Třetí světlo

Třetí světlo https://www.databazeknih.cz/img/books/73_/73631/bmid_treti-svetlo-7k1-73631.jpg 4 143 41

Horké léto na irském venkově počátkem osmdesátých let. Otec odveze děvčátko k neznámé manželské dvojici na přímořskou farmu a odjede, aniž by jí řekl, kdy se pro ni vrátí. Týdny běží a dítě zažívá dosud nepoznanou laskavost a péči a uvyká uspořádanému životu v harmonickém prostředí, kde nejsou žádná tajemství. Až jedno vyjde najevo... Podmanivý příběh vzácné citové hloubky, viděný očima dítěte, je další ukázkou jedinečného umění mistryně povídkové formy.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Kniha Zlín

Foster , 2010

le21nka
16.03.2024 4 z 5

Krásný, dojemný příběh. Útlá kniha, která vám dá víc, než byste čekali. Miluji irský venkov.

asam
06.03.2024 5 z 5

Dojemný příběh.

micha-ella
28.02.2024 3 z 5

Stejně jako Takové maličkosti - hezké, plné citů, krátké, s výstižnými větami. U dlouhých tlustých románů někdy ztratíte chuť číst dál, tady to nestihnete.

Bastien581
14.02.2024 5 z 5

Nádherná kniha, až impresionistická, nevysvětluje nic a říká toho hodně. Po dočtení zbývá bušící srdce a mnoho silných dojmů. Doporučuju.

Mosofa
27.10.2023 5 z 5

Tohle bylo prostě skvělé. Ke knize jsme se několikrát vrátila. Přesně řečeno dvakrát a určitě ne naposledy.

IVANA0123
28.09.2023 5 z 5

(SPOILER) Kratičká povídka vyvolá plno emocí. Mnoho věcí se zde objevuje spíše v náznacích a dohadech, v myšlenkách hlavní hrdinky. Původní nejistota se mění v lásku, objevují se nové pocity, do té doby nepoznané. A konec stejně jako u předešlé knihy zůstává zastřený.. ne každé odloučení je smutné a návraty nemusí být nutně šťastné.. Krásně napsáno. Těším se na další knihy autorky 5*
(9/23)

Bubo19
24.09.2023 5 z 5

Tato autorka se stává mou oblíbenou. Na několika málo stranách toho o životě a jeho důležitých hodnotách dokáže sdělit mnoho. I povídka Třetí světlo poklidně plyne, až se narazí na tajemství. No a závěr si opět můžeme domyslet podle sebe. Už se těším na její další knihu.

Katka2382
01.07.2023 5 z 5

Krásně,mile a nežně napsaná novelka.
Jen tu poslední větu jsem taky moc nepochopila.

markej
26.03.2023 4 z 5

Takové maličkosti Claire Keeganové se staly malým hitem internetu, i já je četla a zaujaly mě, a tak jsem byla zvědavá na další autorčiny knihy. Z knihovny jsem si proto půjčila její další novelu Třetí světlo a musím říct, že se mi asi líbila ještě o fous víc než Takové maličkosti.

Přenášíme se na irský venkov 80. let minulého století, do jednoho léta, kdy u bezdětných manželů tráví prázdniny děvčátko z jedné velké rodiny, v níž je spousta dětí, a tudíž i málo pozornosti, pochopení a samozřejmě peněz.

Dívka během poměrně krátké doby poznává, jaké to je, když se pro někoho stane opravdu důležitá, když ji někdo poslouchá, když se jí někdo věnuje, když si s ní povídá, prožívá společné chvíle.

Tak jako u Takových maličkostí je hodně věcí a událostí jen naznačeno, čtenář je nucen hodně si domýšlet sám, dokreslovat si příběh ve své fantazii.

Třetí světlo je především příběhem o tom, jak křehká a zranitelná je dětská duše, a mě tenhle příběh dost zasáhl, neubráníte se totiž otázce, jestli jako rodič děláte opravdu dost a jestli třeba i nevědomky svému dítěti nějak vnitřně neubližujete.

Má ruce jako naše mami, ale je v nich ještě něco jinýho, něco, co jsem nikdy necítila a nevím, jak to mám pojmenovat. Vůbec žádný slovo pro to nemůžu najít, ale tohle je nový místo a budu tady potřebovat nový slova. (str. 19)

A tak běží den za dnem. Pořád čekám, kdy už se něco stane, kdy tahle spokojenost skončí že se probudím v mokrý posteli, že něco provedu, něco pokazím nebo rozbiju , ale každej další den se podobá těm předchozím. (str. 31)

Hodnocení: 4,5* z 5*

lalela
15.05.2022

Krátká povídka, vyprávěná očima dítěte, ale bylo v ní obsaženo vše, co bylo potřeba. A pak na ten příběh myslíte, a říkáte si, co bylo asi dál. A pak si říkáte, kolik takových dětí v okolí máte....

Jana283
14.06.2021 5 z 5

Poklidně plynoucí atmosféra letních prázdninových dnů, příběh prodchnutý láskou a pohodou, ale čtenář od začátku tuší trpkou příchuť blížícího se konce, protože takhle krásný život není...

petrarka72
01.06.2021 5 z 5

Krásná miniatura s tajemstvím, spíše povídka než novela z vesnice v irském Wexfordu, se zvláštním plynutím času, letní příchutí dospívání, těkání mezi čistotou a domovem, trváním mezi narozením a smrtí a dalšími pozoruhodnými detaily.

Penicuik333
02.03.2020 3 z 5

Na malé ploše autorka úžasně zvládla dojemný, laskavý a poučný příběh.

MartinaF
28.05.2019 3 z 5

Kniha ve mně vyvolala víc otázek, na které jsem nedostala odpovědi. Čtenář si musí spoustu věcí domyslet. Příběh měl hodně zvláštní kouzlo. Titul byl u nás v knihovně zařazen jako dětská literatura. Nemyslím si, že je to pravda. Je hodně k zamyšlení.

wiix
28.12.2018 4 z 5

Taká útlosť a tak dokáže človeka roznežniť. Nemožno povedať, žeby kniha mala nejaký extra dej či spád, ale príjemne sa číta a navodzuje témy na premýšľanie či len zamyslenie.

sharik
30.10.2018 3 z 5

Útlá próza, spíš povídka než novela, citlivá, ale spíš až příliš hraje na city. Není to špatné, jenže... Moc tlačí na pilu ve snaze dojmout. Ale jako nenáročné čtení na odpoledne to jde, asi hlavně v případě, že budete mít z nějakého důvodu chuť nechat se dojmout a bude vám stačit málo. Ale je to dobře napsané i vystavěné, to zase ano... Jen jsem čekal nějaký překvapivý závěr, který nepřišel... (Čteno v originále)

LaCoccinelle
03.10.2018 4 z 5

Přečteno jedním dechem. Kniha vtáhne do děje tak, jako by byl čtenář na místě. Určitě si od autorky přečtu i další knihy.

Smiragl
16.02.2018 5 z 5

Novela, kterou sfouknete za jedno odpoledne. Stopu ale ve vás zanechá mnohem déle.

Makrela Liška
07.01.2018 5 z 5

Krásný subtilní příběh o samotě, bolesti i lásce, vyprávěný s neuvěřitelným citem pro postavy a jejich tichý smutek.

tatatranka
18.10.2017 4 z 5

Zakousnout se do jiného života. Před návratem do reality si poplakat a odpustit.

irská literatura novely

Claire Keegan