Dobrý proti severáku

Dobrý proti severáku

Kniha Dobrý proti severáku je moderní a vtipnou variací na epistolární román. Emmi Rothnerová chtěla přes internet zrušit předplatné časopisu Like. Kvůli překlepu ale její e-mail dostane Leo Leike. Protože Emmi mu dál posílá e-maily, upozorní ji Leo na její omyl. Začne tak nezvyklá korespondence, jakou lze vést jen s osobou naprosto neznámou. Na tenkém ostří mezi absolutním neznámem a nezávaznou intimitou se oba víc a víc sbližují, až si nakonec musí nevyhnutelně položit otázku: snesly by milostné city, které rozkvetly v e-mailech, osobní setkání? A co by se stalo, kdyby ano?...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/46_/46415/dobry-proti-severaku-gGh-46415.jpg 4.1521

Emmi a Leo (1.)

Gut gegen Nordwind (2008)

Literatura světová, Humor, Pro ženy
Vydáno:, Host

Alena_S

Pocity smíšené. Námět je mile originální, ale uvěřitelný, ubíhá to svižně a s vtipem. Jenže fakt, že příběh je většinu času prakticky rván kupředu sveřepě zaťatými drápky hlavní hrdinky štěkny, která "neví, co chce, ale nedá pokoj, dokud to nedostane", vyžaduje hodně pevné nervy.

li.mel

Pro mě přesně ten typ knihy, která s vámi putuje do vany, na wc, do práce, pokud vám to projde..., protože se příběh stane vaší součástí. Někdo si při čtení potvrdí, že "být dva a nebýt přitom sám" není jen fráze, přestože je váš protějšek slušný, úspěšný a vážený člověk. Jiný začne pochybovat....A někdo získá odvahu, naději a víru, že jeho život nemusí zůstat u snění, stačí, když se naučí vnímat své instinkty.
Bonusem je literární hodnota díla, úžasná stylistika (zvolený formát nevyjímaje), bystrý humor a nápadité konverzační výměny hrdinů. A co víc - přestože je příběh svou podstatou prostý, udrží vás v příjemném napětí a zvědavosti. Velmi doporučuji.

Špínobubla

Rozkošné!

sgjoli

U této knihy se mi utvrdilo mé přesvědčení o tom, že kniha se může sestávat jen z rozhovorů bez jakýchkoliv popisů a přitom dokáže nabídnout čtenářům mnoho. V případě této knihy to je příběh dvou lidí zmítaných emocemi a ocitajících se před morálními otázkami, jaké dopady má jejich nově vzniklý vztah na jejich okolí. Zajímavě se zde načíná otázka, zda mají virtuální vztahy šanci přežít v reálném světě. To se mi v dnešní době zdá jako aktuální téma a autor ho zpracoval velmi dobře. Knihu, spolu s navazujícím dílem Každá sedmá vlna, jsem si užila.

RosMeggie

Předem bych chtěla upozornit na možné spoilery a možná trochu sentimentu, jelikož je mi tento příběh blíž, než by se mohlo zdát.. O.o (pokus o tajemnost.. ;D)

Prvně bych chtěla říct, že jsem jí vážně neměla ráda.. Naprosto upřímně mi Emmi lezla krkem a možná ještě i něčím dalším.. ;) U čtení jsem mnohdy protáčela oči, ale nadále se udržovala ve čtení díky mnoha doporučením a také díky "Listování", což je takové představování knihy formou předčítání s prvky herectví.. sice jsem na tom byla před pěti lety, ale stále ve mně zůstal silný zážitek, který mě nutil číst dál.. A jsem za to moc ráda, jelikož posledních 40 stránek mě naprosto pohltilo a já nemohla jít spát, dokud jsem to nedočetla..

Pro mě nádherný příběh.. Někteří si mohou říct, že není možné se zamilovat do někoho přes internet.. ale z vlastní zkušenosti vám všem mohu prozradit, že to jde.. Vážně to jde a je to možná ještě více strhující a zdrcující než když se člověk zamiluje v "reálném životě".. :)

Skvěle napsané.. Stránky ubývají možná až příliš rychle.. ;).. Rozhodně knihu mohu doporučit.. i když ta Emmi.. Mno.. Dejte mi vědět, jak se ohledně ní cítíte vy.. Jsem v tom sama, nebo vás taky štvala..?

Jsem opravdu zvědavá, jak bude příběh pokračovat, jak to všechno dopadne.. Teď vás musím opustit, jdu na něj.. O.o

xoxo,
Rose

PomněnkaPrvní

Sečteno a podtrženo, z komentářů zde vyplývá, že ženám byla hlavní hrdinka spíše nesympatická, mužům naopak. Ani já nevystoupím z řady, měla jsem k Emmi výhrady a moc sympatií si u mě nezískala. Kniha místy vtipná, oddechová, ale bez druhého dílu by byla nedokončená.

Etule
27.12.2017

S tak absolutně nesympatickou postavou jakou byla Emmi v téhle knize jsem se opravdu dlouho nesetkala. Její chování pro mě bylo naprosto nepochopitelné. Její žárlivé scény, přestože jak opakovaně tvrdila je šťastně vdaná, mi rozum jaksi nebral. Leo byl celkem sympaťák jeho maily mě bavily, měl dobrý smysl pro humor. :)
Kniha se četla rychle, možná právě kvůli formě e-mailů. Osobně bych tedy byla proto, aby to byl jediný díl. Myslím, že to autor zakončil velice reálně. :)

iae
15.12.2017odpad!

Poslechla v autě jako audioknihu v originále, což byly dva ze tří důvodů, proč až do konce, ten třetí byl zvědavost, zda se spolu hlavní hrdinové vyspí, v což jsem doufala, aby to už skončilo. Dovedu pochopit zamilovanost do představy vytvořené na základě předstírání o sobě, které je v textu snazší než v životě. To prožil každý druhý. Hlavní hrdinka je však naprosto nesnesitelná a není možné pro ni vyvinout sympatie. Únavné je také to tlachání o ničem.

nefernefer
17.11.2017

Kdo nic podobného nezažil na vlastní kůži, tomu ta knížka možná bude připadat přehnaná nebo pro něj bude jen odpočinkovým čtením o těžko pochopitelných nástrahách virtuální lásky. Kdo si něčím podobným sám prošel, tak nemůže jinak než dát pět hvězd. :o) Nicméně i první skupina čtenářů určitě ocení lehkost jazyka a vůbec celkovou hravost a nenásilnost s jakou autor bravurně zvládl napsat knihu, která je celá složená jen z přímé řeči, jeden velký rozhovor bez obecných popisných pasáží. Za sebe jsem ráda, že napsal pokračování. :o)

Katja
11.10.2017

Nebudeme v tom hledat nejakou velkou hloubku. Tohle je kniha na dovolenou, do tramvaje atd. Kniha, ktera ma bavit, rozesmat a nezadat mozkovou cinnost ctenare. A to splnuje na jednicku! Navic me osobne dej vtahnul, bavil a nepustil az do konce - tam jsem mimochodem zustala s pusou dokoran a bezela hned pro druhy dil.
PS: audioverzi knihy nepovazuju za moc povedenou. Emmi je namluvena s velmi neprijemnym akcentem "ala mrcha",ktery dle meho gusta je az prehnany a pribehu skodi. Ona ta Emmi zacne cloveka stvat, i kdyz knihu cte. Audioverze ale dava primo nulovou sanci k tomu si ji alespon malicko oblibit.

AnetV
01.10.2017

Kniha asi svým stylem není pro každého, i já jsem si říkala, že mě to nemůže bavit celou knihu, ale naopak, vtáhlo mě to. Rozhodně si přečtu i pokračování, jsem zvědavá co Leošek po roce odloučení vymyslí.

OliP
16.09.2017

Trochu jsem se bála této netradiční formy, ale začetla jsem se velmi rychle. Není to pro mě taková pecka jako kniha Není zač, ale je taky pěkná, zase jiná, a určitě si brzy přečtu její pokračování. Pan Glattauer se zařadil mezi mé opravdu oblíbené autory.

JustWomen
13.09.2017

Román v mailech, zpočátku nic moc, ale děj vás postupně vtáhne, je to originální, vtipné, jiné. Fantazie má zelenou. I ten konec byl povedený, nevím, jestli mám jít do druhého dílu. Která Emmi vlastně byla Emmi?

Taj-ka
01.09.2017

Poslouchala jsem audioknihu a mnoho věcí mě rozčilovalo, vykání, spisovná řeč a nejvíc ze všeho Emi. Na druhou stranu je to opravdu neobvyklá kniha a líbí se mi, že otevírá témata zamilovanosti a vlastně nevěry.

Danago
28.07.2017

Mám moc ráda tohoto autora, opět nezklamal. Napřed jsem se docela bála této netradiční formy zpracování, což je kniha psaná e maily. Ale nakonec jsem byla více než nadšená. Do knihy se začtete ihned po prvním e mailu. U knížky jsem se zasmála i zaslzela. Přečteno velice rychle. Knížku jsem četla a potom jsem si ji poslechla i jakou audioknihu , která je krásně zpracovaná. Z každého jsem měla úplně jiný požitek . V plánu mám si co nejdřív přečíst i její pokračování, jsem velice zvědavá.

Veronika33
04.07.2017

Kniha ma veľmi bavila aj keď je písaná vo forme e-mailov. Prečítaná za jeden deň. Veľmi príjemný príbeh, veľký relax. Odporúčam prečítať, je to priam nutnosť.

Mufka
10.06.2017

Jako fakt?? Vrrrrrrr..... :-D Knihu jsem chytla a už nepustila... Čte se výborně.. a i když všechno směřuje právě k takovému konci, tak se mi chtělo křičet.. proč, PROČ zrovna tenhle konec?? :-) No dobře... představit si, co mohla hrdinka dělat poté, co skončil příběh na stránkách knihy, je lehké.. tak snad to taky udělala.. :-) Ale to už je v každé hlavě jinak :-)

Májaa
30.03.2017

Skvělé,vtipné,odpočinkové čtení,které pohltí čtenáře a nepustí..

lidunka1
21.03.2017

Arsi007 -absolutně nesouhlasím.

Arsi007
20.03.2017

Pěkná slabota. Jestli máte náladu na rádoby duchaplné plky nostalgického don juana a žárlivé a manipulativní kecy ženy, která není schopná vymáčknout ze sebe co vlastně chce a dělá ze sebe děsně tajemnou tak prosím. Já to po pár desítkách stran už jen v rychlosti prolétla, abych zjistila, jak to skončí, ale ani ten konec mě teda nijak nepřekvapil a nenadchnul.

Scheila
18.03.2017

miluji humor tohoto autora, jak v této knize tak v knize "není zač" opět nesklamal, zasmála jsem se pobrecela uzasna kniha

StihOMam
14.03.2017

Kniha si mě získala. Jedno nakouknutí mě stálo trochu času navíc, protože nešlo přestat. Konec je vždycky buď anebo. Tady se skutečně povedl. Jen nevím, jestli si ten dojem kazit dalším pokračováním...

22.02.2017

Zajimavy je, že holky nesnášejí Emmi, zatímco klukum je víc sympaticka než Leo.. Nebo to tak není???

Kachorra
22.02.2017

U téhle knihy se mi líbil konec. Přesto neodolám a vyzkouším i druhý díl. Musím však poukázat na to, jak mi Emmi tak strašně lezla na nervy. Od začátku až do konce mi vadilo její chování. Na druhou stranu se to četlo velice rychle a uvidí se, jaký bude ten další díl.

22.02.2017

Tady si můžete prohlidnout video z fotek z divadelni hry Dobrý proti Severáku, která se hraje v žižkovském divadle v Praze od prosince 2016 - https://www.youtube.com/watch?v=iNqBncE5mJw

hanča34
20.02.2017

Četla jsem již dávno, ale nezařadila jsem ji do databáze. Hodně mně dostala a hned jsem četla její pokračování Každá sedmá vlna. Pak jsem si první díl nechala nadělit pod stromeček. Bohužel u toho druhého jsem se spletla a koupila Není zač. A opravdu není zač hodnotit, je to úplně jiný Glattauer.

marketa8129
18.02.2017

Tak k této knížce jsem se dostala přes Lukáše Hejlíka a Listování. Mohu jen doporučit - jak knížku, tak i Listování. A souhlasím s přechozím komentářem!

11.02.2017

Parádní kniha i když jsem ji objevil jako rozhlasovou hru a nahral jsem si ji a rad to posloucham. Kniha parádní - Dobrý proti severáku parádní. V sedmý vlně je vidět že autor musel víc fabulovat.. Od prosince je nastudovana divadelní hra na kterou se chystam do žižkovského divadla - http://www.3dcompany.cz/
Jinak tahle kniha je dost zasadní pro mne a v mluveným slově je opravdu víc emotivní..

lidunka1
06.02.2017

Knížka mě zaujala možná i proto, že bych něčeho takového taky byla schopná - zamilovat se online. Zároveň jsem si brzy pokládala otázku, kdy už jde o nevěru. Glattauer je dobrý psycholog a psát opravdu umí. Doporučuji vřele.

izfnp
12.01.2017

Knižka ma naprosto dostala, a i keď sa ku koncu ukázali limity "mailového" poňatia, formát mi extrémne vyhovoval.

e-maily rakouská literatura

Daniel Glattauer