magnolia

Stromy mě znají jménem: Kniha o přírodních a léčivých zahradáchStromy mě znají jménem: Kniha o přírodních a léčivých zahradáchVáclav Cílek

Kniha je to určitě užitečná, už pro téma přírodních zahrad (za to je 1*). Ale mohla být lepší, to musím napsat. Je poskládaná z různých částí, trochu připomíná učebnici (kapitola historická - čtu, je to i zajímavé, ale vím, že si nezapamatuji nic - ale to je můj problém), strohé čínské a japonské zahrady mě nepřitahují a odbočky p. Cílka do filozofie a duchovna také nejsou pro mne tím pravým. Ale jakmile se přejde na praktické stránky a skutečné přírodní zahrady se stromy, keři, ptáky a obojživelníky, tak to už je lepší počtení. Něco se sice opakuje (pravidla pro vytváření přírodních zahrad), ale také se mnohé nové dozvídám. A obdivuji V. Mačuru za jeho úsilí a překonání překážek (způsobených lidskou hloupostí a chamtivostí, bující v každém režimu) při záchraně a přetváření lomu. Část nazvaná Příběhy přírodních zahrad je celá zajímavá. Hezké je i úvodní věnování a v něm připomenutí osobnosti paní H. Vlašínové, chválím obálku knihy (papír, písmo) a její název. Co se nepovedlo, to je úroveň a výběr fotografií (nezřetelné černobílé, nevyužití křídových barevných příloh, kde je občas foto na 1/2 stránky a ještě jsou to většinou fotky, no, takové podivné.)

Zprávy ze světaZprávy ze světaPaulette Jiles

Pěkné, čtivé, napínavé a dojemné. Hlavní postava je uvážlivý sedmdesátník, vdovec, otec dvou dcer, který má válečné zkušenosti i vřelý vztah k tištěnému slovu. O tom, jak zvládne nelehký úkol, který mu osud přihrál do cesty, je tato poutavě napsaná knížka.

Příliš tiché lesyPříliš tiché lesyKimi Cunningham Grant

Já nevím, čekala jsem víc nebo silnější zážitek - více napětí, hlubší psychologie postav, uvěřitelnější děj. Od poloviny knihy jsem už chtěla mít čtení za sebou a zpočátku jemné výhrady se prohlubovaly.
Asi nejvíc mě zaujalo, že otec po večerech (při svíčce!) sešíval ze starého dceřina oblečení patchworkovou přikrývku, to mě nedávno také napadlo, ale nevím jak na to :) A taky to bylo již potřetí, kdy v knihách, přečtených v poslední době, byl hlavním hrdinou bývalý voják z afghánské mise.

Kůň PřevalskéhoKůň PřevalskéhoMaja Lunde

Osudy lidí v odlišných dobách a situacích, ale vždy spojené s plemenem divokého koně. Čtení této knihy mě zaujalo od prvních kapitol, střídání vypravěčů mi nevadilo, kapitoly jsou nazvané jejich jmény. Ženy-matky zde vystupující jsou silné, tvrdé k sobě i k ostatním - v jednom případě je to nutné pro přežití, v druhém zase z jiných důvodů. Ale síly ubývá, plány se mění. Mužský příběh je plný citů, nejprve jsem ho považovala za nejslabší (ta doba, ten způsob vyjadřování), ale byl působivý, především díky vypravěči (a také nebyl tak temný). Nemohla jsem číst pasáže s umírajícími a zabíjenými zvířaty. Celkově je to dost smutná kniha, přesto jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Velká chybaVelká chybaMaria Adolfsson

Dost jsem přeskakovala, nechytlo mě vyprávění ani vyšetřování a nevím proč, vadilo mi i to, že je místo děje smyšlené (o podivných neseversky znějících místních názvech nemluvě, ale to je nejspíš způsobené překladem). Některé děje byly dost neuvěřitelné, např. už ten úvod, když se později seznamujeme s povahovými rysy nadřízeného hlavní hrdinky, a nejen to. Zkusila jsem, ale do dalších dílů nepůjdu - vlastně jsem se dost nutila i do čtení tohoto.

Billy SummersBilly SummersStephen King

Já to věděla, že další knížka, přečtená po posledním Galbraithovi, to bude mít těžké. A přesně to se stalo. A nebo to nebyl "kousek" tak úplně pro mne, i když některé části byly dobře napsané, nejen ty napínavé. Válečné vzpomínky jsem později i přeskakovala.

Neklidná krevNeklidná krevR. Galbraith (pseudonym)

Od první věty mě čtení bavilo, bylo to jako návrat někam, kde to znám a kde to mám ráda. Staří známí, nové případy, lidé, vztahy, dramata současná i z minulosti. A zlo... mnohonásobné. Obdivuji, jak autorka umí psát a popisovat prostředí i situace tak, že jste dokonale v obraze a jakoby tam, s nimi. Malinko mě unavovaly části s astrologií a vším tím okolo, ale jinak, i přes to množství postav - paráda.
(Při čtení jsem musela nalézat nové polohy abych knihu udržela a docela jsem se bála, aby mi nespadla - přimlouvám se za méně objemné pokračování.)

Starci životaStarci životaZuzana Kaiserová

Teda, to je překvapení od neznámé Zuzany Kaiserové, která se umí dokonale převtělit do mužského a dost svérázného hrdiny. Anotace napoví, text na zadní části přebalu dokonale zmate, ale čtení je to skvělé, a to zejména proto, že je (převážně) velmi vtipné. A když někde není vtipné, je k zamyšlení. Ač nekouřím a nesnáším opilce, tady jsem na obé narážela takřka na každé druhé stránce. A bavilo mě to - k tomu ještě: ne tak obvyklé prostředí i postavy + obálka knihy. Doporučuji, zvláště teď, v létě.

Dům polámaných andělůDům polámaných andělůLuis Alberto Urrea

Snažila jsem se, ale nechytlo mě to, ani postavy, ani atmosféra (humor jiný než mám ráda) a navíc tolik cizojazyčných výrazů, bez vysvětlivek či překladu... Jediné velké plus je za pěknou grafickou výbavu a celkový vzhled knihy - škoda.

101 minut101 minutŠtěpán Kopřiva

Kdysi dávno Skleněné peklo, Mayday a potom hodně dlouho žádný podobný "katastrofický" román, pokud si dobře vzpomínám. Plusem (pro mne) je málo stran a česká jména účastníků-hrdinů, popis prostředí a způsob vyprávění (na konci knihy jsou vysvětleny všechny použité zkratky a termíny). Po několika omylech jsem sáhla na tu správnou, čtivou knihu, která dobře popisuje práci i pocity hasičů při komplikovaném zásahu v podzemí.

Gott: Československý příběhGott: Československý příběhPavel Klusák

Tak ono je často všechno jiné, než jak se to jeví - posluchačům, divákům, čtenářům - a někdy lepší nevědět. Ale někdy zase ano. Já oceňuji tu téměř detektivní práci, kterou autor předvedl, bylo to zajímavé čtení, důkladný rozbor jedné osobnosti a přiblížení zákulisí československé populární hudby. Docela mi to zapadá k tomu "umělému" dojmu, jaký jsem z KG měla už jako holka (můj "idol" byl Matuška:), když jsme se sestrou falešně zpívaly Kááávu si osladím nebo Kdepak ty ptáčku... a další skvělé hity ze 60. a 70.let. Některé mi znějí v hlavě i po dočtení knihy a mám to tak nějak oddělené - dobré písničky, se kterými jsem vyrůstala, potom ty ostatní, většinou děsné a pak on-umělec. Docela mě překvapilo, že se daly dohledat záznamy o té ostudné exhibici, řekla bych, že jsou dávno skartované. A pobavila mě kapitola o skutečnostech kolem "slavného" turné v Las Vegas.
(Pátá * je za super vzhled knihy - ten je dokonalý a příjemně retro).

Povídky jamrtálskéPovídky jamrtálskéMilena Slavická

Strašně moc smutné - ani ten umělecký poetický jazyk to nezachrání, přesto kvůli němu dám +1*, jinak by to byly jen 2, za to zklamaní (proti Hagiboru.)

Arturův ostrovArturův ostrovElsa Morante

Asi pro tu barevnou obálku jsem očekávala něco pěkného, ale není to Pagnol a nevoní tu tymián. Je to něco úplně jiného (otec!), co se mi nechce dočítat, protože to není kniha pro mne.

Adrian Mole a zbraně hromadného ničeníAdrian Mole a zbraně hromadného ničeníSue Townsend

V tomto díle se děj často z humorné polohy překlápí do vážné, aby ne - Glen je na vojně a poté i přímo ve válečném konfliktu. Adrian se zklamává, ve vztazích, v politice... taky utrácí jako šílenec a k tomu všemu ještě ty labutě (které člověku můžou i zlomit ruku !). Jsou tu rozličné nové postavy, konečně má Adrian dobrou práci a šéfa, který je opakem těch předchozích hrubiánů. Autorka píše (psala) úžasně, odvážně, když už dá vtip, stojí to za to a stejně tak zasáhne i ve vážnějších pasážích - pár přesných slov a je to. Na každé čtení jsem se těšila, hltala ho a současně si ho šetřila. A teď nemám co číst, co si počnu?
(Dala jsem Adrianovi přednost před zkusmo rozečtenou Cliftonovou kronikou J. Archera a pobavilo mě, když jsem v "deníku" nacházela narážky na tohoto váženého spisovatele nebo totožná jména postav nebo podobné skutečnosti - takové vtipné náhody, jak se tak někdy stávají :)

Ostrov kormoránůOstrov kormoránůJan Švrček

To bylo pěkné... takové sympaticky klukovské.

Adrian Mole – Léta u kapučínaAdrian Mole – Léta u kapučínaSue Townsend

Na začátku trochu politikaření kvůli Pandoře, ale potom už zase Adrian - kuchař, co neumí vařit, autor (tentokrát rozhlasové hry), syn, bratr, otec ... moc mě baví, tenhle moula moulovatej:)
A jako u všech dílů - skvělé kresby Václava Kabáta.

Až na ten konec dobrýAž na ten konec dobrýPavel Tomeš

Dobrý je za 3, nedá se nic dělat... Je to české, je to vtipné, je to o životě, jenže mi připadalo, že právě toho humoru je tam až moc, pořád, u všech postav a tak nějak až nepřiměřeně. Přitom, když vypravoval děda, bylo to skoro jako ti Šabachovi hrdinové. I ženské hrdinky mě, alespoň zpočátku, bavily - každá jinak, když vyprávěly (s jistou nadsázkou) podle věku a zkušeností. Jen se to nějak moc rozjelo, rozkošatilo (např. redakční výlevy Vševedoucího jsem brzy začala přeskakovat, i jiné pasáže) a vulgarismy bych taky ubrala. Dost upovídané, v různých směrech přehnané - asi tak (a konec nenadchl).

Adrian Mole – Léta v divočiněAdrian Mole – Léta v divočiněSue Townsend

Ten Adrian... zase mě dostal, zase trochu jinak, ale pořád dobrá zábava. Byla jsem i napnutá, jak to celé dopadne. A když se dělo něco vážného - dostavilo se i skoro dojetí, tak dobře (a nadčasově, jak už napsal jeden uživatel přede mnou) to paní Sue Townsend napsala. A jako odměna za trochu "dospělejší" díl série - Sporg z Kronku :)

Skoro normální rodinaSkoro normální rodinaMattias Edvardsson

Nečetlo se to špatně (aspoň první dvě části mě bavily), ale řekla bych spíš hodně nenormální rodina, otec, dcera i matka. Nějak jsem je nechápala, nejvíc matku.

Hořké zrání Adriana MoleaHořké zrání Adriana MoleaSue Townsend

Ještě že ji mám doma, svoji - čteno podruhé jako podpora při uzdravování a když selhaly jiné, vážné knihy. Adrian Mole je pako, ale pobaví :)

HořímHořímSimona Bagarová

Zajímavé rozhovory, otevřené zpovědi, moudré myšlenky - takoví lidé by měli být patřičně oceněni a měli by být více slyšet. Navíc krásná úprava knihy, papír, fotografie.

ĎolíkĎolíkEmma Adbåge

Děti by měly mít svoje místa, ďolíky, úkryty, lesíky - když to jen trochu jde (moje milovaná část dětství - pár stromů, nádobí natahané ze smeťáku a stejně založená kamarádka:). Knížka je na rychlé přečtení a klidně by mohla mít menší formát - je to teď taková móda, ale ty velké, i když slabé knihy, děti v naší knihovně od půjčení spíš odrazují. Jak mám ráda neobvyklé ilustrace, tyto se mi v některých detailech až tak nelíbily. Ale jako celek je kniha určitě přínosná dětem i dospělým.

SvobodaSvobodaJonathan Franzen

Velmi dobře napsaný/přeložený psychologický román, který jsem četla dlouho a poctivě - až na nepatrné části z celé knihy mě hodně bavil a zajímal. Mnoho vět nebo pasáží bych si nejraději opsala. Je to román americký a klidně by se mohl jmenovat Rodina, protože je hodně o rodinných vztazích, o vlivu a chybách rodičů, ale nejen o tom. Pro mě je to zatím letošní objev roku (byť se zpožděním od roku vydání) a je to jeden z těch románů, které ráda doporučím.

Carmen - Skutečný život Hany HegerovéCarmen - Skutečný život Hany HegerovéTomáš Padevět

Souzním s komentářem od petrarka72, kniha je opravdu plná zajímavostí ze života H.H., tedy Carmen. Oceňuji to, že si svoje tajemství uschovala, že nám dovolila do nich takto nahlédnout a že svůj životní příběh nerozmělnila, tak jako mnoho jiných, často bezvýznamných umělců, v záplavě knižních titulů, rozhovorů a TV zpovědí. V této knize je nám přiblížen její život, povaha i pohled na svět a lidi, radosti i starosti. Nebyla bezchybná ani neomylná, ale měla svůj styl a zásady a nebylo jí jedno, o čem zpívá. Byla a zůstane jedinečnou, nenapodobitelnou.
Kniha je rozdělena podle desetiletí a nejspíš vychází z deníkových záznamů H.H., která autora poctila zjevnou důvěrou, a jistě nejen ona. Zpočátku mi trochu vadily doplňující věty přímé řeči, ale zvykla jsem si na to i na celkový způsob autorova psaní. Je to překvapivě čtivá a vypovídající kniha s mnoha fotografiemi (jen její obálka se mi nelíbí).

Cesty na severCesty na severZbyněk Černík

Takové historky, převážně z pracoviště - nakladatelství Odeon. Docela dobře napsané vzpomínání s humorem a nadhledem i s fotkami kolegů a kolegyň.

Půlnoční knihovnaPůlnoční knihovnaMatt Haig

Na takové knihy musí být čtenář naladěný, a to já teď nejsem, tak ji odkládám.

Pozor, volám všechny hračky!Pozor, volám všechny hračky!Milena Lukešová

Z vodovodu voda padá, talíř nastavuje záda.
Kdo z vás pozná, co tu je, ať ty věci jmenuje. Co je to?
Obyčejná krása.

Co se staloCo se staloCaitlin Wahrer

Zajímavý psychologický román otevírá několik důležitých témat, týkajících se mezilidských vztahů a přibližuje situaci hlavního hrdiny - vyrovnávání se s traumatem oběti znásilnění. Nakonec jsem byla ráda, jak se celý příběh uzavřel, i když to bylo tak jako "po americku". Za přečtení kniha určitě stojí, jen bych vyprávění občas malinko zrychlila - jako prvotina, myslím, velmi dobré.

Dvacet jedna pravd o lásceDvacet jedna pravd o lásceMatthew Dicks

Ani já jsem tomu moc nevěřila, ale je to opravdu dějem a postavami nabitý román - deník složený ze samých seznamů, doplněný poznámkami, úvahami a Danovými zákony Všehomíra. A já jsem se bavila, protože mám ráda seznamy, deníky a knihkupce (tedy ty vtipné, a právě tímto způsobem :)

Jenom matkaJenom matkaRoy Jacobsen

Zpočátku jsem se moc nevyznala v postavách a vztazích - nějaký čas už uplynul od přečtení předcházejících dílů. Ale po několika kapitolách mě znovu pohltil ostrov a další dny a osudy jeho obyvatel. A především Ingrid, která píše dopisy a ne vždy je odesílá a nejlepší pocit má, když se jí povede "něco vyřídit" a je rozhodně víc než jenom matka. Mám ráda takovéto na pohled nenápadné knížky, mám ráda Roye Jacobsena (a chtěla bych umět norsky, hezky mi ta řeč zní).