Ishmael - Dobrodružství mysli a ducha

Vypravěčem tohoto neobyčejného příběhu je muž hledající pravdu. Odpoví na inzerát v místních novinách, ve kterém učitel hledá žáky, kteří mají vážný zájem o záchranu světa. Náš hrdina se však ocitne v opuštěné kanceláři sám s dospělou gorilou, okusující tenkou větev. „Ty jsi ten učitel?“ zeptá se nevěřícně. „Ano, já jsem ten učitel,“ odpoví gorila. Izmael je bytost neobyčejné moudrosti a svému žákovi začne vyprávět příběh, který nikdy před tím žádný člověk neslyšel. Vyprávění sahá od počátků času až do budoucnosti. Jako všichni velcí učitelé, ani Izmael to svému žákovi nijak neusnadňuje. Vyžaduje, aby osvícení vycházelo z našeho nitra. Je osudem lidstva vládnout světu? Nebo nás čeká vyšší poslání, které je úžasnější, než jsme si kdy dokázali představit?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/25_/259280/big_izmael-dobrodruzstvi-mysli-a-ducha-259280.jpg 4.367
Novely, Duchovní literatura, Filozofie

Vydáno: , Omega

Ishmael, 1992

Kniha Ishmael - Dobrodružství mysli a ducha

undisclosed
28.01.2022

Vzhledem k vysokému hodnocení a opěvným ódám, jsem se na knihu dost těšila... no o to horší byl pak můj dojem z této "duchovní cesty". Pokud se člověk v této době aspoň nějak obecně zajímá o dění ve světě a kolem sebe, je mu tato osvěta naprosto k ničemu a vystačí si se zdravým rozumem.

netopýr088
25.09.2020

toto bola asi najhoršie napísaná kniha čo som kedy čítal. Aj keď plná múdrych myšlienok, bola to vlastne antiliteratúra.

vlkcz
29.08.2020

Skoro 30 let uplynulo od napsání a nic se nezměnilo. Tedy alespoň na první pohled. Zatímco před těmi 30 lety muselo jít o zjevení, dneska, myslím, je spousta lidí, kteří berou myšlenky v knize jako téměř samozřejmé. I když ne tak podrobně zargumentované, ale intuitivně pociťované. A snaží se své životy podle nich korigovat.
Ale Matka Kultura se nedá. Dál bude Grety, Extinction Rebellion a další buď ignorovat nebo skandalizovat a strašit nás tu imigranty, tu viry, tu krizí. Je to na každém, jak se s tím vypořádá.
Četba není nijak strhující, příběh je v podstatě triviální, ale pokud si člověk poctivě zkusí hledání vlastních odpovědí na Ishmaelovy otázky, jde o solidní detektivku.
Svým způsobem geniální.

HenryOsmý
21.08.2020

Kniha, u které se musí hodně přemýšlet. A hlavně k ní přistoupit bez jakýchkoli vlastních představ a předsudků. Každý čtenář si z ní odnese nějaké poselství. To, které jsem si odnesl, bych definoval asi takto: mnoho inspirativních myšlenek, které jsou bohužel v příkrém rozporu s tím, kam se ubírá naše civilizace (což bohužel už nelze ovlivnit).

Kattulli
14.03.2019

Kniha má velmi dobré hodnocení a ohlasy a věřím v její přínos. Mě osobně však moc nezaujala. A to bych řekla, že patřím do cílové skupiny, protože filosofuji a přemýšlím ráda. Pokud se zajímáte o esoterické a duchovní knížky a romány, ale nejen ty, problémy naší "vyspělé" společnosti jsou vám jistě známé. Kniha vede k zamyšlení se nad naším nevhodným stylem života a upozorňuje na jistě existující problémy společnosti, jako je přelidnění, chudoba, prosazování "jediného správného", atd., což je přínosné. Ale co mi vadilo je styl, jakým autor tyto problémy čtenáři sděluje. Příběh, do kterého byly problémy, na které chtěl autor upozornit zasazeny, mi přišel nepřirozený, prvoplánový a až moc "uměle" vytvořený. Vsuvky, které měly posouvat děj, mi přišly úplně zbytečné, znovu musím použít slovo -"umělé". Učeň, který v knize vystupuje, mi byl nesympatický a byl tak natvrdlý, že jsem z toho byla občas nervózní. Sdělení mi často přišlo až moc zavádějící a jednostranné. Nejužitečnější a hlavní myšlenku se dozvíte již z obálky. Kniha na mě působí hodně negativně a kriticky a řešení problémů, na které poukazuje, v ní pro mě zaniká.
Osobně, pro podporu otevřenějšího myšlení a uvědomění si, že žijeme v "relativní pravdě", o které se zřejmě i tento autor pokoušel, byla pro mě mnohem přínosnější např. kniha "Sobí Hora" od Karin Tidbeck (viz můj komentář ke zmíněné knize), kde to však vůbec nebylo prvoplánové (jedná se o naprosto jiný žánr).
Ale abych nebyla tak negativní - jistě, v knize je mnoho dobrých myšlenek a nevidím důvod, proč by si ji někdo neměl přečíst. Člověk nikdy neví, kde dojde k nějakému uvědomění.

Eldar80
05.03.2019

Nevím jestli je správně, že tuhle knihu hodnotím. Nepatřím totiž mezi cílové čtenáře. Žánr je údajně duchovní, ale já v tom vidím spíš filozofické dílo. Je to hlavně pro lidi, kteří rádi přemýšlí. Myšlenkově mě to úplně minulo. Kdo to mohl vědět, když to má tak vysoké hodnocení. (Aktuálně 93%/46h.)
Pár podobných knih na téma učitel a žák jsem už četl a tohle se mi zatím líbilo nejmíň. Celá kniha je vlastně dialog a děj prakticky chybí. Jenže autorův styl psaní se mi vůbec nelíbil. K hlavní postavě jsem získal odpor už na první straně a výklad učitele mě nezaujal. Je to příliš poplatné své době.
Pokud něco nemusím, tak je to apokalyptická literatura. Protiví se mi to jak v beletrii, tak v naučné literatuře. Zde 90. léta a strašení přelidněním a ekologickou krizí. Dnes máme jiné bubáky. Crichtonova Říše strachu pokračuje.
V rozhovoru se naráží na antropologii, evoluci člověka, vznik zemědělství, život lovců a sběračů, ale naučné pasáže* v knize chybí. To je velká škoda. Knihu by to posunulo úplně jinam. Kde se Coelho opírá o esoteriku, Castaneda o nagualismus, tam se mohl Quinn opřít o naučnou literaturu. Jenže to neudělal.
Sice se to nezdá, ale kniha je dost krátká. Spousta malých kapitol začíná vždy na nové straně. Čím však klame je stravitelnost textu. Rozhovor je extrémně myšlenkově podnětný a nedá se mu upřít jistá promyšlenost a logika. Během čtení vás to prakticky pořád nutí zaujímat vlastní stanovisko.
Číst to na střední škole, asi bych byl nadšený. Jenže to bylo před 20 lety, když jsem si kladl podobné otázky. V dnešní době už nemám potřebu nad nimi přemýšlet. S mnoha autorovými závěry jsem nesouhlasil. Přečtení knihy moje paradigma nijak neobohatilo. Je to příliš filozofické a intelektuální.
Pokud rádi přemýšlíte nad záchranou přírody a vrtá vám hlavou osud světa, je to kniha přesně pro vás. Jen bych to s tím přemýšlením moc nepřeháněl. Krásná ukázka je třeba Y2K, kdy se nakonec nic nestalo. Někdy je méně více. 50%
*Pokud vás zaujaly fakta na začátku, doporučuju s výhradami(!) Sapiens od Harariho.

Allys
27.02.2019

Kniha, ktorá dokáže zmeniť pohľad človeka na svet. Je písaná zaujímavým štýlom, ktorý núti čitateľa premýšlať. Myslím, že by mala byť súčasťou povinného čítania. Trochu mi vadila tá "pribrzdenosť" hlavného hrdinu, ako mu bolo nutné všetko vysvetľovať dookola, ale asi chcel autor napísať knihu možno trochu jednoduchším spôsobom. Som naozaj rada, že ju mám vo svojej knižnici a určite sa k nej ešte pár krát vrátim :-)

Simi30
17.01.2019

Velmi zajímavá kniha na téma kam spěje dnešní svět (chování lidi vůči světu) a s nim spojena výroba potravin pro stále více a více lidi ( přelidnění)... a jestli to vůbec jde aby to ,,fungovalo,, donekonečna.