magnolia magnolia komentáře u knih

Otázka za deset Otázka za deset David Nicholls

Ke knize jsem přistupovala nedůvěřivě, o to více se mi líbila. Moc dobře se četla, byla vtipná (místy velmi), ale nejen to. Líbila se mi o mnoho víc než např. Hledání Aljašky, která je také o studentském životě. To, že se odehrává v 80.letech vůbec nevadí, není to podstatné. Doporučuji! (A otázky s odpovědí na začátku každé kapitoly jsem nejdříve přeskakovala, ale mají smysl a vztahují se k následujícímu ději jako taková vtipná poznámka)

15.02.2014 4 z 5

Vlčí něha Vlčí něha Stef Penney

Jedna z nejhezčích knih, co jsem přečetla. Dobrodružný, historický příběh z kanadského severu, vyprávěný buď hlavní ženskou hrdinkou a nebo vypravěčem. Podnázev je O něžných vlcích a krutých lidech a je to výstižné i když vlci se tam jen mihnou. To ale nevadí, zato je tam napětí i láska, touhy i slabosti rozličných hrdinů a lidských charakterů. Hrdinové se zajímavě vyvíjejí a odkrývají svoje povahy i minulost. Příběh mne doslova vtáhl a nepustil, dokud nebylo dočteno. Mnoho krásných myšlenek a pasáží k opakovanému přečtení...

11.02.2014 5 z 5

Osamělost prvočísel Osamělost prvočísel Paolo Giordano

Kniha by se mi líbila, kdyby nebyla tak beznadějná. Četla se dobře, tušila jsem, že to nebude jednoduché, ale tolik smutku... Mám pochopení i soucit s trápením hrdinů (s mužským hrdinou jsem soucítila trochu víc, s Alicí jen v dětství), ale bylo toho na mě až moc, od začátku až do konce. (I když musím uznat, že i po týdnu od přečtení si občas ještě na hrdiny vzpomenu...).

04.02.2014 5 z 5

Pan Kaplan má stále třídu rád Pan Kaplan má stále třídu rád Leo Rosten

Trochu s obavami jsem se k ní vrátila po hodně letech (25) od prvního přečtení. Obavy byly zbytečné. Je to úžasný druh humoru, smála jsem se znovu a jsem ráda, že ji mám v knihovně. Je to moudrá knížka, ve které nejde jen o zkomolená slova a špatnou "fízlovnost" (a uvědomila jsem si, že spoustu hlášek z knihy běžně s manželem používáme - knížku jsme četli spolu :)

02.02.2014 5 z 5

Tři tatínci a maminka Tři tatínci a maminka Michal Viewegh

Je to přecejen spíš knížka pro děti - a při předčítání si i rodiče počtou. Mně se líbila, snad se bude líbit i těm menším dětem (občas budou muset rodiče vysvětlovat).

02.02.2014 3 z 5

Na kopci Na kopci Jiří Březina

Přidávám se ke spokojeným čtenářkám. Velmi dobře napsaný román, současný, psychologický s velmi zajímavě poskládaným příběhem i napětím. Hlavní postavy jsou dobře vybrané, fandíte jim všem a to se mi líbí. Snad se autorovi povedou i další knihy a brzy. (Je pravda, že některé pasáže v první polovině, popisující zjevení, jsem přeskakovala, ale druhou část knihy jsem zvládla na jeden zátah až do konce. Jinak to nešlo.)

31.01.2014 4 z 5

Pravda o mém muži Pravda o mém muži Halina Pawlowská

Po počátečním pocitu, že už o sobě HP řekla všechno, jsem se začetla a poslední část knížky byla velmi působivá. Je to kniha plná lásky (nejen k muži) a je v ní hodně osobních vzpomínek. Je napsaná tím stylem, jakým kdysi spisovatelka začínala. Jsem ráda, že jsem ji přečetla.

26.01.2014 4 z 5

Deník kastelána Deník kastelána Jan Bittner (p)

Knihu jsem četla v době jejího vydání, nebyla špatná. Myslím, že se četla dobře a nejvíc si z ní pamatuji to, že jsem ji nemohla číst před spaním, protože byla opravdu strašidelná (nejsem moc otrlá).

24.01.2014 3 z 5

Rodinné balení Rodinné balení Susanne Fröhlich

Kniha mi byla doporučena. Ze začátku se mi líbila, byla vtipná, ke konci už méně. Co mě ale celou dobu čtení vadilo, byly drobné chyby, některé věty jsem musela číst několikrát a stejně mi připadaly kostrbaté. Tak proto 3. Je to škoda, rozjezd byl dobrý, hrdinka i její líčení manželského života a rodinných příhod, byly sympatické.

23.01.2014 3 z 5

Se psem je psina Se psem je psina Marcela Borgesová

Nejlepší jsou na knize barevné a vtipné ilustrace od R. Štorkána.

16.01.2014 3 z 5

Dárce Dárce Lois Lowry

Je to působivý příběh, vhodný pro přemýšlivé dospívající čtenáře. (a závěr - já volím jedině optimistický a šťastný ... víc už psát nemůžu, abych neprozrazovala )

09.01.2014 4 z 5

Dcera sněhu Dcera sněhu Eowyn Ivey

Tak to byla opravdu krásná kniha. Nepředvídatelný děj, zajímavé postavy, skutečnost i magično, krásné popisy prostředí i děje. Román o lásce, o síle přátelství, o splynutí člověka s přírodou. Dramatické i poetické čtení. Jsem moc ráda, že je mojí první knihou, dočtenou na začátku tohoto roku (a v zimním období). Líbí se mi knižní obálka.
(Po roce jsem na tuto knihu znovu dostala chuť a bavila mě i podruhé. Je to především kniha o síle lásky a opět jsem si moc užívala všechny obyčejné reálie, tolik odlišné od současného života - a pohádkový příběh k tomu. A když se mezi čtením může člověk jít chvíli brouzdat sněhem... dokonalá kniha na tento čas, zvlášť na horách. 6.2.2015).

03.01.2014 5 z 5

Hledání Aljašky Hledání Aljašky John Green

Nějak ani nevím, co o knize napsat. Bylo to čtivé, pár hluchých míst nevadilo. Kdo má rád zajímavé knížky o mladých lidech, studentském životě, lásce a přátelství - je to ta pravá. Hlavní hrdina je sympatický (ale ta jeho přezdívka Váleček, mě celou dobu dost vadila) a jeho vyprávění má několik silných momentů. Ale něco mi tam chybělo...

29.12.2013 3 z 5

Pes Paličák Pes Paličák Daniel Pennac

Pěkná knížka pro ty, kteří mají rádi psy. Je psaná pro větší děti, ale četla se moc dobře. Je tam napětí, zajímavé osudy a postavy, skutečnost se prolíná se světem autorovy fantazie. Dávám plné hodnocení také za dobrý konec, ilustrace a za autorův krásný a moudrý přídavek.

25.12.2013 5 z 5

S hlavou v oblacích (pejru) S hlavou v oblacích (pejru) Kateřina Petrusová

No, tak nadšení se nekoná. Nějak mi nesedl způsob vyprávění a chování hrdinky. Třeba ve srovnání s Poslední aristokratkou, která taky peprnějšími výrazy nešetřila, mi tady těch výrazů připadalo použitých nadmíru (u ženy). Asi to bude tou hrdinkou, která ale jistě jiným čtenářkám bude blízká a její příběh též. Ale několikrát jsem se pousmála, to jo.

18.12.2013 2 z 5

Pěkný příběh, vyprávěný hrdinou, kterého si hned oblíbíte. Pravda, několikrát jsem úplně nerozuměla pojmům z oblasti moderních technologií, ale s tím jsem byla předem smířená. Zato, když došlo na knihy a lidi, paráda. Celkovým poselstvím a nebo spíš hlavním hrdinou, mi kniha trochu připoměla Posla od Zusaka, dlouho jsem hledala něco podobného. Příjemný zážitek - pro matku (40+) i pro syna(20), ten mě tentokrát ve čtení předběhl (nadšený!), takže dvojitá radost:)

14.12.2013 4 z 5

Krkonošská kuchařka aneb Hory dávají chléb Krkonošská kuchařka aneb Hory dávají chléb Miloš Gerstner

Moc hezky napsaná kniha. Není jen o receptech, ale také o každodenním životě obyčejných lidí na horách v ne tak dávné minulosti. Lidé měli jiné starosti i radosti, byli pracovití a skromní. Pro mně osobně milé připomenutí dětství a prázdnin u babičky (a recepty jsou taky dobré - jednoduché z dostupných surovin, spíše pro nadšence).

12.12.2013 5 z 5

Aristokratka ve varu Aristokratka ve varu Evžen Boček

Kniha byla taky vtipná, i když už to není takové překvapení jako první díl. Nechápu smysl toho rozdělení na dva díly (při polovičním počtu stránek tohoto dílu a jeho ceně to vypadá na finanční kalkul) - to mě kazí celkový dojem (a vypadá to na další pokračování).

07.12.2013 4 z 5

Po strništi bos Po strništi bos Zdeněk Svěrák

Krásné, děkuji pane Svěráku. Jako jeho nejlepší filmy. Klukovské vyprávění, které se mi líbilo ještě víc i proto, že podobně ho prožíval v té době můj táta (a mnoho dalších kluků a holek na vesnici). Ale napsat to takhle citlivě umí málokdo.

03.12.2013 5 z 5

Umírající dandy Umírající dandy Mari Jungstedt

Tato detektivka nebyla nic moc a konec úplně podivný a odbytý. Proti první ze série (Neviditelný) to byl obrovský rozdíl ve čtivosti i napětí.

01.12.2013 2 z 5