magnolia

Přečtené 1003Zprávy ze světa
srpen 2022 (06.-07.)
Zprávy ze světa 2022, Paulette Jiles

Pěkné, čtivé, napínavé a dojemné. Hlavní postava je uvážlivý sedmdesátník, vdovec, otec dvou dcer, který má válečné zkušenosti i vřelý vztah k tištěnému slovu. O tom, jak zvládne nelehký úkol, který mu osud přihrál do cesty, je tato poutavě napsaná knížka.


Hovno hoří
? - srpen 2022
Hovno hoří 1994, Petr Šabach


Příliš tiché lesy
? - srpen 2022
Příliš tiché lesy 2022, Kimi Cunningham Grant

Já nevím, čekala jsem víc nebo silnější zážitek - více napětí, hlubší psychologie postav, uvěřitelnější děj. Od poloviny knihy jsem už chtěla mít čtení za sebou a zpočátku jemné výhrady se prohlubovaly. Asi nejvíc mě zaujalo, že otec po večerech (při svíčce!) sešíval ze starého dceřina oblečení patchworkovou přikrývku, to mě nedávno také napadlo, ale nevím jak na to :) A taky to bylo již potřetí, kdy v knihách, přečtených v poslední době, byl hlavním hrdinou bývalý voják z afghánské mise.


Kůň Převalského
červenec 2022 (22.-26.)
Kůň Převalského 2021, Maja Lunde

Osudy lidí v odlišných dobách a situacích, ale vždy spojené s plemenem divokého koně. Čtení této knihy mě zaujalo od prvních kapitol, střídání vypravěčů mi nevadilo, kapitoly jsou nazvané jejich jmény. Ženy-matky zde vystupující jsou silné, tvrdé k sobě i k ostatním - v jednom případě je to nutné pro přežití, v druhém zase z jiných důvodů. Ale síly ubývá, plány se mění. Mužský příběh je plný citů, nejprve jsem ho považovala za nejslabší (ta doba, ten způsob vyjadřování), ale byl působivý, především díky vypravěči (a také nebyl tak temný). Nemohla jsem číst pasáže s umírajícími a zabíjenými zvířaty. Celkově je to dost smutná kniha, přesto jsem ráda, že jsem si ji přečetla.


Velká chyba
červenec 2022 (20.-21.)
Velká chyba 2019, Maria Adolfsson

Dost jsem přeskakovala, nechytlo mě vyprávění ani vyšetřování a nevím proč, vadilo mi i to, že je místo děje smyšlené (o podivných neseversky znějících místních názvech nemluvě, ale to je nejspíš způsobené překladem). Některé děje byly dost neuvěřitelné, např. už ten úvod, když se později seznamujeme s povahovými rysy nadřízeného hlavní hrdinky, a nejen to. Zkusila jsem, ale do dalších dílů nepůjdu - vlastně jsem se dost nutila i do čtení tohoto.


Na Betáni
? - červenec 2022
Na Betáni 2022, Milena Slavická


Billy Summers
červenec 2022 (13.-17.)
Billy Summers 2022, Stephen King

Já to věděla, že další knížka, přečtená po posledním Galbraithovi, to bude mít těžké. A přesně to se stalo. A nebo to nebyl "kousek" tak úplně pro mne, i když některé části byly dobře napsané, nejen ty napínavé. Válečné vzpomínky jsem později i přeskakovala.


Neklidná krev
červenec 2022 (03.-10.)
Neklidná krev 2022, R. Galbraith (pseudonym)

Od první věty mě čtení bavilo, bylo to jako návrat někam, kde to znám a kde to mám ráda. Staří známí, nové případy, lidé, vztahy, dramata současná i z minulosti. A zlo... mnohonásobné. Obdivuji, jak autorka umí psát a popisovat prostředí i situace tak, že jste dokonale v obraze a jakoby tam, s nimi. Malinko mě unavovaly části s astrologií a vším tím okolo, ale jinak, i přes to množství postav - paráda. (Při čtení jsem musela nalézat nové polohy abych knihu udržela a docela jsem se bála, aby mi nespadla - přimlouvám se za méně objemné pokračování.)


Starci života
červen - červenec 2022
Starci života 2020, Zuzana Kaiserová

Teda, to je překvapení od neznámé Zuzany Kaiserové, která se umí dokonale převtělit do mužského a dost svérázného hrdiny. Anotace napoví, text na zadní části přebalu dokonale zmate, ale čtení je to skvělé, a to zejména proto, že je (převážně) velmi vtipné. A když někde není vtipné, je k zamyšlení. Ač nekouřím a nesnáším opilce, tady jsem na obé narážela takřka na každé druhé stránce. A bavilo mě to - k tomu ještě: ne tak obvyklé prostředí i postavy + obálka knihy. Doporučuji, zvláště teď, v létě.


Rok v ráji
červen 2022 (22.-25.)
Rok v ráji 2022, Sarah Goodwin


Víc než žena
červen 2022 (17.-20.)
Víc než žena 2021, Caitlin Moran


101 minut
červen 2022 (13.-14.)
101 minut 2022, Štěpán Kopřiva

Kdysi dávno Skleněné peklo, Mayday a potom hodně dlouho žádný podobný "katastrofický" román, pokud si dobře vzpomínám. Plusem (pro mne) je málo stran a česká jména účastníků-hrdinů, popis prostředí a způsob vyprávění (na konci knihy jsou vysvětleny všechny použité zkratky a termíny). Po několika omylech jsem sáhla na tu správnou, čtivou knihu, která dobře popisuje práci i pocity hasičů při komplikovaném zásahu v podzemí.


Gott: Československý příběh
červen 2022 (08.-14.)
Gott: Československý příběh 2021, Pavel Klusák

Tak ono je často všechno jiné, než jak se to jeví - posluchačům, divákům, čtenářům - a někdy lepší nevědět. Ale někdy zase ano. Já oceňuji tu téměř detektivní práci, kterou autor předvedl, bylo to zajímavé čtení, důkladný rozbor jedné osobnosti a přiblížení zákulisí československé populární hudby. Docela mi to zapadá k tomu "umělému" dojmu, jaký jsem z KG měla už jako holka (můj "idol" byl Matuška:), když jsme se sestrou falešně zpívaly Kááávu si osladím nebo Kdepak ty ptáčku... a další skvělé hity ze 60. a 70.let. Některé mi znějí v hlavě i po dočtení knihy a mám to tak nějak oddělené - dobré písničky, se kterými jsem vyrůstala, potom ty ostatní, většinou děsné a pak on-umělec. Docela mě překvapilo, že se daly dohledat záznamy o té ostudné exhibici, řekla bych, že jsou dávno skartované. A pobavila mě kapitola o skutečnostech kolem "slavného" turné v Las Vegas. (Pátá * je za super vzhled knihy - ten je dokonalý a příjemně retro).


Povídky jamrtálské
červen 2022 (08.-13.)
Povídky jamrtálské 2010, Milena Slavická

Strašně moc smutné - ani ten umělecký poetický jazyk to nezachrání, přesto kvůli němu dám +1*, jinak by to byly jen 2, za to zklamaní (proti Hagiboru.)


Adrian Mole a zbraně hromadného ničení
květen - červen 2022
Adrian Mole a zbraně hromadného ničení 2007, Sue Townsend

V tomto díle se děj často z humorné polohy překlápí do vážné, aby ne - Glen je na vojně a poté i přímo ve válečném konfliktu. Adrian se zklamává, ve vztazích, v politice... taky utrácí jako šílenec a k tomu všemu ještě ty labutě (které člověku můžou i zlomit ruku !). Jsou tu rozličné nové postavy, konečně má Adrian dobrou práci a šéfa, který je opakem těch předchozích hrubiánů. Autorka píše (psala) úžasně, odvážně, když už dá vtip, stojí to za to a stejně tak zasáhne i ve vážnějších pasážích - pár přesných slov a je to. Na každé čtení jsem se těšila, hltala ho a současně si ho šetřila. A teď nemám co číst, co si počnu? (Dala jsem Adrianovi přednost před zkusmo rozečtenou Cliftonovou kronikou J. Archera a pobavilo mě, když jsem v "deníku" nacházela narážky na tohoto váženého spisovatele nebo totožná jména postav nebo podobné skutečnosti - takové vtipné náhody, jak se tak někdy stávají :)


Ostrov kormoránů
? - květen 2022
Ostrov kormoránů 2020, Jan Švrček

To bylo pěkné... takové sympaticky klukovské.


Adrian Mole – Léta u kapučína
květen 2022 (21.-23.)
Adrian Mole – Léta u kapučína 2010, Sue Townsend

Na začátku trochu politikaření kvůli Pandoře, ale potom už zase Adrian - kuchař, co neumí vařit, autor (tentokrát rozhlasové hry), syn, bratr, otec ... moc mě baví, tenhle moula moulovatej:) A jako u všech dílů - skvělé kresby Václava Kabáta.


Pes
? - květen 2022
Pes 2018, Kerstin Ekman


Až na ten konec dobrý
květen 2022 (10.-18.)
Až na ten konec dobrý 2021, Pavel Tomeš

Dobrý je za 3, nedá se nic dělat... Je to české, je to vtipné, je to o životě, jenže mi připadalo, že právě toho humoru je tam až moc, pořád, u všech postav a tak nějak až nepřiměřeně. Přitom, když vypravoval děda, bylo to skoro jako ti Šabachovi hrdinové. I ženské hrdinky mě, alespoň zpočátku, bavily - každá jinak, když vyprávěly (s jistou nadsázkou) podle věku a zkušeností. Jen se to nějak moc rozjelo, rozkošatilo (např. redakční výlevy Vševedoucího jsem brzy začala přeskakovat, i jiné pasáže) a vulgarismy bych taky ubrala. Dost upovídané, v různých směrech přehnané - asi tak (a konec nenadchl).


Adrian Mole – Léta v divočině
květen 2022 (08.-12.)
Adrian Mole – Léta v divočině 2011, Sue Townsend

Ten Adrian... zase mě dostal, zase trochu jinak, ale pořád dobrá zábava. Byla jsem i napnutá, jak to celé dopadne. A když se dělo něco vážného - dostavilo se i skoro dojetí, tak dobře (a nadčasově, jak už napsal jeden uživatel přede mnou) to paní Sue Townsend napsala. A jako odměna za trochu "dospělejší" díl série - Sporg z Kronku :)


Skoro normální rodina
duben 2022 (19.-24.)
Skoro normální rodina 2019, Mattias Edvardsson

Nečetlo se to špatně (aspoň první dvě části mě bavily), ale řekla bych spíš hodně nenormální rodina, otec, dcera i matka. Nějak jsem je nechápala, nejvíc matku.


Hořké zrání Adriana Molea
? - duben 2022
Hořké zrání Adriana Molea 2003, Sue Townsend

Ještě že ji mám doma, svoji - čteno podruhé jako podpora při uzdravování a když selhaly jiné, vážné knihy. Adrian Mole je pako, ale pobaví :)


Hořím
duben 2022 (07.-15.)
Hořím 2021, Simona Bagarová

Zajímavé rozhovory, otevřené zpovědi, moudré myšlenky - takoví lidé by měli být patřičně oceněni a měli by být více slyšet. Navíc krásná úprava knihy, papír, fotografie.


Pytlík a flaška
? - duben 2022
Pytlík a flaška 2019, Anna Novotná


Ďolík
? - duben 2022
Ďolík 2021, Emma Adbåge

Děti by měly mít svoje místa, ďolíky, úkryty, lesíky - když to jen trochu jde (moje milovaná část dětství - pár stromů, nádobí natahané ze smeťáku a stejně založená kamarádka:). Knížka je na rychlé přečtení a klidně by mohla mít menší formát - je to teď taková móda, ale ty velké, i když slabé knihy, děti v naší knihovně od půjčení spíš odrazují. Jak mám ráda neobvyklé ilustrace, tyto se mi v některých detailech až tak nelíbily. Ale jako celek je kniha určitě přínosná dětem i dospělým.


Svoboda
březen - duben 2022
Svoboda 2013, Jonathan Franzen

Velmi dobře napsaný/přeložený psychologický román, který jsem četla dlouho a poctivě - až na nepatrné části z celé knihy mě hodně bavil a zajímal. Mnoho vět nebo pasáží bych si nejraději opsala. Je to román americký a klidně by se mohl jmenovat Rodina, protože je hodně o rodinných vztazích, o vlivu a chybách rodičů, ale nejen o tom. Pro mě je to zatím letošní objev roku (byť se zpožděním od roku vydání) a je to jeden z těch románů, které ráda doporučím.


Carmen - Skutečný život Hany Hegerové
únor - březen 2022
Carmen - Skutečný život Hany Hegerové 2021, Tomáš Padevět

Souzním s komentářem od petrarka72, kniha je opravdu plná zajímavostí ze života H.H., tedy Carmen. Oceňuji to, že si svoje tajemství uschovala, že nám dovolila do nich takto nahlédnout a že svůj životní příběh nerozmělnila, tak jako mnoho jiných, často bezvýznamných umělců, v záplavě knižních titulů, rozhovorů a TV zpovědí. V této knize je nám přiblížen její život, povaha i pohled na svět a lidi, radosti i starosti. Nebyla bezchybná ani neomylná, ale měla svůj styl a zásady a nebylo jí jedno, o čem zpívá. Byla a zůstane jedinečnou, nenapodobitelnou. Kniha je rozdělena podle desetiletí a nejspíš vychází z deníkových záznamů H.H., která autora poctila zjevnou důvěrou, a jistě nejen ona. Zpočátku mi trochu vadily doplňující věty přímé řeči, ale zvykla jsem si na to i na celkový způsob autorova psaní. Je to překvapivě čtivá a vypovídající kniha s mnoha fotografiemi (jen její obálka se mi nelíbí).


Skvostná země
? - březen 2022
Skvostná země 2012, Grace McCleen


Cesty na sever
únor - březen 2022
Cesty na sever 2020, Zbyněk Černík

Takové historky, převážně z pracoviště - nakladatelství Odeon. Docela dobře napsané vzpomínání s humorem a nadhledem i s fotkami kolegů a kolegyň.


Jak poznat psí duši
únor 2022 (25.-26.)
Jak poznat psí duši 2008, Rudolf Desenský


Pozor, volám všechny hračky!
? - únor 2022
Pozor, volám všechny hračky! 1965, Milena Lukešová

Z vodovodu voda padá, talíř nastavuje záda. Kdo z vás pozná, co tu je, ať ty věci jmenuje. Co je to? Obyčejná krása.


Co se stalo
únor 2022 (12.-19.)
Co se stalo 2021, Caitlin Wahrer

Zajímavý psychologický román otevírá několik důležitých témat, týkajících se mezilidských vztahů a přibližuje situaci hlavního hrdiny - vyrovnávání se s traumatem oběti znásilnění. Nakonec jsem byla ráda, jak se celý příběh uzavřel, i když to bylo tak jako "po americku". Za přečtení kniha určitě stojí, jen bych vyprávění občas malinko zrychlila - jako prvotina, myslím, velmi dobré.


Dvacet jedna pravd o lásce
únor 2022 (07.-10.)
Dvacet jedna pravd o lásce 2020, Matthew Dicks

Ani já jsem tomu moc nevěřila, ale je to opravdu dějem a postavami nabitý román - deník složený ze samých seznamů, doplněný poznámkami, úvahami a Danovými zákony Všehomíra. A já jsem se bavila, protože mám ráda seznamy, deníky a knihkupce (tedy ty vtipné, a právě tímto způsobem :)


Jenom matka
leden - únor 2022
Jenom matka 2021, Roy Jacobsen

Zpočátku jsem se moc nevyznala v postavách a vztazích - nějaký čas už uplynul od přečtení předcházejících dílů. Ale po několika kapitolách mě znovu pohltil ostrov a další dny a osudy jeho obyvatel. A především Ingrid, která píše dopisy a ne vždy je odesílá a nejlepší pocit má, když se jí povede "něco vyřídit" a je rozhodně víc než jenom matka. Mám ráda takovéto na pohled nenápadné knížky, mám ráda Roye Jacobsena (a chtěla bych umět norsky, hezky mi ta řeč zní).


Co je odtud vidět
leden 2022 (23.-27.)
Co je odtud vidět 2021, Mariana Leky

Luisa, Selma, Martin (kamarád) a optik (tak chápající) a ještě Elsbeth, Marlies, Palme a pes Aljaška... a moje počáteční obavy, aby to čtení nebylo až moc zvláštní... Bylo to krásné vyprávění, milé, vtipné i dojemné (nejméně 3x) - a tak příjemně podávané (něco jako Amélie z M., ale z německé vsi). Byla jsem tam s nimi. Neobyčejné. Doporučuji.


Děti nade vše
leden 2022 (13.-19.)
Děti nade vše 2021, Delphine de Vigan

Delphine opravdu umí psát a její další skvěle zpracované téma se mnou doslova zamávalo... Navíc je tu sympatická postava Clary - moc doporučuji k přečtení a k zamyšlení. (Během čtení se mi vybavily dva moje oblíbené filmy: Malá Miss Sunshine a potom Truman show, o které se na konci této knihy také píše. Ale to jsou starší filmy, které hlavně pobaví. O tom, co se děje nyní na sociálních sítích mám sama jen minimální přehled, ale tuším, že knížka není daleko od skutečnosti, a to je smutné a mírně řečeno, trestuhodné.)


Milý Bene
leden 2022 (07.-09.)
Milý Bene 2021, Halina Pawlowská

Milá Halino, díky za bezva knížku !


Máme na víc: #jen se domluvit
prosinec 2021 - leden 2022
Máme na víc: #jen se domluvit 2021, Danuše Nerudová

Už delší dobu D.N. sleduji v médiích a moc jí fandím.


Hodně jsem nikde
prosinec 2021 (27.-30.)
Hodně jsem nikde 2021, Michael Třeštík

M.T. píše o sobě - o tom, jaký byl zamlada a v dalších letech, čím se trápil, co ho bavilo a jaké různé práce si vyzkoušel. Vzpomíná na lidi, dobré i jiné a přiznává se i k vlastním chybám nebo k tomu, že žárlil na úspěchy své ženy (a styděl se za to). Dozvíme se, jak se rodil román Zdi tvé i nová knížka o architektuře. Hodně mě to bavilo, je to zajímavá, myslím, že dost otevřeně a čtivě podaná autobiografie.


Krajina ledu
prosinec 2021 (10.-26.)
Krajina ledu 2021, Eowyn Ivey

Také jsem trochu zklamaná, ale dočetla jsem, i když tak nějak bez nadšení. Autorka odvedla určitě kus práce a přiblížila mi historickou dobu a popis území (i s mapkou), o nichž mnoho nevím, částečně i tehdejší způsob života nebo problémy při fotografování v jeho počátcích. Útrapy dobyvatelů nových území jsou také působivě popsané, zejména věčný nedostatek jídla. Oceňuji další poznatky, včetně dobových obrázků, kterých mohlo být i více. Deníky a dopisy obou manželů, a také novodobá korespondence (a z ní vznikající přátelství) pracovníka muzea na Aljašce s osamělým starým pánem, odkazujícím cennou pozůstalost - to jsou hlavní linie vyprávění. Tématy je knížka bohatá, i na mystiku dojde, jen se to trochu moc táhlo, jak to "mužské" objevování, tak "ženské" čekání. Smysl celé cesty byl dobyvatelský, a i když jsou průzkumníci závislí na pomoci indiánů, nechybí zpráva-návod, jak příště nejlépe na "divochy" (což mi sedlo k postavě podplukovníka - sice hezky píše, ale jinak je to hlavně voják). Ale jsou tu i jiné, zajímavé postavy. Nesrovnávejte s Dcerou sněhu, přečtěte si obě.


1 ...