magnolia magnolia komentáře u knih

Vlčí štěstí Vlčí štěstí Paolo Cognetti

Vlčí štěstí je moje třetí knížka od P.C. a je to zase pěkné čtení. Líbí se mi, jak autor píše, jaké postavy si pro nás vybírá, jaké myšlenky jim přisuzuje, ať už jsou hrdiny muži, ženy nebo třeba vlk. A prostředí horské vesnice - rekreačního střediska a okolní přírody, to je mi blízké a to vysokohorské jsem si ráda dovymýšlela. Někdy jsem hned nevěděla, kdo právě "mluví", přesto dám plné hodnocení, za ten klid, za sympatického vousáče Fausta a protože se mi chce číst knížku znovu. Je to něžná kniha z drsných hor.

28.08.2022 5 z 5

Úžasná knížka, vtipně a poutavě napsaná (nerada mám to časté přirovnávání k B. MacDonaldové, ale tady jsem si to nejednou říkala - podobný nadhled a odvaha). Obdivuhodná žena - prožít, vydržet a ještě o tom napsat tak pěkně... doporučuji. Jenom mi tam chyběla fotografie autorky, ale na googlu je, i s manželem a přímo z místa pobytu.

21.08.2022 4 z 5

Stromy mě znají jménem: Kniha o přírodních a léčivých zahradách Stromy mě znají jménem: Kniha o přírodních a léčivých zahradách kolektiv autorů

Kniha je to určitě užitečná, už pro téma přírodních zahrad (za to je 1*). Ale mohla být lepší, to musím napsat. Je poskládaná z různých částí, trochu připomíná učebnici (kapitola historická - čtu, je to i zajímavé, ale vím, že si nezapamatuji nic - ale to je můj problém). Strohé čínské a japonské zahrady mě nepřitahují a odbočky p. Cílka do filozofie a duchovna také nejsou pro mne tím pravým. Ale jakmile se přejde na praktické stránky a skutečné přírodní zahrady se stromy, keři, ptáky a obojživelníky, tak to už je lepší počtení. Něco se sice opakuje (pravidla pro vytváření přírodních zahrad), ale také se mnohé nové dozvídám. A obdivuji V. Mačuru za jeho úsilí a překonání překážek (způsobených lidskou hloupostí a chamtivostí, bující v každém režimu) při záchraně a přetváření lomu. Část nazvaná Příběhy přírodních zahrad je celá zajímavá. Hezké je i úvodní věnování a v něm připomenutí osobnosti paní H. Vlašínové, chválím obálku knihy (papír, písmo) a její název. Co se nepovedlo, to je úroveň a výběr fotografií (nezřetelné černobílé, nevyužití křídových barevných příloh, kde je občas foto na 1/2 stránky a ještě jsou to většinou fotky, no, takové podivné.)

13.08.2022 4 z 5

Zprávy ze světa Zprávy ze světa Paulette Jiles

Pěkné, čtivé, napínavé a dojemné. Hlavní postava je uvážlivý sedmdesátník, vdovec, otec dvou dcer, který má válečné zkušenosti i vřelý vztah k tištěnému slovu. O tom, jak zvládne nelehký úkol, který mu osud přihrál do cesty, je tato poutavě napsaná knížka.

07.08.2022 5 z 5

Příliš tiché lesy Příliš tiché lesy Kimi Cunningham Grant

Já nevím, čekala jsem víc nebo silnější zážitek - více napětí, hlubší psychologie postav, uvěřitelnější děj. Od poloviny knihy jsem už chtěla mít čtení za sebou a zpočátku jemné výhrady se prohlubovaly.
Asi nejvíc mě zaujalo, že otec po večerech (při svíčce!) sešíval ze starého dceřina oblečení patchworkovou přikrývku (to mě nedávno také napadlo, ale nevím jak na to :) A taky to bylo již potřetí, kdy v knihách, přečtených v poslední době, byl hlavním hrdinou bývalý voják z afghánské mise.

03.08.2022 3 z 5

Kůň Převalského Kůň Převalského Maja Lunde

Osudy lidí v odlišných dobách a situacích, ale vždy spojené s plemenem divokého koně. Čtení této knihy mě zaujalo od prvních kapitol, střídání vypravěčů mi nevadilo, kapitoly jsou nazvané jejich jmény. Ženy-matky zde vystupující jsou silné, tvrdé k sobě i k ostatním - v jednom případě je to nutné pro přežití, v druhém zase z jiných důvodů. Ale síly ubývá, plány se mění. Mužský příběh je plný citů, nejprve jsem ho považovala za nejslabší (ta doba, ten způsob vyjadřování), ale byl působivý, především díky vypravěči (a také nebyl tak temný). Nemohla jsem číst pasáže s umírajícími a zabíjenými zvířaty. Celkově je to dost smutná kniha, přesto jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

26.07.2022 4 z 5

Velká chyba Velká chyba Maria Adolfsson

Dost jsem přeskakovala, nechytlo mě vyprávění ani vyšetřování a nevím proč, vadilo mi i to, že je místo děje smyšlené (o podivných neseversky znějících místních názvech nemluvě, ale to je nejspíš způsobené překladem). Některé děje byly dost neuvěřitelné, např. už ten úvod, když se později seznamujeme s povahovými rysy nadřízeného hlavní hrdinky, a nejen to. Zkusila jsem, ale do dalších dílů nepůjdu - vlastně jsem se dost nutila i do čtení tohoto.

21.07.2022 2 z 5

Billy Summers Billy Summers Stephen King

Já to věděla, že další knížka, přečtená po posledním Galbraithovi, to bude mít těžké. A přesně to se stalo. A nebo to nebyl "kousek" tak úplně pro mne, i když některé části byly dobře napsané, nejen ty napínavé. Válečné vzpomínky jsem později i přeskakovala.

17.07.2022 3 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Od první věty mě čtení bavilo, bylo to jako návrat někam, kde to znám a kde to mám ráda. Staří známí, nové případy, lidé, vztahy, dramata současná i z minulosti. A zlo... mnohonásobné. Obdivuji, jak autorka umí psát a popisovat prostředí i situace tak, že jste dokonale v obraze a jakoby tam, s nimi. Malinko mě unavovaly části s astrologií a vším tím okolo, ale jinak, i přes to množství postav - paráda.
(Při čtení jsem musela nalézat nové polohy abych knihu udržela a docela jsem se bála, aby mi nespadla - přimlouvám se za méně objemné pokračování.)

10.07.2022 5 z 5

Starci života Starci života Zuzana Kaiserová

Teda, to je překvapení od neznámé Zuzany Kaiserové, která se umí dokonale převtělit do mužského a dost svérázného hrdiny. Anotace napoví, text na zadní části přebalu dokonale zmate, ale čtení je to skvělé, a to zejména proto, že je (převážně) velmi vtipné. A když někde není vtipné, je k zamyšlení. Ač nekouřím a nesnáším opilce, tady jsem na obé narážela takřka na každé druhé stránce. A bavilo mě to - k tomu ještě: ne tak obvyklé prostředí i postavy + obálka knihy. Doporučuji, zvláště teď, v létě.

01.07.2022 5 z 5

Dům polámaných andělů Dům polámaných andělů Luis Alberto Urrea

Snažila jsem se, ale nechytlo mě to, ani postavy, ani atmosféra (humor jiný než mám ráda) a navíc tolik cizojazyčných výrazů, bez vysvětlivek či překladu... Jediné velké plus je za pěknou grafickou výbavu a celkový vzhled knihy - škoda.

15.06.2022

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Kdysi dávno Skleněné peklo, Mayday a potom hodně dlouho žádný podobný "katastrofický" román, pokud si dobře vzpomínám. Plusem (pro mne) je málo stran a česká jména účastníků-hrdinů, popis prostředí a způsob vyprávění (na konci knihy jsou vysvětleny všechny použité zkratky a termíny). Po několika omylech jsem sáhla na tu správnou, čtivou knihu, která dobře popisuje práci i pocity hasičů při komplikovaném zásahu v podzemí.

14.06.2022 4 z 5

Gott: Československý příběh Gott: Československý příběh Pavel Klusák

Tak ono je často všechno jiné, než jak se to jeví - posluchačům, divákům, čtenářům - a někdy lepší nevědět. Ale někdy zase ano. Já oceňuji tu téměř detektivní práci, kterou autor předvedl, bylo to zajímavé čtení, důkladný rozbor jedné osobnosti a přiblížení zákulisí československé populární hudby. Docela mi to zapadá k tomu "umělému" dojmu, jaký jsem z KG měla už jako holka (můj "idol" byl Matuška:), když jsme se sestrou falešně zpívaly Kááávu si osladím nebo Kdepak ty ptáčku... a další skvělé hity ze 60. a 70.let. Některé mi znějí v hlavě i po dočtení knihy a mám to tak nějak oddělené - dobré písničky, se kterými jsem vyrůstala, potom ty ostatní, většinou děsné a pak on-umělec. Docela mě překvapilo, že se daly dohledat záznamy o té ostudné exhibici, řekla bych, že jsou dávno skartované. A pobavila mě kapitola o skutečnostech kolem "slavného" turné v Las Vegas.
(Pátá * je za super vzhled knihy - ten je dokonalý a příjemně retro).

13.06.2022 5 z 5

Povídky jamrtálské Povídky jamrtálské Milena Slavická

Strašně moc smutné - ani ten umělecký poetický jazyk to nezachrání, přesto kvůli němu dám +1*, jinak by to byly jen 2, za to zklamaní (proti Hagiboru.)

13.06.2022 3 z 5

Arturův ostrov Arturův ostrov Elsa Morante

Asi pro tu barevnou obálku jsem očekávala něco pěkného, ale není to Pagnol a nevoní tu tymián. Je to něco úplně jiného (otec!), co se mi nechce dočítat, protože to není kniha pro mne.

04.06.2022

Adrian Mole a zbraně hromadného ničení Adrian Mole a zbraně hromadného ničení Sue Townsend

V tomto díle se děj často z humorné polohy překlápí do vážné, aby ne - Glen je na vojně a poté i přímo ve válečném konfliktu. Adrian se zklamává, ve vztazích, v politice... taky utrácí jako šílenec a k tomu všemu ještě ty labutě (které člověku můžou i zlomit ruku !). Jsou tu rozličné nové postavy, konečně má Adrian dobrou práci a šéfa, který je opakem těch předchozích hrubiánů. Autorka píše (psala) úžasně, odvážně, když už dá vtip, stojí to za to a stejně tak zasáhne i ve vážnějších pasážích - pár přesných slov a je to. Na každé čtení jsem se těšila, hltala ho a současně si ho šetřila. A teď nemám co číst, co si počnu?
(Dala jsem Adrianovi přednost před zkusmo rozečtenou Cliftonovou kronikou J. Archera a pobavilo mě, když jsem v "deníku" nacházela narážky na tohoto váženého spisovatele nebo totožná jména postav nebo podobné skutečnosti - takové vtipné náhody, jak se tak někdy stávají :)

03.06.2022 5 z 5

Ostrov kormoránů Ostrov kormoránů Jan Švrček

To bylo pěkné... takové sympaticky klukovské.

31.05.2022 5 z 5

Adrian Mole – Léta u kapučína Adrian Mole – Léta u kapučína Sue Townsend

Na začátku trochu politikaření kvůli Pandoře, ale potom už zase Adrian - kuchař, co neumí vařit, autor (tentokrát rozhlasové hry), syn, bratr, otec ... moc mě baví, tenhle moula moulovatej:)
A jako u všech dílů - skvělé kresby Václava Kabáta.

24.05.2022 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Dobrý je za 3, nedá se nic dělat... Je to české, je to vtipné, je to o životě, jenže mi připadalo, že právě toho humoru je tam až moc, pořád, u všech postav a tak nějak až nepřiměřeně. Přitom, když vypravoval děda, bylo to skoro jako ti Šabachovi hrdinové. I ženské hrdinky mě, alespoň zpočátku, bavily - každá jinak, když vyprávěly (s jistou nadsázkou) podle věku a zkušeností. Jen se to nějak moc rozjelo, rozkošatilo (např. redakční výlevy Vševedoucího jsem brzy začala přeskakovat, i jiné pasáže) a vulgarismy bych taky ubrala. Dost upovídané, v různých směrech přehnané - asi tak (a konec nenadchl).

18.05.2022 3 z 5

Adrian Mole – Léta v divočině Adrian Mole – Léta v divočině Sue Townsend

Ten Adrian... zase mě dostal, zase trochu jinak, ale pořád dobrá zábava. Byla jsem i napnutá, jak to celé dopadne. A když se dělo něco vážného - dostavilo se i skoro dojetí, tak dobře (a nadčasově, jak už napsal jeden uživatel přede mnou) to paní Sue Townsend napsala. A jako odměna za trochu "dospělejší" díl série - Sporg z Kronku :)

12.05.2022 5 z 5