Deník kastelána

Deníkový příběh zámeckého kastelána čtenáře okamžitě chytí a nedovolí mu četbu odložit na později. Hrdina knihy opustí velkoměsto a odchází na venkov, aby našel ztracený klid a smysl života, aby snad i zachránil své manželství, které se ocitlo v krizi. Zámek ho však od počátku zaskočí svou magičností, odkrývá se jako místo plné dávných příběhů, dramat a nečekaných setkání. Tajemné síly prosáknou do života celé jeho rodiny. Je proti tomu lidský rozum dostačující zbraní, nebo jsou věci mezi nebem a zemí, s nimiž je třeba se smířit? Kastelán možná nenajde, co hledá, možná nezíská, co si přeje, možná nic není, jak si představoval. V každém případě mu život ve zdech mysteriózního zámku odhalí skutečnosti, o nichž dříve neměl nejmenšího tušení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/58539/denik-kastelana-wCX-58539.png 3.7593
Humor, Romány, Literatura česká
Vydáno:, Jota

Opatov

Kdo by ocekaval humor ve stylu Aristokratky, bude velmi zklaman. Jedna se o pribeh kastelana, ktery bojuje o preziti v osobnim i soukromem zivote, misty docela drsne cteni, ktere presne vystihuje dobu. Ale knihu jsem precetla s velkym zajmem. Je velmi dobre napsana, neda se srovnavat s Aristokratkou, je jina, ale mozna se mi libila vic nez Aristokratka.

Hana62

Po "Aristokratkách" jiné kafe. Sice čtivá knížka, ale občas jsem "nevěděla, co tím chtěl básník říci". Za mě: humorné knížky píše líp, těším se na další Aristokratku.

JanzPardubic

Nečetl jsem Aristokratku, takže mě neovlivňuje porovnávání s populárnější sérií (má nejdražší četla obě díla a Deníku si cení výš). Čtivost knihy je úžasná. Není jen tak čistě zábavná, jako je dle všeho Aristokratka, a to zde Deníku očividně ubírá hodnocení, ale autobiografický rozměr a skvělé vystihnutí 90. let a jejich atmosféry knize dávají sílu a hloubku. Navíc předkládá krásné poučení: Chovejte se s citem k památkám, ony vám to vrátí.

babsi66

Potenciál to má dobrý, ale přišlo mi to takové nedotažené. Chyběla mi jasná linka, kterou by deníkové záznamy sledovaly. Místo toho je to spíš místy více a místy méně zábavný sled historek ze života na hradě, kde po dočtení nevíte, jestli jste se měli smát, bát, být v napětí nebo jaký byl vlastně záměr autora.

Taková rozcvička na Aristokratku.

pete13

Prvotina autora mnohem známější Poslední aristokratky. Ačkoliv se odehrává v podobném prostředí jako jeho stěžejní knihy, nečekejte záchvaty smíchu, ale spíše lehké mrazení

jaruva

Po knížce jsem v naší knihovně sáhla, když pokračování Aristokratky byla půjčená. Prošla jsem si hodnocení ostatních, tak jsem Kastelána otevírala trošku s nedůvěrou. Nebyl k ní důvod! Knížka čtivá, bavilo mě to. Snad jen bych uvítala, kdybych se dřív dozvěděla, kdo je Ivanka, Evička a Míťa. A kdybych se do konce knížky dozvěděla, jak to teda bylo s Alexandrem Ottem a co se to na tom zámku dělo... Tak že by časem bylo pokračování?

katka_dv

Tak nějak nevím, z knížky mám rozpačitý pocit. Knížku jsem četla až po Aristokratce a podle recenzí jsem počítala s tím, že to bude něco jiného. Nesedla mi ale postava depresivního kastelána otráveného městským životem, ani paranormální jevy a nevysvětlitelné události. Chápu, že děj kvůli deníkové formě není nijak ukončen. Raději ale zůstávám fanouškem Aristokratky.

NymphMaeve

Aristokratku od stejného autora naprosto zbožňuju, bohužel Deník kastelána - už to nebylo ono. I když jsem se sem tam nasmála, navíc přítomnost "paranormálních jevů" mám ráda, takže pro mě byla kniha zajímavá, pořád se tak nějak krčí ve stínu právě Aristokratky. Každopádně i tuto knihu rozhodně doporučuji, je to skvělá oddechovka a vzhledem k rozsahu knihy i téměř jednohubka :)

Lotka

Jedním slovem - nuda. Některé hlášky povedené, ale pořád jsem čekala, že mě to upoutá, ale nic...

romi94

Prostě prapodivné. Nejdříve jsem četla Poslední aristokratku. První díl je fantastický. Tohle mě zklamalo, bez děje a beze smyslu.

Adelajda_4

To bylo něco, sice jsem čekala, že se od srdce zasměju při líčení příhod s muflony, ale nebylo tomu tak. Spolu s autorem jsme spíše nahlédli do každodenního života kastelána a skvělé je, že kniha odhaluje to, že práce kastelána není žádná romantika spočívající v idylce bydlení na zámku, jak si mnozí myslí, ale že je to mnohdy řehole skládající se ve velké míře z papírování a jiných starostí. Skvělé bylo vylíčení různých "paranormálních jevů", které se na našich památkách chtě nechtě prostě odehrávají, jelikož ty baráky jsou fakt staré a ukrývají mnoho příběhů. Takže za mě skvělá kniha, kterou ale může naplno docenit hlavně ten, kdo se v této branži pohyboval, či pohybuje.

MonikaV

Zvláštní

Jane007

Knížku jsem přečetla na doporučení, ale nějak mě nezaujala. Chvilkama to bylo docela dobře rozjeté a připomínalo mi to Kingovo "Osvícení", ale nakonec v nejlepším konec. Čekala jsem od toho trochu víc.

bh69

Asi v půlce jsem to vzdal, nebavilo mne to a neměl jsem chuť s tím ztrácet dál čas.

Patapuf

Jelikož mohu srovnávat s Aristokratkou, řekl bych, že kastelán mi více stylem sedl... Není to humor za každou cenu... Jen mi přišlo líto, že již není žádné pokračování... Docela by si ho zasloužil....

ochwey

Kastelán byl správný cynik a sedla mi jeho povaha, což mě bavilo, jiný humor, než v Aristokratkách, kde mi to přišlo s každým dílem víc a víc na sílu. Tady pro změnu divné paranormální jevy. Utnutý konec, jak už to v denících bývá - nic extra jsem si prostě neodnesla, ale do vlaku dobré.

hrebmi

Dramatický spád knize nelze upřít, jakkoliv vycpávky v podobě deníkových záznamů na 3 řádky o dnech, kdy se nic nedělo, to ruší. Po dlouhé době kniha, kterou jsem přečetl v zátahu za jednu noc. Humor skvělý, vulgarita i pro mne chlapa mírně za hranou, paranormální jevy - komu by z pobytu na zámku nehrabalo...v té samotě jde evidentně fantazírování samo. Téma odchodu z města je pro mne osobně velmi silné, také jsem se tou cestou kdysi vydal. Podle popisu je to v případě zámku evidentně střet dvou různých galaxií - očekávaná samota v mimosezóně a Václavák od jara do podzimu.

Beatrix_S

V tomhle případě se nedá vůbec srovnávat se zbytkem autorovy tvorby. Svádí to a většina lidí četla prvně Aristokratku a pak teprve Kastelána, ale zásadně je třeba se tomu vyhnout.
Deník kastelána se těžko klasifikuje a vlastně si ani nemyslím, že je to knížka, o které se dá jednoduše říct líbí x nelíbí. Je to příběh, který bych úplně nedoporučovala číst v noci sama sama doma. Bála jsem se, brečela jsem a ani po půl roce jsem ten navozený pocit nepříjemna a smutku nesetřásla. Nesedne každému, to je jasné. Ale pro mě je pocitově nezapomenutelná a za to autorovi děkuju.

Eicherik

Kniha je psána formou deníku, což bohůmžel zabraňuje ve větším rozvinutí vedlejších osob a to je škoda, protože některé si o větší rozepsání vyloženě říkají. Příběh se odehrává v čtenářsky atraktivním prostředí a děj se mi líbil. Na závěr musím zmínit jednu z postav, kterou je tak trochu statická, ale zároveň nevšední Marie-Arnošta.

druzickaster

Dal bych asi 3.5*, ale jsem si vědom, že to nejde, takže 3. Nápad je dobrý a pobavil mě, ale... Nepostřehl jsem proč zrovna hlavní hrdina, krom toho, že je unavený životem, by měl být kastelánem. To jako visí na pracovním úřadu roky volná pozice kastelána a nikdo ji nechce? Dále, nejsem nijak přecitlivělý na vulgarismy, ale v díle, kde je devadesát procent textu psáno spisovnou češtinou mi prostě neseděly z ničeho nic vmeteny do textu a dál se jede zase spisovně. Myslím, že rozhořčení jde popsat i jinak. A to nemluvím o "pražském slangu", resp. jeho naroubování na pár náodných slov. To rušilo hodně a spíš mi to připomínalo chybu tisku než autorovu licenci. O onemocnění Evy se mi snad ani nechce psát.
Jsem rád za novodobé české autory a zkusím dát ještě šanci Aristokratce, ale toto dílo mě nijak zvlášť neoslovilo.

JankaV80

Upřímně moc nevím, co o této knize napsat. Přestože jsem ji nakonec přečetla celou (a to jsem to v průběhu chtěla asi 2x vzdát), teď si říkám proč (neoslovila mě)? V knize je plno okamžiků, kterým lze jen těžko uvěřit - úmrtí psů a zlodějů na mě působilo jako setkání s tajemnem z jiné planety, o záhadném vyléčení Evičky se raději ani nezmiňovat. Jsem vlastně ráda, že jsem četla dřív sérii "Aristokratka", protože nevím nevím, zda bych po ni sáhla po této přečtené knize.

lenulitah

Na mě tahle kniha byla až moc pochmurná a ponurá. Jedna otřesná událost následovala druhou. Část - Evička v nemocnici - jsem musela přeskočit. Spousta nevysvětlených záhad. Občas jsem se sice i zasmála (hlavně na posledních 3 stranách), ale - zlatý Aristokratky - to je aspoň pohodový čtení:-)

Ildi

Neviem, tak táto kniha na mňa pôsobila depresívne. Za mňa nič moc.

LucieRej

Tak tohle bylo divný. Po většinu času děsně depresivní, ve světlých chvilkách jsem tam začula humor, který později známe z Aristokratky, tak jsem se trochu zasmála, občas to bylo lehce strašidelné, ale celkově nějak nevím, co si o tom myslet. Skončilo to tak nijak. Milióny náznaků na duchy a strašení, ale ani jednou pořádně nedotažené. Ne že by mě to nudilo číst, to ne, četlo se to pohodově, ale že bych z toho byla odvázaná jak z Aristokratky, to v žádném případě. Je zvláštní, že jak Deník kastelána byl napsán před Aristokratkou, jestli se nepletu, Deník je tak neuvěřitelně depresivní a Aristokratka je humorný výbuch, jak se stalo, že autor později tak moc otočil, tyhle knihy stojí každá na naprosto opačné straně. No já radši zůstanu u Aristokratky a její srandy. Ztráta času to nebyla, ale zase určitě bych se bez tohoto příběhu obešla.

kackamy

U Deníku kastelána jsem narazila na podobný problém jako u Aristokratek - co má být vlastně zápletkou týhle knížky? Aristokratky to v podstatě vyvažují svou humorností a tím, že se v nich toho víc děje (to až na konci třetího dílu si říkáte "kam to vlastně všechno vedlo"), ale mám pocit, že v Deníku něco chybí. Zhruba v půlce mě už knížka začínala nudit, ke konci jsem ji ale zas nechtěla odložit (a to co se stalo Ragovi mi rvalo srdce).. 3 hvězdy mi přijdou adekvátní.
No a nějaké rozřešení všech těch podivností co se na zámku děly, by se taky hodilo.

R.E.M.

Životem otrávený, cynický chlap zamává městu a vydá se vstříc předpokládanému klidu a oáze ticha moravského zámku, který nakonec nebude tak tichý a klidný, jak se zdálo...
Nesympatickou postavu zpočátku převážil absurdní a cynický vtip. Ale pak už to byla nuda. Autor to cítil asi podobně, protože ten stereotypní děj přerušil dramatickou situací, která mi ovšem do stylu knihy nezapadala. Pak už jsem se nebavila.

Spoiler:

Vážná nemoc mi do knihy a způsobu vyprávění nepasovala, stejně jako zázraky.
Konec spoileru.

Kniha pro mě nebyla ani dost tajemná, hororová, ani nijak zvlášť humoristická a zábavná, ani duchařská. Mám z Deníku kastelána rozpačitý dojem.

TheBookOfAnnie
29.12.2017

Po nadšení z Aristokratky trochu zklamání, ale jako oddechovka celkem dobré a velmi rychle přelouskatelné. Konec opravdu nic moc...

PavlínaAlžběta
27.12.2017

Knihu jsem sice koupila otci k Vánocům, ale začetla jsem se do ni dřív než on a vím už teď ,že si ji chci pořídit. Pan Boček má skvělý talent nap saní, což z různých recenzí nesedne každému. Já jsem se začetla i lehce pobavila, dozvěděla zajímavosti , občas padl pocit smutku, zároveň se dočítáte o nadpřirozenu. Byla jsem mile překvapena. Musím uznat, že Poslední Aristokratka se mě líbila více. Kniha je oddychová, nápaditá, občas nějaký vulgarismus, který není tak hrozný, mluvíme tak občas všichni. Pobavila jsem se, chystám se koupit zbylé knihy ze série Aristokratky.

Vlasta155
20.12.2017

Pobavila jsem se.

Katulik86
03.12.2017

Ctive,pro me misty hororove... Jako "holcicka mi to dovolila" mi skoro nedovolilo usnout... Jen mi schazelo par vysvetleni... Ale uz se tesim,az budeme s prckem za muflony

duchové a přízraky hrady a zámky humor deníky leukémie záhady

Evžen Boček

Evžen Boček