Dárce

Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, v němž neexistují války, zločiny, strach ani bolest. Všechno je dokonale organizované, nikdo si kvůli ničemu nemusí dělat starosti, dokonce i povolání dostane každý přiděleno. Jonas se má stát „příjemcem paměti", uctívaným strážcem vzpomínek. Podrobuje se výcviku, při němž mu dosavadní příjemce paměti předává to, co nikdo jiný nesmí vědět ani cítit – vzpomínky a zkušenosti předchozích generací, dozvídá se o bolesti a utrpení, ale i o kráse, lásce a přátelství a začíná chápat, že jeho společenství žije v dostatku a bezpečí za cenu totální absence citů a možnosti volby. A s tímhle vědomím, s poznáním těchto hodnot už nedokáže žít jako dřív… 1. vydání. – zdroj: www.legie.info –...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/16_/166584/darce-kdG-166584.jpg 4.3604
Série:

Dárce (1.)

Originální název:

The Giver (1993)

Žánr:
Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, Argo
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (164)

Přidat komentář
medvedice3
předevčírem

"Poručíme větru dešti" - naštěstí se nepovedlo v polovině 20. století . Jak by to mohlo dopadnout, jak by to mohlo dopadnout, kdybychom se "my lidi" rozhodli (máme pro to referenda) , že jednota všeho (bytů, měst, účesů, oblečení, jídla,...) je to pravé ořechové - svět bez bolesti, emocí, tužeb, barev, počasí , se vším na příděl - partner, dítě, zaměstnání. Jak níže píše Isew - "Knížka, která jen tak neproplyne vědomím, ale něco ve vás zanechá. Nutí přemýšlet."

Isew
12. března

Svět bez bolesti, emocí a tužeb. Všechno naplánované a na roky dopředu jasné. Sterilní, nudné a hlavně hodně jednoduché. Možná by do toho někdo šel, možná by to zaujalo hodně lidí, kteří nechtějí o ničem rozhodovat, nic řešit a mít se dobře. Já k nim nepatřím a nikdy patřit nebudu. Knížka, která jen tak neproplyne vědomím, ale něco ve vás zanechá. Nutí přemýšlet. A to na knížkách oceňuji.

medvedice3
08. března

Nyní (březen 218) jako desetidílná četba pro celou rodinu na ČRo Dvojka. Těším se na další pokračování.

flare
06. března

Slupl jsem si jako malinu. Rozhodně k zamyšlení. Nejvíc mě nadchlo, jak se kniha tvořila. Životní myšlenky a zkušenosti, které se řadí jedna za druhou a zrají jako víno.

Leeonteena
23. února

Nejprve jsem viděla film, několikrát. Úplně mě nenadchnul, ale líbila se mi ta myšlenka. Kniha mi doma ležela dlouho. Až pak jednou jsem po ní sáhla.. a nemohla jsem se odtrhnout. Je krásná, čistá, plná uvědomění, moudrosti, maličkostí s velkým významem. Je příjemně psaná, velmi čtivá a příběh nese poselství. Líbila se mi a vřele doporučuju :-)

Magič
13. února

Myšlenka černobileho světa je zajimavá a k zamyšlení, ale čekala jsem od příběhu nejspíš něco víc.

Pajan28
09.12.2017

Nemám ráda otevřené konce, ale zrovna u této knihy mi to vůbec nevadilo, zvlášť když je určena pro dětské čtenáře.

Vikos
24.11.2017

Moc se mi líbila :D opravdu nádherně napsaná a hezká.

kari.nohynkova
11.10.2017

Velmi nadčasová kniha.
Když jsem se k ní dostala, říkala jsem si, že to bude jenom další tuctová "youngadultovka" s postapokalyptickým světem a společností, ale tato kniha se od ostatních liší. Je psána jednoduše, nenajdete tu žádné akční pasáže nebo souboje, všechno se odehrává v relativním klidu. Jedinou rozbouřenou řekou je mysl Jonase.
Příběh mě donutil zamyslet se nad takovými, pro nás samozřejmými, věcmi, jako je schopnost vidět barvy a nad otázkou absolutní rovnosti.
Rozhodně plánuji přečíst celou sérii.

Lůca22717
08.10.2017

Chvílemi mi kniha připomínala Hunger games, ale když jsem se zhruba od strany 50 začetla,nemohla jsem přestat číst a knížku jsem přelouskala za den. Moc se mi líbila myšlenka. Běžně podobné knihy nečtu,ale tuhle si budu pamatovat dlouho.

Kate_Hall
07.10.2017

Samostatný příběh, je naprosto úžasný, dobře smyšlený... Je to zkrátka dobrý příběh, který je napsán v jiném světě, ale odráží se od našeho světa. vede k zamyšlení a každý si v něm najde něco jiného. Trochu mě zklamal poměrně rychle ukončený konec, ale aspoň to člověka nenechalo nezapomenout na knížku a přemýšlet o tom jak to skončilo, proč, co to ostatním dalo... O této knize by se dalo povídat celý den.

PS: Zdá se mi to, nebo to je něco jako zkrácená verze Divergence ?

iva2423
03.10.2017

Kniha k zamyšlení.

Človíček
19.09.2017

Velmi zajímavá kniha. Chvíli mi trvalo, než jsem se k ní dostal. Četl jsem dříve Spočítej hvězdy a do této knihy se mi moc nechtělo, a to především proto, že jsem věděl, že má vymyšlený svět. Bál jsem se, že poté první mě zklame, tak jsem ji dlouho odkládal. Zpočátku mi přišla zajímavá, ale nic víc. Postupně mě ale čím dál více přitahovala a nakonec si mě zcela podmanila. Je úžasně dynamická - napětí pro mě pramenilo ze zvědavosti, kam se příběh vyvine a jak Jonas vyřeší narůstající vnitřní konflikt. Překladatelka se opět osvědčila. Jinak doporučuji nesrovnávat se Spočítej hvězdy. Krom výborného stylu jde o zcela odlišné knihy.

saruse
08.08.2017

Jedním dechem za jeden den. Teď stejně hltám "Hledání modré" - druhou část tetralogie. Neuvěřitelně zajímavé čtení, ta představa, že by to takhle jednou mohlo být (brrrrr!!!) a fandění hlavnímu hrdinovi, aby prohlédl a snažil se o změnu. Teď je přede mnou úkol nejdůležitější - motivovat k přečtení své syny. :-)

martin9134
01.08.2017

Velmi filozofická knížka s otevřeným koncem. Jde o ní dlooouze diskutovat, třeba s přáteli.

jelad
30.07.2017

Anthony Burgess se ve svém Mechanickém pomeranči pozastavuje nad dilematem, zdali člověk zůstává lidským i potom, kdy je mu odepřena možnost volby. Kdy je neschopný dát přednost dobru, nebo zlu. V jemnějším kabátu je tato otázka předložena i čtenářům Dárce. Ačkoli Lowry vytvořila svět bez jakýchkoliv morálních otazníků - zbavený emocí, jedinečnosti, tužeb i empatie, stala se architektkou chladně "dokonalé" říše. Žádné války, žádné násilí, žádné odmlouvání, vybočování, žádná rebelie, žádné JINDE a JINÍ. Svět prostoru - s absencí času. Paralelně však absolutní emocionální chlad a naprostá nezodpovědnost nad životem svým i ostatních. Z lidského druhu se stali roboti, z paměti prázdná nádoba. Veškerá historie je soustředěna v jednom člověku, který skrze zkušenosti celého světa pracuje s budoucností. Aby tak uchránil svůj lid před bolestí a nesprávnou volbou. Tím vším si ale musí, jak naznačuje autorka, každý projít sám - a vytvořit si tak vlastní paměť, která bude zapadat a kooperovat s historií celého lidstva. Protože volba, to znamená člověk. Ať už se vychýlí na jakoukoliv stranu.

petrarka72
19.07.2017

Young adult fantasy mě baví čím dál tím více. V tomto případě zejména obraz utilitářského světa (bez svobody volby - bez rizika - bez vzrušení - bez barev - bez svědomí) z pohledu dospívajícího... a také zachycení faktu, že vzpomínky a paměť bolí, pro svět tohoto typu jsou nebezpečné, je lépe je "uklidit" do vědomí jediného člověka a připomínat si je pouze ve výjimečných případech - a jen tak, aby se neřeklo... O způsobu "vyřazení" existuje silnější román (Shustermanovo Bez šance), ale ve výpovědi o rozdílu mezi předanou vzpomínkou a skutečným zážitkem Dárce vede.

Makaja
16.07.2017

Po knížce jsem sáhla víceméně především kvůli čtenářské výzvě a i když je psaná opravdu pro mládež, ta myšlenka v ní je zajímavá. A potěšil mě konec, mám ráda otevřené konce, kdy musí čtenář přemýšlet.... i když přiznávám, já jako životní pesimista si udělala ten nejjednoduší, ne zrovna šťastný, závěr, který se nabízel.
Přečteno za cca 2 hodiny :-).

anavi2009
27.06.2017

Takže jak to vlastně dopadlo...? Kniha výborná, na to že je pro mládež bych řekla přímo skvělá. Čtení mě bavilo, pronikání do "dokonalého" světa zrovna tak, jen ten konec byl hoooodně otevřený. Jak psala Leenah níž, prostě jsem čekala, že to bude ještě pokračovat a najednou jsem zírala na prázdnou stránku. Ale i vzhledem k dodatku od autorky se mi to celé tak nějak líp uzavřelo. Ještě nad tím budu muset popřemýšlet.

Tánička11
19.06.2017

To ne!! Ten film zbožňuji a ona je i kniha!!

planet129
04.06.2017

Skvělá kniha k odpočinku, ale zároveň i zamyšlení

Adamson
04.06.2017

Zajímavá kniha se zajímavým přiběhem. Je psaná pro děti, takže nic pro náročného čtenáře, ale i přesto se mi celkem líbila.

Magdalena5
21.05.2017

proč jsem neměla tuto knihu v únoru, když jsem potřebovala do výzvy 17 sci-fi, dlouze jsem se přehrabovala v pro mě nezáživných titulech a recenzích a ejhle, kolegyně dá na stůl pár přemýšlivých knížek pro druhý stupeň, já doma zalehnu a čtu, neodtrhnu se, dokud s Jonasem a Gabem nedojdu do láskyplného místa.

kendllajf
30.04.2017

Nádhera. Nad touhle knihou Vás to nutí přemýšlet nad životem a nad světem a uvědomovat si, co jsme a kdo jsme.

tommmix
12.04.2017

Zajímavá kniha, nicméně z ní mám trošku rozporuplné pocity. Skoro půlku knihy ta "špatná" společnost vypadá vlastně celkem dobře. No a pak ten otevřený, nijaký konec. Zvláštní dílo...

vlcice326
05.04.2017

Pěkná knížka.
Na to, že se boom takových typů knížek (dystopické) rozjel až poslední dobou (Hunger Games, Divergence) a spisovatelka tuhle napsala už v roce 1993, tak si myslím, že knížka je nadčasová, tématem originální. Naopak od dnešních dystopických knížek se tato lišila tím, že v ní nikdo nebojuje, necítí, nemají možnost volby...
Jen by mě zajímalo, co se tedy stalo s Jonasem a Gabrielem...
Docela kraťoučká, ale fakt super knížka

Leenah
26.03.2017

Tuhle knížku jsem dočetla před pár minutami a upřímně úplně nevím, co napsat. Ze zdánlivě obyčejné knihy pro teenagery se stalo něco, co mi utkví v paměti na delší dobu a ještě mě bude stát nějaké to zamyšlení. Dokonce přemýšlím, že si konec přečtu znovu - po dočtení poslední kapitoly jsem otočila stránku v očekávání pokračování a ono nic, asi minutu jsem koukala na prázdnou stránku a nějak se s tím nemohla vyrovnat. Že to je od autorky vše a teď už to bude na mně. Velmi jsem pak ocenila dodatek na závěr, proslov autorky při přebírání ceny. Dal knize ještě trochu jiný rozměr. První polovina knížky je příjemné čtení, druhou jsem přečetla jedním dechem a rozhodně doporučuji!

DracoMalfoy
19.03.2017

Ke knize jsem se dostala právě přes databázi, kde mě zaujal popis a vzhledem k červenému čtverečku jsem si ji zapsala na seznam knížek co si chci koupit. Neprohloupila jsem. Celá kniha je úžasná ! Svižný příběh, který OVŠEM jde do hloubky, zanechá spoustu materiálu k přemýšlení.
Za mě, doporučuju všema dvaceti. 100%

popeluška
10.03.2017

Velmi zajimavé téma které mě bavilo a líbilo se mi :-) kniha se četla moc krásně a nedala se jen tak odložit. Za mě plný počet *****

ivzu77
08.03.2017

Nejdříve jsem sáhla po knize. Film na mne čeká. Kniha se četla velmi dobře a rychle. Příběh byl zajímavý, mám ráda dystopické knihy a tato byla lehce jednoduchá. Žít v bezbarvém světě bez pocitů a tužeb, bez vzpomínek a vlastní osobnosti ..... nikdy.