Dárce

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, v němž neexistují války, zločiny, strach ani bolest. Všechno je dokonale organizované, nikdo si kvůli ničemu nemusí dělat starosti, dokonce i povolání dostane každý přiděleno. Jonas se má stát „příjemcem paměti", uctívaným strážcem vzpomínek. Podrobuje se výcviku, při němž mu dosavadní příjemce paměti předává to, co nikdo jiný nesmí vědět ani cítit – vzpomínky a zkušenosti předchozích generací, dozvídá se o bolesti a utrpení, ale i o kráse, lásce a přátelství a začíná chápat, že jeho společenství žije v dostatku a bezpečí za cenu totální absence citů a možnosti volby. A s tímhle vědomím, s poznáním těchto hodnot už nedokáže žít jako dřív…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166584/big_darce-kdG-166584.jpg 4.31003
Série:

Dárce 1.


Žánr:
Sci-fi, Pro děti a mládež

Vydáno: , Argo
Originální název:

The Giver, 1993


více info...
Nahrávám...

Komentáře (273)

Kniha Dárce

E.T.007
09.11.2022

Za mňa teda nič moc. Niekedy to bolo také nudné, že som sa musela do čítania nútiť - a to je pri knihe, po ktorej človek siahne z vlastnej vôle, fakt veľmi zlé.

Kytiii
28.10.2022

Škoda, že jsem sérii Dárce neobjevila, když jsem byla cílovou čtenářskou skupinou. Ale zase jako matka cílové skupiny alespoň mám materiál pro doporučení... I tak jsem si čtení užila a nelitovala peněz za eknihy.


HanaNov
22.10.2022

Skvělá kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Představa podobně řízené společnosti je totiž šílená a děsivá - lehce mi to připomnělo Bez šance Neala Schustermanna, u kterého mi bylo místy až nevolno.
Myšlenka, příběh, zvraty.. všecko parádní - jen škoda, že autor téma více nerozvinul, jistě by bylo o čem psát. Za mě tedy maličko nevyužitý obrovský potenciál - předpokládám, že kdyby kniha nebyla určena náctiletým, ale primárně dospělým čtenářům, mohla by být košatější a ještě mnohem víc zajímavější a šokující. Děj totiž byl hodně rychlý, až mi bylo líto, že některé situace nebyly více rozvedené.
A teda ten závěr - sakra - nemám takové konce ráda. Aspoň že doslov vysvětlil, o co autorce šlo, takže jsem spokojená:)

Marie022
07.08.2022

Miluju ten film a knížka byla snad ještě lepši, nicméně jsem se nezvládala orientovat v tom že ve filmu je Jonasovi 16 zatímco v knížce 12 let. Ale i tak to bylo krásné čtení které jsem zhltla asi za 14 dní, protože kdybych si ho nešetřila nevydržel by ani dva dny.

EsterkaZ
01.08.2022

Nečekala jsem že se vyvine takový příběh, úplně mě to ovlivnilo.

intelektuálka
27.07.2022

Zde je vylíčen velmi zajímavý vhled do uniformní společnosti v budoucnosti ....

Mladý Jonas netuší, kolik barev skýtá svět kolem něj .... až když se dostane do pozice příjemce paměti , dochází k poznání ....
Jak může znát to, o jehož existenci nic neví ?

" Jde o pamětˇcelého světa .... všechno, co přesahuje hranice, to všechno je JINDE ....
Přijímáním vzpomínek se získává moudrost... a podle ní formujeme svoji budoucnost ...."

Nejvíce se mne dotkl příběh nezařaditelného novodítěte ....

Líbí se mi styl psaní této autorky - a myšlenky, které předkládá k zamyšlení ....
A závěr - podle mě jednoznačný ....jinak by tato kniha postrádala smysl ....

Anniee
16.07.2022

Ufff, tohle se neříká lehce - ale v tomhle případě bude asi můj větší oblíbenec film, ne kniha. Sama nevím, čím to, nemám žádný konkrétní důvod. Jen u filmu jsem měla husí kůži a tady se takové emoce prostě nedostavily. Nápad ovšem brilantní, to se musí nechat.
A co mě hodně zaujalo byly konce podle dětí v doslovu, to mě donutilo přemýšlet nad příběhem ještě o něco víc.

Knihomura
22.05.2022

Zajímavé, pro děti dobré čtení.

1 ...