magnolia magnolia komentáře u knih

Zahrada Zahrada Jiří Trnka

Zahradu Jiřího Trnky miluji ve všech jejích podobách - psané, namluvené Karlem Högrem i animované (ta se povedla moc krásně). Provázela mne i moje děti a dodnes si z ní rádi citujeme ( Byla jedna vrátka, za nimi zahrádka... , Kocour není doma - kocouré, mňaumňauré... Pět slonůůů, pět chobotůůů...). A svoji skutečnou zahradu si už roky vytvářím podle té Trnkovy kouzelné, jen ty slony nemám, ani velrybu...

14.05.2014 5 z 5

Hra na lež Hra na lež Tess Stimson

Kniha byla zajímavá dějem i postavami. Autorka umí dobře vystihnout různé typy, především ženských hrdinek. Byla jsem ráda za Nellino rozhodnutí v závěru. Na začátku jsem se trochu podivila, že by se záměna zjistila (přes krevní skupinu) až tak pozdě. Selhání Olivera a Zoe vnímám jako příklad toho, když člověk překročí dané hranice přiměřeného chování, následné problémy a trápení dalších lidí nevyváží krátkodobé opojení. Ale četlo se to dobře, je to kvalitní román pro ženy v každém věku.

13.05.2014 4 z 5

Příliš krásná dívka Příliš krásná dívka Jan Seghers

Detektivky nečtu moc často, spíše na doporučení. Tato se mi četla dobře, zajímavě vystavěný příběh, hlavní hrdina mi byl sympatický. Jen jsem ke konci trochu přeskakovala popisy práce a myšlenky, závěr mohl být taky o něco víc dramatický. Ale někdy bych si zase nějakou další knihu od tohoto autora ráda přečetla.

08.05.2014 3 z 5

Jediná cesta vede nahoru Jediná cesta vede nahoru Carole Matthews

Kniha je psána jednoduše, střídá se pohled hlavní ženské hrdinky a jejího manžela, kteří si musí poradit s velmi odlišným způsobem života. Docela mě to bavilo, ale nestrhlo. Je to taková pohádka - hrdinka má opravdu z pekla štěstí na hodné lidi, taky ona sama je úžasná a manžel vlastně taky a děti jsou skromné... K tomuto žánru to všechno patří a pravé přátelství je opravdu nade vše. (Jen ten konec už byl na mě trochu moc přeslazený).

05.05.2014 3 z 5

Šťastná kniha Šťastná kniha Barbora Šťastná

Velmi vtipné a povzbuzující čtení pro ženy. Podobných knížek-blogů je mnoho, ale tato je mi mnoha popisovanými situacemi, osobně hodně blízká. Příhody, myšlenky i vtipné postřehy mě bavily tak, že se nedalo knížku odložit. Dokonce se mi místy vnucovalo srovnání s nedostižnou Betty McDonaldovou, což se mi stává málokdy. Občas se něco opakovalo nebo jsem byla "jinde", ale celkově mě čtení příjemně překvapilo a potěšilo svojí milou otevřeností, skromnou moudrostí a nenuceným humorem. (Původně jsem ji chtěla darovat, ale nechám si ji - už jen kvůli tomu "chce eště" na s.72, se k ní možná budu vracet).

02.05.2014 4 z 5

Má žena a jiné živly Má žena a jiné živly Ivan Kraus

Některé povídky jsou výborné, většina dobrá a jen asi 3 bych tam mít nemusela. Ale humor Ivana Krause mám ráda, někdy mi lehce připomíná M.Horníčka a je to takové milé čtení.

30.04.2014 4 z 5

Barva mléka Barva mléka Nell Leyshon

Strhující příběh napsaný pouze malými tiskacími písmenky a vy se až ke konci dozvíte vše, co je potřeba vědět. A mezitím plyne vyprávění patnáctileté dívky, žijící v těžko představitelných podmínkách a je tak zajímavé a přitom prosté. A přestože je to místy drsné a smutné, je tam mnoho moudra a krásy (třeba vztah hrdinky k dědečkovi mě dojímal i těšil).

27.04.2014 4 z 5

Lucka, Maceška a já Lucka, Maceška a já Martin Reiner

Zajímavá zpověď mladého muže, citlivého a hledajícího, v době porevoluční. Zajímavé názory, i na společenské dění této doby. Byl by to hezký český film.

21.04.2014 3 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Váhám mezi 3,5 a 4. Četlo se to moc dobře (ale zase ne tolik, abych mezi tím nepřečetla jednu ještě lepší knihu). Líbili se mi hrdinové Cormoran a Robin,autorčin styl vyprávění i detektivka bez krveprolití a úchylných vrahů. Tak přece jen dám ráda ty 4*. A těším se na další.

17.04.2014 4 z 5

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Knížka mě opravdu bavila a to nejsem trekařka ani nečtu podobné knihy o zdolávání vrcholů a všelijakém cestování. Je v ní totiž všechno, co mám v knížkách ráda - zajímavá hrdinka i prostředí, vztahy v rodině, humor, přátelství, napětí, věty k zamyšlení... Místy je vyprávění smutné, je to skutečný příběh a smutek tu má svoje místo. Nejvíce se mi líbily části, kdy Cheryl (vtipně) přiznává svoje chyby a také se nestydí za to, že je žena, živá a toužící. Doporučuji.

13.04.2014 5 z 5

Před svatbou Před svatbou Jane Costello

Romantická, současná kniha s trochou humoru a spoustou obvyklých situací (hrdinky těchto knih se pravidelně oblékají do těsných šatů a legračních kostýmů, často padají k zemi, nejdřív se oba nemají rádi, potom mají...). Ale nebylo to až tak hrozné, jen to není to, co čtu nejraději.

06.04.2014 3 z 5

Hrdinky Hrdinky Eileen Favorite

Kniha mě zaujala hned od první kapitoly neobvyklým příběhem i postavami. Nejvíce se mi (navzdory mému dospělému věku) líbilo vyprávění dospívající Penny, její pocity a myšlenky. A její dobrodružství - to bylo něco! Části s osudy hrdinek i mě trochu zdržovaly (což teprve současné holky - i když třeba je to navede ke klasické literatuře), některé mě rozčilovaly a souhlasím s předešlým hodnocením - mohlo to být trochu lépe uchopené. Ale za tu atmosféru, nápad a ty skutečné ženské postavy dávám 4* (a ti románoví chlapi taky stáli za to:)
(Z nedostatku jiné četby a taky ze zvědavosti, jestli se mi to bude zase líbit, přečteno znovu a líbilo. Moc. Originální a vtipné. A milá připomínka toho, jaké je to být dospívající holkou:). A tak zvyšuji hodnocení na 5.

28.03.2014 5 z 5

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Přečteno podruhé - a pořád je to moje velmi oblíbená kniha. A to jsem moc ráda. Tolik různých pohledů a míst k zamyšlení, to mě potěšilo a k tomu to napětí, humor a vztahy... Haddon umí a už jsem natěšená na Červený dům

25.03.2014 5 z 5

Stín větru Stín větru Carlos Ruiz Zafón

Pro mě zajímavý a ojedinělý výlet do jiného žánru. Začátek (ten byl pro mne nejhezčí), konec i některé části velmi strhující, ale také trochu moc odboček - i když všechno mělo smysl a účel, jak se ukázalo v závěru. Ale jsem ráda, že jsem román přečetla, i když jiní čtenáři určitě knihu ocení více.

07.03.2014 4 z 5

Projekt ideálna manželka Projekt ideálna manželka Graeme Simsion

Zase jednou jsem dala na intuici a některé pochvalné recenze tady na DK - a nelituji. Vypravěč a hlavní hrdina je opravdu mile svérázný, ale tím lépe (tím více humorných situací, odlišných pohledů na skutečnost). Tento druh humoru se mi líbí, stejně jako další pestré postavy a prostředí, prostě všechno je dobře namíchané. Nechybí romantika, pátrání, já jsem moc nadšená a doporučuji (a kupuji do mojí knihovničky, protože k téhle knize se budu určitě ráda vracet).

28.02.2014 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Knihu jsem nedočetla. Nedokázala jsem číst o AH, ani v této satirické podobě. Mám ho napořád spojeného s tím největším zlem a vadí mi jeho neustálé připomínání např. v TV dokumentech (které tou častostí nevyznívá jako výstraha, ale spíš jako oslava). Ale třeba se tomuto zpracování někdo dokáže zasmát.

25.02.2014

Dobrý proti severáku Dobrý proti severáku Daniel Glattauer

Tak váhám, bylo to hodně zajímavé, místy vtipné i s určitým napětím, takže jsem četla a četla. Občas mě hrdinové svým chováním dost rozčilovali, jednou Emma podruhé zas Leo, což byl možná záměr autora. Ale asi jsem ovlivněná přečtením pokračování, po kterém už jsem z toho dopisování byla dost unavená. Když to srovnám s jinými knihami, tato mě zase tolik nezasáhla, tak proto 3*

25.02.2014 3 z 5

(Ne)obyčejný kluk (Ne)obyčejný kluk Raquel J. Palacio (p)

Knížka, do které se mi nejdříve nechtělo - díky ohlasům na DK jsem ji začala číst a byl to zážitek. Chytne vás od první stránky, krátké kapitoly s jasnými názvy jsou sympatické, stejně tak různé pohledy a vyprávění všech hrdinů. Citlivě napsané, napínavé, vtipné a dojemné čtení pro všechny věkové kategorie. Líbila se mi postava ředitele školy, takoví jsou asi jen v knihách. Knížka o přátelství a laskavosti a o velké odvaze hlavního hrdiny. Dávám plné hodnocení a nominuji jako knihu roku.

23.02.2014 5 z 5

Třetí světlo Třetí světlo Claire Keegan

Knížka na jedno přečtení a četla se moc dobře (je to jiné, ale vybavilo se mi Svěrákovo Po strništi bos). Jen mám takové smíšené pocity z toho, že holčička zažila to hezké tak krátce, a také mě napadlo, že by někteří lidé od přírody neměli vůbec mít tu možnost plodit další a další děti. Celý příběh i dojemný konec je krásný, až na poslední větu, ta mi tam nějak nesedla.

20.02.2014 3 z 5

No a já No a já Delphine de Vigan

Působivý příběh se zajímavou hrdinkou. Líbil se mi blízký vztah Lou a jejího staršího kamaráda. Ze všech knížek této autorky byla tahle nejvíc optimistická, přes všechny trable i místy jemně humorná.

19.02.2014 4 z 5