Erebos – Hra, která zabíjí!

Erebos – Hra, která zabíjí!

Na jedné londýnské škole si mezi sebou žáci začnou předávat podivné balíčky, jeden se nakonec dostane i ke zvědavému Nickovi. V balíčku je DVD s počítačovou hrou. Hrou napínavou, a hlavně velmi inteligentní. Proč o ní ale nikdo nesmí mluvit a hráči musí dodržovat přísná pravidla? Na druhou stranu jim hra dokáže splnit i ta nejtajnější přání. Pokud neposlouchají nebo se znelíbí poslovi se žlutýma očima, čeká je trest. Jak je ale možné, že hra o každém všechno ví a neuděluje hráčům úkoly jen ve hře, ale i v realitě? Co hra vlastně chce? A jak ji může Nick zastavit?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/87451/erebos-hra-ktera-zabiji-SpR-87451.jpg 4.2734

Erebos (2010)

Romány, Sci-fi, Fantasy
Vydáno:, Fragment (ČR)

_Peprmintka_
13.12.2017

Od těchto YA knih většinou čekám oddych. Stránky ubíhají, člověku je vlastně jedno co čte, hlavně že to je jednoduché a má to tempo. Erebosu se tohle vykouzlit nepodařilo. Za nejzáživnější považuji paradoxně části mimo virtuální realitu, které místy působily až mrazivě a dystopicky, vše je sledováno a není úniku. U těch mimorealitových pasáží mi nezáživnost přímo trhala žíly. Nebavilo mě to a nebavilo. A závěr? Tam jsem se s prominutím docela uchechtla nad samou primitivností situací a jakousi ,,nepravděpodobností" takového konce.
Erebos mi místy přišel nedotažený do finiše a rozhodně nevyužil svůj potenciál. Doteď nedokážu vyšpekulovat jak jakože ten virtuální svět fungoval, celé mi to nedávalo smysl a přemýšlení nad logikou toho světa mi nedovolilo si užít ani ty záživnější pasáže. Příliš si neumím představit, že si najde ohlas aspoň u mladších čtenářů. Je to prostě šíleně vleklé. Vleklé a nedomyšlené, to Erebos charakterizuje nejvíc.

SilvieSisinka
25.11.2017

No já nevím,nebylo to sice špatně napsané....ale děj pro mládež.

Johanie
24.11.2017

Zajímavý příběh pro mladé kolem 13 let.

marlowe
19.11.2017

Erebos jsem si přečetl z jednoho prostého důvodu: Sháním tip na dárek pro vnuka – a kupování zajíců v pytli jsem se vždycky vyhýbal.
"Saeculum" Ursuly Poznanské bylo hodně mizerné, ale v případě Erebu měla autorka, co se výběru námětu týče, poměrně šťastnější ruku – a přivřeme-li oči nad řadou nelogičností, nakonec se ten příběh o partě školáků a "počítačové hře, která zabíjí" čte docela dobře.
Kniha vzdáleně připomíná román "Ready player one – Hra začíná" (Ernest Cline).
Mírně nadprůměrných 60%!

iwosh
04.11.2017

..., několikrát jsem čekal jiný konec, nikdy jsem se netrefil, ... :)
zajímavé, hezky napsané, konečně jsem si zahrál i hru, ... :D

stumpy
26.10.2017

Docela napínavý, zajímavý konec

Malýmedvěd
15.10.2017

Výborná kniha pro děti okolo 13-15 let, ale ani starší neurazí. Řemeslně je to dobře zpracované jak postavami, tak stylem vyprávění. Příběh moc hezky popisuje svět PC her, když koukám synovi přes rameno, tak to docela i sedí. Autorka taky dobře pochopila potenciál umělé inteligence a nenápadně ukazuje kam tento obor míří a co bude brzi možné. Jako člověk z oboru si myslím, že už to nebude tak moc za dlouho.

theale
15.10.2017

Zábavná kniha, u které jsem měla místy pocit, že nečtu, ale koukám přes rameno nějakému hráči - zvláštní pocit.. Nicméně mě příběh bavil.

yvett239
12.10.2017

Kniha mě moc bavila a byla jsem vždy strašně zvědavá, jak to bude pokračovat. I když nejsem hráčka PC her (ale baví mě se dívat na to, když někdo hraje zajímavou PC hru), bavil mě i popis hry, chvílemi jsem se tak dostávala do fantasy příběhu.
Děj je napínavý a dobrodružný, jsou tam super psychologické i drama prvky. Překvapila mě pointa, která byla promyšlená a skvělá. Plně souhlasím s Domca1.
Autorku jsem si zamilovala, už mám přečteny skoro všechny její knihy. Můžu doporučit všem fanouškům fantasy PC her.

Booky84
10.10.2017

Na knihu jsem byla zvědavá a přečetla ji na doporučení od kamarádky, ale děj mi přišel trochu přitažený za vlasy.

Domca1
04.10.2017

Kniha, ktorá predčila všetky moje očakávania.
Popravde, téma počítačových hier ma odradzovala a tým viac som po prečítaní tohto úžasného kúsku nadšená.
Napínavá, dobrodružná, prekvapivá,nápaditá ... áno, pokojne si dosaďte ďalšie superlatívy. Proces hrania Erebosu bol prerozprávaný tak presvedčivo, až som si vôbec neuvedomovala, že ide o hru, skôr som mala pocit, akoby som čítala kvalitné fantasy.
Ako celok pôsobí kniha veľmi kompaktne, prvky fantasy, trileru, drámy a psychológie dokonale ladia a všetko do seba nakoniec zapadne.
Už teraz sa teším na ďalšie autorkine knihy.

Lenna75
17.09.2017

Uznávám, že tato kniha mi z mně neznámého důvodu připomínala mnou již čtené Saeculum, v čemsi jsem viděla společné rysy. (Přece jen je to od stejné autorky.) A proto mi čtení této knihy dopřálo v podstatě tentýž pocit. Kniha byla sice zajímavá, ale snažila se mne nažhavit na něco, co jsem pak nedostala. Řekla bych, že velká část knihy byl jen popis postupu ve hře - ano, patří to k ději, ale tyto části nebyly příliš zábavné. Ale zajímalo mne i tak, jak to dopadne. Upřímně jsem se místy docela nudila, ale někdy mne kniha přeci jen nakopla.

a.r.nick
10.09.2017

Jelikož jsem už před čtením knihy viděl film Nerve - hra o život, tak mě děj v této knize až tak nepřekvapil; ovšem pointa mě naopak překvapila příjemně :). Bylo to dobré čtení, ale hvězdy ubírám za to, že tam až rozvlekle bylo popisováno, jak se Nick vypořádával s jednotlivými levely v té hře. Ty se totiž odehrávaly v prostředí trpaslíků, trolů, elfů a podobně - a tyhle fantasy hry prostě nemusím, takže mě to docela nudilo. Ale asi to bylo důležité pro pochopení toho, proč se hráči do toho svého virtuálního světa až tak pobláznili.

BeyondHorizon
02.09.2017odpad!

Možná kdybych byla mladší, tak 11-13 let, kniha by mě i bavila. Přečetla jsem ji celou jen proto, že jsem ji dostala jako dárek. Takové utrpení jsem u knížky snad ještě nezažila. Příběh naprosto nedával smysl, nebo dával, ale situace byly tak nereálné a klišé, že jsem nevěděla jestli mám brečet, nebo se smát. Byl tak špatný, že se mi nechce věřit, že ho naprosto seriózně napsala dospělá žena. Možná přeháním, ale tuhle knihu nedokážu brát vážně.

Ennie
25.08.2017

Čtivá knížka, vhodnější však pro mladší čtenáře a hlavně kluky. Doporučuji ;)

Palmanka
01.08.2017

Já si tuto knihu půjčila od sestry. Vždy mě zaajímalo co si čte, ale od této knihy jsem se nechtěla odtrhnout i když jsem ji četla asi popáté.

KnihomolkaMari
30.07.2017

I když je to dlouho, co jsem ji četla, jedno vím naprosto jistě a to je, že ji miluji! Jedna z nejlepších, nejpropracovanějších knih a nejnapínavějších knih, co jsem za poslední roky četla! Určitě plánuji přečíst znovu, je úžasná, doporučuji!

Lexa123
30.07.2017

Normálně počítačové hry moc nehraju. Ale ikdyž vím co hra v knížce dělá, tak bych si ji určitě chtěla zkusit. Knížka jinak byla dost napínavá a ke konci bylo i dost překvapení.

liskabystrouska
17.07.2017

Napinava kniha, autorku si vždy s chutí přečtu :-)

Nikííís
16.07.2017

Když jsem tuhle knížku začala číst, říkala jsem si, bože, co jsem si to koupila. Strašně mě to nebavilo, nebyla pro mě záživná a děj mi přišel jako z knihy pro malé děti. Takže jsem ji na pár měsíců odložila a věnovala se jiným. Každopádně jsem si po nějakým čase řekla, že bych jí mohla dát ještě šanci... stále to nebylo ono a měla jsem chuť ji zase položit, ale nerada odkládám knížky nedočtené a to i ty, které mě nebaví... Takže jsem se tím prokousala, a i když byl konec o dost lepší než celá kniha dohromady, na víc než na dvě hvězdičky to pro mě není..

Tabby
03.07.2017

Kniha má v sobě určité kouzlo, ale jsem z ní celkem rozpolcená.
Ta část kde se popisovala počítačová hra mi přišla celkem nudná a psaná formou pro děti. A ,,reálná" část mi přišla už záživnější, ale na můj vkus až moc zkrácená. Zároveň se obě části doplňovali a tvořili knížku která určitě neurazí a nevadí mi že jsem si jí přečetla, zároveň mě ale nenadchla, tak že by jsem si jí ještě někdy přečetla.

Shira27
25.06.2017

Od autorky jsem četla Saeculum, které se mi možná o kapičku víc líbilo než Erebos. Tady totiž nebylo rozuzlení tak šokující jako v Saeculum.
Ale i tak moc pěkné zpracování, hra mi ihned připomněla The Elder Scrolls Skyrim (to je jediná, kterou jsem z této série hrála - SHAME ON ME!) a moc mě bavily pasáže, kdy Nick hrál Erebos. :)
Určitě se chystám i na ostatní knihy od této autorky. :)

lachtan77
25.06.2017

Kniha se mi docela libila. Spojení virtuálního světa s realitou je dobrý nápad. Chyběla mi trochu nějaká ta mrtvola a tím i napínavější zápletka.

buldozer5
17.06.2017

Velmi čtivá kniha, která vás vtáhne do děje a už nepustí. Přečteno za dva večery.

BeeMaya
16.06.2017

Kniha, ke které se vždy mile ráda vrátím. :) Patří mezi mé oblíbené.

HCh
18.05.2017

Vzhledem k tomu, že jsem od této autorky přečetl "Pět" a "Slepé ptáky" a byl jsem jimi nadšen, těšil jsem se i na tuto autorčinu prvotinu. Nebyl jsme zklamán. Kniha mě vtáhla do děje už od prvních stran. Jednoduchá a příjemná četba se zajímavým námětem. Neměl jsem zde žádná hluchá místa u kterých bych se nudil. Námět závislosti na hraní počítačových her zde byl dobře zpracován a to včetně prolínání hry do reality zadáváním úkolů od těch jednoduchých a neškodných úkolů až po ty, které jsou za hranou zákona. Jak již psali mí předchůdci a co bych autorce trochu vytknul, rozuzlení bylo překvapivé, ale přišlo tak nějak rychle a nečekaně.

RadimWiniarski
16.05.2017

Tato kniha lidi rozdělí na dvě skupiny. Na tu, které se budou líbit části ze života a na tu druhou, která bude fandit příběhům v počítačové hře. Já se určitě přikláním na stranu klasiky. Části z počítačové hry se totiž šíleně vlekly a i když se Nick často snažil děj vysvětlovat, musím říct, že jsem několikrát četl stránku dvakrát, abych ty různý jména a kraviny okolo hry pochopil. A to je pak peklo, číst něco, co vás absolutně nebaví, jen aby jste se dostali k částem co pro vás budou zase zajímavé. Nicméně dějová linka se závislostí na hře, kdy vám hlavní hrdina leze neskutečně na nervy je zase napsaná úžasně, takže pořádně ani nemůžu hodnotit jinak než 50%. Co mě možná ještě trochu zklamalo je uspěchaný a tak trochu i nijaký konec, kdy nepřijde žádný zásadní zvrat. Na posledních deseti stránkách to narychlo nějak šmiknem a budem doufat, že tím lidi moc nenaserem. Mrzí mě to, protože po úžasné Pětce jsem od Uršulky čekal podobnou pecičku. Hold jsem na podobné věci asi už starý.

75terka
15.05.2017

Knihy z prostředí počítačových her jsem nikdy moc ráda neměla. Ale tahle mě dokonale pohltila. Snad nejsem jediná, kdo by si přál aby taková počítačová hra doopravdy existovala :-D. Autorka popisuje prostředí opravdu dokonale. Často jsem měla pocit, že sama hru hraji.

Evisis
05.05.2017

Nejsem sice velkým fanouškem podobných počítačových her, ale i mně Erebos připadal velmi zajímavý a příběh mě upoutal natolik, že jsem knihu stačila přečíst za den. S Nickem jsem se v určitých situacích dokázala ztotožnit a v jiných jsem si říkala: ,,Co to zase vyvádíš". Každopádně mě kniha zaujala a doporučuji (spíš asi teenagerům a podobným :D ) si ji přečíst.

Artep25
27.04.2017

Taky jsem dříve narozená a ačkoliv tato kniha míří na mladší věkové ročníky,tak se velmi dobře četla i mně .Myslím,že bude hlavně líbit pařmenům her .A dokonce mě bavila víc než kniha Pět.