je Čapkem inspirováno.
A tak jsem znovu musel v duchu vzdát hold tomuto spisovateli, který vytvořil úžasná díla, která se budou číst znovu a znovu, v dobách kdy budou vycházet a zapadat hvězdičky tvůrců bestsellerů, po kterých po několika letech neštěkne ani pes.

tandula

první kniha, kterou jsem od Čapka četla a do teď je moje nejoblíbenější od něj...