Malýmedvěd Malýmedvěd komentáře u knih

Horalka Horalka Alberto Moravia (p)

Výborná knížka. Na čtení je možní trochu obtížnější, ale trpělivost se vyplatí a poté co se prokousáte dlouhými popisy, se dostanete na dřeň postav a i lidí obecně. Příběh má možná banální zápletku, podobných věcí se staly tisíce, ale přesto hluboce zapůsobí. Příběh je na jednu stranu vyprávěn jakoby smířeně „taková je válka“ na druhou stranu v něm cítíte tu lidskou touhu bojovat o přežití. Pohled vypravěčky je jednostranný, sama o sobě říká, že je prostá žena, přesto její úvahy v sobě mají hloubku a stojí nad nimi přemýšlet. Motiv co všechno uděláme pro naše děti a jak přijmeme to, co z nich vyroste, je nadčasový a v této knize silně obsažený. Pokud máte dospívající děti, je čtení opravdu silné. I když je kniha výborná a je v ní silná kritika války, tak bych ji jako povinnou četbu k maturitě nedával, ať už pro ten „těžší“ styl, tak pro to, že na jeden rozměr knihy si člověk musí prostě počkat a dozrát.

30.06.2019 5 z 5

Moc se mi líbí tento typ absurdního humoru. Kniha mě dobře pobavila. Politická satira na současné politiky a nedávné události je trochu něco jiného něž v předchozím díle, kde cílem byly převážně události dávno minulé. Tento prvek jsem si také nejvíce užil. Na knize, je ale trochu vidět, že jde o nastavovanou kaši a podruhé ohřívané jídlo. Chci říci, že něco už znáte, něco se opakuje, novinek je málo. Fanoušky autora neurazí, většinu podle mne ale nenadchne. Pro oddechové čtení k vodě, ale dobrá volba.

17.06.2019 3 z 5

Vyděděnci Vyděděnci John Flanagan

Velká spokojenost, takto si představuji dobrou dětskou knížku. Je to napínavé, přiměřeně vychovávající, nechybí veselé momenty, snadno se to čte. I když je to převážně z klučičího světa se spoustou bojování, tak se to i holkám bude líbit, dcera alespoň nadšená byla :)

15.06.2019 5 z 5

Pěkná novela, se zajímavou zápletkou, hezké a milé seznámení s haiku. Mohl by to být hezký film pro ženy. Z pohledu muže mne ale hlavní hrdina spíš rozčiloval a na stylu vyprávění mi mi něco nesedělo.

06.06.2019 3 z 5

Markéta Lazarová Markéta Lazarová Vladislav Vančura

Umělecké dílo, doslova. Líbí se mi příměr dole, že je to obraz namalovaný slovy. Já bych možná řekl, že je to symfonie slov. Práce s českým jazykem bere dech. Vokalizace čtených slov rozvibruje celou duši. Vykreslení postav je takové, že i s vrahy máte slitování a s milenci dýcháte. Hrubost středověku stojí v kontrastu s jemností a poetičností vět.

06.06.2019 5 z 5

Žert Žert Milan Kundera

Velmi dobrá kniha. Plná myšlenek, plná otázek, plá emocí. Jednoduchá zápletka, ale úžasný a bohatý jazyk a mnoho malých mikro příběhů okolo. Díky pohledu několika osob se podíváte do doby dávno minulé. Přiblížíte si ducha té doby se vší jeho nesmyslností, krutostí a naivitou, ukáže vám dobu, kdy jednotlivec je méně než nic a kdy o osudu člověka svévolně rozhodují druzí. Podíváte se na pokřivené vztahy mezi lidmi, které jsou bohužel nadčasové ve všech dobách. V knize je spousta zajímavých myšlenek, nejen o smyslu života, o smyslu vztahů, o lásce, o smyslu pomsty a odpuštění. Silný je motiv sebeklamu a lhaní si do vlastní kapsy, jak u jednotlivce, tak ve společnosti, tak u politického zřízení.

27.05.2019 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Prostě dnešní YA literatura. Rozumím proč se to mládeži líbí. Knížka má určitě soustu pozitiv, je to dobře vymyšlené a propletené, je to pěkně napínavé, má to spád, jsou tam vztahy a pocity postav, snadno a rychle se to čte, jsou tam prvky fantasy. ALE!!! Toho násilí, ach proč je tam tolik násilí!!! Mě se prostě nelíbí, když jsou hlavní hrdinové vrazi, zloději a podvodníci a celé je to podané, že to jsou vlastně dobří lidé. Tito "dobří" hrdinové v jednu chvíli neváhají ubližovat a zabíjet své protivníky "malé pěšáky" a za pár stránek se naopak zase pozastavují nad nespravedlností a šlechetně nechávají na živu "úhlavní nepřítele". Takže jsem si to se zájmem přečetl, svým dětem to nebudu doporučovat a jestli s tím přejdou sami, tak jim rád řeknu, že si myslím, že takto se mi to nelíbí a takto svět, vztahy a spravedlnost nemá vypadat.

14.05.2019 2 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Vše už bylo řečeno, je to moc dobrá kniha, sonda do jedné rodiny. Podrobná psychologie tří osob. Co má větší hodnotu, nebo prioritu? Vztahy, děti, kariéra, práce, povinnosti, kamarádi, zábava? Jak si v těchto věcech udělat pořádek to řeší všichni z trojice a všichni na to mají svůj pohled. Je úchvatné sledovat přerod rozmazleného fracka v normálního člověka, je zajímavé sledovat hysterku a sobce, je smutné sledovat sebeobětování babičky.

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Velmi dobrá kniha. AM je spisovatelka, která umí poutavým a přitom lehkým stylem provést čtenáře skrz velká dramata. Kniha vypráví (nejen) o historii jedné rodiny. Příběh je silný a odkrývá důvody z pohledu otce (v er formě) jeho nevšímání, nulovou komunikaci s dcerou, jeho osudy i osudy dalších členů rodiny. Z pohledu dcery (v ich formě) pak sledujeme snahu najít místo na světě, najít smysl a zázemí. Psychologie postav je skvěle uchopená. Kniha jako taková vypráví i o době a to i když je to beletrie. Přečteno na jedno nadechnutí. Hezká hra s konci a začátky jednotlivých kapitol.

30.04.2019 5 z 5

Cesta vlka Cesta vlka Bear Grylls (p)

Výborné čtení pro děti. Je to dobrodružný, je to poučný, místy i vtipný, má to spád, je to krátké. Četli jsem to před spaním a mělo to velký úspěch.

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Velmi dobrá knížka plná snových obrazů, fantasy motivů a neuvěřitelně milých dialogů. Ten styl, jak spolu hlavní hrdinové mluví, mě uchvátil a velmi se mi líbil a kdyby nic jiného, už proto to stojí za přečtení. Navíc čtení ve Vás vyvolává nejen emoce, ale i spoustu otázek. Kniha krásně graduje a zvědavost která vás vedla na začátku a vy chcete vědět, jak je to s těmi obry a draky je postupně vystřídána zvědavostí, jak je to mezi Brity a Sasy a nakonec vás stejně nejvíc bude zajímat, jak je to mezi Axlem a Beatricií. Nakonec zbude spousta otázek proč?, jak?. Proč milujeme toho druhého, jak ho milujeme? Jakou roli v tom má paměť a proč paměť osvobozuje i zatemňuje. Jak prožijeme život a jak z něho odejdeme?

17.04.2019 4 z 5

Neuvěřitelná hrdinství Sama Hollowaye Neuvěřitelná hrdinství Sama Hollowaye Rhys Thomas

Sam je "divnej", prostě společenský outsider, ale svým způsobem ho musíte mít rádi, asi pro to jeho velké a čisté dětské srdce. Fandíte mu, musíte, správňákům a superhrdinům se přece musí fandit, ale když on je takový ňouma. Pokazí skoro vše co může a přitom se tak snaží. To prostě vzbudí rodičovské city skoro v každém. A teď koukáte jak se vše hroutí, a když říkám vše, tak věřte, že Samovi se opravdu v jednu chvíli zhrotí skoro celý svět. No nakonec je z toho happyend a zbude ve vás úsměv a teplo z knihy a lidství. Chválím dialogy, ty jsou opravdu velmi dobré, propašovaných mouder je tak akorát, že to neotravuje a nakonec ta kniha díky nim není ani nijak plochá. Za mne Chvalitebná s hvězdičkou.

08.04.2019 4 z 5

Krvavý duben Krvavý duben Ismail Kadare

Zákony jsou to, co ze skupiny lidí dělá civilizaci. A co jsou to zákony? Jsou to pravidla stejně tak, jako zde popisovaná zvyková tradice. S logikou to mají něco společného jen někdy, často logické nejsou vůbec. Některé se nám s odstupem času zdají šílené, zbytečné. Může se člověk vzepřít pravidlům, které udržuje celý svět okolo? Krásná kniha s krásným jazykem a krásnými popisy míst i citů. Otevře vám svět, který je tak blízko a přitom je tak vzdálený. Nechápavě budete kroutit hlavou, ale přesto tomu uvěříte.

08.04.2019 4 z 5

Malý velký muž Malý velký muž Thomas Berger

Zajímavá knížka. Zaujal mne styl vyprávění a postřehy vypravěče. Nechcete tomu věřit, protože hrdina je jako Forrest Gump, nebo Alan Karlsson, tzn všude byl, se všemi se potkal, ale přesto tomu věříte. Věříte tomu ale jinak, ten popis světa bělochů a světa indiánů prostě sedí. I když jsem tam nebyl, tak věřím, že to takhle mohlo vypadat. A opravdu je zajímavé vidět z jiného úhlu, jak vypadá střet civilizací. Člověk cítí, že to není dobře, když jedna strana převálcuje tu druhou, člověk vidí tu nespravedlnost, ale ani já, ani vypravěč si neumí představit, že by to mohlo dopadnout jinak, než jak to dopadlo.

02.04.2019 4 z 5

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Je to milé, plné lidskosti, laskavé, úsměvné a oddechové čtení. Výborná práce s jazykem. Jednoduchý motiv o hledání. Hledání nástupce? Hledání smyslu života? Hledání způsobu života? Má to prvky sebeironie. Pointa je lehce hořká, ale zároveň optimistická.

02.04.2019 4 z 5

Slepý vrah Slepý vrah Margaret Atwood

Moc pěkná kniha. Moc pěkný jazyk. Vyprávění jedné staré dámy o životě, o historii jedné rodiny o historii lásky. Vyprávění, které je plné drobností a banalit, jako že jde hrdinka do města do kavárny na kafe a muffin a podobně. Vyprávění ze kterého se postupně vynořují střípky a člověk si pomalu začíná sestavovat větší obrázek, něco se pozvolna odkrývá, něco zůstává utajeno až do úplného konce. Je potřeba to číst pozorně, jinak vám může uniknout spousta „nápověd“. Vyprávění je tak mistrné, že na konci máte pocit, jako byste prožili další život. Oceňuji, že na konci těžkého života plného velkých ran, je vyprávění smířlivé a s nadějí v příští generace a zároveň nepostrádá sebeironizující prvky. Román má mnoho vrstev a je možno v něm nalézt spoustu menších témat od touhy po moci, touze po penězích, touze po lásce, touze po uznání, touze po zachování dojmu. Téma sociální (dělníci a kapitalisté), politické (mír, válka, vlastenectví). Témata sociologické (role ženy, manželky, muže, manžela, role rodiče, role vychovatele, role sourozence). Vřele doporučuji.

04.03.2019 5 z 5

Poslední navěky Poslední navěky Soman Chainani

Čteno dceři před spaním. Velký propad proti předchozím dílům. Pěkná ukázka, jak vypadá "Jumping the shark" v knize. Tolik zbytečných komplikací, tolik zbytečných zápletek, které děj neposouvají dopředu a jenom ukazují bohatou fantazii autora. Uznávám, tak dvě tři kapitoly byly dobré, to když přišla ke hře psychologie postav, bohužel jinde stejná disciplína dostávala pěkně na frak. Pokud se vám předchozí díly líbily, tak si toto odpusťte, ušetříte si zklamání.

01.03.2019 2 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Krásný jazyk, spousta až filozofických myšlenek. Děj přeskakuje mezi banalitami a závažnými událostmi, ale jak je od sebe poznat? Možná to neumí hlavní postava, ale umíme to my? Lze ke všemu přistupovat důstojně a profesionálně? Jak to pak může dopadnout, když neprojevujeme emoce a empatii za žádných okolností. Co je smyslem a naplněním života? Je profesní dokonalost a loajalita dobrá, nebo špatná vlastnost? Pěkná kniha plná otázek.

25.02.2019 5 z 5

Hezky napsané, moc dobře se to čte. Občas pěkné zamyšlení, které oceňuji jako přínos knihy. Bohužel na můj vkus, tam často byla tuna zbytečného astrologického balastu, pro dokreslení, že hlavní postava je divná, by stačilo i výrazně méně. Rozumím, když se kritizuje dvojí morálka při chováni k lidem a ke zvířatům, ale nevím proč hned vzápětí se použije dvojí metr na otázku zodpovědnosti za své činy.

17.02.2019 3 z 5

Pane Bůh, tady Anna Pane Bůh, tady Anna Sydney George Hopkins

Hezká knížka s alternativním pohledem na otázky víry. Ale není to jen o náboženství, je to i o postoji k okolnímu světu, o přístupu k myšlení. Člověk se z té knihy může mnohé přiučit a hodně získat. Stejně tak může být pro jiné lidi kniha málo uvěřitelná a myšlenkami "mimo". Je to knížka, pro (v Čechách) menší publikum. Přečtení nelituji, ale budu ji doporučovat jen někomu.

13.02.2019 3 z 5