Umírající dandy

Na ostrově Gotland panuje zima. Nejsou tu žádní turisté, obchody jsou většinou zavřené. Jenom v malé galerii na náměstí se usilovně pracuje. Egon Wallin připravuje vernisáž. Následujícího rána ale čeká město šok. Známý galerista je nalezen zavěšený v jedné z bran středověkého opevnění. Přišla jeho manželka na to, že vedl dvojí život, a pomstila se? Nebo jen stál v cestě bezskrupulózním zlodějům? Komisař Knutas se s celým týmem pouští do vyšetřování a opět musí ustát dotěrný dohled švédských médií....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176773/umirajici-dandy-5Bi-176773.jpg 3.379

Anders Knutas 4.

Literatura světová, Detektivky, krimi, Romány
Vydáno, Kniha Zlín

Den döende dandyn, 2006

Kniha Umírající dandy

Slůník

Dokonale vybudovaná atmosféra švédského ostrova, poněkud překotný závěr.

GabrielaSim
21.10.2020

Tak jsem váhala, jestli k této knížce vůbec něco napsat, ale asi ano. Kdybych měla jen jedno slovo k dispozici- tak, tedy jen za mě, prosím! Hloupé.
Je to celkem útlá knížka, mohlo to být takové nenáročné čtení na cestu do práce do vlaku, ale přeci jen, nějaká úroveň by se čekala. Teď čtu jinou knížku od dosti podobné autorky Helen Turstenové, tam to do toho ranního vlaku bez problému vidím...Ikdyž- rovněž žádný zázrak.
Mari Jungstedtová má až moc jednoduchý styl, trošku, jako by psalo nadané, leč naivní starší dítě (ovšem je otázkou, jestli tento dojem není daný překladem).
Jak psali i ostatní- na konci nepochopíte, kdo s kým a proč. Zcela záhadný je naprosto úžasný" a zároveň také "naprosto děsný" vztah Emmy a Johana ( co jim klapalo, se dá možná odvodit, proč to bylo zároveň strašné a spělo ke konci, to už nevíme).
Johan: to je vůbec postavička ! Moc bych chtěla vidět, kde ve světě jde policie novináři tak ochotně "na ruku"...informuje ho a nechá ho zasahovat do vyšetřování...
No a poslední poznámka: už jsem se s tím párkrát u překladů ze švédštiny setkala: "orální tabák" není žvýkací ani šňupací tabák, jak tady překladatelka tvrdí. Ve Švédsku, kde je povolen ( a pouze tam ) je nazývaný "snus",konzumuje se jinak, než ostatní druhy tabáku. Pokud se na to chcete podívat, najděte si v databázi TV výborný dánsko - švédský kriminální seriál "Most"- tam ho hlavní vyšetřovatelka Saga používá hodně.

soukroma
26.09.2020

Nezáživné, úmorné, nezajímavé. Jak mi obvykle nevadí severská jména, tak kombinace švédských s litevskými byla i na mne moc.
Autorku jsem zkusila podruhé, ale víckrát to zkoušet nebudu.

Simi
07.05.2019

Zajímavý námět z prostředí světa uměleckých galerí, dražebních síní a honby za talenty. Ale chybělo mi to podstatné, nepochopila jsem motiv vraha, prostě to závěrečné propojení, kdyz se najednou zableskne a my víme. Johanův a Emin svět opět postihne rána za ranou a můžeme do budoucna jen doufat. Pro mne zatím nejslabší.

MarieH
09.08.2018

Zdařilá detektivka, celá série je čtivá, baví mne i soukromí vyšetřovatelů. Teď jdu na další díl. dávám za 4 hvězdičky.

SilvieSisinka
06.04.2018

Knihy od Mari mě baví a to hodně.Ale tento díl mě připadl nudnější.....hlavně žádné konečné rozuzlení proč se to stalo.

moudivlacek
16.06.2017

Tento díl se mi zatím líbil nejmíň. Občas mi totiž při čtení připadalo, že každý umělec musí být zároveň i homosexuál.
Jinak samozřejmě zajímavé je vyšetřování, které dlouho stagnuje, pak stačí maličkost a detektivové sledují zajímavé stopy.
Vyvíjí se i vztah Johana a Emmy, zde mi občas Emma přišla, že vlastně neví, co chce, a obdivovala jsem Johana, že ji stále miluje, i když mu odtahováním dost ubližuje. A ten závěr, to tedy bylo něco. Přece netrpěla jen ona!
Jsem zvědavá na další díl.

Peti
11.03.2017

Čtvrtý díl ze série o komisaři Andersovi. Tento díl má v sobě hodně umění a homosexuality, Vyšetřování je náročné a novinář Johan se vyšetřovatelům opět plete do cesty, až to ohrozí život jeho dcerky. Ale nakonec vrah je dopaden, dítě zachráněno, jen vztah Emmy a Johany utrpí velkou trhlinu.