Neuvěřitelná hrdinství Sama Hollowaye

Sam Holloway ustál to nejhorší, co vám život může hodit pod nohy. A aby mohl pokračovat dál, podepřel se hradbou úzkostlivě dodržované rutiny, nenáročné práce a naprosté normality – s jednou výjimkou… Třikrát týdně se ze Sama stává maskovaný superhrdina hlídkující v ulicích svého rodného maloměsta. Připadá si tak alespoň na chvíli neporazitelný, ale jeho neuvěřitelná dobrodružství ho navzdory dobrým úmyslům občas přivádějí na pořádně horkou půdu. Pak se ale na scéně nečekaně objeví dívka, která začne Samovu pečlivě vybudovanou hradbu bourat. A hrdinovi nezbude než se rozhodnout, jestli má dost odvahy na to, aby strhl svou masku a postavil se čelem minulosti, před níž tak dlouho utíkal…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/402175/neuveritelna-hrdinstvi-sama-hollowa-KHJ-402175.jpg 4.79

The Unlikely Heroics of Sam Holloway (2019)

Literatura světová
Vydáno:, Argo

Kniha Neuvěřitelná hrdinství Sama Hollowaye

karel0684

Tahle kniha patří k těm, které si mne vybraly samy. Nebo nějak podvědomě zasáhla ta hromada reklamy všude v metru, které jsem si všiml až potom... Ale ta obálka!
A obsah? Super!
A teď, jak knihu podrobněji ohodnotit, když tu jsou již 3 tak super hodnocení? Četla se super, postavy důvěryhodné a Sam je dokonalý.

Malýmedvěd

Sam je "divnej", prostě společenský outsider, ale svým způsobem ho musíte mít rádi, asi pro to jeho velké a čisté dětské srdce. Fandíte mu, musíte, správňákům a superhrdinům se přece musí fandit, ale když on je takový ňouma. Pokazí skoro vše co může a přitom se tak snaží. To prostě vzbudí rodičovské city skoro v každém. A teď koukáte jak se vše hroutí, a když říkám vše, tak věřte, že Samovi se opravdu v jednu chvíli zhrotí skoro celý svět. No nakonec je z toho happyend a zbude ve vás úsměv a teplo z knihy a lidství. Chválím dialogy, ty jsou opravdu velmi dobré, propašovaných mouder je tak akorát, že to neotravuje a nakonec ta kniha díky nim není ani nijak plochá. Za mne Chvalitebná s hvězdičkou.

SBH

Začnu boží obálkou, která mě přiměla si knihu koupit. A rozhodně nelituju. Nesouhlasím s tvrzením, že co člověka nezabije, to ho posílí. Sam se svým trápením bojoval statečně a sympatickým způsobem. Vzniklé potíže si sice vykoledoval, na druhou stranu bez nich by možná už nežil vůbec.
Takže - krásný jazyk, moudré myšlenky, silné emoce, propracované charaktery, zajímavý děj bez logických nesrovnalostí, uvěřitelné dialogy, zajímavé popisy. Dokonalá kniha.
Jediná závada - trochu jsem čekala, že do závěrečné skrumáže zasáhne i milá farářka z vánočního kostela.

Jizi

Sam Holloway je šestadvacetiletý geek a nerd, který žije sám, chodí do nezáživné práce, miluje komiksy, pivo pije říznuté limonádou, má stejně podivné kamarády a jednou týdně žehlí látkové kapesníky.
Je to člověk, který si prošel peklem ztráty a nevyšel z jeho plamenů posílený tak, jak nám s oblibou romány nalhávají, vyšel z ní křehký, docela jako když vypálíte hlínu. Aby mohl znovu vstát, vystavěl kolem sebe hradbu uklidňujících stereotypů, o něž se mohl opřít a kterých se zuby nehty drží.
Tedy s výjimkou večerů, kdy se z něj stává superhrdina Přízrak, ochránce utlačovaných, strážce pořádku, sice astmatik a milovník čokotyček a cherry coly, ale i tak rozhodně bez bázně a hany, jenž se neváhá postavit spratkům házejícím šutry na projíždějící vlaky, nahánět zaběhnuté psy nebo navigovat ztracené polské řidiče náklaďáků. Pasáže s Přízrakem musí každý milovník komiksů zbožňovat, protože ty jsou prostě ryzí dokonalost.
A pak Sam potká Sáru. A Sára je zvláštní a krásná a Sam se jí líbí a ona se líbí Samovi. Jenže kam do nalinkovaného klidu všedních dní a nevšedních superhrdinských vzrušujících výprav nacpete lásku? A co kdyby vás opustila i ona? Co by se s vámi stalo pak? A budete ochotní to riskovat?

(Osobní dovětek nakonec: Same, Same, jsi má nejmilejší románová postava, jsem nesmírně vděčná, že jsme se mohli potkat.)

Autor knihy

Rhys Thomas