Ishmael - Dobrodružství mysli a ducha

Ishmael - Dobrodružství mysli a ducha

Vypravěčem tohoto neobyčejného příběhu je muž hledající pravdu. Odpoví na inzerát v místních novinách, ve kterém učitel hledá žáky, kteří mají vážný zájem o záchranu světa. Náš hrdina se však ocitne v opuštěné kanceláři sám s dospělou gorilou, okusující tenkou větev. „Ty jsi ten učitel?“ zeptá se nevěřícně. „Ano, já jsem ten učitel,“ odpoví gorila. Izmael je bytost neobyčejné moudrosti a svému žákovi začne vyprávět příběh, který nikdy před tím žádný člověk neslyšel. Vyprávění sahá od počátků času až do budoucnosti. Jako všichni velcí učitelé, ani Izmael to svému žákovi nijak neusnadňuje. Vyžaduje, aby osvícení vycházelo z našeho nitra. Je osudem lidstva vládnout světu? Nebo nás čeká vyšší poslání, které je úžasnější, než jsme si kdy dokázali představit?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/259280/izmael-dobrodruzstvi-mysli-a-ducha-259280.jpg 4.732

Ishmael (1992)

Duchovní literatura
Vydáno:, Omega

fmaj

Člověku s otevřenou myslí a chutí pochopit "proč jsou věci tak, jak jsou": Přečti si to a už nikdy nepřestaneš vnímat, že je s lidmi něco fundamentálně špatně.

SuzieHipston

Obohacující, vystihující, dokonale popisující a mysli projasňující knížka, která vám zaručeně změní pohled na svět, nebo vám minimálně zodpoví spoustu otázek, na které nikdo předtím nedokázal odpovědět. Tuhle knížku by si mělo přečíst rozhodně co nejvíc lidí. Její výhodou je, že je jednodušena napsaná, takže ji pochopí možná i teenageři. Za mě to je top!

lucie26

Kniha má opravdu dobrou myšlenku. Chvílemi mě však trochu štvala hlavní postava - měla jsem pocit, že ji autor chvílemi vykresluje jako natvrdlé pako. Celkově však na mě kniha opravdu zapůsobila a doporučuji přečíst.

Malýmedvěd

Dobrá kniha, moc se mi líbilo použití metody logické dedukce. Kniha donutí přemýšlet a podívat se na spoustu věcí z jiného pohledu, což velmi oceňuji, stejně tak i beletristický způsob zpracování. Na druhou stranu mi tam chybělo víc "druhého" pohledu a nějaká disputace a protiargumentace.

Gejitka

Kniha mě upoutala od začátku až do konce. Nutí čtenáře přemýšlet o světě, člověku, smyslu života... úplně jiným způsobem. Moc podařený kousek.

Tyet
22.11.2017

Nenápadná, tenká kniha od Daniela Quinna dostala cenu Teda Turnera za celospolečenský přínos pro řešení globálních problémů ještě předtím, než vyšla.
Dlouho jsem nečetla nic tak depresivního. Knížka vypráví úplně jednoduchou a srozumitelnou formou o tom, kterak moudrá gorila vyučuje otevřeného člověka o světě a ukazuje mu, proč jsou věci tak, jak jsou.
Proč jsme Kainovými potomky a v čem přesně spočíval konflikt mezi ním a Abelem? Proč si Bůh mezi nimi vybral tak, jak si vybral a proč nám ten příběh nedává smysl? Jak máme chápat další prastarý příběh, ten o jablku ze Stromu poznání? Je naše představa Adamovy nevinnosti před jeho pozřením správná? Co přesně znamená poznání dobrého a zlého? Jaký je rozdíl mezi premisou „svět náleží člověku“ a premisou „člověk náleží světu“? A jaká z těchto premis nahrává evoluci, vývoji, a která ho ukončuje?
Jakou má souvislost zákon zemské přitažlivosti a aerodynamiky se zákonem o tom, že žádný druh si nepřivlastní život celého světa a že svět nebyl stvořen pro žádný konkrétní druh samotný? Proč jsme přesvědčeni o tom, že se nás tyto zákony netýkají? Co nutí nás, civilizované lidi, k destrukci ekosystémů a likvidaci ostatních živočišných druhů? Proč ignorujeme skutečnost, že zažíváme volný pád?
Možná jsme první generací lidí, kteří bez jakékoliv náboženské konotace připouštějí reálný konec civilizace. Možná jsme první, kteří si uvědomují, že naše vnoučata se svých vnoučat už dočkat nemusí. Tato představa konce je rozšířená napříč celou společností a více či méně si ji připouštíme všichni. Máme naději? A pokud ano, v čem tato naděje spočívá a co musíme udělat?
Milhaus: Ano, taky si lámu hlavu s tím, co mohu udělat já, a nenapadá mě nic jiného, než vlastní příklad. Snažit se žít tak, aby moje dnešní stopa uzurpátora a ničitele byla menší a neznatelnější, než byla včera. Aby mou vinou neumírala další stvoření, živočichové, rostliny a celé druhy. A takhle pokračovat den za dnem a u toho se starat o to, jak inspirovat ostatní. Bez nucení, bez hysterie, bez nenávisti. Nic lepšího jsem nevymyslela.

Milhaus
10.03.2017

Kniha je skvělá, ale nechápu proč je považována za duchovní? Je to čistá logika a věda na pozadí příběhu. Hlavní myšlenka knihy nemá nic společného s duchovnem nebo transcendentními způsoby myšlení či života. Autor vymyslel skvělý a nenásilný způsob jak by se mohli lidé zamyslet nad vlastním počínáním. Plně chápu agónii hlavního hrdiny na začátku knihy, kdy popisuje, jak se snažil nalézt způsob jak zachránit svět a pak to vzdal a později objeví TEN inzerát. Pokud si po dočtení knihy lámete hlavu nad tím, co můžete pro lepší svět udělat vy osobně, například přesvědčit dalších 100 lidí, aby se chovali šetrně, abychom se trochu více přiblížili k Nechávajícím, tak vyzývám k diskuzi. Nechci vůbec kázat nebo někoho přesvědčovat, jen hledám oponenty k diskuzi, podobně jako Ishmael. Rozhodně nejsem žádný génius, ale myslím si, že jsem dotáhl některé myšlenky ještě trochu dále, hlavě co se týče praktického života a toho jakým způsobem komunikovat s lidmi kolem sebe pokud chcete na toto téma upozornit.

Horalka5
17.01.2017

Kniha, která změnila mé myšlení :)

lushi
18.10.2016

Na téhle knize jsem si lámala mozek. Chci říct - nejde rozhodně o žádné lehké čtení. Ale stojí to za to, sedět, přemýšlet, lámat si hlavu nad vyslovenými (vepsanými) myšlenkami. Nechápu, jaktože má tato kniha tak málo hodnocení a málo komentářů. Pro mě se jedná o nejpůsobivější knihu, kterou jsem za posledních 5 let přečetla. Vysvětluje, proč se lidstvo řítí do záhuby, kde jsou kořeny nezvratného osudu lidí (a nejspíš i světa). Pro mě zcela unikátní pohled na věc, který mě ohromil, ale možná mě úplně neovlivnil. Co teď mám dělat? Přidat se k novému tribalismu a začít kázat? Natolik mě bohužel kniha neovlivnila... Tudíž i já se budu podílet na záhubě lidstva...

Pitbullka
20.01.2016

Ta kniha je skvělá, zničující...a na konci se vám bude chtít neuvěřitelně brečet...