Dárce

Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, v němž neexistují války, zločiny, strach ani bolest. Všechno je dokonale organizované, nikdo si kvůli ničemu nemusí dělat starosti, dokonce i povolání dostane každý přiděleno. Jonas se má stát „příjemcem paměti", uctívaným strážcem vzpomínek. Podrobuje se výcviku, při němž mu dosavadní příjemce paměti předává to, co nikdo jiný nesmí vědět ani cítit – vzpomínky a zkušenosti předchozích generací, dozvídá se o bolesti a utrpení, ale i o kráse, lásce a přátelství a začíná chápat, že jeho společenství žije v dostatku a bezpečí za cenu totální absence citů a možnosti volby. A s tímhle vědomím, s poznáním těchto hodnot už nedokáže žít jako dřív…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166584/big_darce-kdG-166584.jpg 4.3914

Dárce 1.

Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , Argo

The Giver, 1993

Kniha Dárce

Pavlína197

Tuto knihu jsem původně z knihovny přinesla synovi, toho ale nijak zvlášť nezaujala. Na rozdíl ode mě, přestože se nejedná o můj oblíbený žánr ( ale už to budu muset asi přehodnotit, letos je to díky výzvě třetí kniha na podobné téma :-)). Příběh mě chytil hned od začátku, připomíná mi Orwellův 1984, jen v takové lehčí, soft verzi. Líbil se mi natolik, že už mám doma další dvě pokračování.

Anet13

(+ SPOILER) Knížku jsem přečetla asi za jeden večer celou. Byla sice krátká ale hodně mě bavila až na otevřený konec. Moc doporučuji

Annkag

Na tuhle knížku jsem se moc těšila a jsem moc ráda že jsem ji od kolegyně dostala.
Moc se mi líbila myšlenka světa kde je všechno pevne dané,má svůj smysl,pravidlá....
A pak je tam kluk který se vymyká,je v něčem jiný,výjimečný a vezme to všechno hopem.... protože když dostaneme možnost volby rozhodneme se špatně.

havranice

Kniha je výborná, leč krátká. Myšlenky a přesah super, ale zároveň ve mně zůstal pocit přeci jen nevyužitého potenciálu. Ale možná se to dožene v dalších dílech. Autorka v jednom interview řekla, že záměr byl, aby se dané fungování společnosti v první třetině knihy čtenáři zamlouvalo a měl dojem, že je to dobré místo k životu. Na mě teda ta společnost působila chladně, ploše a sterilně hned ze začátku a běhal mi z toho mráz po zádech. Výchova a komunikace v "rodině" se nesla v duchu jakési moderní pěstounské výchovy - korektnost, pravidla, domluva, sterilita, ploché emoce, předvídatelnost, účelnost.... Nevadil by mi nejednoznačný konec, ale tohle jsem vnímala jako takový ustřižený konec. Takové nepatřičné zkrácení něčeho, co ještě mělo pokračovat, protože to mělo dál hodně co říct a hodně co vyprávět. Ale cvak a konec. Přišla jsem si ošizená. Celkový dojem z knihy tím pro mě hodně spadl. Zůstal ve mně pocit, že kniha skončila v polovině, právě ve chvíli, kdy člověk čekal pořádný rozjezd a skrze něj hlubší prožití už nastolených myšlenek. A ono nic.....Knihu vnímám jako vhodnou od 13 let.
Update: Knihu četla moje 13ti letá dcera,líbila se jí a měly jsme pak zajímavé rozhovory stran myšlenek v knize. Zhlédly jsme pak také film a líbil se nám také moc - určité věci jsou tam přidané, ale řekla bych, že je to zlepšení, ty změny dělají příběh ucelenější, smysluplnější a srozumitelnější. Je posílená romantická linka, která člověka příběhem emocionálně provede a více ho tedy vtáhne. Konec je povedenější a nevzniká pocit ustřihnutí v polovině.

Katka2382

Moc pěkná a čtivá kniha.Přečetl si ji i syn,ale tomu se nelíbil ten otevřený konec.

animovanej medv

Jsem převapená, jak dobrá ta kniha byla. Zvládla jsem jí za 24 hodin a jdu rovnou na pokračování. Jediné, co mi na knize vadilo bylo, že nebylo vysvětleno, jakým způsobem zásobují ten vymyšlený svět enektřinou. Ale jsem trošku puntičkář. Na příběhu to nic neubírá.

natalie8531

Tak tenká knížka a tak veliká myšlenka. Přijde mi, že i velice trefná i pro tuto digitální dobu, kdy se také začíná pomalu vytrácet autenticita a opravdový prožitek.

Renatka11

Krásný, silný a pro mě zrovna hodně aktualni příběh, na který jen tak nezapomenu a který rozhodně doporučuji. Na vic teď nemam slov.