Erebos – Hra, která zabíjí!

Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87451/erebos-hra-ktera-zabiji-SpR-87451.jpg 4.2952

Erebos 1.

Literatura světová, Fantasy, Pro děti a mládež
Vydáno, Fragment (ČR)

Erebos, 2010

Kniha Erebos – Hra, která zabíjí!

Atrament

(+ SPOILER) Docela příjemně překvapen Saeculem jsem se pustil do Erebosu, ale tentokrát jsem byl zklamán. Jde o autorčinu prvotinu a je to z ní pořádně cítit. Děj knihy je nevyvážený, ústřední zápletka je naivní a nedotažená a ani po slohové stránce to není žádný skvost. Měl jsem velký problém se samotnou hrou Erebos, protože tak jak ji autorka vylíčila, to vypadalo na pravděpodobně tu nejnudnější mmorpg hru o které jsem kdy slyšel. Hráč pořádně neví co má dělat a proč, buď jenom rube nějaké ty orky nebo pavouky a nebo jiné hráče v aréně a nebo dřepí u ohně s jinými hráči a plká. Žádná možnost svobodného zkoumání světa Erebosu, žádný dechberoucí děj, prostě nic z toho co obvykle hráči na těchto hrách oceňují. Jediná zajímavost hry byla inteligence NPC postav, která by pravděpodobně prošla Turingovým testem, což je sice zajímavé z hlediska počítačové vědy, ale zároveň to podkopává celou motivaci tvůrce Erebosu k jeho konání, především k jeho sebevraždě. Pokud uměl stvořit umělou inteligenci na takové úrovni, asi těžko by tak těžce nesl, že byl podveden a okraden o jednu mizernou hru, když by byl žijící počítačová legenda a velikán, který rozlouskl jeden z největších oříšků počítačové vědy. Daleko pravděpodobněji by si užíval slávy a bohatství, které by získal zveřejněním svého objevu, válel by se na lehátku u moře s laptopem na klíně, popíjel by nějaký chlazený drink, obklopený krásnými dívkami v bikinách a pracoval by na Erebosu, ze kterého by se tak snad stala pořádná hra.

Takže jsem měl opravdu problém uvěřit, že by valná většina z těch hráčů neposlala celý Erebos do háje hned při prvním svévolném vypnutí a odmítnutí se opět zapnout, a nešlo radši pařit něco jiného a dvd s Erebosem nepoužilo jako podšálek pod hrnek s čajem.

Vzhledem k nezajímavosti samotné hry, byly ty herní pasáže doslova utrpením pročítat, naneštěstí tvořily velice podstatnou část knihy. O něco málo zábavnější byly pasáže z reálného světa, ale ty zase byly poznamenané naivním předpokladem, že by se všichni nechali tak zfanatizovat nijak výjimečnou hrou. Takže můj celkový dojem z knihy byl dost slabý, na jednu hvězdičku maximálně.

josef2900
30.12.2020

Překvapivě velmi dobře napsané. První kniha, kterou jsem od autorky četl a hned mě uchvátila. U. Poznanski se tak stala jedním z mých oblíbených autorů.

PetrCepek
19.09.2020

Velké a opravdu milé překvapení. Má první kniha od této Rakušanky a hned prima zábava na dva večery. Kdo si rád na počítači zahraje nějakou adventuru, ten ocení tento thriller dvojnásob.

artlucie
15.08.2020

V prvních chvílích jsem vážně uvažovala o tom, že knihu odložím. Nedovedla jsem si moc představit, že by mě bavila, a dostala šanci hlavně kvůli autorce. Brzy mě ale pohltila a jako hráči v knize i já měla problém se odtrhnout. Na jednu stranu je to absolutně děsivé, na druhou parádní jako námět knihy. Bavila jsem se!

Tyrkysová
10.06.2020

Celkově mám ze čtení opravdu dobrý dojem – zavzpomínala jsem na doby, kdy jsme začínali „pařit“ první počítačové strategie a RPGčka, bavila mne část v rámci herního prostředí (i když by se dala využít ještě více) a zajímavé bylo i samotné vyvrcholení příběhu.

zpevSusannah
12.05.2020

Musím uznat, že zase tak špatné to nebylo. Asi by mě popravdě ani nikdy nenapadlo, že téma počítačových her může mou osobu tolik zaujmout.
Ursula Poznanski prostě uměla perfektně popsat tento fantasy svět - Erebos. Moje představivost díky tomu pracovala na plné obrátky a já si dokázala vše řádně vychutnat. Navíc propojení s realitou bylo velmi chytrým tahem. Člověk jen dychtivě očekával, co se z toho všeho ve finále vylíhne. A že to byla pořádná slepice :-D.
Proto se teď musím zeptat - proč mi tato kniha ležela netknutě asi tak 8 let v zásuvce? Nechápačka :-D

Ráčkajda
08.05.2020

Fantasy prakticky nečtu, ale byla jsem zkrátka zvědavá. Knížka se mi kupodivu četla lehce a svižně, takže já jsem spokojená.

mario.nette
07.05.2020odpad!

Nechala jsem se zlákat nadšenými lidmi...a udělala jsem chybu :D do knihy jsem se nemohla vůbec začíst a šíleně mě nudily pasáže hry v počítači. Nuda, nuda, nuda. Totální.